Jak dobře se orientujete na trati?

Petra Dvořáčková

Vloženo 4.11.2010 - 10:38
Mám dotaz ohledně značení­ a ná¡sledné orientaci na trati. Příští­ rok se chystám na moje první­ (úplně první) závody, ale vždy jsem s orientací­ v terénu měla trochu problém a proto se bojí­m, že bych se na trati mohla ztratit. Jak dobře bívají­ značeny tratě›? Stalo se vám někdy, že jste zabloudili? Přidám ještě podotázku: Od kolika let věku koně a na jak dlouhé závody jste jezdili? Můj sh-a bude příští­ rok na jaře čtyřletý a chtěla bych vyrazit v létě na nějaké hobby cca 25km a na podzim možná 1 Z-tko, celkem 2-3 závody za sezónu.

veronika sixtova

Vloženo 4.11.2010 - 13:34
Reakce na 1379074: Beky, neměj strach. Taky jsem typ člověka, který se ztratí i za vlastním barákem. Rumbák vždycky říká, že až se mě bude chtít zbavit, odveze mě na Václavák, třikrát se mnou zatočí a nechá mě tam - bude mít doživotní jistotu, že už mě neuvidí:-) A přesto jsem pár hobíček jela, mapu jsem téměř nepoužila, na tratích byly fáborky, občas i nalajnované šipky bílým vápnem a na rozcestích regulovčíci - takže směle do toho, je to prima disciplína!:-))

Zdeňka Hradecká

Vloženo 4.11.2010 - 17:28
tak já hlásím,že mapu jsem nepoužila ani jednou,páč se v ní neorientuju,značeno bývá dobře,ale občas se najdou dobráci,kteří kousky odznačují,to je pak veselo.Loni jsem jela ve Vilémově Sko,všichni z Ska jeli 80 km,jenom já 100 :-)no co,aspoň jsme se proběhly.

Pavla Másilková

Vloženo 5.11.2010 - 10:44
já přidám svůj názor k té druhé otázce. Myslím, že v Tvém případě je ještě dost brzy. Začít s nějakým smysluplným vytrvalostním tréninkem je lepší později. Ideálně až bude koník 5-ti letý. Samozřejmě, že i ve čtyřech letech s Tebou hobbíčko, popř. i "Z"-ko v pohodě přejde. Ale s ohledem na to, že určitě chceš, aby Ti vydržel sportovat co nejdéle, je, myslím na místě trpělivost. Koníka zpočátku pošetřit a ještě si nějakou tu chvíli počkat. Ve vytrvalosti totiž opravdu platí, že není kam spěchat. Ale to rozhodně neznamená, hodit ho na pastvu a nechat ho být! Zatím s ním můžeš utvářet Váš vzájemný vztah např. různámi hrátkami, nebo ho jízdárensky přiježďovat. Tyto "dovednosti" posléze jistě oceníš na trati samotného závodu.

Kristýna Koukalová

Vloženo 5.11.2010 - 11:08
já bych ho do Ztka taky ještě netahala...

Petra Dvořáčková

Vloženo 5.11.2010 - 12:15
Samozřejmě, že chci, aby mi koník vydržel, co nejdéle. Z-tko tedy asi vynecháme, ale myslím si, že hobby těch cca 25 km, by mělo být pro čtyřletého koně snad absolutně v pořádku, pokud se samozřejmě jde přiměřeným tempem - kolem těch 12km/h. Jde mi spíše o to aby si on sám zvykl na rušné prostředí, koně atd. a já bych si okoukala prostředí vytrvalostních závodů.

Kristýna Koukalová

Vloženo 5.11.2010 - 14:37
jj, hobbyčko si zkuste, aspoň uvidíš jak se bude koník chovat, jak bude tepovat v cizím prostředí, ..., ale ty Zetka se lítají šíleným tempem, to bych nechala až na další sezónu, není kam spěchat a ve vytrvalosti to platí dvojnásob, pokud se chceš dopracovat se zdravým koněm až na 160 km ;)

Vladimíra Šebková

Vloženo 6.11.2010 - 10:41
stejně jako ostatní doporučuji pro 4letého koně nějaké hobby závody, aby se okoukal, sžil s prostředím apod. No já jsem pesimista - jezdím vytrvalost 8 let, není sezona, kdy bych se alespoň na jedněch závodech neztratila:-) - říkám tomu zakufrovala. ale vždycky jsem se našla a do cíle dojela. Pro Falomku: letos se mi podařilo držet loňské trati, tak jsme si s Marinou zajely cca 10 km - naštěstí mne nezabila:-). Vlaďka

Veronika Fazekašová

Vloženo 6.11.2010 - 23:52
I já se přidám ke slavošovskému bloudění :D Taky jsem najela tak 10 km navíc, letos... Moje chyba, první kolo jsem projela bez problémů, v druhém jsem nechala kobylku vyběhnout kopeček, na kterém byla odbočka, kopeček pak pokračoval dolů a tam skupinka jiných koní.. Zdálo se mi to trochu divné, ale jela jsem za nimi a teprve u potůčku mi to naplno docvaklo.. :) No, jo, bez bloudění by to vlastně ani nebyla legrace :)))

Barbora Komoňová

Vloženo 23.12.2010 - 9:44
Ahojte.. :) taky se přidávám.. občas přehlídnu odbočku, fáborek, značku.. většinou když se nechám unášet a Medy nasadí tempíčko.. :) naštěstí nakonec vždycky nějak příjdu na to, že jedu po cestě, kde žádný stopy nejsou a vrátím se. A co se týče toho koníka.. jezdím shagya arábky celkem dlouhou dobu a většinou začínám pracovat až okolo toho pátýho roku.. před tím jen nějaké to zpevnování atd.. Ale když budeš pracovat pomalu a vytrvale, seznamovat ho se závodama jen v rámci těch hobbýček a nebudeš se nikam hnát.. (já mám letos v plánu mladýho koníka vzít na dostihy jen tak, jako dalšího do vozíku, aby se podíval, trochu si to prožil, pak třeba odchytnu nějakýho veterináře, aby mu provedl prohlídku.. prostě aby prcek věděl až příště pojede a bude prožívat víc novinek a stresu, že už to tu jednou bylo a nijak mu to neublížilo..) prostě jen proto, aby se podíval do jinýho prostředí, potkal jiný koně a zvykl si na veteriny, pár závodama nic nezkazíš.. jen nesmíš moc divočit a mít na paměti, že pokud do toho teď pujdeš po hlavě, v budoucnu s tím koník může mít problém.. Baruš.

D M

Vloženo 11.7.2011 - 23:45
Jestli se můžu přidat a zeptat na opačný případ.. předem říkám, že v tomto odvětví se téměř vůbec neorientuji, jen se mi celkem líbí a začíná zajímat. :-) Může se začít i se starším koníkem? Např. 16ti letého koníka typu plnokrevníka? Koník je ježděn pouze rekreačně, nejspíš se k tomu nedostanem... spíš mě to zajímá čistě teoreticky, případně do budoucna s nějakým koníkem.. Je možné a vůbec vhodné staršího koníka trénovat pro endurance? Díky =)

Vladimíra Šebková

Vloženo 13.7.2011 - 8:29
nemám s přípravou tak starého koně osobní zkušenosti, my připravovali jsme 8mi letého, huculokabardina - od začátku. Na nejnižších tratích - hobby KP a hobby Z startují i starší koně (pamatuji si na 18ti letého araba), v závodech pro licentované koně a jezdce jednou z nejstarších je nyní kobylka fjorda, která ve 20ti letech zvládá S (tzn. 80 - 99 km). Pokud je kůň zcela zdravý - tzn. jak metabolicky, tak pohybový aparát, tak na soutěže hobby by stačit měl. Je ale potřeba si uvědomit, že se musí připravit a ta příprava bude delší než u mladšího koně. Vlaďka

Petra Dvořáčková

Vloženo 26.7.2011 - 9:23
Tak musím zahlásit, že jsme se zúčastnili prvních hobby závodů v Mikulově. Trať byla perfektně značená, nikde jsme nezabloudili, jen jednou jsme zaváhali. Pokud by to bylo takhle všude, tak je to super. Organizace závodů taky super. Jinak jeli jsme s tím mým čtyřletkem hobby na 30km, celé jsme to odklusali (až asi na první 3km, které prohrbákoval a provyhazoval - no jo no potvora mladá arabská) a téměř hnedka po dojezdu jsme šli do veteriny, kde jsme prošli. Takže super první závody. Mladej se vytáhl a na podzim jedem zas :o)

Vladimíra Šebková

Vloženo 26.7.2011 - 11:38
gratulace, vypadáte v pohodě:-). V