Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Deník.cz /INFOGRAFIKA/ S napětím sledovaná Velká červnová cena, která je generálkou na nejdůležitější dostih sezony, České derby, dopadla v Chuchle areně s nadsázkou řečeno „naruby“. Z dvojice stáje DS Pegas se neprosadil favorit Vert Liberté, ale triumfoval druhý kůň Tcheque King, s nímž se příliš nepočítalo.

  Autor: Aleš Pohořal Dostihy Přečteno: 112x

 • Velká červnová cena pro českého krále

  6. 06. 2021 19:00 − Zveřejněn před 9 dny

  DS Pegas Tcheque King V sobotu 5. června se v Chuchle Areně Praha uskutečnil letošní třetí dostihový den. Nabídl porci celkem jedenácti dostihů a dění na centrální české dráze mohli v tomto roce poprvé sledovat naživo i diváci. Největší pozornost poutaly dvě zkoušky nejvyšší kategorie, 69. Velká červnová cena a 16. Memoriál Jaroslava Maška.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 128x

 • Deník.cz /FOTOGALERIE/ Dostihový Jágr ze Štěpánkovic byl v posledních dnech na roztrhání. Během dvou dnů zvládl Marek Stromský jedenáct dostihů. Bral první místa, v polské Wroclavi si střihl i rovinu. A to všechno v sedmačtyřiceti letech.

  Autor: Roman Brhel Dostihy Přečteno: 148x

 • V sobotu v Chuchli poprvé i s diváky!

  4. 06. 2021 08:00 − Zveřejněn před 11 dny

  Rovinový dostih Třetí pokračování dostihové sezóny 2021 v Chuchle Areně Praha bude zároveň letošním prvním, pro nějž se otevřou brány hlavního českého závodiště také veřejnosti. A protože dosavadní epidemická situace, se svými důsledky, výrazně zredukovala počet jarních dostihových dnů, byl o sobotní dostihy mezi realizačními týmy takový zájem, že došlo k rozdělení...

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 159x

 • 69. Velká červnová cena a 16. Memoriál Jaroslava Maška

  2. 06. 2021 12:00 − Zveřejněn před 13 dny

  Nová položka Dostihová sezona v Chuchle Areně Praha pokračuje. V sobotu 5. června se v Chuchle Areně Praha poběží 69. Velká červnová cena a 16. Memoriál Jaroslava Maška.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 146x

 • Chuchle Arena Praha spustila předprodej vstupenek na dostihy

  1. 06. 2021 12:00 − Zveřejněn před 14 dny

  Ilustrační foto V pondělí 31. května byl spuštěn předprodej vstupenek, zatím na nejbližší tři dostihové dny dostihové sezóny 2021 v Chuchle Areně Praha (5. června, 27. června a 17. července).

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 149x

 • Deník.cz /FOTOGALERIE/ Úspěšný dostihový trenér z Dvorců od Bruntálu Pavel Tůma představil své svěřence, jak v sobotu v Pardubicích, tak ve středu v polské Wroclavi. V obou destinacích si sáhl na první místa. Tzigane Du Berlais si navíc udělal zdárně kvalifikaci na Velkou pardubickou.

  Autor: Roman Brhel Dostihy Přečteno: 131x

1 2 3 178

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články