Hafling,hucul,welš

Jana Horáčková

Vloženo 25.5.2006 - 0:29
Povaha je kůň od koně jiná, ale jinak původní využití bylo rozdělené asi trochu jinak... Hafling se neřadí mezi pony, i když by tam vojí výškou patřit mohl, ale je to malý chladnokrevník (i když dnes se spíše šlechtí do lehčího - jezdeckého typu), hucul je horský kůň, původně využívaný pro nošení nákladů a jezdců, no a welš je zase spíš brán jako jezdecký pony... I když opravdu hodně záleží na schopnostech daného jedince, stavbě těla, temperamentu.... Mám zkušenosti s huculama a haflingama (momentálně mám doma kromě shetlandů i haflingu), s welšema ne.

Petra Polcrová

Vloženo 20.7.2006 - 0:56
Je pravda, že jsou to nesmírně hodní koně (výjimky potvrzují pravidlo) ale není pravda, že jsou vhodní pro děti. Tito koně (hucul, fjord, hafling) potřebují pevné a spravedlivé vedení aby nebyli paličatí. Pokud je nemají trpí právě těmito povahovými nedostatky. Takže na povožení dětí ano, ale jako kůň pro dítě ne.

Eva Marková

Vloženo 21.7.2006 - 9:39
Nesúhlasím - u nás istý čas fungoval oddiel, zameraný výhradne na športovanie detí na huculoch. A že mali dobré úspechy - niektoré v pohode konkurovali prvým generáciam malého športového koňa, čo boli vlastne kríženci velša a teplokrvníka alebo araba.

Petra Polcrová

Vloženo 22.7.2006 - 2:58
ale ti huculové byli přiježděni a připraveni dospělými lidmi nebo velice pokročilými dětmi. Jistě to nebylo tak, že jste koupili hucule a dětičky měly každé svého a jezdily na nich výhradně ony. To bylo to co jsem měla ny mysli. asi jsem to špatně napsala. myslela jsem že tento typ koně není vhodný na to, aby se koupil děcku a to se na něm učilo od píky a jezdilo na něm samo dokud nedostane rozum a neumí se chovat spravedlivě. Tak aby koně nerozmazlovalo, nebálo se a jednou něco nepovolovalo a podruhé nedovolilo.

Petra Polcrová

Vloženo 22.7.2006 - 3:01
Jo chtěla jsem dodat, že já osobně na malé koně nedám dopustit. Mám dva fjordy (jeden nemá čistý původ) a pár let jezdím jeho matku a i s huculy mám skušenosti. Jsou to skvělí koně právě pro to, že nedělají tupě co po nich člověk chce, ale mají vlastní rozum a instinkt, který si zachovali z dob kdy se museli o sebe postarat sami. Jsou to koně jedineční a samostatní a pokud mají důvěru ke svému jezdci a ten je k nim stravedlivý, tak nikdy paličatí nejsou.

Stanislava Burdějnaja

Vloženo 1.8.2006 - 10:07
"kříženec té ochotné haflingy a welšského hřebce. Teď je z něj plemeník WPB." jsem tu opravdu náhodou, jen dotaz.

Hanka Kalousková

Vloženo 30.10.2007 - 19:58
ŠJP je převážně křížení hucula,takž je to klidně možný.Welš tomu dá více ochoty a trhlosti.

Hanka Kalousková

Vloženo 30.10.2007 - 20:11
Welš je temperamentní a ochotný,hucul je tvrdohlaví ale né líný-jedna kobyla u nás za mlada běhala dostihy,takže nejde zastavit a její potomstvo je taky trhlí(Hroby,Oušor) no a Hafling je taky tvrdohlavý ale pěkně líný,jednoho takovýho mám....

Veronika Černá

Vloženo 3.11.2007 - 14:11
Ahojky, takže Hucula bych rozhodně nekupovala, jsou takoví už asik zastaralí a moc lidí je rádo nevidí, ale to je můj názor. Toho vylučujem mno a HF a WP, takže Welsh poníky miluji, vždycky jsem chtěla welshe, ale poblíž naší chaty je ranch, kde mají samé HF,jezdím tam na víkendové pobyty, jak se ten majitel ranche dozvěděl, že chci koníka, hnedka mi řekl vše o HfOd té doby mi HF přirostli k srdci, prostě jsou odolní, dlouhověcí, oddaní, nejsou tvrdohlavý ani líny - dle výcviku, nezlobí, můžeš jim důvěřovat, dokáží pobavit, jsou moc krásní, mohutní - ale přitom nejsou jako begani, prostě supa plemeno!Prosím napiš mi na ICQ: 272-620-184mailík: velca1995@centrum.czNA ICQ JSEM NONSTOP NA MAILU MOC NE, PÁÁÁ :))

Renata Hufová

Vloženo 4.11.2007 - 9:54
Ahoj, mám doma taky welšáka - coba, je to velice ochotné zvíře které udělá pro svého pána cokoli, je velmi vyrovnané povahy,žádná nepředvídatelná situace ho ani trošku nerozhodí,můžu se na něj vždy spolehnot, je klidný, není tvrdohlavý, jen někdy trošku líný a nenažraný.Je velmi milý, oblíbenec celého okolí. Je chytrý, rychle se učí, nikdy není zákeřný.Opravdu se snaží ze všech sil vyhovět svému jezdci. Neměnila bych nikdy. renata

Hanka Kalousková

Vloženo 18.11.2007 - 10:28
Kobylce je teď 26 a běhala když jí byly 3,ale kde?To nevím.Toho svýho lenocha mám od hříběte,má 25% WPB.Ve výchově-já sem byla tvrdší ségra ho zas rozcapovala.Kámoška ze školy měla taky línou haflingačku,tak asi záleží na povaze.Jináč když ho trochu přikrmím,není problém :-)

Monika Svobodová

Vloženo 18.11.2007 - 13:58
se všemi třemi typy koníků jsem se setkala a jezdila je. Ovšem u welše je třeba také nezapomínat na to že se dělí do 4 sekcí a samozřejmě ovlivnuje i jejich různé povahy. Jak píší jiní welšové jsou neuvěřitelně ohotní, dobrosrdeční, velmi temperamentní, nezákeřní - opravdu úžasní. Haflingů znám desítky, koníci suproví na rekreačku některé vyjímky se hodí i do pony sportu, nyní celkem záleží jestli patří k starším těžším liniím nebo k novějším lehčím, při správné výchově jsou dobrosrdeční,velmi nenažraní, když už se je podaří rozpohybovat tak pak už je to super,ale pokud mají jen pastvení kondičku, tak od nichnelze čekat nějaké extra jezdecké výsleda .Zkrátka 100% rekreační koníci, se kterými není třeba denně jezdit a trénovat, co jste je naučili(pokud nejde o žrádlo.-) tak si pamatují.huculy, které znám,( poloviční mám i doma), jsou tací ariginální koně, každý má svou osobnost.U huculů je taktéž velmi důležitá výchova ale ne každý člověk si sedne s každým huculem.Pokud se v mládí nic nezkazí, bývají tací veselí šibalové, chytří až to není hezké(někdy:-)), potřebují znát přesné hranice!! a pak je s nimi sandná práce.Ale myslím že s nimi člověk nemůže v žádném případě používat donucovací metodu(ta bohužel na welše a některé haflingy platí).Jinak nenažraní jsou celkem taky ale oproti haflingům temperamentnější a mrštnější. Myslím že dobrý jezdec se pozná tak, že si dokáže rozumět s huculem- samozřejmě nadsázka, ale myslím že něco to do sebe má)

Monika Svobodová

Vloženo 18.11.2007 - 14:17
- myslím že se může jednat o plemeného hřebce welsh part bred - rex, příští rok již bohužel nebude díky věku v plemenitb:-(. Jinak náherný poník a věřím že i povahově.

Stanislava Burdějnaja

Vloženo 7.12.2007 - 8:24
:-) opět po dlouhé době jsem u pony. Díky za vysvětlení, nepříliš obeznámená s plemenitbou WPB jsem myslela, že haftlinga - jako plemeno "chladnokrevné" nelze v chovu WPB použít.