Poraďte prosím!

Markéta Peterková

Vloženo 3.4.2005 - 23:00
Kiw, já myslím, že se dokážeš rozhodnout sama - vezmi si čistý papír a uprostřed udělej svislou čáru. Na jednu polovinu si napiš výhody a nevýhody současné stáje, na druhou výhody a nevýhody druhé stáje. Zvaž, co je pro Tebe osobně prvořadé (každý z nás má ty hodnoty sestavené trochu jinak), stejně tak zvaž, co je pro Tebe nepřijatelné. Myslím, že pak nebudeš mít problém se rozhodnout.

Helena Smutná

Vloženo 3.4.2005 - 23:55
No jak. Nejsolidnější je přece pravda. Našlas trenérku, čili odborníka, který ti nabízí učit tvého koně a tebe. Takže je naprosto normální, že vezmeš koně ze stáje, kde tuto možnost nemáš, a dáš ho tam, kde tohle udělají. Každý to štěstí nemá, aby našel trenéra, který mu vyhovuje, bude se mu věnovat a jeho koni taky. Je naprosto v pořádku, že za touto šancí půjdeš. A je to i běžné. (Ty děti bych nebrala jako problém; teď máš očividně problémů s jiným jezdcem víc - a když je trenérka solidní, naučí koně, že se pod dětmi "vypne" a stejně je nebude pouštět samotné. Koni to takhle myslím neublíží, spíš naopak, odpočine si od práce. Vem to logicky - pokud si trenérka dá s tvým koněm tu práci, aby ho něco naučila, sama nedovolí, aby jí to někdo kazil, ne? :-))) Samozřejmě, člověk se v takových chvílích musí zamyslet nad způsobem podání. Pokud máš písemnou smlouvu o ustájení, drž se jí - dej písemnou výpověď v určené lhůtě. Pokud je tohle sjednáno ústně, drž se i toho. Pokud o tom nepadlo nikdy ani slovo, oznam stěhování k určitému datu, řekni narovinu důvod (trénink) a neřeš reakce lidí; stůj si za svým. Když budeš koukat, co lidi na to, negativní reakce asi přijdou. Takže nekoukej :-) Kůň je to tvůj, ne? Tak ho můžeš mít kde chceš.

Dominika Švehlová

Vloženo 4.4.2005 - 8:15
No, v první řadě bych dala nekompromisní zákaz té dívčině vůbec se k mému koni přiblížit. A to velmi kategoricky. Pokud nesouhlasíš s jednáním nějaké osoby, nemá co u tvého koně pohledávat. I za cenu, že bych ihned hledala náhradu. Koník ty dny, kdy nejsi ve stáji, nemůže do výběhu? Nebo so myslíš tím, že není kdo by se o něj postaral? To ho ani nenakrmí, nevymístují? V tom případě buď náhrada nebo pryč. Co se týče toho stěhování, pak dobře zvaž, jak by se s ním zacházelo při výcviku dětí. Je to velmi ošemetné a může ti to přivodit řadu problémů, pokud s ním budou zacházet jako s koněm "půjčeným"... Bohužel. Měla bys velmi dobře vědět, do čeho jdeš. Jak tam ten výcvik probíhá? Je to solidní výcvik se solidním cvičitelem? Tohle by mě zajímalo v první řadě. Pokud by to splňovalo tvé podmínky, šla bych do té sportovní stáje - vždy se tam můžeš mnohem více naučit, třeba jen tím, že se budeš chodit dívat na trénink jiných jezdců. Je to dobrá škola.

Iveta Slavíková

Vloženo 4.4.2005 - 8:28
Jaja to už nakousla. On výcvik tzv. dětí-což můžou být převážně 13-16 slečinky vážící 50-75 kg je různý. Třeba 2x týdně skákání malých skůčku zato 40x za hodinu apod. Výcvik začátečníků- 1 hodina lonže, z toho min. 2/3 klus+ cval na kruhu. Jak jinak, když samostatně koně ještě neuvedou....Podívej se podrobně na místní tzv. provozáky a skladbu výcvik. hodin. Jestli koně nebudou kyselí a se zdrav. problémy, pak máš štěstí a tvůj kůň se bude mít dobře. Já osobně bych na tvém místě neměnila stáj, ale jen holčinu. Někdy pomáhá i domluva+pomocná ruka.

Jitka Kutmanová

Vloženo 4.4.2005 - 8:34
Přidám se k názoru Jaji okamžitě zakaz přístup té dívky ke koni, protože kůň to co uplatňuje na ni tak může začít uplatňovat i na tebe a potom to je na roční mravenčí práci toho koně napravit, s tím provozem pozor ono to totiž s provozníma dětma může dopadnout zrovna tak jak s onou dívkou. dobře si prověř kvalitu výcviku, pokud se přestěhuješ tak bych koně nepouštěla do výcviku dokud si dobře neprověříš jak to tam chodí.

simona Pivoňková

Vloženo 4.4.2005 - 12:11
bude v každém případě na tobě. Nejdřív bych řešila holčinu u tvého koně - náhradou za jinou, slušnou, ale zároveň by sis měla dát práci a pověnovat se jí, jednak abys viděla co umí a neumí, protože zlost a argese pramení z bezmoci a to nejen u koní.... takže pokud si dívče neví rady a je to nad její síly, nestačí jí seřvat, ale pomůže vysvětlit a nacvičit jak na to. Nebo najít někoho, kdo umí, ale i to prověřit a to opakovaně. S výcvikem dětí je to tak, že někdo se i k cizímu koni chová jako k vlastnímu a někdo k vlastnímu jako k cizímu, není to ani tak v tom, čí kůň je, ale v tom, co je v člověku, což bohužel asi neovlivníš, kdo ti bude na koně sedat. Nepochybně ho tím vystavíš příjemným i nepříjemným chvílím. Pokud se rozhodneš jít do sportovní stáje, tak bych si smluvně podchytila na kolik hodin, s jakým vytížem, pod jak těžkého jezdce kůň může chodit a měla bys mít právo veta, pokud by něco bylo opravdu špatně. Je fakt, že na nějakém koni se to děti naučit musí, protože jinak u nás jezdectví vymře . Ne každý má na vlastního koě a jezdci, kteří mají možnost sedlat více různých koní jsou lepší, než jezdec koně jediného. (mluvíme o těch, kteří opravdu jezdí, nevozí se a mají talent a zodpovědnost). Pravdou také je, že provozní koně na tom nebývají dobře, protože ekonomika je neúprosná. Záleží na tom, kolik hodin týdně tvůj koník bude pod sedlem a jak ho budou prohánět, zda bude opravdu kroužit zoufale na lonži (přičemž pro koně je dávka 20 -30 minut na kruhu víc, než si přeje) nebo bude chodit na jízdárně a jestli bude mít možnost odpočinku ve výběhu. Je to hrozně těžké, dokonce i najít si jednoho pomocníčka, který by ti seděl je těžké. Moc držím palce, ať je tvoje rozhodnutí dobré. Já bych asi šla na sezonu to zkusit a pokud by to nefungovalo dobře, tak bych se vrátila do původní stáje. Minimálně jako odpočinek na zimu - tedy bez dětiček, výběh, když máš čas tak pod sedlo, když ne tak někdo jiný na krokovku nebo do výběhu, možná bys to mohla takhle dohodnout v původní stáji. Prostě to chceš zkusit se sportem, ale nevíš, zda to za daných podmínek bude dobře fungovat. Jsou majitelé stájí, se kterými je řeč, pokud se s nimi mluví :-)

Petra Švarcrová

Vloženo 4.4.2005 - 12:53
Což o to, rady jsou to dobré, jen bych si nebyla tak jistá možností návratu do původní stáje, pokud by to neklapalo. Dvakrát měř a jednou řež. Mé zkušenosti jsou bohužel takové, že pokud někdo z nějaké stáje odejde a to v jakkoliv dobrém a z jakkoliv rozumných a pochopitelných důvodů, stejně se nevyhne ochlazení vztahů.

simona Pivoňková

Vloženo 4.4.2005 - 13:37
Petro já vím, že to není jednoduché, ale přece jsme lidi, abychom se dohodli, pokud jdu za trenérem a sportem, nevidím důvod, proč bych se neměla mít možnost vrátit. Samozřejmě pokud bude volné místo. I když ti musím dát za pravdu, že lidé jsou různí. Já jsem prošla mnoho - relativně - stájí a někde ač jsem odešla bych se klidně mohla vrátit, jinde, už ne. Pravda někde jsem byla pro své nároky odejita, ale tam už bych se ani vracet nechtěla :-) Na druhou stranu pokud z mé stáje někdo odejde důstojně - tedy po podání výpovědi, bez dluhů, nebo po dohodě, pokud prostě neuteče jako uličník, tak má u mě vždycky dveře zpět otevřené. To je stejná logika, jako když by si pekař postavil hlavu, že buď budeš kupovat rohlíky jen u něj nebo už ti žádný neprodá.... Stájí přibývá jak hub po dešti, služby se vylepšují, alespoň doufám, krystalizuje i to, že jsou stáje sportovní a stáje westernové a stáje rekreační a jízdárny s výukou jízdy, takže každý si může najít tu stáj a to prostředí, kde mu to bude cenou, terénama, podmínkama a přístupem vyhovovat. Pokud nemám halu tak se nebudu divit, když si ke mě nedá koně nekdo, kdo chce v zimě trénovat na hale nebo pokud z takového důvodu ode mě přestěhuje koně tam, kde halu mají. Na druhou stranu pokud chci výběh, třeba jen na zimu, tak dám koně tam, kde ho mají - třeba jen na zimní odpočinek. Škoda že v naší zatuchle české kotlince je to pořád víc o konkurenci a zlosti než o spolupráci a vstřícnosti. Velká škoda.... a vidím to na každém kroku, ať jde o ustájení, výcvik, výbavu, výchovu koní... měl by nás spojovat ten vyjímečný pocit, že jsme "koňáci", místo toho se rozpadáme na skupinky hledící na zbytek přes prsty... a mnohým už 5 prstů na ruce je pomalu málo. Ach jo

Petra Švarcrová

Vloženo 4.4.2005 - 13:55
Však já vím, že z čistě logického hlediska by to mělo být normální. Bohužel, já jsem se setkala spíš s názorem, že kdo nekoňuje s námi, koňuje proti nám... Ale neznám konkrétní stáj, třeba zrovna tam by to bylo s návratem v pohodě.

Hana Dufková

Vloženo 4.4.2005 - 20:39
Nedá mi to, abych k tomu něco nepřidala - ostatní příspěvky jsem vůbec nečetla. Před třemi roky k nám dostáje přišel jediný cizí koník. Platba byla dojednána 1500 Kč za měsíc s tím, že si majitelka bude sama dodávat jádro a doplňky. Za dva měsíce otěhotněla, u nás se trochu budovalo, její manžel občas s něčím pomohl a tak jsem jí řekla, že nechci nájemný. Manžel přestal pomáhat, paní byla těhotná, ted jsme od ní nechtěli ani žádnou práci, o koníka se starala (morálně) ,chodila za ním, děti se na něm učily jezdit a ošdetřovaly ho, ona měla rizikový těhotenství, tedy téměř nejezdila. Přes rok , co pan choť přestal docházet,jsme nedostali žádné nájemný, pan choť se taky neukázal, tak jsem si řekla, nedá se nic dělat, sena málo, musím platit všechno včetně vody, nedá se nic dělat, paní musí platit nájemný. Sama navrhla 2000 Kč za měsíc. Ale když jsem chtěl peníze vidět, musela jsem si o ně několikrát říci, což mě hrozně ponižuje. Přesto jsme spolu pořád dobře vycházely. Ke konci to trošku skřípalo, protože mě některý věci štvaly -např. paní si přivedla návštěvu, třeba 5 lidí a těm se vařilo kafíčko u nás na statku, aniž bychom o tom vůbec věděli, stalo se, že jsme potkali na dvoře cizí lidi, nejednou. Samozřejmě, že jsem dala najevo svoji nevoli. Abych to neprodlužovala. Jednoho dne mi paní dopoledne oznámila, že si ten den odváží koně a že by byla ráda, abych to pochopila. Řekla jsem jí, že samozřejmě v tom není problém, ale že mi to mohla říct, když si něco hledala, protože já jsem shodou okolností týden předtím odmítla jiného koně, kterého jsme nevzali na stáj, protože tam měla svého koně ta paní a to i přestože, že nám dlužila peníze za několik měsíců. Řekla jsem jí,že mi to mohla předem říct. Nic víc, ni míň. A můžu říct, že mě to hrozně mrzelo - ne to, že si ho vzala, jsem ráda, že je pryč ( je tam dalších 8 našich koní), ale to, že vyčkávala do posledního možného momentu, přetvařovala se a vlastně z nás zase udělala blbce. Nevím, jak by se ona cítila, kdybych jí řekla: Milá zlatá, múžu ustájit koně, za kterého budu mít nájem pravidelně a bez toho, že bych o něj musela škemrat, sbalte se s koněm a zítra tu už nemá místo. Prostě jsem to neudělala a dostala jsem za to zase jen kopanec do zad. Celý to píšu proto, že bys to těm lidem měla normálně opravdě a včas říct. Toť konec mého dlouhého proslovu.

Helena Smutná

Vloženo 5.4.2005 - 0:11
No ono to příjemné určitě není, ale čím víc na to budeš takhle myslet, tím víc trémy a strachu budeš mít, to je na nic. Stejně - bych dala krk za to, že se to v té tvé současné stáji už stejně ví, že bys ráda jinam, tak to chodí, tyhle věci se neutají, minimálně nějaké tušení tam bude. Takže čím víc to budeš odkládat, tím to bude horší. Je to fakt o prioritách. Koníka máš pro radost a ne aby ses třepala, když se za ním chystáš. A jemu se odkládáním věci rozhodně lepší péče nedostane. Jinak platí - co čekáš, toho se taky dočkáš. Když se budeš tvářit a chovat provinile - přestožes nic neprovedla a to, co žádáš, je úplně normální - tak to bude hnusné. Když klidně oznámíš co a jak a kdy a nebudeš si vůbec všímat toho, jak se kdo na to tváří, s vědomím, že co děláš, je správné, tak to tak taky bude; v klidu. I nějaké ty možné emoce časem vyšumí do nikam. Místo ustájení není svatební smlouva s doložkou věrnosti do smrti smrťoucí, není to nic jiného než poskytování služby, a, jak tu padlo, jednomu chutnají rohlíky takové a jinému makové... na tom nic není. Jasně, jsou lidi, kterým to ještě nedošlo, ale to už se holt musíš obrnit a nevšímat si toho. Stejně samozřejmě musí jednat i tvoje trenérka (jistě nechce, aby "se" myslelo, že tě zlanařila - jenže to už se musí každý zamyslet sám nad sebou spíš na téma, jestli poskytuje služby kvalitou odpovídající konkurenčnímu prostředí - a tvoje pocity teď spíš vypovídají o skrytém citovém vydírání, než snaze zlepšit co je nabízeno a udržet si tě jako zákazníka - a to bych se teda bouřila už z principu!). S trenérkou se v téhle chvíli radit asi není to pravé - na tobě záleží, jen na tobě, jak to celé bude. Ty musíš vědět, co chceš, a udělat to. Na rovinu, klidně, stručně a s úsměvem. Ono se taky může stát i to, co tu píše Hanka, to nelze předvídat. Domluv si třeba stěhování za dva týdny a oznam to hned dnes a budeš to mít za sebou. A neboj... takových situací ještě v životě potkáš... Teď tě musí vést zájem koně, a taky tvůj.

Věra Mannaertsová

Vloženo 5.4.2005 - 9:55
Ahoj, zálezí samozrejme, jaká je to stáj,kde by pod deti do provozu chodil, ale já se priznám , ze s tím mám dobre zkusenosti. Sama nemuzu jezdit kazdy den a jsem naopak ráda, ze se kun dostane ven. Pokud je to pod detma a pod zodpovednou trenerkou, je to ideální stav.

simona Pivoňková

Vloženo 5.4.2005 - 12:33
Hanko, já jsem prošla, jak už jsem psala pár stájí, někde jsem odeščla v dobrém, jinde nikoli, z mé strany to byla nespokojenost s podmínkami pro koně - na jednom místě nestlali a nepouštěli koně, přesto, že to slibovali, na dalším chybělo zcela a dodnes chybí zázemí a krom toho tam byla špatná kvalita krmiva - nápravou byla má výpověď. Z třetího místa jsem byla odejita, protože se mi nelíbilo, že koně stojí na hnoji a krysy nám žerou věci, stlala jsem si pak sama a sedlo dávala vysoko nahoru na box. Dostala jsem varování, že jestli mě uvidí s videlema v ruce letím... a letěla jsem :-) Dnes mám vlastní stáj, už na chaloupce jsem měla vlastní stáj, tam byla kamarádka s koněm za děkuju, platily jsme společně seno a oves, staraly se společně, měla volný vstup do domu i době mé nepřítomnosti - jak to skončilo nemusím asi rozebírat, odešla s koněm v době, kdy jsem byla 3 dny na dovolené, vyfoukla mi předem s obcí dohodnutý výběh, no škoda mluvit.... tak jsem si řekla budu to dělat jinak. V nové stáji sjem připravila pro nájemníky smlouvy vypiplané pro obě strany podle mne až až. A víš, co si s takovou smlouvou mohu ? asi se dovtípíš.... Když přijel zákazník, smlouvu dostal, zpřipomínkoval, já upravila a předala k podpisu. Dodnes jí nemám podepsanou zpět. Vadou je, že jsem krom nevyslovitelných cizích jmen koní do smluv - celkem 3, zapsala za pomlčku i domácké oslovení. A protože jsem místo "venca" napsala "Václav" tak smlouvu nepodepsali. Dohodnutá byla dvouměsíční výpovědní lhůta, - písemně - výpověd podali telefoniicky " asi se budem brzo stěhovat" a pak zmizeli jednoho dne jako pára nad hrncem, ani ten den neposlali sms, že odjíýdějí. Sedla pryč, koně pryč, kdybych jim nezavolala já, mohla jsem si myslet, že všechno někdo ukradl. NO pravda odjeli s nimi i některé naše drobnosti, klíče od objektu a iluze o slušnosti. Nenahlásili ani, kam jedou, což je jejich povinnost směrem k evidenci koní a odjeli bez razítek a krví..... takže když to není v lidech, nedomůže se člověk stejně ničeho. A narazit dnes na poctivého člověka je jako najít tisícovku v parku - je to možné, ale málo pravděpodobné :-)))) Pokud to jen trochu jde buďme k sobě upřímní, vstřícní a chápaví....

Linda Králiková

Vloženo 6.4.2005 - 21:49
Megera-mas dost podobne zazitky zo stajni ako ja.Teraz som s kobcou uz v 5 stajni.V jednej pustali raz za cas a nie do ohrady ale uplne navolno,takze kone niekedy usli aj do "druhej dediny",poriadne necistili boxy,casto chybala strava...2-spolocna stajna-nevadilo by to,ale-kone na betone,silnejsie kone nedovolili slabsim sa nazrat jadra(moja sa casom prerazila:)),zle cistenie.3 stajna-stojisko,malo pustania a este nas aj poslali(ale nastastie slusne)prec,4stajna stojisko,kon skoro vobec vonku(len zo zaciatku a vybeh malicky),najprv sme mali s majitelom kopec planov ako co az raz z nicoho-nic sa stal protivny,stale mal nejaky problem,aj nas poslal zas prec.Aj sme sli do 5 stajne-ta ja zatial najlepsia(uz sme tam 1,5r),konik sa ma dobre,len malo podstielky a ze tam musim dochadzat.A mozem vam povedat,ze s kazdym majitelom som sa snazila vychadzat slusne,pomahala som aj s rodinou ako sa dalo,vybavovala krmivo,prip. prepravu...vzdy sa z nicoho nic objavil pre mna neznamy problem:( No,tu u nas si clovek nevybera,kde chce mat kona.Tie stajne sa ponukali postupne.A socialne zariadenia?Hm,tak az v tejto poslednej sa mozem prezliekat u majitela doma,v ostatnych ani wc nebolo...:( Najradsej ale by som mala kobcu doma,este s nejakym dalsim kamaradom so slusnym majitelom a mala od vsetkych pokoj.

Petra H

Vloženo 7.4.2005 - 7:31
taky bych si jednou chtela byt jista, ze uz vsechno umim:-)

Petra Švarcrová

Vloženo 7.4.2005 - 8:10
No, Lindo, já sama nejsem majitelkou stáje a pár jsem jich už taky opustila:-(, ale vždy to bylo tak, že jsem si stáj dobře prohlédla (včetně kvality krmení a podestýlky a koní zde ustájených) a na všechno se zeptala. Bohužel, často pak docházelo k tomu, že sliby nebyli plněné nebo se situace prostě jinak zhoršila... To je právě to rčení, že do lidí a do melounů nevidíš. Rozhodně nechci obhajovat majitele stájí, sama mám názor, že pokud za ustájení platím, je to služba jako kterákoliv jiná a jako majitele stáje nezajímá, kde já vezmu peníze, mě zas nezajímá, kde on vezme krmení a podestýlku. Jistě, jednou dvakrát se dá přimhouřit oko, ale víc ne. Jen bych asi vraždila majitele koní, kteří vědí do čeho jdou a pak frflají a odcházejí. Copak sis neprohlédla stáje předem? Copak nebylo vidět, že jsou ve volné stáji, pobití, že se nepřivazují, že jsou málo podestlaní, že není výběh? Nebo prostě jiná možnost nebyla (i když vždycky je jiná možnost:-)?

Linda Králiková

Vloženo 7.4.2005 - 18:21
Ved prave,tu u nas moc moznosti nieje a preto sme sa stahovali tak casto.Samozrejme,ze som si stajne predom pozerala,aj sme sa vzdy dohodli,ale myslis,ze mi to nejak pomohlo?V tej,kde bola spolocna stajna-isli sme tam s tym,ze do 2 mesiacov(a bolo to v lete,ked boli stale vonku) vybuduju boxy a zazemie a vtedy tam bolo malo koni-to sa vsak zmenilo,kone pribudali(niektore kobyly sa ozrebili) a boxy tam nie su doteraz.Vzdy som si myslela v kazdej novej stajni,ze uz to bude dobre,ale bohuzial nebolo.Mozno,keby som vedela,ze to bude taky problem,ze by som kobcu radsej predala,ale....iste vies ake to je a zvlast ked stale veris,ze to bude lepsie.Asi som dobra naivka,co? Teraz sa uz kobca ma fajn a uz si dam vzdy sakra pozor na novu stajnu.ALe snivam o tom mat kona doma,podmienky nemame zle.Takze uvidime.

Petra Švarcrová

Vloženo 8.4.2005 - 9:27
No, tak to jo. Ale nejsi v tom sama:-) Já jsem taky ze začátku věřila slibům, jak do měsíce bude hotová ta jízdárna, co už se buduje rok - no, nakonec byla hotová až za rok a to z velké části kvůli přispění majitelů ustájených koní, jinak by asi nebyla dodnes... A tak dál. Dneska už ničemu co nevidím, nevěřím. Už jsem se poučila. Nicméně to nejsou tak podstatné věci, ale pokud jde o péči, tak tam bych neriskovala nikdy. Ale u nás u Prahy je mnohem větší výběr (teda pokud máš auto na dojíždění a peníze - dobrých stájí v rozumné vzdálenosti za rozumnou cenu - a hlavně s výběhem - taky moc není - hledat spíš s lupou).

Petra Polcrová

Vloženo 12.4.2005 - 23:23
ahoj, taky Vám popíšu jednu zkušenost. Ve stáji kam chodím už 11let měla majitelka svého koně, narodil se tam, přijezdila ho a vůbec ho měla ráda jak se patří. taky mu jak se patří podstrojovala. Jinak začala se 3mi a teď má 13 koní. No jenomže peníze nebyly a přišla krize(je to turistická jízdárna) a bylo potřeba prodat nějakého koně. Jedna členka oddílu projevila zájem o koupi právě toho jejího. Její otec sepsal smlouvu v tom smyslu, že kupuje koně do svého vlastnictví s tím, že bude plně k dispozici majitelky stáje(může ho používat k provozu)a taky si ho bude živit. Pokud ale přijdou majitelé, nají přednost. No ona fakt potřebovala ty peníze a měla je za slušné lidi. Mají také slušné příjmy. A tak se dohodli. No dopadlo to tak, že celou zimu živila koně(je největší ve stáji) a když pak v létě přišli zákazníci, tak přujela majitelka a vzala koně na výlet. Paráda. Jenže bylo s penězi pořád zle a tak majitelka stáje napsala majitelům koně, že už to tak dál nejde. Proto, že to je její miláček, tak mu samozřejmě nedokáže ubrat krmiva, nebo ho nechat stát na hnoji. a víte jak to dopadlo? Majitel koně po velkých hádkách začal platiti 1000kč na koně měsíčně. Kůň má tak 180cm, je to ČT a sežere jak kráva. Majitel vypočítal, že sežere a vypije za 32kč denně a že on není žádný rotchild aby dával víc. Takže i takové jsou aspekty ustájení koní. Jinak jsou tu ustájena i hříbata na pastvinách a na ty platí v létě 1200 a v zimě 2000kč. Takže si vemte ten poměr, ale některým lidem to není blbé. No a co chcete dělat, když nedokážete na koni vybít, co si zaslouží majitel. Prostě, když jste moc útlocitní, tak máte hezké koně a stáje, ale jinak jste bez peněz. Takže i někteří majitelé koní by se měli zamyslet, jak se chovají k lidem, co se jim starají o koně. Pak to tak dopadá, že se něčeho ve stáji necostává. Jo a jednu perlu na závěr, kamarádka chodila k soukromníkům ke koním. Dělala všechno kolem koní, občas se svezla a musela makat i na poli a když chtěla na záchod tak jí řekli, s prominutím cituji: ať se jde vyscat pod krávu. a s jinou potřebou taky tam a pak to uklidit na hnůj. takže...bez komentáře

Martina Reimannová

Vloženo 7.11.2010 - 20:56
Ahoj, mám kobylku která je v ohradě ještě s jednou kobylkou a valáškem. Kobylky se z ničeho nic pokopaly a ta má to chytla. Máme jet 13.11. na vyjížďku s víííce koňma, má nateklé žebra v místě kde by měl být podbřišák. Teď jí to mažu speciální mastičkou, otok jí zmizel a ještě tam má bouli, když ji na to zatlačím nebolí jí to a nevím jestli s ní mohu jet aby jí sedlo nějak neublížilo...

Lucie Dvořáková

Vloženo 7.11.2010 - 21:24
Nebylo by lepší počkat, jak to bude vypadat toho 13. a podle toho se rozhodnout? Já léčila pokopání na noze s otevřenou ránou a otokem odshora až dolu víc než týden - ovšem celou dobu jsem chladila, čistila, desinfikovala a chodila. Takhle od PC ti asi nikdo do křišťálové koule nekoukne, aby ti řekl, že toho 13. můžeš jet.

Martina Reimannová

Vloženo 7.11.2010 - 21:35
už je to týden co se to stalo, také s ní chodím vše

veveřice

Vloženo 9.10.2011 - 18:14
Dobrý den všem, mám na vás menší dotaz jelikož už si sama nevím rady..Za chvíli je tu zima a já stále řeším problém jestli dekovat nebo ne..Minulý rok jsem svého valacha dekovala jen ve velkých mrazech a to nepromokavou dekou ,ale pak mi vadilo ,že když se přesrsťoval na jaře do krátké srsti vypadal jak pa*o což pak vadilo hlavně na jarních závodech kde všichni byli krásně přeststěný a my stále oškubaný jako slepice...Holit ho nechci a tak se ptám: Kdy už ho mám začít dekovat aby se nepřesrstil do té nejdelší srsti? (když napadne první sníh nebo?) A co doporučujete?jen nepromokavou deku nebo radši termodeku?prosím poraďte je to pro mne moc důležité,děkuji mockrát.

Alena Pětrošová

Vloženo 9.10.2011 - 18:23
No, dle mého už jsi to prošvihla. Můj valach už je v chlupech a ostatní koně taky. Ale já počítám s holením, takže jsem to letos moc neřešila. Jinak bych už asi měla zadekováno alespoň plátěnou dekou a na ven pláštěnkou.

Veronika Šuláková

Vloženo 9.10.2011 - 18:41
To můj kůň je ještě v letní srsti :D.Loni touhle dobou už z něj byl vychrtlej medvěd, letos je hezkej a ještě stále krátkosrstej :D.nechápu.Dáváme jen na noc flees deku kvůli venkovnímu boxu :) Ale už mám obejdnanou v Equáči tu cassini cos měla ty loni..On loni roztrhal asi 3 deky za zimu :(.Ale bojím se ho nechat bez deky aby mi zase nezhubnul, on hubne strašně snadno :(

Alena Pětrošová

Vloženo 9.10.2011 - 18:45
Verčo, dle mého na to mohla mít vliv ta fleeska. Vem si že do teď bylo vlastně docela teplo.. i v noci, v pondělí jsem chodila i po setmění v tričku. Spring už je v chlupech, ale říkám, dekovat jsem začala až teď jak se ochladilo a to jen lehkýma dekama, protože v listopadu holím :)

mismon

Vloženo 9.10.2011 - 18:47
Každý ti řekne jinou zkušenost, záleží i na konkrétním koni a stáji, v které je ustájený. Kůň ve venkovním boxe co je celý den ve výběhu nebo třeba pastevňák už teď v srsti bude, můj valach z relativně teplé stáje ještě není, dekovat už začínám, pláštěnkou s fleecem vespod. U kobyly jsem vždy začínala na přelomu září/října, podle konkrétního průběhu daného roku, a nenasrsťovala tolik a línala rychle a brzo.

Lucie Dvořáková

Vloženo 9.10.2011 - 19:20
Nepíšeš, v jakém režimu máš koně. Já mám kobuchu ve venkovním boxe a teď, od těch hnusů v tejdnu, kdy spadly teploty, jsem začala dávat na noc fleesku. Nevím, jestli to není jen moje halucinace, ale dneska jsem an ní koukala a přišlo mi, že snad nahodila podzimní srst během 2 dnů - v pátek ještě línala bílé letní chlupy a po sobotním Hubertu a sněhový přeháňce je dneska v hnědé podzimní srsti. Takže vyfasovala deku an noc, přes den zatím nic, až s prvníma mrazama dostane i ven. Loni se to osvědčilo, nabrala mnohem míň chlupu, než rok předtím. To deku neměla vůbec a vypadala jak chlupatá koule. Jinak ve stáji na choulostivější koně už teď dávají venkovní pláštěnky - máme tam 2 kobči, co dřív byly spíš v boxech, než ve výběhu a ty se v tomhle počasí bez deky regulerně klepou zimou.

veveřice

Vloženo 10.10.2011 - 7:32
No on už má taky chlupy ,ale nejsou ještě tak strašné...Jinak je celoej den venku a do boxu xhodí jen když jsou velké vánice apod. No asi to zkončí tak ,že mu dneska hodin na hrb nepromokavou deku a tu bude nosit celou zimu.. Jen se chci ještě zeptat..Když pak prší přez léto nebude moc choulostivej?

mismon

Vloženo 10.10.2011 - 8:47
Reakce na 1419020: No pokud teď dáš tenčí nepromokavku a budeš ho chtěj udržet s nějakým rozumným chlupem, stejně to s mrazy bude chtít přejít na termodeku.
1 2