Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Evropský pohár žokejů již tuto sobotu!

  24. 09. 2021 08:00 − Zveřejněn včera

  Chuchle Arena Praha (archiv TMM) V sobotu 25. září se v Chuchle Areně Praha uskuteční již sedmý ročník Evropského poháru žokejů.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 76x

 • Deník.cz O loňském pádu žokeje Filipa Minaříka v Mannheimu, který znamenal nejen konec jeho kariéry, ale bojoval i dlouho o život, se psalo po celém světě. Nyní se nejúspěšnější žokej české historie, žijící v Německu, vrací do Chuchle Areny na sobotní Evropský pohár žokejů. Pochopitelně ne v sedle koně jako v minulosti, ale v roli komentátora.

  Autor: Aleš Pohořal Dostihy Přečteno: 96x

 • Theophilos Čtvrtek 23. září byl dnem přihlášek do 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Do vrcholu tuzemské překážkové sezony je přihlášeno 19 koní z České republiky a Slovenska, včetně tří vítězů uplynulých ročníků Velké pardubické. Ve stejném termínu byly zveřejněny také přihlášky do dalších dostihů mítinku – největší zájem je o Cenu Labe.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 94x

 • Královnou dvouletých klisen se ve Varech stala Queen Of Beaufay

  21. 09. 2021 08:00 − Zveřejněn před 4 dny

  Queen Of Beaufay (č.9) vítězí v Ceně zimní královny V pořadí šestý a zároveň poslední mítink 122. dostihové sezóny na Hipodromu Holoubek byl i přes poměrně chladné počasí doprovázený početnou diváckou návštěvností.

  Autor: Marcela Kozová Dostihy Přečteno: 101x

 • Arkhangelsk - jeden z favoritů hlavního nedělního dostihu Páté dostihové odpoledne letošní sezóny na karlovarském HIPODROMU HOLOUBEK proběhne ve znamení plnokrevného dorostu.

  Autor: Marcela Kozová Dostihy Přečteno: 117x

 • Zlatý pohár vybojoval Sternkranz

  14. 09. 2021 17:00 − Zveřejněn před 11 dny

  Zlatý pohár vybojoval Sternkranz (foto Tomáš Holcbecher) Vrcholem sedmé kapitoly metropolitní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha byl 15. ročník Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha (prout. př. I. kat., 4200 m, 360 tis. Kč), nejdelšího a nejvýše dotovaného dostihu přes proutěné překážky v ČR.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 132x

 • ČT sport Dostihový víkend pokračoval po sobotní čtvrté kvalifikaci na Velkou pardubickou v pražské Chuchli. Prestižní St. Leger, který se jezdí už od roku 1946, patřil favoritu Kamssiovi, který ukázal sílu v závěrečné rovince. S žokejem Petrem Foretem v závěru předběhl vedoucího Dionise s Jiřím Palíkem a triumfoval o dvě délky. V druhém velkém dostihu dne Velké ceně...

  Autor: ČT Sport Dostihy Přečteno: 128x

 • Dostihy: Čtvrtou kvalifikaci vyhrál slovenský Kaiserwalzer

  8. 09. 2021 16:00 − Zveřejněn před 17 dny

  Deník.cz Poslední kvalifikační vítězství míří na Slovensko. Favoritem závěrečné kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl předloňský vítěz legendárního dostihu Theophilos, ale nejlépe si v méně početném startovním poli nakonec vedl slovenský Kaiserwalzer.

  Autor: Tomáš Rais Dostihy Přečteno: 135x

 • Deník.cz Rekord dráhy a vynucená výměna v sedle, to jsou zajímavosti, které se váží k vítězům nedělních hlavních dostihů v Chuchle Areně Kamssiovi a Billabong Catovi, společně s tím, že jsou to svěřenci jednoho trenéra.

  Autor: Aleš Pohořal Dostihy Přečteno: 144x

 • Pardubické dostihy – Hattrick do Němčic, double do Pegasu

  7. 09. 2021 17:00 − Zveřejněn před 18 dny

  Rovinový dostih (foto Petr Šimerda) Páteční předehra závěrečného kvalifikačního mítinku na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou nabídla šestici dostihů. Rovinovému programu kralovali koně z tréninkové centrály Vocáskových, oba dostihy přes proutěné překážky ovládli koně stáje Pegas připravovaní Daliborem Törökem.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 130x

1 2 3 184

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články