Práce s konem

Solitarius Lupus

Vloženo 8.1.2018 - 9:00
Dobrý den, jezdím momentálně za valáškem teplokrevného a mohutnějšího typu. Měl více než 4 měsíční pauzu, kdy nic nedělal. Mou otázkou tedy je, jak s ním začít pracovat a znovu jezdit? Zatím máme za sebou procházku a popasení, příště bych ho určitě chtěla vzít na lonž. Překypuje energií a jinde, než na lonži ho nechat vyběhat nemohu. Ráda bych ale přistupovala správně. Nějaké rady a typy?

Lucie Dvořáková

Vloženo 9.1.2018 - 14:11
Reakce na 1583533: Možná by bylo fér si nejdřív pravdivě doplnit medailonek s informacema. Záleží, co kůň už umí, jak je starý. 4 měsíce pauza není zas tak moc. Záleží, jak chodí do výběhu a co znamená "pauza".

Solitarius Lupus

Vloženo 9.1.2018 - 16:20
Reakce na 1583534: Koníkovi je 15 let. Je dobře přiježděný, pracuje na lonži i ze země. Je na pastevním ustájení, takže je venku pořád, jen se mu nechce moc hýbat :)

fran

Vloženo 9.1.2018 - 16:51
Překypuje energií a nechce se mu hýbat je trochu protimluv. Pokud to znamená, že projevuje přebytečnou energii jenom při práci, je potřeba se nad tou prací zamyslet, protože to může klidně být spíš stres.

Gabriela Spurná

Vloženo 9.1.2018 - 17:04
Reakce na 1583537: Je pastevko a pastevko - hodně pohyb koně ovlivňují např. ostatní koně ve stádě. Já jsem od Olomouce a podmínky ustájení jsou tu opravdu pestré (nám teď postávají v blátě a nehýbou se moc, protože to klouže, na pevném podkladu je "veselo") Když jsi dotaz zadala, bála jsem se něco napsat, protože teď je zrovna takový "čas na úrazy". Na koně už leze jaro, když fouká vyloženě se chtějí plašit... A do toho se ptáš jak na ježdění na koně po pauze (jestli jsem správně pochopila, je to pro tebe nový kůň). Bez jízdárny....? Fakt těžko napsat něco konkrétního. Někdy stačí chvíli lonž, pak vyčistit, nasedlat a zas lonž, teprve potom nasednout a jet za jiným koněm (za bezvětří a na dobrém povrchu). Když nacválat, jen proti kopci a směr od stáje. Domů krokem. Prostě všeobecné bezpečnostní rady.

Solitarius Lupus

Vloženo 9.1.2018 - 22:13
Reakce na 1583538: Když nemusí, celý den se jen pase. Tak to bylo myšleno. Ale projevuje přebytek energie i, když je jen veden na ohlavce, nebo puštěn do volného prostoru. Neřekla bych, že ho nějak stresuji. Dělám s ním běžné věci, které dobře zná. Pracuje rád.

Solitarius Lupus

Vloženo 9.1.2018 - 22:20
Reakce na 1583540: Koník je umístěn v Pohořanech. Kolem přístřešku má bahno, protože se tam koně hodně nechodí. Dále si může vylézt nahoru do kopce a zde má k dispozici travnatou ohradu větší velikosti, přes léto se ohrada zvětšuje na daleko větší. Majitelka je pouští i do volného prostoru na popasení a protáhnutí. Je to opravdu obrovské prostranství. Koně jsem jezdila asi 2 měsíce, pak jsem onemocněla a nastala 4 měsíční pauza. Proto se ptám, jak nyní pracovat. Každopádně Vám děkuji za odpověď :)

fran

Vloženo 10.1.2018 - 12:47
Reakce na 1583542: To ale pořád není přebytek energie :-). Jakmile je to tak, že na výběhu a s ostatními koňmi se chová klidně a po připnutí na ohlávku začne, hledala bych jiný důvod. A nelezla bych na koně, který zlobí (nebo se zlobí) už na ohlávce. Jinak pro dospělého přiježděného bezproblémového koně 4 měsíce nepředstavují problém. Svého koně bych podle jeho nátury možná vzala jednou do kruhovky a jednou olonžovala, někdy ani to ne, a pak bych šla v klidu na krokovku. Kdyby se mi cokoliv nezdálo, nebo šlo o cizího koně, chtěla bych znovu zkráceně projít základy, zaměřené na soustředění a reakci na požadavky a evt. rušivé momenty. V tom bych setrvala, dokud by mi kůň nepřipadal spokojený a vnímavý, nečekala bych, že to bude trvat déle než týden, ale kdyby se ukázalo, že je potřeba víc času, určitě bych nic nepřeskočila a ten čas bych tomu dala. Terén bych si naplánovala v duchu toho, co píše pipilota, ne vítr, ne nezvedená společnost, v poklidu, poprvé jen krokem, prostě předcházet problémům. Nechat vyběhat na lonži nemá smysl, pokud má dostatek možností k volnému pohybu na výběhu. To se praktikovalo u koní k odstranění tzv. stájové bujnosti, která na výběhu nevzniká.

Solitarius Lupus

Vloženo 10.1.2018 - 14:44
Reakce na 1583545: Děkuji Vám za radu :)

Gabriela Spurná

Vloženo 10.1.2018 - 16:05
No mě k tomu napadla ještě možnost nějaké bolesti zad u koně. Kdy třeba koník zmokl a ve větru prochladl a ozvalo se něco staršího, nebo nějak podklouzl na blátě.... Prostě je možné, že dává najevo nelibost před prací (neví kdy na něj sedneš a proto je "divoký" už když někam jdete). Na lonžce by to právě mohlo být vidět - není to jen o "vylítání" - i zvážit fakt, kdy na 1 stranu jde dobře a při změně směru se ukáže druhá strana výrazně horší, při sedlání se bude šklebit, na lonži pod sedlem vyhazovat.... Fakt mít oči otevřené. Prostě může divočit jako obranu před bolestivou prací a po nasednutí zas spíš zpomalit jako obranu před aktuální bolestí... Nevím, prostě hádáme na netu, ale dobře tě fran upozornila, že něco nejspíš nemusí být OK. Tak hledej.

Solitarius Lupus

Vloženo 10.1.2018 - 18:57
Reakce na 1583549: S tou bolestí by jste mohla mít pravdu. Mu práce právě příliš nevadí. Při sedlání nebo přípravu na lonž neprojevuje nějaké známky nespokojenosti. A při vedení na místo lonžování nedělá také problémy. Na obě ruce pracuje krásně, přechody, akorát na pravou se občas začne točit ke mně a chce změnit směr.