Převoz hříběte

Martin Blazek

Vloženo 4.12.2006 - 14:17
Chtel jsem se optat, jestli nekdo nemate nejaou dobrou radu, jak prevezt pulrocni hribe. Mame vlek na dva kone, ale hribatko je male a tyc, kterou ma mit na plecich ma na urovni hlavy. Takze by se nemelo pri brzdeni do ceho oprit.Nevite, neexistuje nejaka "redukce" nebo neco, co by se dalo do vleku docasne dat, aby se dal prevezt bezpecne i takovy maly konik?

Nessy

Vloženo 4.12.2006 - 14:40
Neměli jsme s tím nikdy problém,ale napadá mě,nacpat dopředu do výše tyče balíky sena či slámy.

Lucie Spěváčková

Vloženo 4.12.2006 - 17:16
Všechno vyndat, zadělat plachtu a hříbě nepřivazovat.

mirka pěchová

Vloženo 4.12.2006 - 17:21
Dávali jsem taky bylíky, ale pokud by hrabal, tak si to může hodit pod sebe nebo se zaháknout o špagát. Máme pověšenou pevný obdélník gumy na příčce, ale určitě přivázat. Záleží jak daleko pojedete, kdyžtak tam být sním, i když se to nesmí. Samozřejmě dbát o bezpečnost.

mirka pěchová

Vloženo 4.12.2006 - 17:21
Dávali jsem taky balíky, ale pokud by hrabal, tak si to může hodit pod sebe nebo se zaháknout o špagát. Máme pověšenou pevný obdélník gumy na příčce, ale určitě přivázat. Záleží jak daleko pojedete, kdyžtak tam být sním, i když se to nesmí. Samozřejmě dbát o bezpečnost.

Zuzana Slavíková

Vloženo 4.12.2006 - 17:39
Hm, to jsem taky zkoušela - dát dopředu zábranu z balíků do výše plece. Během prvních 300 metrů bylo hříbě (poník, takže fakt prcek)na balíkách a rvalo se předním okýnkem skrz sklo ven.. Vyzkoušeli jsme všechno - přivázat, odvázat, nechat zábranu, vyndat zábranu... A protože jsme potřebovali hříbě za každou cenu přepravit, jel nakonec přítel 400 kilometrů u něj vzadu a drbal ho za ušima, jedině tak byl klid.. Přikláněla bych se k tomu hříbě nechat být bez ničeho, o co by se mohlo zachytit nebo praštit a jet hooooodně pomalu a opatrně.Nebo nejlépe půjčit jiný vozík, který bude mít možnost nastavit příčky i pro malé koně.

Dominika Švehlová

Vloženo 4.12.2006 - 17:43
Po hororu, kdy nám hříbě přeskakovalo štrajcpán a všelijak se věšelo, se mi na druhý pokus osvědčilo vyklidit vozík, nastlat slámou, hodit na zem seno a hříbě nechat na volno, ve vozíku byla i kamera, takže jsme viděli, jak po počátečním prohledávání boxu hříbě zvolilo nejpohodlnější polohu (zadkem se opřelo o jednu boční stěnu) a pospinkávalo nebo žvýkalo seno.

Lucie Spěváčková

Vloženo 4.12.2006 - 17:47
Přesně tak, pokud se přepravuje hříbě, které nevydrží uvázané (nebo to ještě neumí) nebo úplně syrový kůň z pastviny, je nejlepší z vozíku všechno vyndat, zadělat a nechat ho tam navolno. Byla jsem mockrát u toho, kdy takto přijel nebo odjel kůň a bylo to v pohodě.

Petra Brodská

Vloženo 5.12.2006 - 7:38
Ahojky- my jsme před 2 měsíci vezli takto staré hříbátko ve vozejku- bez úpravy- z Brna do Ml. Boleslavi- hříbek byl neuvěřitelně hodnej- nebláznil, stál jak přikovanej- nezapotila a i když tyč ve vozejku mu byla taky někde úplně jinde- on se vůbec nesnažil podlézt nebo něco- stál dál od tyče, rozhlížel se- takovej suverén...Mazlik- je pravda, že jsme zastavavovali každou chvíli- hlavně ze začátku aby sme se na něj koukli co dělá, ale byl ok.... V Praze sme chytli kolonu, ale to se jen vyvlíknul z ohlávky když se nudil- to bývalá panička říkala, že to občas dělá a nepřišla na to jak...

Jarča Neplechová

Vloženo 27.7.2007 - 23:01
Pokud vím,tak se vyrábí vozíky,které jsou širší a jsou tak pro matku i pro hříbě.My jsme převáželi hříbě asai v 5 měsících,jeli jsme asi jen kousek asi tak 15km a raději jsme jeli ve vozíku s ním,aby se nebálo a vše bylo v pořádku.;)

Bohumil Kočovský

Vloženo 28.7.2007 - 8:28
Hříbě se může převážet v podstatě kdykoliv, samozřejmě by mělo mít alespoň týden věku, nejsnadnější to je i s matkou, stačí obyčejný dvoumístný přívěs, bez příčky a z dlouhými štrajcpány, hříbě na volno, klisna uvázaná. Jezdit s koněm v hengru je nebetyčná blbost, pokud nechceš být v novinovém článku typu"Vyplašený kůň zabil...", nehledě k tomu, že to zakazuje zákon.

lucia sudova

Vloženo 28.7.2007 - 9:28
S dovolením sa pridám k tejto téme s mojou otázkou, ako previezť bezpečne 4 mesačné žriebä bez matky (mamu nemá). Bude sa prevážať v 2 miestnom vozíku s iným koňom (s prepážkou) - či priviazať alebo nechať na voľno. Prípadne to ešte môže byť Avia prispôsobená na prevoz koní, ale tiež by išiel s inými koňmi, ale samozrejme vo vlastnom "oddelení". Žriebä sme ešte neprevážali, nechcem ho ohroziť.Ďakujem.

Jarča Neplechová

Vloženo 28.7.2007 - 12:46
Já tam s nim osobně nejela.. jde ale o to ,že se zrovna odstavilo to hříbě od matky.. nevim no ,ae tak ted uz je to jedno.. rozhodně ale nejsem takový šílenec ,abych si koně přivázala k motorce nebo k něčemu podobnému...

Lucie Spěváčková

Vloženo 28.7.2007 - 19:50
Jak už píše troll, vykuchat vozík, žádné přepážky ani zábrany, nechat navolno, vzadu zadělat. Teď jsem si všimla, že by nejelo samo... vázat hříbě nebo ho jakkoliv oddělovat přepážkami může být velmi nebezpečné. Pokud je druhý kůň jeho "náhradní mamina", tak ho asi nechat navolno s ním (koně uvázat), nebo fakt zvážit přepravu samotného.Důležité je, aby tam nebylo nic, o se může zaháknout, zranit nebo přes co bude chtít přelézt.

Markéta Peterková

Vloženo 28.7.2007 - 22:31
viděla jsem přepravu s i bez přepážky, matka přivázaná, hříbě na volno v druhém stání.

Veronika Myslivečková

Vloženo 29.7.2007 - 12:27
Nechci nikomu dávat návod,ale napíšu jak převážíme my.Každoročně jezdíme s kobylou na připouštění,na druhou říji po porodu,takže hříbě je cca 1 měsíc staré,za ten měsíc hříbě naučím přivyknout na ohlávku,zvedat nohy,vodit na vodítku a uvazovat,pak je vše bez problémů.Zásadně jenom s přepážkou,pokud nechcete aby Vám kobyla hříbě po cestě omylem zabila,ušlapala.Kobyla i hříbě jsou vzorně uvázaní,pokud je kobyla kliďas hříbě nemá proč blbnout,asi záleží na plemeni.Jediný problém je ,pokud nemáte uzpůsobený vozík,že hříbě se většinou vejde pod přední štrajcku takže tam buď udělat ještě nějakou výplň,nebo tam stát a dělat ji sám.Odděleně od koní tou štrajckou,vím že se to nesmí,ale poldové jsou většinou rozumní.Jinak zadní štrajcku co nejdál ať má za sebou hříbě prostor.Nikdy jsme ještě neměli problém a děláme to tak už několik let.Držím palce.

evaGW

Vloženo 29.7.2007 - 15:13
Běžně převážíme klisny s různě starými hříbaty ( od cca 1 týdne věku) způsobem,který tu již byl zmíněn.Z vleku vyhodíme přepážku,necháme jen přední a zadní štrajcplán a pokud má vlek vepředu místo ( bez sedlovny) tak se nám osvědčilo dát tam nějakou vizuální překážku,třeba kulatý balík sena- hříbě pak nemá tendenci štrajcplán podlézt.Jinak kobylu uvazujeme trochu víš,než obvykle,aby se hříbě do vodítka nenamotalo a ne moc na krátko a hříbě necháme volně.Obvykle se otočí v proti směru jízdy a pije,nebo se o matku jen opírá.Ještě nikdy se nestalo,že by klisna hříbě nějak zranila.Důležité je,aby klisna sama uměla jezdit a samozřejmě jezdíme opatrněji,než když máme ve vleku 2 dospělé uvázané koně.Zkoušeli jsme i variantu s přepážkou a uvázáním ( respektive držením) hříběte v druhém boxu vedle kobyly ale moc se to neosvědčilo,hříbě se snažilo přeskočit přepážku i štrajcplán a myslím,že se cítilo mnohem víc ohroženo a omezováno.Pokud je hříbě odstaveno a bez matky,mělo by mít základní návyky a neměl by být větší problém ho přepravovat klasicky uvázané.Asi je dobré zamezit možnosti podlézt nebo propadnout přední štrajcplán,to může být dost nebezpečné.

* *

Vloženo 30.7.2007 - 8:07
Jak již bylo zmíněno převážíme hříbata s kobčama na připouštění bez problému v odděleném dvoumísťáku...každý ve svém. Kobča je spokojená, že hříbě vidí a připravené hříbě nedělá problémy. Jinak samotné hříbě převážíme po odstavu cca.6 měsíců. Nejlépe pokud se vyndá střední příčka. Hříbě má dostatek prostoru a nestalo se, že by upadlo či nějak špatně snášelo cestu o samotě.Prostě pokud se hříbátko pravidelně připravuje na odstav a je mu věnována péče, ani přeprava není problémem.

Ivana Nováková

Vloženo 30.7.2007 - 10:33
Také je převážíme ve vozíku odděleně. Vozili jsme cca týdenní hříbata s matkou na připouštění a takhle malé hříbě nevydrží celou cestu stát a kdyby náhodou kobyla ztratila rovnováhu,mohla by ho přišlápnout. Přiděláváme dopředu plnou příčku(vlastní výroba),aby hříbě nemohlo prolézt předem ke kobyle a dáme mu trochu podestýlky,aby se mu lépe leželo. Máme to osvědčené a jinak bych už ty mrňouse nepřevážela.

Monika Krejčiříková

Vloženo 30.7.2007 - 11:36
Hříbátko jsme převáželi, když mu bylo měsíc. Ve dvoumístném vozíku, mamina byla normálně uvázaná a hříbátko stálo odděleně v druhé půlce, do předu jsme dali zábranu, aby neprolezlo a něco se nestalo, a protože to bylo jen 7 km cesty a první cesta hříbátka, tak tam s nima jel ještě jeden človíček, který hříbátko držel na vazáku a povídal si s ním, pro případ kdyby se něco dělo, aby mohl informovat řidiče a ten pak zastavil. Hříbátko bylo klidné, takže si myslím, že i kdyby tam bylo jen samo s maminou, tak by se nic nestalo, ale znáte hříbátka, jaká jsou - nepostojí, pořád skáčou po mamči (a to by bylo nebezpečné) atd. Kdyby jsme oddělali přepážku, měla bych strach, že kobyla hříbě omylem ušlape. Ale kdyby to byla delší cesta, tak bysme ho tam nechali samotného na volno a často bysme zastavovali, jestli je vše v pořádku.

Simona Fialová

Vloženo 30.7.2007 - 12:12
Tak já přidám vlastní zkušenost, dvouměsíční hříbě - už umělo být vedle mámy uvázané v boxu za ohlávku. Normální vozík pro dva koně s přepážkou a sedlovnou - hříbě na straně sedlovny, aby neproletělo pod přední příčkou, oba uvázaní. Nebyl celou cestu problém, stáli jak vyřezaní svatí. Podruhé jsem téhož hřebečka přepravovala samotného v roce a půl, bez problému s nastupováním, cesta stejně v klidu jako tenkrát s mámou...