Kovat?

Lucie Pavouckova

Vloženo 17.12.2006 - 21:13
nemyslim si ze podkovy sundavat a nandavat neni dobre vzhledem k tomu ze kun si min 2 mes zvyka na boso a az pak je mu to poholne takze kovat na dobu kratsi nez 4 mes je uplne bezvyznamu a pro kone neprijemne

Ilona Pejšová

Vloženo 18.12.2006 - 14:32
Kovář Bičovský je od Rakovníka, do Berouna jezdí.

Radka Dvořáková

Vloženo 18.12.2006 - 17:48
Když jsme si naši poničku koupili, byla bosá. Vzhledem k terénu, který je u nás zcela odlišný, než na který byla zvyklá u předchozí majitelky, se jí kopyta začala dost olamovat (u nás je dost kamení i na lesních cestách). Rozhodla jsem se pro podkování na předek. Po roce jsem jí podkovy (doufám, že natrvalo) nechala sundat a chodí naboso. Kopyto si musí na terén zvyknout. Ze začátku chodila pomalu a chody měla plošší. Také kopyto se zhruba rok měnilo. Nyní ji strouhám zhruba po 14 dnech (dřív jsem nechápala, jak je možné, že někdo strouhá tak často - kopyta jí teď rostou rychleji, než když byla nakovaná). Většinu dne je v travnaté ohradě, takže v období, kdy je mokro a kopyto je měkčí (nebo je čerstvě vystrouhaná) chodí po kamenitém povrchu opatrněji. Jinak všude s chutí lítá o 106 (energie má na rozdávání). Než jsem se k sundání podkov rozhodla, trvalo to půl roku. Celou tu dobu jsem studovala vše možné (nejvíc příspěvku v Klubu Equus). Sama jsem byla zvyklá pouze na okované koně, ale po dlouhodobém a dosud nekončícím studování bosonožství jsem došla k závěru, že se vrátím k přírodě: kobylka je co nejvíce venku (na jaře a na podzim celý den, v zimě přes den, v létě od večera do poledne), je naboso a proto vybíráme cestu (myslím si, že když JÁ chci po koni práci, musím mu JÁ umožnit, aby se mu dobře pracovalo). Zvládá vyjížďky, skákání, drezuru, zkusila jsem kvalifikační předkolo ve vytrvalosti, náročné Huberty (za den 50 km) a kobylka to zvládá bez problémů. Nejsem zarytý odpůrce podkov, ale pokud je možnost bez nich, jsem pro.

Petra Polcrová

Vloženo 26.12.2006 - 15:02
já se přikláním k teorii bosého koně. Pokud své klisně umožníš kazdý den malou dávku pohybu po tvrdém ¨)třeba po silnici) časem jí kopyta více ztvrdnou a zesílí jí šlachy. Samozřejmě to neznamená, že ji máš honit po tvrdém jak nadmutou kozu. ale kopyto má více funkcí než jen nést koně po zemi. je to napřílkad přídavná krevní pumpa a také tlumí nárazy. Věděla jsi, že když neokovaný ků¨´n kluše po silnici, je jeho pohybový aparát vystaven méně otřesům než u koně který je podkovaný a jde krokem? Můj názor je nekovat, pokud k tomu není tak vážný důvod, jak třeba užití ortopedické podkovy. Vezmi všechna pro a proti a před tím, než kobylu podkoveš, zkus ji zvykat na tvrdý terén. ¨pokud tě to nepřesvědčí., tak ji podkovej, je to tvé svaté právo, ale je to podle mého názoru zbytečné.

Hanka Filingerová

Vloženo 26.1.2007 - 23:06
máme poničku, která nikdy kovaná nebyla, ale teď začala sportovat a je na ní vidět, že v kamenitém terénu našlapuje velmi opatrně, takže si myslím, že se jí velmi ulevilo, protože od středy má na předních podkůvky.

Jitka Černá

Vloženo 5.2.2007 - 19:08
Máme přímo doma 6 poníků a 2 velké koně, další známí s několika poníky jsou v okolí a nikdo nekoveme. Mám kováře, kterého si velmi vážím, a také nedoporučuje (ne obecně, ale že všichni naši koně včetně staré kladrubačky mají kopyta dobrá a kovat není proč). S poníky skáčeme, chodíme veřejňáky na trávě (když je sucho) i písku. Jenže letos máme dva poníky, se kterými chceme nakouknout do závodů a zřejmě je kvůli tomu budeme muset dát okovat. Beru to jako ústupek našim lidským sportovním ambicím a nejsem z toho nadšená, na druhou stranu pokud přijedeme na akci na trávě a bude pršet, prostě se na tom bez podkov skákat nedá. Veřejňáky si doposud vybíráme, za mokra prostě na trávu nejedeme. Chceme okovat na celou sezonu, aby si koně zvykli, sundávání a nandávání po krátké době určitě dobré není.Nemám vůbec zkušenosti, takže prosím o rady ty už dlouho skákající a závodící - nakovat jen předky nebo i zadky, jak vysoké šrouby do jakých podmínek...atd.

Jitka Černá

Vloženo 5.2.2007 - 19:10
Máme přímo doma 6 poníků a 2 velké koně, další známí s několika poníky jsou v okolí a nikdo nekoveme. Mám kováře, kterého si velmi vážím, a také nedoporučuje (ne obecně, ale že všichni naši koně včetně staré kladrubačky mají kopyta dobrá a kovat není proč). S poníky skáčeme, chodíme veřejňáky na trávě (když je sucho) i písku. Jenže letos máme dva poníky, se kterými chceme nakouknout do závodů a zřejmě je kvůli tomu budeme muset dát okovat. Beru to jako ústupek našim lidským sportovním ambicím a nejsem z toho nadšená, na druhou stranu pokud přijedeme na akci na trávě a bude pršet, prostě se na tom bez podkov skákat nedá. Veřejňáky si doposud vybíráme, za mokra prostě na trávu nejedeme. Chceme okovat na celou sezonu, aby si koně zvykli, sundávání a nandávání po krátké době určitě dobré není.Nemám vůbec zkušenosti, takže prosím o rady ty už dlouho skákající a závodící - nakovat jen předky nebo i zadky, jak vysoké šrouby do jakých podmínek...atd.Jde mi čistě o zabránění uklouznutí.

Jitka Bednářová-Smíšková

Vloženo 8.2.2007 - 14:07
Pro parkury na mokré trávě je nejvhodnější jen upravit čerstvě správný tvar kopyta a jde to, chováme WVB a ČSP pony 14 let, nikdy jsme je nekovali. Jeden náš hřebeček vyhrál MČR a je také celou dobu bez podkov a naprosto zdraví, i když teď na něm jezdí třetí generace dětí. Světluška

Michaela Holubová

Vloženo 20.2.2007 - 9:32
Zajímavé, skáčeme s našimi velkými koňmi parkury do st. L a to především na travnatém povrchu. Sami máme travnaté kolbiště, jízdárnu hlinitou - v suchu tvrdo, v deštích vrstva mazlavého bahna. A neklouže nám to. Závody chodíme jak v suchu, tak v dešti, naši koně se umisťují.V dřívějších dobách jsme kovali pouze na předek a taky nám to nikdy neklouzalo. Zato jsem viděla mnoho upadnutí koně okovaného na všechny 4 a se štolnami. A co jsem viděla, vždycky jim ujel zadek.Vždy je třeba přizpůsobit tempo na parkuru terénu a podmínkám. Pokud má povrch klouzat, tak klouzat bude i s podkovami. Pak holt nesmím jet jak p..., ale opatrně a pokud je povrh nebezpečný a ohrožující zdraví mne či mého koně, tak prostě nepojedu.A co považuju za důležité, aby kůň chodil dobře i na mokrém povrchu, musí se s ním setkat i v tréninku.Fotky, včetně výsledků ze závodů našich koní, najdeš na našich stránkách http://www.johostoun.websnadno.czMíša

Jitka Černá

Vloženo 20.2.2007 - 12:40
Počkej, rozumím tomu dobře, že nekovete?Popravdě po příspěvcích tady a "rozhovoru" s onou mou velkou sportovní nadějí, co bude na závodech nosit na hřbetě mého 11letého syna, jsme už došli ke společnému názoru, že na to kašleme a kovat nebudeme, ambice neambice, buď se trávě a mokru vyhneme, nebo holt nebudeme vítězit (stejně nebudeme vítězit :-). )Ale budu ráda za všechny další názory, které si tu přečtu.

Michaela Holubová

Vloženo 20.2.2007 - 20:14
Přesně tak, nekoveme:)Resp. tři sportovní koně nebyli kovaní (mají odchozeny 2 bosé sezóny) + jedna mladá klisna a jeden mladý valach jsou bosi připravováni. Letos by měli také začít sportovat. Pokud by tě zajímali nějaké podrobnosti, písni ma mail:) Míša

Božena Kašparová

Vloženo 16.3.2007 - 11:40
Máme poníka, který se pohybuje ve výběhu na měkkém, na lonži je na měkkém, ale po každé hodině (jezdí na něm 6 leté dítě) jdeme ještě na procházku po asfaltu (i s krátkými klusovými úseky.Myslím, že nemá žádné problémy ani na trvdém povrchu. Pokud se do budoucna problémy neobjeví, kovat nebudem. Jiná otázka je, jestli začneme se sportem. Ale vše ukáže čas.