Velikost výběhu

Lida Prušková

Vloženo 5.9.2007 - 18:51
Dobrý den,chystáme se budovat menší stáj.Jak velký by podle vás měl být výběh (nebo pastva) pro 3 koně?Je mi jasné,že čím větší,tím lepší,ale jde mi o minimální rozměry,aby se koníci měli dobře,třeba i podle velikosti vašich ohrad...Dále plánujeme boxy 4x4 metry,nyní mám koně v 3,5x3,5 a zdá se spokojený,takže těch 16 metrů čtverečných by asi mělo být fajn,ne?Jak velké máte boxy vy?Ještě dodám,že koně by měli být přes den co nejvíce venku,na noc budeme zavírat...Díky moc za vaše rady a postřehy:-)

simona Pivoňková

Vloženo 5.9.2007 - 19:50
boxy mám 4x4 a udělala jsem zkušenost, že příliš malý box, ale příliš velký box svádějí koně k bordelení, nevíce se osvědčil právě ten 4x4, koně, kteří se do 3x3 nevešli s pořádkem jsou tu výrazně pořádnější, v 8x4 už zase bordelili :-) výběh - pastevní by měl mít 0,5 ha na jednoho koně aby to v normálním stavu porostu stačilo koně ukrmit, jinak budeš-li krmit senem, pak není taková velikost nutná, spíš je pro koně zajímavé, když je tam rovinka i kopeček, nebo nějaká nerovnost, když je tam tráva, písek, bláto, beton.... ideální jsou stromy na drbání, stín a vůbec pro obveselení, třeba okusování, takže pokud budete vysazovat, vybírat podle toho :-) já mám výběhů několik, jeden pastevní je něco přes 1,5ha, pasu občas i ve výbězích u stáje, ale po loňské zimě tam skoro nic neroste, ty výběhy u stáje mají přes 1200 metrů každý, ale jsou členité, je tam kopeček, stromy a nejsou to čtverce ale vždy to vede za roh (kolem haly) teď mám v merku výběh pastevní - zatím louku, výměra něco přes ha, takže bude varianta. Máme 6 koní, ale jsou nonstop venku, pokud nebude hnusná zima, pak půjdou na zimu v noci domů, ne kvůli zimě, ale kvůli enormní spotřebě sena, které letos není. Při omezených možnostech je každý výběh dobrý, nedělejte výběhy s ostrými roky, aby se nestaly pastí pro podřízené jedince a nedostali tam nakládačku. Jinak minimální velikost na volném ustájení byla někde zmiňována asi 100m2 na koně, jednalo se o německou farmu kde měli 40 koní a pozemek celkem 4000 metrů, což je ani ne půl ha, tam měli cestičky z písku, stodolu se slámou pro odpočinek, krmné kóje pro podávání jádra, napajedlo, kousek louky a pak snad připojenou pastvinu, kam koně vypouštěli na asi 2 hodiny denně. Mě pro 2-3 koně těch 1200 metrů stačí bohatě, jen jsem se rozloučila s trávou. Myslím, že by stačilo i méně, velikost výběhu o rozměru jízdárny 20x40 je pro mnohé koně snem.

Lida Prušková

Vloženo 5.9.2007 - 21:17
Děkuju moc za odpověď,je vyčerpávající:-)S rozměry boxů jste mě potěšila,vyhrají to tedy ty 4x4.Nejspíše zůstaneme u toho výběhu,koně budou normálně krmeni senem a trávu spíše pro spestření...Mým snem je celodenní i celonoční pobyt venku,ale mám strach z krádeže,otrav a podobné škodné,takže se budou koně muset spokojit "jen" s celodenním výběhem,možná to vidím moc pesimisticky,ale bohužel několik případů to dokazuje:-(.I tak počítáme s alarmy a kamerami do výběhu,někdy mi přijde,že budeme mít zabezpečené víc stáje než vlastní obytný dům:-)

Jiřina Lofflerová

Vloženo 6.9.2007 - 11:19
Já mám nově výběh - od jara. Je asi 1 ha velký a mám jen jednoho koně. Rostla tam poměrně pěkná tráva a já si naivně myslela, že budu mít přes léto pokoj od denního sekání trávy, jenže ten můj žrout to stačil už začátkem srpna vypást, je tam od května. Vodím ho tam ráno a večer domů, protože je to na kraji vesnice a mám strach ho tam nechávat v noci. Když jdu dopoledne jezdit (obden), tak ho tam vodím až po poledni. Takže teď už mu ráno musím dát seno nebo posekanou trávu a až se nažere, tak ho tam teprve odvedu. Má tam pěkný přístřešek, vodu musím vozit na dvoukoláku a jinak mám pořád strach z toho, aby mu někdo něco neudělal...Vchod je na zámky, ale kdyby někdo chtěl, tak prostě vykopne břevno..Koníkovi sundavám ohlávku, myslím, že kdyby ho někdo chtěl odvést, tak si nenechá od cizího nandat jinou. Jinak koník je tam moc spokojenej, vyběhá se a jám dobrý pocit, že není zavřený. Vůbec by ale neškodilo, kdyby byl výběh jednou tak velký...

simona Pivoňková

Vloženo 7.9.2007 - 10:30
vůbec by neškodilo, kdyby nebylo takové sucho a vedro, vůbec by neškodilo, kdyby travní porost byl skutečně kvalitní... velikostně by měl při dobrých podmínkách ukrmit 2 koně a ne půlku jednoho... :-) na proběhnutí je hekrat až až, vůbec by ale neškodilo, kdyby na tom hektaru měl kamaráda :-)

Petra Jílková

Vloženo 7.9.2007 - 12:53
Minimální velikost výběhu hodně také záleží na pozemku určeným k výběhu. Zda je často podmáčený, na podkladu aby to koně moc nerozdupaly, a na kvalitě porostu. Vydatné pastviny jsou nově založené s osevem přímo určeným pro pastvu. Je to ohromný rozdíl od obyčejné louky. Na jaře jsou brzy zarostlé štavnatou travinou, rychleji dorůtají po celou sezonu a jsou velmi odolné proti pošlapání.

Jiřina Lofflerová

Vloženo 7.9.2007 - 13:35
Megero, já vím, že by měl mít kamaráda, to určitě. Jenže - mám ho přes 4 roky, a přestože byl u minulého majitele zvyklý "žít" ještě s jedním koněm, tak je v pohodě.Měla jsem z toho strach a zbytečně. Je pravda, že je na mě dost fixovanej (mě to ale dělá dobře :)).Druhého koně si nemůžu dovolit, protože k tomu nemám podmínky (stáj je jen pro jednoho a není možnost rozšíření, sama bych dva koně nemohla jezdit tak pravidleně jako jednoho, a spoustu ale ale). Trávu dosévám kvalitním semenem, tak doufám, že příští rok bude trochu víc vláhy a travička bude. Co si budeme povídat - když se pase sám, je to skoro bez práce (kromě jádra atd.).

Jiřina Lofflerová

Vloženo 8.9.2007 - 16:27
O tom jsem už uvažovala loni, ale spíš o té malé kozičce. Viděla jsem ji na nějakém trhu a strašně se mi líbila. Jsou to takový ty malý, co maj v zoologický zahradě. No, ještě uvidím, musím všechno promyslet (ve to 10 min. chůze od domova po silnici - takže chodit nadvakrát- jednou s koněm a pak se vrátit pro kozu, přizpůsobit ohradu, aby nepodlezla, atd.)

Eliška Matoušková

Vloženo 14.10.2008 - 14:02
Ahojky, mám na starost zjistit, jestli je nějak právně daná norma na velikost výběhu a velikost boxu (já bych chtěla co největší, ale zase nemůžu mít všechno...). Zkoušela jsem vyhledávač, našel mi, že nejčastěji máte 0,5-1 ha na koně. Předem díky :D

Zuzana Puskajlerová

Vloženo 14.10.2008 - 22:50
1 ha na koně, to už je pastvina. Pokud se ptáš na výběh, ten může být různý. Letos se výběhy zabývalo jedno číslo jezdectví, myslím, že celkem dobře. Já mám výběh, malý, 2500m, na pohyb dle libosti postačuje, na pastvu nikoliv. Dostávají dle sezony seno nebo zelené krmení ad libidum. Něco málo na uždíbnutí jim ještě zbylo /v místech, kde se pohybují méně často/. Mají tu stín a pokud chtějí, pijí z malého potůčku. Jinak voda z napaječky. Jsou tam v létě 24/7, spokojení. Jen ten úklid bobků je dost děs. Jsou opravdu výkonní a když chci mít výběh čistý, je to dost práce.

simona Pivoňková

Vloženo 14.10.2008 - 23:14
velikost výběhu není nikde dána, podle jednoho německého chovatele, který se snaží udělat stáj, kde bude kůň spokojený má na 0,4ha tedy na 4000 metrech 40 koní - resp to je jeho kapacita, ale má tam trasu udělanou tak, že ti koně musí chodit, když chtějí pít, jíst, odpočívat, pást se, krmení jim přiděluje na krmných místech čip resp. počítačem řízený dávkovač. Já mám několik výběhů - nejmenší má málo přes 1000 m2 největší 1,6 ha, koně jsou tam, kde mi to zrovna vyhovuje a ani ten nejmenší jim není malý, mám jich tu 5-6. Vždy seno co hrdlo ráčí, vodu, stín. volnost pohybu. Sebemenší výběh je lepší než sebevětší box. Pro box naopak existují normy podle velikosti koně, takže pro běžného ČT příkladně se uvažuje min 3x3 metry, což já považuji za malé, ale normě to vyhovuje. U výběhu je důležitější jaký je než jak je velký v metrech. dlouhá nudle s kopečkem, tromy, nějakou zatáčkou, sem tam kamení, sem tam písek, jinak tráva, na místě v vchodu třeba betonovýý plac, ideál - střídají se povrchy, tvrdost, je tam náznak terénních nerovností, je kam jít. takový výběh 2500 metrů je zlatý, naopak výběh 50 x 50 rovný plac ideální čtverec nic moc..... ale zase zlatý proti menšímu a zlatý proti žádnému :-) Krmné místo je vhodné umístit co nejdál od místa napájecího a to celé daleko od vchodu a daleko od místa, kde třeba dostávají mrkev :-) pak mají důvod chodit a o to jde :-) výběh, který má své bahnité místo je super, písečná masáž je také oblíbená, drbátko na stromě, prostě i v malém se dají dělat kouzla....

žofré

Vloženo 15.10.2008 - 5:38
Elisek-skoro dole na této stránce-téma Zákonné požadavky na stáj x pořadavky KVS,zadávala mismon,2.odshora je tam myslím odkaz MajkaG-a to je zákon-konkrétněVyhláška MZ o technických požadavcích na stavby v zemědělství-včetně dalších odkazů na podlahy,jejich spádování při tom kterém typu ustájení..a v diskuzi v tomto tématu i další informace..co z toho plyne nebo může...Stran výběhů,uspořádání doplňků atd-souhlas s megera...pokud by šlo o typ porostu,louka,pastvina,dotace,welfare,výběh-zas to řeší zvláštní témata.

Eliška Matoušková

Vloženo 15.10.2008 - 9:21
Všem moc díky za odpověď. Já sama bych si představovala něco pro koně prostě většího, víc výběhů a tak jednu, dvě pastviny. Ale holt musím naložit s tím místem, které bude k dispozici... Koně by měli být kobové, boxy bych chtěla 3,5x3,5m, to mi přijde celkem adekvátní (i když pořád přemýšlím o 4x4). Koně by měli být ale pořád venku, takže boxy jenom přes noc a před ježděním. Jinak výběh bych chtěla rozdělit třeba na tři, abych neměla jeden velikej blátivej kekel :D. Bude to travnatý, ale hodně v kopci (hned nad výběhy je sjezdovka a jeden z nejvyšších vrcholů Krušných hor), takže aspoň se budou drobečci hejbat :D, stromy tam jsou taky a navézt něco málo písku není pro investora žádnej problém. Jinak moc díky za odpovědi, jdu kouknout i na to další téma. A welfare mám celkem najetý, mám za sebou ekologickou zemědělku...

Lenka Rufferová

Vloženo 22.9.2013 - 20:57
Dobrý den, chci se zeptat na zkušenosti s velikostí výběhu. Je mi jasné, že čím větší, tím lepší, ale každý máme možnosti omezené. Mám dva koně a třetího bych chtěla vzít k nim na ustájení. K dispozici je pozemek o výměře necelých 4000 m2 (s vidinou možnosti zvětšení pozemku na cca 5000 m2) s tím, že bych na této ploše chtěla vystavět rodinný dům, nějakou průměrně velkou zahradu a co největší část pozemku věnovat koním. Předpokládám, že cca polovina toho pozemku by mohla být výběh + stáje. Každý víme, co koňská kopyta a metráky dovedou. Počítám, že část výběhu by sloužila na zimu a v "mokřejších" obdobích, aby nerozdupali všechno, a pokud by to jen trochu šlo, chodili by na celou plochu. Ale nechtěla bych, aby okolo domu bylo jen oraniště, koně bez pastvy a všichni nešťastní. Proto se ptám, kdo máte koně u domu, jak byste odhadli nejmenší možnou plochu pro výběh pro tři koně, aby tam měli aspoň nějakou pastvu a nerozdupali ho celý? Moc díky za odpovědi.

Jana Koubová

Vloženo 22.9.2013 - 21:10
I kdyby vám zbylo 2500 m, pak na stáj a výběh je to dle mého málo i pro dva koně :-( Rozdupou to, vůbec si nedovedu představit, že by tam mohlo vyrůst něco na pasení. Já bych si tedy v tom nejkrajnějším případě dovedla představit těch 5000 m2 pro tři koně - ale to jen jako výběh členěný na zimní a letní (či dle počasí na za mokra a za sucha). Koukněte sem (ani ne tak na ceny jako na velikosti výběhů), řeší se tu něco podobného: http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1326707

Lenka Rufferová

Vloženo 22.9.2013 - 21:27
právě proto se ptám... zatim nikde nic nestavim, ale ráda bych se už pohla z místa a šla buď shánět jiný pozemek nebo to prostě nějak vyřešit... :/

Ivana Pávková

Vloženo 22.9.2013 - 21:40
Tohle je fakt málo... Zažila jsem 6 koní na 5000 m2 a samozřejmě bylo bahno všude, tráva nikde a upřímně je to i dost klaustrofobní. V bývalé stáji koně do výběhů nechodili, výběh byl cca 3500 m2 a když jsem tam o prázdninách byla a dávala je do výběhu každý den, stačil týden-dva, aby to 3 koně dost solidně rozdupali, pos*ali a sežrali - prostě výběh vypadal za dva týdny hrozně. Já bych do toho nešla, 5000 m2 je akorát dost na dům a velkou zahradu. :-)

Michaela Karamanová

Vloženo 22.9.2013 - 21:48
3 kone to v suchu vypasú na holú zem, v mokre to rozdupú a keď to potom zamrzne, nebudú tam vedieť chodiť. Asi to nechceš počuť, ale zabudni, že tam budú mať trávu.

Lenka Rufferová

Vloženo 22.9.2013 - 22:27
no... zatím než by na druhém pozemku postavil barák bratr by šlo pást celou plochu, což je cca 10000m2, cca rok dva by tam ještě nikdo nic určitě stavět neměl... A naštěstí je tu taky ještě ještě jedna možnost mít u baráku jen stáj + menší výběh a zkusit se domluvit se sousedkou, která je přes ulici a svoje dva koníky pouští na 13000 m2, ale mají to jen pronajaté, takže je otázka, co když pronájem skončí a jestli se koně mezi sebou snesou... Chci staršímu 20letýmu dopřát prostě luxusní důchod a neřešit pořád spory ve stáji... :/

Michaela Karamanová

Vloženo 22.9.2013 - 22:38
Tak to má do luxusného dôchodku ďaleko, niečo cez hektár na 3 kone...ale mať kone vo vlastnej réžii - to chápem, tiež už by som nešla do žiadneho ustajnenia. Máme tiež tri kone. V nestálom ,alebo nepriaznivom počasí sú v malom padocku, z ktorého môžu voľne chodiť do stodoly, nutno denne zbierať trus a hrabať to, aby to nevyzeralo ako niekde v osade. Tým pádom sa nám rýchlo plní hnojisko, ktoré máme malé a nemôžme ho zväčšiť- nie sme na svojom. Do prvej kosby pasieme systémom posúvania pásky od deň-dva, po prvej kosbe keď družstvo už druhú nerobí vypásame ďalších cca 5 hektárov. Naše 3 kone to uživí aj v týchto suchách, takže hoci nikde na pastvinách v okolí nemajú trávu, skôr holozem, my máme, minulý rok sme pásli na otavách bez príkrmu do decembra, toho roku bolo sucho, no máme k dispozícii ďalšie hektáre, ktoré ale nemôžme využiť, lebo jedna z kobýl odtiaľ vyskakuje, proste odmieta byť v novom výbehu, starý, kde je menej trávy jej nevadí. Pastviny dva krát do roka ľudia vyčistia od hnoja, my by sme sa to nikdy nedonútili urobiť, no takto má pol dediny čistý hnoj a všetci sme spokojní. Pozemky na vypásanie nám poskytli ľudia zdarma a radi, že sa nemusia starať o kosenie a nerastie im za humnami burina, družstvo už roky nekosí otavy a tak ich s tichým súhlasom vypásame zdarma.

Michaela Karamanová

Vloženo 22.9.2013 - 22:49
Ešte fotos. A máme šťastie, že kone chodia osierať len jednu stenu padocku. Toho roku hádam zbudujeme žracie bedne, takže už nebudem musieť hrabať rozťahané seno ako idiot.

Michaela Karamanová

Vloženo 22.9.2013 - 22:56
Dodatok - tá tráva je ilustračná, tam chodíme jazdiť, na pastvine je chudobnejšia ;)

Jana Koubová

Vloženo 23.9.2013 - 0:02
Reakce na 1519903: Aianti, být tou sousedkou a mít na dva koně něco přes hektar, další dva bych si tam nevzala...nic ve zlém. Ale právě kvůli tomu, aby koně plochu příliš rychle nevypásli. Půl hektaru na koně beru jako miminum na pastvu. Na druhou stranu chápu, že staříka chcete mít na svém a plně mu přizpůsobit režim. Ale berte v úvahu i to, že jak píšete, koně si se sousedčinými sednout nemusí a naopak starší na tom může být bitý (doslova). Taky dobře můžete přestat řešit spory ve stáji a začít je řešit se sousedkou - pořád jen budete "hosté". Nevím, já bych do toho nešla....ale já mám na ustájení štěstí. Tam kde jsem, bych svěřila i staříka. Oproti tomu ale vím, jak se těžko shánějí pozemky. Nevím, v jaké oblasti jste, ale podle toho, co píšete...nejedná se o zónu, kde je plánovaná v budoucnu nová zástavba? Ve výsledku byste i tam mohla mít s koňmi problém ("satelitní městečka" proti hosp. zvířatům brojí a já se ani nedivím...). Zase ale kdo se může přestěhovat na samotu do lesa do hor, že :-) Za sebe, já pokud bych měla jisto alespoň 1 ha (na výběh), šla bych do toho jen kvůli staříkovi (i to je pro mne na pastvu hraniční), pokud bych tu jistotu neměla...hledala bych něco jiného.

Dominika Švehlová

Vloženo 23.9.2013 - 9:12
Reakce na 1519903: POkud by se dalo, změnila bych lokalitu. Pokud se to nedá, řešila bych to takto: zatímco koně spásají bratrovu trávu a já stavím barák, udělala bych jim zároveň i areál ve stylu "aktivní stáje". Vyhradila kousek zeleně, kterou by měli doslova "za odměnu" a zbytek holt oddrénovala, částečně zpevnila, zapískovala atd atd. Inspirace aktivních stájí se dá na netu dobře najít (hlavně německé weby, ale domluvit se dá i s majiteli jadné české aktivní stáje, kteří jsou velmi vstřícní a mají už hodně věcí vychytaných). Samozřejmě není nutné to mít hi-tech přes počítač :-) Ale jde o rozvržení a úpravu prostoru tak, aby se koně hýbali, nebrodili v bahně, měli dostatek místa na zábavu i odpočinek. Spásat trávu po celý den je ideální, ale holt se stane, že není tato možnost...

Dominika Švehlová

Vloženo 23.9.2013 - 9:16
Jinak ještě dodám, že 4000m2 je dejme tomu 40x100 m, pokud by půlka padla na dům a zahradu a pro 3 koně zůstalo 2000 m2, je to dejme tomu plocha 20 x 100 metrů (= dlouhých kroků) nebo třeba 40 x 50 m (což jsou dva malé drezurní obdélníky a kousek...). Je to málo :-( Bez naprosto dokonale zvládnutého rozvržení prostoru to pro ty koně bude fakt malé (jo, pokud by koně denně jezdili, tak je to prostě kompromis lepší, než má hromada jiných stájí, ale mít to jako vlastní a tedy definitivní řešení je to málo podle mě).

Anna Lálová

Vloženo 23.9.2013 - 10:13
My máme 3500 m2 jen koňských, z toho čtvrtinu zabírají paddocky a boxy kde jsou koně v noci, čtvrtina je zimní minivýběh a polovina je výběh pro suché dny. Máme na tom tři velké koně a ponici. Neustále stavíme mobilní ohrádky různě kolem pozemku, vypásáme u sousedů na zahrádkách, kolem fotbalového hřiště, na soukromém poli nechaném ladem... Není to ale ono, protože mobilní ohrádky jsou relativně malé a často se stěhují, koně mají sice do čeho kousnout každý den, ale pro nás to je nepohodlné, pořád někde něco stěhovat, posouvat a koně tam vodit. Máme koupený ještě jeden pozemek za vsí, taky asi 4000 m2, tak se těšíme až to teď zemědělci podmítnou a nezasejou, že si tam konečně uděláme pastvinu, kam se koně jen tak pustí a je to :-) No a ještě chceme přikoupit od souseda asi 2500m2, ale ty budou na pořádný seník a jízdárničku - protože na tak malém pozemku si tenhle komfort zatím nemůžem dovolit (jízdárna). Boxy a paddocky máme dělané tak, že koně courají mezi boxem, vodou a senoslámou, pak se dle počasí buď odvedou ve dne někam do oplůtku, nebo alespoň do zimního výběhu kam se jim hodí trochu sena na různá místa, aby se třeba dalo nerušeně vykydat v jejich paddocích a boxech. Na každém koni se jezdí tak 3 - 4x týdně.

Renata Prochazkova

Vloženo 23.9.2013 - 10:17
Reakce na 1519895: Na podobnom pozemku mám doma 3 kone. Neskôr som zohnala dve pastviny cca 1ha, ale začínali sme na 5000m z toho dom 120 m + záhrada zaberá 400m čo mne na trávičku a kvetinky bohate stačí, 100 stajňa so senníkom a hnojisko. Čiže na kone nám zostalo približne 44 árov. Na tejto ploche sme urobili jazdiareň 20x40 m s pieskom zvyšok pozemku rozdelili na 2 časti. Cez deň boli kone púšťané na jazdiareň a polku výbehu kde samozrejme tráva nebola a na hodinku - dve denne chodili na tú 20á časť kde mali trávu, ktorú sme ale brali iba ako maškrtu, nie ako pastvu, boli celoročne na sene. Na takejto ploche nerátajte s tým, že budete mať moc trávy a kone budú mať veľa pohybu a podľa toho sa treba zariadiť. Ja si ale myslím, že tie naše boli a sú spokojné, nie je to zas tak malinké aby sa nemohli prebehnúť a pri dobrom rozvrhnutí a spevnení niektorých častí sa to dá aj v zime.

Lenka Rufferová

Vloženo 23.9.2013 - 19:08
Díky moc za názory, je mi jasný, že tech 2500 m2 je pro tři málo, uvidím jestli se bude dát dohodnout s bratrem. Pokud by to dopadlo tak že bych měla k dospozici tech 10000 m2 na barák i výběhy, budu nejspokojenější, ale jinak budu muset hledat kdyžtak prostory k pasení navíc a střídat to. Samozřejmě počítám s přikrmováním senem, ale ráda bych aby prostě nestáli na blátě v zimě i v létě, když by to mohlo bejt i jinak... Kdyby bylo ustájení bez problému, tak nic nehledám, sama sebe připravím o komfort, že teď nemusím kydat nebo krmit, na druhou stranu vím, že u tří koní je ta nutná péče hodinová záležitost a to si prostě z toho času vyšetřim, mám ozkoušeno že se to zvládnout dá... Už jen proto aby se koníci měli dobře. Nejsem z těch se kterými se nedá dohodnout, ale hádat se s někým, jestli kůň bude mít ve výběhu bez stínu a trávy ve 30 stupňovym vedru kde je celej den vodu... A jestli to je v ceně ustájení nebo ne... Plus několik dalších chuťovek mě už nebaví... Nemám problém za koně zaplatit i víc, než je třeba jinde v okolí, ale očekávám za to aspoň základní péči a abych jezdila každej den ráno jim tu vodu dolejvat do tech výběhů... Nebo se ujišťovat jestli ve větru a dešti ty koně stojej celej den a ten 20letej má aspoň deku na sobě nebo ne... Nějak už mi ruply nervy no :) Tak musím vymyslet nějakou variantu aby to bylo schůdné i doma. Samozřejmě prostředky jak finanční tak prostorové jsou omezené. Ale myslím si, že to snad není nereálné :)

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 23.9.2013 - 22:06
Aiantis: ... hádat se s někým, jestli kůň bude mít ve výběhu bez stínu a trávy ve 30 stupňovym vedru kde je celej den vodu...
Proboha, to je snad vtip, ne? Asi žiju na jiné planetě... a konečně začínám chápat rozhořčení mnoha diskutujících nad praktikami ustajovatelů... K tématu jen tolik, že ať je výběh sebemenší, pokud se dobře vychytá prostor, zpevní se plochy, aby koně nestáli po břicha v bahně s hnojem, pokud se plocha takovéto aktivní stáje udržuje stejně, jako box (tedy hnoje normálně ráno a večer) plus se dobře promyslí využití jednotlivých částí, je to z mého pohledu pro koně, kterým se majitel věnuje a chodí s nimi téměř denně ven (ať už pod sedlo, nebo jen na ruku) o mnoho lepší, než strčit zvíře na celý den do boxu s dvouhodinovým pobytem ve výběhu (byť velkém) - což je praxe mnoha nájemních stájí...

Renata Jeníčková

Vloženo 24.9.2013 - 8:52
Reakce na 1520016: No to není vitp, třeba tohle (nepřítomnost vody na pastvině) mně odradilo od stěhování naší kobí do sousední stáje, která by pro ni byla vhodnější právě krz pastvinu. Přeci jen není mladice a nepřítomnost vody jsem nezkousla, tak holt zůstala kde je.
1 2