Dostihy info - dostihové koně, závody a další

 • Dostihová sezona 2021 začíná dostávat konkrétní obrysy

  3. 03. 2021 10:00 − Zveřejněn před 6 dny

  Theophilos I přes stále komplikovanou pandemickou situaci jsou přípravy na sezonu 2021 v plném proudu. Záměrem Dostihového spolku je uspořádat na Pardubickém závodišti deset dostihových dnů a v září k nim připojit třiadvacátý ročník výstavy Koně v akci. Z jezdeckých soutěží mají své místo v kalendáři závody všestrannosti.

  Autor: Tisková informace Dostihy Přečteno: 78x

 • Novinky.cz logo Je mu teprve devatenáct let, přesto už patří mezi nejlepší žokeje Senegalu. Fallou Diop si v západoafrické zemi žije svůj velký sen a doufá, že se v blízké budoucnosti prosadí mezi nejlepší žokeje světa.

  Autor: Jakub Štěpánek, Novinky Dostihy Přečteno: 78x

 • iDNES.cz Pořadatelé Zlaté přilby a Velké pardubické by chtěli dosáhnout na kompenzaci za ušlé zisky při pořádání obou loňských podzimních vrcholů. Na svítkovský plochodrážní ovál bylo vpuštěno dva tisíce fanoušků, na tribuny pardubického závodiště nemohl nikdo. Navzájem se shodují, že dotace, které by jim nahradily škody, nenašli.

  Autor: Stanislava Králová Dostihy Přečteno: 85x

 • Osobní spory se vyhrotily. Žokej Myška se přesunul do Koles

  21. 01. 2021 16:00 − Zveřejněn před 47 dny

  iDNES.cz Zavedené sousloví valský žokej Jaroslav Myška už neplatí. Na konci roku opustil s rodinou a takřka všemi koňmi centrálu Ladislava Jezdinského ve Valech u Přelouče a zabydluje se o 17 kilometrů dál v Kolesách u rodiny Sůrových.

  Autor: Stanislava Králová Dostihy Přečteno: 385x

 • logo iSport Dostihový trenér Josef Váňa mladší proměnil šestitýdenní výlet za dostihy do Francie v obrovský úspěch. Na dlouhodobém mítinku na Azurovém pobřeží v Cagnes sur Mer vydělal přes 100 000 euro (asi 2,6 milionu korun). Jeho otec, slavný žokej a trenér Josef Váňa starší, mu přitom tvrdil: „Nevyděláš ani euro!“ A prohrál sázku.

  Autor: bda Dostihy Přečteno: 303x

 • Že jsem Trávníčkovi zchromil koně? Nesmysl, štve trenéra Olehlu

  20. 01. 2021 10:00 − Zveřejněn před 48 dny

  logo iSport Z nejmodernější dostihové centrály ve Zhoři, kterou vlastní Jiří Trávníček (DS Pegas), se trenér Čestmír Olehla vrátil zpátky do podhůří Jeseníků. Ne do Světlé Hory, kde v minulosti připravil k šesti triumfům ve Velké pardubické Železníka a Registanu, ale do nedaleké Rudné pod Pradědem. I tady vyrůstali dostihoví šampioni - Amant Gris a Charme Look, které...

  Autor: Květoslav Šimek Dostihy Přečteno: 321x

 • Filip Minařík: Do života mě vrátily manželka a dcera

  19. 01. 2021 06:00 − Zveřejněn před 49 dny

  Finiš v sedle Black Canyona stáje DS Pegas Za svůj život vyhrál 1769 dostihů v jedenácti zemích světa. Jeho jméno je v dostihovém světě pojmem stejně jako Jaromír Jágr v hokeji nebo Pavel Nedvěd ve fotbale. Filip Minařík, pětačtyřicetiletý rodák z pražského Radotína, díky nespornému talentu a nezměrné píli dokázal velké věci: mj. byl čtyřikrát šampionem v Německu, vedl tým Evropy na slavném...

  Autor: Jana Šejnohová Dostihy Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 433x

1 2 3 170

Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.

Dostihový svět

S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.

Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.

Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.

Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!

Nejčtenější články