Dědictví - právní řízení

Katka Novakova

Vloženo 14.12.2015 - 17:00
Potřebuju, prosím, poradit. Vůbec nevím co mám dělat. Došlo u nás k úmrtí v rodině a tudíž i k dělení majetku. Mám to na starost, ale ostatní mi nepomáhají a jen čekají, až to vyřeším. Už je to nějaký měsíc, měla jsem s advokátkou schůzku, sepsal se protokol. Chce po mě cenu, kterou si stanoví dědicové a z toho si vypočte poplatek pro sebe. Z jedné strany na mě tlačí advokátka, z druhé strany na mě tlačí dědicové, že na to nemám spěchat, nikdo nemá čas. Mám tedy dotaz, je stanovená lhůta, do kdy se tohle musí dědické řízení uzavřít a doba, do kdy musím předat cenu dědictví advokátce? Díky moc. Kdyby jste mi napsali svoje zkušenosti, dost by mi to pomohlo. Nerada bych udělala něco špatně a pak po mě advokátka vyžadovala penále :(

Vladimíra Šebková

Vloženo 14.12.2015 - 18:16
Reakce na 1561287: takže si ujasněme - řešíš to s advokátkou nějaké strany - tzn. nějakého dědice? nebo mluvíš o notářce, která má na starosti vypořádání vašeho dědictví? Řešila jsem obdobnou situaci cca před 3 mi lety. Naštěstí existovala závěť, kterou jsme byli všichni ochotni plnit. I tak jsme museli odhadnout cenu nemovitosti - to jsme udělali v rámci vyhledání odpovídající nabídky na internetu (tzn. nemovitost v podobné lokalitě s podobnými rozměry). tu cenu pak notářka akceptovala pro výpočet hodnoty dědictví. Notářka si pak vyžádá informace o účtech, závazcích apod. zemřelé/zemřelého, sečte majetek, rozdělí ho podle vaší dědické dohody. Z celkové hodnoty majetku si nechává cca 1% z hodnoty majetku, jestli si pamatuji. A to až na konci řízení. Takže tě honí proto, aby ty peníze měla co nejdříve. Myslím, že úplně stačí, když s ní začneš věci projednávat, na dojednání finální podoby rozdělení dědictví máš čas.

Jana Štěpánová

Vloženo 14.12.2015 - 20:22
My měli docela laxní notářku, moc s dědickým řízením nespěchala, i když byl jen jeden dědic. U nás si zjišťovala všechno sama včetně cen nemovitostí. Dokonce byla tak laxní, že zapomněla dát do dědického řízení auto, sice starou ojetinu, ale pak si to hoňte při přepis... (a jo, dědic si to měl zkontrolovat, jenže v tu dobu se řešilo něco úplně jiného)

Helena Smutná

Vloženo 15.12.2015 - 0:20
Reakce na 1561287: No já nevím - možná by stálo za to zaplatit si konzultaci u nějakého advokáta, specializovaného na dědické právo. Abys získala aspoň povšechný přehled, co a jak. Dědictví vypořádává notář, jasně. Cena pozůstalosti se stanovuje přerůzně (tady mám dojem, že obrat "jakou to má cenu pro dědice" naznačuje cosi jako "aby byla co nejvyšší" - nevím, prostě to ve mně budí ten dojem). My tohle vyřizovali před sedmi lety, byli jsme na všem dohodnutí, takže nebyl problém. Táta byl OSVČ, takže to šlo i přes berňák a jeho účetnictví... Notářka tehdy od nás dostala svou odměnu z toho, co měl táta na účtu v bance - čili v momentě, kdy zařídila, že byl nám, dědicům, dostupný ;-) Ovšem v NOZu je dost změn; proto doporučuju tu konzultaci.

Martina S

Vloženo 15.12.2015 - 11:40
řešila jsem toto v roce 2012, takže ještě před NOZ, ale: dědictví řeší vždy příslušný notář. Jeho povinností je najít a sepsat majetek zemřelého (včetně závazků). Cenu onoho majetku pokud není jasně daná (peníze na účtu, hypotéka) nahlašujete vy, stejně jako je i na vaší vůli dohlásit do dědictví, co notář nenajde - viz třeba to auto, nebo vybavení domácnosti). Cena musí být známa proto, protože se z celkové výše dědictví vypočítává odměna notáře - je na to celkem složitá tabulka, kalkulačka třeba zde: http://www.penize.cz/kalkulacky/odmena-notare-dedictvi .POkud je dědictví předlužené, platí onu odměnu stát. Pro vás je obecně výhodné, nahlásti cenu co nejmenší, aby byla i co nejmenší odměna pro notáře, ovšem, jen v případě, že máte předem jasnou dohodu s ostatními dědici. Pokud by mohly vznilknout nějaké třenice, je nejlepší mít zaplacené odhady znalecké - jeden z dědiců by si mohl například po čase stěžovat, že dostal míň (byť papírově) něž ostatní a celé dědické řízení napadnout. Náklady na odhady, stejně jako například na pohřeb jsou součástí řízení, takže se nemusíte bát, že je nespravedlivě zaplatíte ze svého. Lhůta na vypořádání dědictví a na promlčení jsou tři roky, notářkou se nestresujte.. Pokud jde o větší majetek nebo složitější vztahy, tak bych se taky radši obrátila ještě na svého advokáta (i vzhledem k NOZ, tam vůbec netuším jak to je teď).

Lucie Dvořáková

Vloženo 16.12.2015 - 14:27
Řešili jsme před 3 rokama a aktuálně řešíme znovu, úmrtí jsme měli v září. Obecně je vše napsáno v příspěvku Tamtam. Jen bych chtěla doplnit, že vše záleží na samotném notáři, jak moc aktivní / neaktivní je. "Naše" notářka nás po 2 měsících vyzvala, abysme doložili, co děda měl, byla líná podívat se i do matriky, aby zjistila kdo jsou dědici (jakože jen 2 a celý život bydlí na stejných adresách). Chtěla po nás znalecký posudek na byt - na to jsem jí řekla, že se dělal před cca 4 rokama, když umřela babička a že kupovdivu toto dědictví taktéž řešila stejná notářka - no a ejhle, ona to tam vlastně vidí, celý dokument má v počítači... no, tak ho teda posílat nemusíme .... :( Byla jsem z paní notářky dost mimo, jaký je problém, aby si vytáhla informace z obecně známých rejstříků. Je snazší, když jim to někdo donese až pod nos. Pokud měl zemřelý byt, nechte udělat odhad hodnoty + dodejte podklady k účtům, autům, majetku ... prostě ideálně vše, co najdete. Pokud není závěť, dělí se mezi právoplatné dědice (manžel/ka, děti). Pokud jsou dědicové "normální", advokát není až tak potřeba. Pokud "normální" nejsou, silně ho doporučuju. Před těma 3 rokama umřel otčín a nebýt výborné právničky (placené zlatem), tak na nás jeho děti naházely dluhy v řádech milionů .... :( Držím palce a hlavně klid .

Markéta Peterková

Vloženo 17.12.2015 - 18:14
Reakce na 1561287: Tohle je nějaké divné. Pozůstalostní řízení vede notář jako soudní komisař. On má pak nárok na odměnu z ceny aktiv (myslím, tj. pasiva se do toho nezapočítávají). Pokud zůstavitel zemřel po 31.12.2013, dědí se podle nového občanského zákoníku a pozůstalostní řízení se vede podle z.ř.s. V rámci pozůstalostního řízení se vymezují zásadně dvě otázky: majetek zůstavitele a okruh dědiců. O čem to vlastně mluvíte?

Katka Novakova

Vloženo 21.12.2015 - 6:55
Díky za příspěvky. S notářkou jsem již jednala, s tou potíže nejsou, závěť není, děděný majetek máme sepsaný, bude se to dělit stejnými díly mezi více sourozenců. Notářka po mě ale chce, abych ji oznámila cenu majetku, aby si vypočítala svou odměnu (viz TamTam). Jenže potíž je v tom, že ona chce vědět tu "naši" cenu, ale s dědici se těžko jedná (co hlava, to názor a zbytečné a hloupé připomínky). Takže jsem mezi mlýnskými kameny. Potřebuji vědět, jestli je stanovená lhůta, do kdy musím nahlásit tu cenu notářce? Aby se mi pak nestalo, že by si pozvala odhadce pro nespolupráci dědiců a ten stanovil daleko vyšší cenu nebo aby neběželo penále, protože nekonám. Nejhorší je domluvit se s vlastní rodinou :( Nejspíš ji tu částku řeku sama a ostatním to naservíruju jako hotovou věc.

Markéta Peterková

Vloženo 21.12.2015 - 11:36
Reakce na 1561524: Aha. tím se to zjednodušuje. Když nedodáte vlastní posudky (zřejmě se jedná o nemovitosti), pak se může stát, že znalecké posudky nechá vyhotovit notářka, tyto zaplatíte a tak. V zásadě by sice měly znalecké posudky vyjít na stejno, ale realita bývá jinde. Záleží na informacích, které se znalec od vás dozví, co je kde jaká zeď, jaký problém, kde plíseň, stáří domu a tak. Penále běžet nebude. Vyšší odhad = vyšší daň (pokud platíte daň dědickou), + vyšší odměna notářce. Ještě je potřeba dovysvětlit - jaký majetek spadl do dědictví?

Naďa Brychtová

Vloženo 21.12.2015 - 15:46
Posudky na auto nebo nemovitost nemusí být pro účely dědického řízení od znalce, stačí z autobazaru nebo realitní kanceláře a vyhotovení odhadu pak vyjde okolo třetiny ceny, co by se musela platit znalci. Pokud to nebudete chtít hned prodávat, bude pro vás výhodnější nižší odhad, protože 1% z odhadní ceny zaplatíte notářce. Pokud byste ale třeba dům chtěli hned po skončení dědického řízení prodat, je lepší cenu opravdu odhadnout co nejblíže tržní, protože kdybyste to prodali dráž, museli byste platit z rozdílu mezi odhadem a prodejní cenou daň z příjmu, která je zhruba 15x vyšší než odměna notářce.

Katka Novakova

Vloženo 4.1.2016 - 7:09
jedná se o byt a zahradu. Byt je obydlený otcem a prodávat se nebude (vlastní 1/2 + nyní 1 podíl z mamčiny poloviny + je to jeho domov). Jde o vyřešení dědictví po mamce, která loni zemřela (o její půlku společného majetku). Díky.

Naďa Brychtová

Vloženo 4.1.2016 - 12:20
Takový posudek Vám můžu vyhotovit.

Jana N.

Vloženo 7.1.2016 - 20:01
Řešili jsme na jaře 2014. Notářka si obeslala banky (aby získala zůstatky účtů), stavební spořitelnu. Odhad ceny nemovitosti jsme museli získat od nějaké místní realitky (mohli jsme si ji vybrat sami). Odhad ceny auta jsme si řekli úplně sami. Všechny movité věci jsme ocenili na nulu,vůbec nevstoupily do dědictví (tj. vybavení domácnosti). Ceny jsme tlačili dolů právě z důvodu výše odměny notáře. Byli jsme tři dědicové, kteří se dohodli. Celkem celé řízení trvalo cca 3 měsíce, dvě schůzky u notáře.

Martina Vaskova

Vloženo 7.1.2016 - 20:52
Bohužel, právě nás tahle situace čeká. Můžu se zeptat, za jak dlouho se vám ozval notář? A jak se pátrá po závěti? Tedy za předpokladu, že s ní nepřijde notář, že byla řádně uložena.... Děkuji

Jana N.

Vloženo 7.1.2016 - 20:58
Notář se ozval cca do dvou tří týdnů po pohřbu, tuším. Nás se zeptal na závěť i na to, zda jsou ještě nějací dědicové. My jsme věděli, že žádná nebyla. Jinak byste asi museli zapátrat i doma u zemřelého. To vám asi i notář poradí, jak na to. Notář by si i sám měl zjistit majetek z katastru nemovitostí.

Martina Vaskova

Vloženo 9.1.2016 - 11:35
Děkuji za odpověď, u nás to bude asi trošku delší, jednak do toho zasáhly svátky, jednak se určuje datum úmrtí.... Achjo, jsou to neveselé starosti. Taky si myslíme, že závěť není žádná, jen mě zajímalo, jestli a jak v praxi po ní bude pátrat notář (obrátí dům vzhůru nohama nebo to nechá jen na nás?)

Lucka Stará

Vloženo 20.11.2020 - 16:38
Tohle je vždycky velmi složité k řešení, ale je důležité, aby jsi měla po ruce dobrého právníka. Když mně zemřel člen rodiny bylo to těžké, ale naštěstí jsem našla skvělou firmu https://www.cikr.cz/sluzby/dedicke-pravo/ , která mi se vším pomohla hlavně vše vysvětlila. Určitě bych to zkusila přes ně.

Iva Pekařová

Vloženo 23.3.2022 - 9:46
Reakce na 1561440: Hele řešení se vždy najde. I já jsem si před 2 lety myslela, že dětem žádnou IT techniku do školy nekoupím, jelikož všechno stálo moc peněz. Ale nakonec jsem pořídila na https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html repasovaný notebook a děti si ho vyměňovaly. Chce to hledat a nepropadat nervům.

Iva Pekařová

Vloženo 23.3.2022 - 9:46
Reakce na 1561440: Hele řešení se vždy najde. I já jsem si před 2 lety myslela, že dětem žádnou IT techniku do školy nekoupím, jelikož všechno stálo moc peněz. Ale nakonec jsem pořídila na https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html repasovaný notebook a děti si ho vyměňovaly. Chce to hledat a nepropadat nervům.

Iva Pekařová

Vloženo 23.3.2022 - 9:46
Reakce na 1561440: Hele řešení se vždy najde. I já jsem si před 2 lety myslela, že dětem žádnou IT techniku do školy nekoupím, jelikož všechno stálo moc peněz. Ale nakonec jsem pořídila na https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html repasovaný notebook a děti si ho vyměňovaly. Chce to hledat a nepropadat nervům.

Iva Pekařová

Vloženo 23.3.2022 - 9:46
Reakce na 1561440: Hele řešení se vždy najde. I já jsem si před 2 lety myslela, že dětem žádnou IT techniku do školy nekoupím, jelikož všechno stálo moc peněz. Ale nakonec jsem pořídila na https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html repasovaný notebook a děti si ho vyměňovaly. Chce to hledat a nepropadat nervům.