Prosím, přečtěte si - nezbytně nutná první pomoc pro koně !!!

Pavel Cox

Vloženo 25.7.2005 - 8:53
Proboha to jezdíte na poušti? :o)) Jak se v našich mírných klimatických podmínkách u několika málohodinové vyjížďky může zdravému člověku dodržujícího aspoň zhruba pitný režim stát, že zkolabuje z nedostatku tekutin? :oO Takovej člověk kterej se nedokáže postarat ani sám o sebe snad ať ani na koně neleze, to by ste je museli vodit za ručičku pak i přes silnici. Spíš bych si tipnul že to byl problém z přehřátí - z dlouhého pobytu na slunci? Ale to je jedno, to bylo tak na odlehčení. Docela mě to pobavilo. Poslední dobou mám pocit že městský lidička (a sám jsem z Prahy) jsou čím dál nesamostatnější. Za chvíli to bude tak, že děti se budou starat o své mladé a naprosto nezpůsobilé rodiče... :o) Jinak pokud by ste měli zájem pro opravdu horké letní dny na delší vyjížďky. Skutečně dodržování pitného režimu je důležité. Já jsem na vandr vozil iontové nápoje v prášku a vodu. Při zastávce jsem si v hrníčku rozmíchal ionťák. Pomáhá to k rychlejší rehydrataci a navíc to obsahuje důležité látky, které ztrácíte nadměrným pocením.... bla bla, podrobnějc nevim, nejsem dochtor. Ono je totiž hlavně důležité se uhlídat a opravdu pít. Při nějaké zábavné činnosti rychle utíká čas a na pití se pak zapomíná. Pozor jenom na koncentraci. Protože nevykonáváte příliš velkou svalovou činnost a udáváné koncentrace jsou pro výkonné sportovce je asi lepší to víc ředit.

simona Pivoňková

Vloženo 25.7.2005 - 10:26
koupila jsem sobě v záchvatu touhy púo vzdělání knihu, která radí, co dělat, když jsou trable než přijde veterinář.... tak v prvé řadě se tam píše nedesinfikovat.... pokud rána mírně krvácí, nechat být, pokud krvácí hodně, tak zakrýt v podstatě čímkoli i nesterilním a zavázat, ale opatrně u koní nezačkcovat - nikdy.... hrozí odumření. Kůň má hodně krve a ztráta 5 litrů je prý únosná - mě se to zdá hodně, ale nejsem veterinář.... takže podle mého s sebou mobil, pružné obinadlo, lepící pásku - textilní, něco, čím se dá překrýt i větší rána - byť nouzově. Pokud jsou v nebezpečí hlavně nohy, tak ostražité oko a duchapřítomnost. V mobilu čísla na veterináře v okolí i když jsou nekoňáci a v neznámém terénu mapu, abyste byli schpni v případě nutnosti navigovat kde jste, jak se jmenuje nejbližší kopec, obec, potok.... Ještě k tomu zavazování - obinadlo i když zavazujete zranění by se na nohách mělo VŽDY podkládat něčím měkkým - mul, buničina, plena.... Mě se kůň kdysi požezal na noze o zahrabanou plechovku - naštěstí s sebou vozím když nic jiného tak velké kapesníky a taky papíráky, takže jsem improvizovaně zavázala a než jsme dosšli domů tak bylo dobře, doma jsem ještě očistila okolí, díky krvácení se případné nečistoty odplaví z rány. Pokud narazíte na neznačené dráty oplocující výběhy tak na to upozorněnte alespoň majitele, obec, veterinární správu či policii, protože je to opravdu nebezpečné, nemyslím tím na někoho něco žalovat, spíš požádat o zviditelnění ohrazení. Tak a´t máme koníky zdravé. A k sedlovým brašnám - koupila jsem od poláků super oboustrannou brašnu za 500. Měli i podsedlovky s brašnami, ale i v Neveklově v Lukafarm krámku jsme našli podsedlovky s kapsičkou na telefon a kaspou na nezbytnosti.... nebyla ani drahá, kolem 600? pokud mě paměť neklame...

misazap

Vloženo 25.7.2005 - 14:08
Na koníky moc nejezdím, ale myslím že vybavení autolékárničky by vám mohlo v mnohém poradit. Taky nemusí být zraněný kůň, ale jezdec nebo nějaký náhodný chodec. Určitě by taková "koňolékárnička" měla obsahovat sterilní gázu, obinadlo (více druhů a kusů), pružné obinadlo, trojcípý šátek a pár náplastí na puchýře. šiknout by se mohly i gumové rukavice, lahvička destilky, případně i dezinfekce (ale přijde mi že nutná není, velké rány se dezinfikovat nesmí, malé se ošetří až při návratu, něco jiného by to bylo u delších a vícedenních akcí) Dál by mohl být dobrým pomocníkem kus provazu (na nouzové uvázání, opravení výstroje), háček na kopyta (takovej zaseklej šutr se z kopyta jen tak nedostane) no a ten mobil nebo jiný dorozumívací prostředek je vhodný též.

Pavel Cox

Vloženo 26.7.2005 - 8:14
...podložit něčím měkým ano, ale dejte si pozor. Přímo na ránu by měl přijít fáč, nebo něco co se netřepí a nerozpouští. Taková vata v ráně, zvlášť až zaschne krev je pohroma. Takže nejdříve pokud možno sterilní krytí a až NA TO další vrstvu. Pokud možno něco tužšího. Ale nevim, pokud použijete na převaz pružné obinadlo, tak by neměl být problém? Ať se vyjádří kdo vyzkoušeli. Z praxe neznám.

helena Hartlová

Vloženo 26.7.2005 - 20:39
já jsem si na dezinfekci na doporučení koupila Betadine, máme ho i pro psy. Protože ho nevyrábějí v obalu s pumpičkou - ne ve spreji, toho se kobylka bojí - tak jsem ho přelila do vypláchnutého obalu od Septonexu.Výhoda je že vůbec nepálí. Myslíte, že Betadine je dostačující dezinfekci?

Dominika Švehlová

Vloženo 26.7.2005 - 20:45
Naprosto. Dodržujte aspoň příbližně doporučené ředění.