Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Nagano Gold končí kariéru. Proslulý prchač bude chovným hřebcem

  20. 01. 2022 20:00 − Zveřejněn před 7 dny

  logo iSport Osmiletý Nagano Gold, jeden z nejúspěšnějších rovinových koní moderní historie českého turfu, končí dostihovou kariéru. Místo plánovaného výjezdu na prestižní mítink Saudi Cup v Rijádu se přesunuje do chovu.

  Autor: Květoslav Šimek Dostihy Přečteno: 179x

 • iROZHLAS Místo čtvrtého triumfu ve Velké pardubické skončil žokej Josef Bartoš v říjnu v nemocnici, ale teď už je zpátky v sedle. Tedy alespoň podlle fotky na sociálních sítích. O svém těžkém zranění a o tom, zda už myslí na ostrý návrat do dostihů, mluvil historicky neúspěšnější překážkový hokej ve vysílání stanice Radiožurnál Sport.

  Autor: Jakub Marek Dostihy Přečteno: 255x

 • Děsivý pád na dostihové dráze, žokej skončil v nemocnici

  7. 01. 2022 10:00 − Zveřejněn před 20 dny

  logo Sport.cz K hrůzostrašnému incidentu došlo během rovinových dostihových závodů v turecké Adaně. Tři žokejové utrpěli během sobotního podniku zranění, jeden z nich skončil v nemocnici. Na záznam nešťastného pádu se můžete podívat ve videu níže.

  Autor: Petr Blejštil, Sport.cz Dostihy Přečteno: 227x

 • Jockey Club ČR Podobně jako v minulých letech, tak i letos podpořily Lázně Poděbrady a.s. české dostihové jezdce částkou 100.000 korun. Narozdíl od předchozích 5 ročníků však podpořila tato společnost šampionát rovinových i překážkových jezdců. V každém ze šampionátů si trojice nejúspěšnějších jezdců rozdělila 50.000 korun.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 365x

 • V roce 2022 čeká pardubické závodiště deset dostihových dnů

  30. 12. 2021 08:00 − Zveřejněn před 28 dny

  Deník.cz V roce 2022 by se mělo na pardubickém závodišti konat deset dostihových dnů, a to v tradičních termínech od května do října. Druhý zářijový víkend program doplní další ročník výstavy Koně v akci.

  Autor: Kateřina Nohavová Dostihy Přečteno: 234x

 • Rovinový dostih v Hong Kongu skončil tragédií

  16. 12. 2021 08:00 − Zveřejněn před 42 dny

  Sport.cz logo Dva mrtví koně, tři vážně zranění žokejové. Taková je bilance hrůzostrašného karambolu při nedělním rovinném dostihu v Hong Kongu. K incidentu, po němž museli být utraceni dva koně a tři jezdci skončili s mnohačetnými zraněními v nemocnici, došlo na závodišti Sha Tin během podniku Hong Kong International Sprint. Na tragickou dostihovou událost se můžete...

  Autor: Petr Blejštil Sport.cz Dostihy Přečteno: 312x

 • iDNES.cz Kolem vítězství Medina Spirita v letošním Kentucky Derby budou asi už navždy panovat pochyby. Tříletý hřebec zkolaboval a uhynul po tréninku na dostihovém závodišti v Santa Anitě, příčinu jeho smrti určí pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a šetření případu stále nebylo...

  Autor: iDNES.cz, ČTK Dostihy Přečteno: 326x

1 2 3 190

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články