Problémy s užděním

aja jezkova

Vloženo 22.4.2008 - 13:05
Ahoj mám problém se svojí kobylkou. Je remonta od malička jsem s ní pracovala. Na udidlo jsem jí naučila dobře a nikdy s ním neměla šoatnou zkušenost. Jenže pak jí jednou někdo nauzdil prudce a když jsem pak přišla tak jen jak uviděla uzdečku tak šla hlavou nahoru a začla uhýbat. Pracuju s ní pořád pomalu a trpělivě a je naučená že po zmáčknutí týlu dá hlavu dolů..Ale mrzí mě že to nejde už hladce a že tio je každý den kdy musíme opakovat:vidí uzdečku,dá hlavu nahoru a začne couvat-zmáčknu týl-dá hlavu dolů-nasadit nýtylník-dá hlavu nahoru-zmáčknu týl atd...Zkouišela jsem jí to nasazovat všelijak i odepnout udidlo ptž to je od něho ptž ohlávkusi nechá nandat v pohodě. Prosím poraďte mi co ještě udělat aby zase byla v pohodě.

Katka Lipinská

Vloženo 22.4.2008 - 13:29
Pokud je to od udidla, zkontroluj zuby a hubu a kazdopadne zreviduj jezdeni a pro jistotu uber. Nemusi to souviset s jednim blbym nauzdenim (byt to tim, prepsalo by se to rychle), ale spis s tim, ze se ji nechce pod sedlo. Muze byt pretazena nebo bolava. Pokud neznas pricinu, urcite to neber na lehkou vahu. Mozna na chvili vysad jezdeni a jen ji nauzdi, pochval a vem popast, nebo nauzdi a oduzdi a dej oraz.

Martina Paráčková

Vloženo 22.4.2008 - 13:54
A ohlávku si nechá dávat normálně?

Martina Paráčková

Vloženo 22.4.2008 - 13:56
Aha, už jsem dočetla. Pokud má strach z udidla, určo je potřeba se podívat na zuby. A třeba prst si nechá strčit dohuby v pohodě?

kristýna uhlířová

Vloženo 22.4.2008 - 14:21
ja mam podobný problém,ale kobče už je 8. mám ji rok a celou dobu je na uždění obtížnější. Zuby má v pořádku, záda jí dle veterináře nebolí a ani to není z jiné zdravotní příčiny. Dělá to ikdyž delší dobu nechodí pod sedlo.Celou dobu se na ní snažím být trpělivá, učila jsem ji uzdit pamlskem pod udidlem, když ho mám a ona ho cítí, je uždění v pohodě. Po nějaké době jsem pamlskování při každém uždění vynechala a zase začíná problém. S ohlávkou problém nemá, dokonce si do ní hlavu strká sama.Domnívám se, že to souvisí s tím, jakým způsobem byla užděná v minulosti. Pouze nevím jak to překlenout a co nejšetrnější cestou odstranit.

Milena Tyralová

Vloženo 22.4.2008 - 17:45
myslím, že pokud by kobylka byla zrazená tím, že ji jednou někdo prudce nauzdil, vše by se při opatrném uzdění jiným člověkem vyřešilo rychle a lehce. To ale asi není váš případ, proto bych zkoumala co jí může vadit - zmiňované zuby, špatná velikost udidla, příliš pevná nebo volná čelenka....