Práce ze země s koněm, který kouše

Hana Fraitova

Vloženo 2.3.2005 - 19:39
také vřele doporučuju Montyho. Má ve své jak knižní, tak VHS nabídce, postup, jak s těmito problémovými koňmi pracovat. ( v knihách spíš JOIN UP - Napojení). Je zo zajímavé a funguje to. Jinak www.montyroberts.com můžeš se ho tam na vše zaptat, ale anglicky :-)) Hodně štěstí '

Svatava Punčochářová

Vloženo 3.3.2005 - 0:04
Já bych Robertsovu metodu až tak vřele nedoporučovala. Práce ve volnosti s koněm, který má sklony k agresivitě, je riskantní a člověk, který ji nemá "zmáknutou", může špatně dopadnout. Chybí při ní "záchranná brzda", pokud se kůň rozhodne, že situaci nejlépe vyřeší tím, že vás napadne a půjde přes vás, nijak mu v tom nemůžete zabránit. Jistě, popisuji hororové scénáře, ale i taková situace může nastat. Varuji jen před přílišným nadšením, jinak určitou funkčnost metody nepopírám- akorát že toho sama jako taková řeší málo.

Zuzana Slavíková

Vloženo 3.3.2005 - 9:19
Pokud kouše z agresivity a útočí, tak v tom ti neporadím, nemám zkušenost, ale mám koně, který neustále chňapal, okusoval, snažil se chytat vodítko, když je nespokojený nebo mu něco nejde, automaticky začne chňapat po rukách... Problém je, že se pro samé chňapání nesoustředil na povely. Celkem pomohlo, co mi poradil můj trenér (přirozený přístup)- na každý pokus o chňapnutí důsledně reagovat odcouváním do větší vzdálenosti, kůň musí pohnout nohama, ne jenom uhnout hlavou. Couvání by měl tedy brát jako nepříjemný následek svého chování. Našemu chlaďákovi to trvalo dost dlouho a úplně to nezmizelo, ale aspoň s ním teď můžu pracovat, pokud jsem blízko u něj, teď mu stačí hlavu jenom odstrčit a důrazně říct "ne". Kupodivu taky velmi dobře pochopil, kdy je couvání za trest a kdy je to jen cvik.

Jana Lohrová

Vloženo 3.3.2005 - 18:09
kdyby jste se rozhodli pro montyho-nemyslím si že neni možnost jak agresivního koně "spacifikovat". pokud se rozhodl-a dost, teď toho člověka zničím, tak ta šance je malá, ale pokud vyhrožuje z nedostatku respektu ale už jde proti člověku, tak se osvědčilo točit tušírkou a "vyhrožujícím hlasem" varovat. pokud se kůň bojí, tak by v kruhovce útočit neměl- koně si přece vyberou útěk.

Svatava Punčochářová

Vloženo 3.3.2005 - 19:25
Neříkám, že není možnost- jen nabádám k opatrnosti. Zatočit tušírkou- no, kdybych byla pedant, tak řeknu, že Montyho metoda žádnou tušírku neobsahuje. Větší problém bych ale viděla v tom, že opravdu agresivního koně to neodradí, a bojácného to naopak zastraší ještě víc- má to spojené s tím, že dostane ránu. Nemá pak respekt z člověka, ale strach z biče. "pokud se kůň bojí, tak by v kruhovce útočit neměl- koně si přece vyberou útěk" Ano, ale pokud se bojácný kůň cítí zahnaný do kouta- a do této situace ho člověk s nedostatečnými zkušenostmi může snadno dostat zcela nezáměrně- tak pravděpodobně zaútočí. Klidně mě opravte, pokud to není pravda, ale už jsem to viděla.