Správná péče o kopyta - jak na to?

Martin Wrangler

Vloženo 9.10.2008 - 18:31
O škodách napáchaných podkovami a kováním se moc nemluví a nepíše ... zvaž jestli potřebuješ kovat, podkova žádná prasklá kopyta nevyléčí. Přečti si něco o kopytech u kopytářů Martina www.kopyta.cz , nebo Petra www.kopyta.com ..viděl jsem hodně koní, kterým zachránily nohy a výsledky jejich znalostí ...navíc se o tuto metodu se zájemci podělí a mužeš si koně dělat sama ...ostatně tak to ten první naučil mě a moje koně nemají s kopyty žádny trable...M

Katka Střelcová

Vloženo 9.10.2008 - 19:39
Dášo, vůbec nepíšeš, na jaké podestýlce koně stojí. Piliny pro mokrá kopyta totiž nejsou zrovna to pravé ořechové...Osobně bahno nebo vodu neřeším, nemažu, koně s kopyty problémy nemají ( 4 ks koní ). Pravda, ani jeden není plňas, max z 25%.Nicméně kamarádka má plňáska, naboso, od rána do večera venku, ten má kopýtka jak ulité z nějaké formy. Mohl by je vystavovat jako prototyp. Přidává do krmení biotin - podporuje růst rohoviny, zlepšuje kvalitu rohoviny i srsti. Problém s ulamující se stěnou taky může způsobovat špatné vystrouhání, nerovnováha v kopytě. Taky bych doporučila alespoň si přečíst www.kopyta.com a pozvat si kopytáře - aspoň se dozvíš názor na kopyta z jiného pohledu než od dosavadního kováře.

Tomáš Sychra

Vloženo 10.10.2008 - 0:15
Kováře, který radí motorový olej na kopyta raději vyměň. Koně nekovej, nech kopyta odrůst, aby se regenrovala stěna (to znamená cca jeden rok). Podle toho přizpůsob zátěž. Kopyta často hydratuj a často strouhej.

Jitka Kutmanová

Vloženo 10.10.2008 - 8:13
Kování za horka kopyta vysušuje, plnokrevníka bych asi nechávala kovat jen za studena. náboji kopytům jen prospěješ, biotin do krmení. Jestli nějaké mazání tak určitě ne denně, ale asi bych se snažila vybrat jen to co opravdu přispěje ke zlepšení kopyt - na doporučení asi kováře, ale jiného. Rybím tukem se mazalo za mého mládí, eventuelně se míchal s cornusanem, mazalo se i sádlem (sádlo ale domácí i léčí), dnes je nabídka daleko širší. Jestli kovat či nekovat ti poradit nedokážu, záleží na tom zda jsi ochotná po dlouhou dobu nejezdit a zda máš k dispozici vlhké louky.

Jan Saska

Vloženo 10.10.2008 - 10:40
Právě řeším podobný problém. Kerabol ani jiné doplňky bych nedával. Je třeba neřešit konkrétní praskliny, ale zjistit důvod proč. A ten řešit. Podkovy z 90% problém jen schovají nebo oddálí. Myslím že problém je v krmení+podkovy. Jako první bych zul. Je obecně platné že čím víc jádra tím horší kopyta. Doporučuji kontaktovat centrumkrmiv.cz. Vypracují ti krmný plán. Pobyt na pastvě idealně 24h min 8h. Jestli stojí na pilinách tak kropit. A jak už zde bylo řečeno léčba cca 1 rok. Což mi příjde zanedbatelná daň za zdravé kopyta. Ale to nejdůležitější je dobrý kopytář! První dva měsíce doporučuji sehnat opravdu "profíka"

Tomáš Sychra

Vloženo 10.10.2008 - 20:15
Praskliny ve středu přední stěny jsou obvykle způsobeny vysokými patkami. Ty je třeba postupně zkrátit a to nejde, pokud je kůň podkován. Strouhat je třeba cca jendou týdně a úměrně zakracovat špičku kopyta kolmo k zemi rašplí. Na to je opravdu třeba kopytář s praxí.

Martin Wrangler

Vloženo 10.10.2008 - 20:47
Na téma kopyta je určitě spousta názorů. Už jsem Ti tu odepsal s radou , ale zpráva byla smazána protože jsem tam uvedl kontakt na kopytáře a bylo to bráno jako reklama ... Z toho že se mi stará o moje koně a občas s ním jezdím ke koním a lidem které trápí podobné trable jako Tebe ..tak jak píšeš, převážně je to zapříčiněno "kovářem ze staré školy" a ne málo koní které jsem viděl kovali dokud v kopytě vubec držel hřebík. Náprava takových kopyt je dlouhodobá a záleží na každém případu a je opravdu třeba se poradit se skušeným kopytářem který se zabývá více metodami upravy bosonohého kopyta.Doba bude záležet od podmínek a své vlastní péče které mužeš koni poskytnout ..pohyb, povrch, atd ... krmení, jak už tu někdo psal má na kopyto určitě vliv a větší dávky s vysokým obsahem bílkovin mohou kopytům uškodit ...ale to je vše na posouzení každé konkrétní situace ... muj mail je WranglerM@email.cz

Jana Dolečková

Vloženo 11.10.2008 - 9:11
Pane Wranglere (vaše příjmení jste nám bohužel ještě nesdělil), jakým způsobem škodí kopytu protein?

Dana Součková

Vloženo 12.10.2008 - 12:10
Severit mohu také jen doporučit rozhodně pomůže, nic nezkazí. Nevím samozřejmě do jaké míry pomůže zrovna Vám, ale já vím o 3 koních kterým se po něm kopyta výrazně zlepšili a to se jim také odlamovali kusy .......moje zkušenost...

iva novotná

Vloženo 12.10.2008 - 16:48
ahoj mám stejný problém jako ty..tedy spíše měla ale nechci to zakřiknout moje klisna měla slabou kopytní stěnu a vzhledem k tomu že je velmi nadějná do sportu musíme řešit aby kopyta vydržela ten velký tlak...takže mažeme leovet olej na kopyta s vavřínem super kopýtka jsou elastická, ale rohovina stejně nepřibude že... nakula jsem easywalker a ejhle chodíme na tom už půl roku kopito nám nepraská (easy je totiž syntetika odpružuje nárazy a vhodně rozkladá do celé části kopyta) dříve jsem kula kovákama, ale kopyto bylo stále slabé a stále praskalo..teď můžeme trénovat dle libosti a je vše v pohodičce, jinak jde také o stravu koníka, doporučuju nutri horse müsli vybereš si přesně to pravé pro tvého koníčka a vzhledem k různorodosti jádra mu dáš i více stopových prvků vitamínu i minerálů než v pouhém jádře...pak ještě doplňuji jako prevenci na klouby ašlachy alavis dual..není to všechno levná záležitost ale u nás se tedy dost vyplácí

Jitka Kutmanová

Vloženo 13.10.2008 - 8:50
Nerozumím tomu proč by okovaný kůň nemohl mít nízké patky, mám kobylu okovanou s nízkými patkami a znám koně bosé s vysokými patkami, není to o tom zda je kůň kován nebo bos, ale o kováři který ty koně kove či strouhá a jak svou práci provede.

Alena Kučerová (Mohylová)

Vloženo 13.10.2008 - 10:28
Velmi záleží na typu prasklin. Dr. Hans Castelijns velké procento připisuje vytlačenému kopytnímu pouzdru. Jsou to především praskliny ve čtvrtích a v patkách. Svoji roli může hrát i podestýlka - piliny Dr. Hans Castelijns považuje za velmi nevhodné stelivo. Problémem je rychlé vysušování. Piliny z kopyt velmi rychle vysají veškerou vlhkost. Snahou máčet kopyta - časté střídání vlhkého a suchého prostředí, se stav kopyt pak jen zhorší. Slámu vidí jako vhodnější... ale nejvíce doporučoval stlát rašelinou (i přes určitou prašnost). Otázkou je, jestli v Itálii je rašelina to samé, co u nás... Je třeba také překovávat v poměrně krátkých intervalech. Kováři "staré školy" taková problematická kopyta často nechávají přerůst, aby měli "kam" přitlouct podkováky. Důsledkem jsou potom vysoké patky, "ujíždějící špice".. a samozřejmě praskliny. Vysoké patky jdou určitě vyrobit i na bosém kopytu, když se zanedbá. Ale krátké patky se naboso udržují mnohem lépe, protože nemusí být tak dlouhé intervaly mezi úpravami. V tom má Artuš určitě pravdu.Určitě doporučuji změnit kováře a vybrat si toho, který se neustále sebevzdělává, komunikuje s veterinářem a umí se podívat na rentgen. Poznatky a nahlížení na věc jde i v této oblasti velmi dopředu. Vinčálek i MVDr. Žert hovoří o tom, jak se výrazně názorově posunuli v horizontu 4 let… Také třeba vzpomínali případ, kdy se roky velmi problematicky pokoušeli řešit případ těžkých prasklin u jednoho sportovního koně. Pak kůň skončil sportovní kariéru, zul se, vyhodil na louku a chodil na špacíry. Praskliny se vyřešily samy. Osobně si velmi vážím lidí v tomto oboru, kteří něco takového řeknou nahlas.

Alena Kučerová (Mohylová)

Vloženo 13.10.2008 - 10:35
O Easywalkrech jsem slyšela, že se velmi opotřebovávají. A tvrdá guma údajně tím, jak pracuje, páčí podkováky...Tady na severu Moravy jsem na tom nikoho neviděla chodit. Jestli máš nějakou fotodokumentaci těch kopyt, moc ráda bych se podívala :-)