Znovu granule

simona Pivoňková

Vloženo 6.4.2006 - 9:44
otevírám znovu téma granule - tedy téma kam na ně třeba v případě těch, které jsou vyráběny v ČR a koupit je chci v okolí Prahy

Marta Nevřivá

Vloženo 7.4.2006 - 8:39
Tohle téma tady stejně musí zůstat na úrovni "krmím tohle a tohle a funguje to". Je to tak široká problematika, že se v ní nespecialista prostě nemůže orientovat. Nezvládne to ani veterinář (viz oblíbené prasečí nožičky pro koně :-))nebo zemědělský inženýr z jiných oblastí, musí se na výživu specializovat, a ještě se v rámci své výživářské praxe specializuje na některý druh zvířat. Proto jsou u každé výživářské firmy poradci, zdarma k dispozici pro chovatele. Vyberte si poradce, ke kterému máte důvěru, a dejte na jeho rady. Ke srovnání granulí je potřeba znát další údaje, které se neuvádějí, protože nejsou povinně deklarované. Výrobce by je třeba i rád uvedl, aby zákazníka informoval, ale musel by pak dělat další rozbor a prokazovat, že deklarovaná látka je přítomna opravdu v tom udaném množství. Za cenu zvýšení nákladů a ceny výrobku. Text na etiketě je podle vyhlášky, nelze tam psát ledacos. Neuvádí se třeba obsah energie a musí to být stravitelná energie a navíc stravitelná pro koně (SEk). Ani s obsahem dusíkatých látek to není tak jednoduché, nejde jen o kvalitu bílkovin, ale o obsah nepostradatelných aminokyselin, které mohou být z přírodních zdrojů ale i syntetického původu, a podle jejich vazby na další látky mohou být využitelné nebo jich bude v krmivu spousta, ale prostě proběhnou během hodinky z jednoho konce koně na druhý ;o) A to ještě není řeč o minerálních látkách a vitamínech, i v anorganicky vázaných prvcích je velký rozdíl ve vstřebatelnosti a využitelnosti, a když to zkombinujeme s organickými s několika formách, je to už úplná alchymie ;o) Stavebnicový systém je u nás už dost let nabízený, dělá ho Fitmin (oves, granule dva typy, několik minerálek).

simona Pivoňková

Vloženo 7.4.2006 - 9:39
Marto, podala jste mi vyčerpávající odpověď na otázku, kterou jsem nepoložila a ano slovo odpovědi na můj dotaz... já mám celkem jasno co chci koním dávat a proč a jen mne zajímalo, kam v okolí Prahy na granule vyráběné českými výrobci. Jinak Fitmin - nabízí už 3 druhy granulí a pokud by člověk chtěl do puntíku dodržet jejich doporučená dávkování, aby to mělo smysl, musel by mít za zadkem dědečka z Ameriky ... "lavly... very lavly" ale poněkud nedostupné davu. Vždy je to poměr kvalita cena, tady je vysoká kvalita, ale také příliš vysoká cena a pokud nechci po koni špičkové výkony, jako, že nechci, tak sáhnu po dostupnějším krmení které ho o nic neošidí, jen třeba nebude extrudované a nebude hýřit žraločími chrupavkami a podobnými pomocníky při vysoké zátěži. Nepochybně je třeba při dnešní kvalitě a složení sena dotovat minerály, ale myslím, že běžnému koni v běžné zátěži postačí základní vitamínová dotace, čím přírodnější tím snad i lepší. Stejně důležitou složkou jako složka krmná je pak položka volný pohyb a způsob ustájení a přiměřená zátěž a duševní pohoda, protože i to jsou faktory, které mají vliv na zdraví a kvalitu trávení - stres toto podstatně zhoršuje - a na využitelnost koně. Vždy je to soubor mnoha faktorů, dnes už seno a oves nestačí, ale zase není třeba dělat koni ze žaludku chemickou laboratoř...

Marta Nevřivá

Vloženo 7.4.2006 - 10:58
To nebyla odpověď na ten konkrétní dotaz ;o)) spíš doplnění těch předchozích odpovědí. Ke granulím, jak už jsem psala, moc nelnu (to je pěkný výraz, půjčím si ho :o)), natož pak se složitým skládánkách, protože vím, jak to v praktickém provedení chodí. Asi jsem se nevyjádřila moc jasně, protože se ve všem zcela shodnem, jen ten doplněk je nezbytný mikroprvkový, vitamíny až tak nechybí. Koně mají nohy na chození a zuby na kousání a potřebují strávit hodně hodin jejich používáním, a jedno bez druhého (a bez psychiky v klidu) nefunguje. I pracujícímu koníkovi se potom dá velice dobře sestavit krmná dávka z tradičních krmiv bez granulí. Kdybych vybírala granule, tak buď pro průměrnou zátěž z domácích značek od výrobce, který má aspoň nějakého koňského specialistu a dělá takové objemy výroby, aby byla faktická záruka čerstvého výrobku. Takže Troubky nebo Běstovice - z těch levných, slušných, vyzkoušených, jednoduchých na podávání. A prodejce by měli sdělit přímo na firmě, brala bych buď od prvního prodejce (bez mezičlánků - cena, skladování) nebo přímo od výrobce, pokud do okolí zaváží, určitě by se při cestě stavil i s pár pytlíky.

simona Pivoňková

Vloženo 7.4.2006 - 11:18
:-))))))))))))) jooooo tak už si rozumíme, jde o běstovické granule, které jsme vyhodnotili jako nejlepší možné pro naše účely. v sezoně jimi nekrmím, ale po zimě koně co jsou dušní hodně pohubli, takže to je míněno jako dotace k základu, navíc oves v tomto období není až tak krásný a tak bych ho chtěla umenšit v množství, jinak i já jsemm zastánce maj zuby, ať koušou, maj nohy, ať choděj... Jinak u mě je to přece jen trochu alchymie, abych dodala to, co myslím, že neobejdu - takže k ovsu baštěj ječný šrot, sladový květ, trochu otrub, které dobře vážou léky a bylinky, k tomu česnek, lněné semínko vařené, od léta do jara mrkev v množství asi 8-10 kilo na koně a den, sena co sežerou a už teď testují travičku v zimním, leč v bahnivém období nepoužívaném ýběhu. Tož není to zcela homogenní hmota, ale v létě jsou víceméně na ovsu a trávě plus troše sena, vodě a jednom kyblíku takové podivné směsi léků, otrub, čajů a podobně... včetně toho semínka, které dávám celoročně, jen v létě asi jednou týdně... takže sháním kontakt na prodejce běstovických granulí nebo distributora do oblasti okolí Benátek nad Jizerou případně adresu meziskladu, kam bych si je sjela vyzvednout...

dana zemanová

Vloženo 7.4.2006 - 12:32
A používáte někdo granule od ZD Kelečsko ? Nebo máte nějaké zkušenosti?Díky

frajerka frajerka

Vloženo 7.4.2006 - 13:21
Tady jsou stránky na Běstovice http://www.zesbe.cz/katalog_vyrobku/smesi-pro-kone.htm Míša

Kristýna Brandejsová

Vloženo 7.4.2006 - 18:10
když už je tu řeč o granulích, nekrmíte někdo náhodou granulemi Epona MoreFibre??prosím vás, nevíte jaká je jejich cena??nikde jsem to nenašla..

Milan Krejsa

Vloženo 7.4.2006 - 19:01
Hezké téma.Bohužel nikdy nebude mít konce. Vždy to bude o osobních zkušenostech s konkrétním výrobcem. Nicméně osobně třeba nechápu že stále v čechách hledá někdo kvalitní krmení a snaží se na trh prosazovat zahraniční výrobky dost ubohé kvality. Budu určitě nařčen že jednoznačně straním Fitminu a částečně to je i pravda.Tedy vzhledem k jeho kvalitě a především stálosti složení jenž deklaruje výrobce. V takovém malém testu jenž si nechal zpracovat jistý trenér na závodišti v Italské Pise Fitmin jednoznačně vyhrál a nechal za sebou třeba Baileys,Dodsonn Hor. Roayal H,Pavo. Byl vyhodnocen jako nejvyváženější a jako jediný ze všech hodnocených obsahoval skutečně látky které měl v množství jenž uvádí výrobce.

Dominika Švehlová

Vloženo 7.4.2006 - 19:40
Taky jsem milovník Fitminu :-) Jen je jedna škoda, že ne všichni koně ho žerou, je poměrně aromatický. Ale já na něm držela březí a kojící klisnu plus odstavče do věku jednoho roku a něco a myslím, že se ty granule velmi osvědčily. Momentálně jsem opět koupila pro klisnu na přikrmení k ovsu a senu.

simona Pivoňková

Vloženo 7.4.2006 - 21:34
Souhlasím s Vámi, co se kvality týče nedám na Fitmin dopustit, jen mě drtí cena a doporučené dávkování... na to fakt teď nemám...

Marta Nevřivá

Vloženo 8.4.2006 - 0:12
Jak jsem psala výš - 1. oves, ječmen, kukuřice, doplněk, další dobrotky, 2. pokud z nějakého důvodu granule, tak Troubecká h.s. nebo Běstovice - ale podle návodu, ne hrstku jako doplnění něčeho jiného. Může se k nim přiřadit i další výrobce, který ví, co a proč dělá a má objem výroby, aby zajistil obrat. 3. až bude kůň na mezinárodní úrovni a majitel si může dovolit nehledět na peníz za krmení, tak se rozhlédnout po zahraničních extrudovaných, vločkovaných atd. K testu, co uvádí Mikkc - zajímaly by mě podrobnosti, nemáš ho písemně k dispozici? Jinak všeobecně - to že nesedí čísla deklarovaná se skutečností, nemusí být chyba nebo znak horšího krmiva. Skutečně účinné látky nemusí být povinně deklarovány, analytická přítomnost neznamená současně fyziologická využitelnost, záleží na tom, co a jak a proč se sledovalo.

Milan Krejsa

Vloženo 8.4.2006 - 5:35
Nemám a ani mít nebudu. Šlo o rozbor stálosti složení. Nikoli o složení jako takové-k tomu není co dodávat.A k tomu že nesouhlasí to co výrobce deklaruje na obalu se skutečným obsahem,no nevím. Já to považuju za velice podstatnou chybu. Myslím že už by se dalo pak hovořit i klámání zákazníka. Pokud vím co chci koni dát a na základě toho si krmení vyberu a ono to nakonec neobsahuje,tak to já osobně považuju za velkou chybu.

Milan Krejsa

Vloženo 8.4.2006 - 6:06
....Jinak všeobecně - to že nesedí čísla deklarovaná se skutečností, nemusí být chyba nebo znak horšího krmiva. Skutečně účinné látky nemusí být povinně deklarovány.....torošku mi to pripomělo text od Kabátů - Slibem nezarmoutíš.

Marta Nevřivá

Vloženo 8.4.2006 - 9:20
Tak jsem zase psala a psala a pak mě trpaslíci odstřihli a vymazali ;-( Ale vlastně to už vše jednou řekl Děd Plkač, jasně, srozumitelně a výstižně. Na etiketě může být číslo vyšší nebo nižší, ale efekt odpovídá tomu, z čeho výrobce to "číslo" poskládá. Nebo číslo nemusí být vůbec - třeba v doplňcích typu "H na kopyta" nebývá vůbec deklarovaný biotin a zinek, ale je tam obsah NL, tuku a vlákniny, který u tohoto typu výrobku zajímá jen vyhlášku :-) Na výstavách se občas potkáváme se zákazníky "matematiky", kteří obcházejí stánky, kontrolují přítomné výrobce a koupí ten přípravek, který má ono sledované čísílko nejvyšší :-)) Občas se zeptáme - "jakou hodnotu pro svého koně potřebujete?" a ani jednou jsme nedostali odpověď...

Milan Krejsa

Vloženo 8.4.2006 - 15:11
To máš asi pravdu,ale trenéři koní nejsou až tak velcí blbci za jaké je zřejmě pokláš.

Marta Nevřivá

Vloženo 8.4.2006 - 17:50
To tak vyznělo? Vůbec ne, proč taky :-) To co píšu, je jen úsměvná zkušenost - jestli jsou to majitelé jednoho koné na dvorku nebo stohlavého stáda, většinou neřeknou :-) Téma je jak se orientovat v granulích, tak jsem se snažila uvést některá fakta, která třeba nejsou běžně známá - normálně lidi neřeší rozdíly mezi oxidy a cheláty, ne?

Milan Krejsa

Vloženo 9.4.2006 - 10:20
Jen tedy doplním že nikoli dva,ale tři typy.

Aneta Kratochvílová

Vloženo 9.4.2006 - 12:33
Složení, dávkování, cena, hodnota, kvalita...je jedna věc, druhá věc je samotný výsledek a výkonnost koně...Fitmin, bezesporu nejdrašží a velmi kvalitní granule, ale co na plat, když kůň jej odmítá žrát v jakkékoliv formě...Th granule jsou myslím super, dostupná cena i kvalita...Pavo - novinka, tak uvidíme, ale vzhledem k tomu, že na něj pomalu a jistě přechází řada trenérů bude mít nejspíš něco do sebe...atd. atd....záleží, jakého máme koně, k čemu jej máme, co do něj potřebujeme dostat a kolik jsme ochodni investovat...Myslím, že ikdyž tady srovnáme složení a způsob přípravy granulí nedobereme se konečného výsledku, neboť každý kůň bude na různé granule reagovat jinak, každy kůň si veme z granulí něco jiného atd....Mě osobně příjdemnohem lepší mít koně na musli než granulích...jiný kraj, jiný mrav, jiný kůň, jiné složení sena a pastvy, jiný chov...těžko říct, zda výsledkově nejlepší granule budou to nejlepší pro konkrétního koně...???