Pojištění odpovědnosti za škodu

TerezaJ

Vloženo 16.5.2008 - 17:19
Zdravím, nevíte někdo, jaké pojištění uzavřít, když chci pojistit jezdce na mém koni, kdyby třeba spadl a zlomil si ruku? Stačí k tomu již dříve zmíněné "Pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka nebo opatrovatele zvířete" jak ho nabízí ČPP, nebo je potřeba uzavřít ještě jinou pojistku? Jde o to, jestli není rozdíl v tom, když jezdec spadne z koně a v tom, když můj kůň třeba někoho převálcuje na zemi. Studovala jsem ty pojistné podmínky a v jednom místě se píše:"Spolupojištěnou osobou v rozsahu pojištěných rizik je i opatrovatel zvířete, kterému vlastník zvíře k opatrování svěřil, nejde-li však o škodu způsobenou vlastníku nebo opatrovateli."Důležitý je poslední řádek - nestává se jezdec při vyjížďce opatrovatelem zvířete??? Podotýkám, že nejde o výdělečnou činnost!Díky všem.

Blanka Richtar

Vloženo 16.5.2008 - 17:45
Proto, že nejde o výdělečnou činnost, tak bych řekla, že se jezdec opatrovníkem stává. Volila bych každopádně spíš úrazovou pojistku.

daša grabowská

Vloženo 16.5.2008 - 18:24
jednou si nechal pan alcar dělat analýzu u právníka a pokuýd se na vás bude chtít někdo opravdu hojit není uníku ani s pojištěním..ta odpovědnost za škodu je třeba pokud mi uteče kůň z neprůstřelně zabezpečeného výběhu(takže je to stejně k ničemu)a odře sousedovi mercedes

Markéta Peterková

Vloženo 16.5.2008 - 19:00
chce to dobře volit pojišťovnu.jedna smutná zkušenost - v rámci právního zastupování jedné pojišťovny jsem měla na starosti pasivní spornou agendu (tj. když někdo žaloval pojišťovnu o plnění - PU). Všechny spory jsem vyhrála. Někdy mi těch lidí na protistraně bylo líto (spor je třeba stál půl mio).

Vendulka Veselá

Vloženo 16.5.2008 - 22:01
Pokud by sis prostudovala dobře pojistné podmínky zjistíš, že tento typ pojištění se na výdělečnou činnost nevztahuje vůbec, je vyloučena.Pokud koně někomu svěříš na vyjížďku, je to bráno jako svěření zvířete do opatrování a tudíž se na to pojištění také nevztahuje.Pojistka je pro případy kdy tvůj kůň: nakopne ošetřovatelku, zničí vybavení stáje, rozkope box, spadneš na vyjížďce, kůň uteče a skočí pod auto/podupe pole/někoho zraní... Pokud zraní při manipulaci nebo při ježdění tebe či člověka, kterému jsi ho svěřila, máš smůlu.Přesto si nemyslím, že by tahle pojistka byla marná investice, ale doporučuju tvé bereiterce klasickou úrazovou pojistku (bohužel jako jezdec bude mít zvýšenou sazbu, je to rizikový sport).

Hana Dufkova

Vloženo 16.5.2008 - 22:09
Já mám pořád pocit, že se míchají dvě věci dohromady. Jedna věc je pojištění odpovědnosti toho, čí je kůň a druhá věc je pojištění osob, které by mohly spadnout. Pokud bude pojištěna osoba, která si může způsobit úraz, tak bude pojištěna ona ( a měla by si pojištění taky sama sjednat), a případné pojistné plnění bude vypláceno z její pojistky. Pokud budete mít pojištěnou odpovědnost, tak jste pojistěna Vy jako vlastník zvířete... podotýkám, že nerozebírám, na co se pojištění vztahuje apod.... Ale někdy se setkávám s tím, že provozovatel něčeho vyžaduje, aby účastníci toho něčeho měli sjednané úrszové pojištění. To můžou mít, ale tomu provozovateli do toho vlastně nic není, protože i když toto pojištění mají účastnícíc něčeho sjednané, je to jejich pojištění a na provozovateli stejně mohou, si myslím, uplatňovat náhrady...Nebo mi to prosím, někdo pořádně objasněnte. Díky

daša grabowská

Vloženo 16.5.2008 - 22:19
no bohužel taková je praxe...mám vlastní rodinnou stáj ..pokud do ní budou chtít chodit děti nebo osoby mladší 18ti let..budu chtít písemné a osobní prohlášení že jsi uvědomují riziko úrazu a že souhlasí toto u svého dítěte podstopit..no ale pokud se něco stane klidně mohou uplatnit finanční odškodnění..bylo li dítě pojištěné na úraz stejně se mě to netýká.velmi nákladné je pojistit koně proti úrazu nebo úmrtí vyplatí se to (ve smyslu riziko,náklady..)u koní dostihových vrcholových sportovních nebo koní s velkou chovnou hodnotou.

TerezaJ

Vloženo 16.5.2008 - 22:23
No vždyť jsem taky zdůrazňovala že NEJDE o výdělečnou činnost. Právě to "svěření do opatrování" je sporné. Je tím opravdu míněné vzetí známého na vyjížďku? Není tím myšlené spíš ustájení? Svěření koně do opatrování majiteli stáje (stájníkovi), a když uteče jemu a něco způsobí, teoreticky to by mělo být ono, ne? Bylo by to logičtější. Je mi jasné že pojišťovny mají ve svých smlouvách všeljaké kličky aby mohli jen inkasovat, ale vyplácet jen výjmečně :-( Ty jejich výluky z pojištění totiž zpravidla pokryjí všechny nejběžnější nehody. S tou klasickou úrazovou pojistkou to víš jistě že bude vyšší sazba? Nevztahuje se to náhodou jen kdyby někdo dělal jezdectví jako sport závodně? Přece si nebude platit vysokou sazbu třeba rekreační jezdec, jezdící dvakrát měsíčně.Díky všem za odpovědi.

daša grabowská

Vloženo 16.5.2008 - 22:30
vyšší pojistja je pokud je zaměstnaný v nějakém rizikovém odvětví.normální úrazovku si každý zvolí sám..jsou tam i kolonky zájmy a jestli jste v nějakém sportovním klubu(čjf-licence)ale neuvádět to trestné není..

Blanka Richtar

Vloženo 16.5.2008 - 22:39
Jenže pokud informaci neuvedeš, tak se na to pojistka nemusí vztahovat.

daša grabowská

Vloženo 16.5.2008 - 22:43
to jo ale pokud to nemám jako zaměstnání těžko ti to někdo dokáže jestli jezdíš 7koní denně nebo si jen tak náhodou šla kolem stáje a něco se stalo..zrovna nedavno jsem jí uzavírala a na papíře už "jezdec"nemám tak mi finanční poradkyně poradila to tam nepsat,to bys musela uvádět i to že máš pernamentku di fitka:-)ale třeba pepa bartoš má asi pojistné vysoké:)

Markéta Peterková

Vloženo 16.5.2008 - 22:46
no, existuje něco jako pojistný podvod - doporučuji ke čtení.Mj. dostala jsem nabídku od Citibank na úrazové pojištění - vztahovalo by se i na rizikový sport (lezení po horách aj.). Ale předpokládám, že filozofie nabídky je taková, že lidi mého typu po horách moc nelezou :o))))

daša grabowská

Vloženo 16.5.2008 - 22:51
pojistný podvod je trochu silný výraz,v pojistce se zohledňuje i současný zdravotní stav(mě vyloučily koleno které mám asi po 20ti operacích),zaměstnání,věk atd myslím že ty zájmy by tak neřešili

TerezaJ

Vloženo 16.5.2008 - 22:56
Co vidím třeba v návrhu online sjednání u ČP, viz. https://www.on-linepojisteni.cz/ppoi/smc_PPO_internet_uds_IUDS001_ea.do?cz.cpas.event=init&reload=true&text=truetak tam je to zrovna dost jednoznačné: "Aktivně provozované sporty (Vysoce riziková činnost) Provozuje pojišťovaná osoba jako aktivní účastník organizovaných soutěží nějaký sport s výjimkou aerobiku, atletiky, badmintonu, bowlingu, curlingu, golfu, jachtingu, kanoistiky, krasobruslení, kulečníku, kulturistiky, kuželek, lukostřelby, metané, minigolfu, moderní gymnastiky, orientačního běhu, paintballu, petanque, plavání, stolního tenisu, šipek, tenisu, turistiky, veslování, šachů a závodního tance?AnoNe"Takže tam jde opravdu o "aktivního účastníka organizovaných soutěží" a o pojistném podvodu u rekreačního jezdce nemůže být řeč. Dost si myslím že jinde to bude obdobné.

Blanka Richtar

Vloženo 16.5.2008 - 23:04
Pokud jezdíš pravidelně a několik koní denně, tak podle mě dost riskuješ, že ti pojistku neproplatí v případě zranění.

daša grabowská

Vloženo 17.5.2008 - 8:23
ta částka není zase tak obrovská u normální pojistky takže se to uvést dá..ale oni nemůžou nikdy přijít na kolik aktivně se koním věnuji.navíc ti co vlastní licenci jsou pojištěni u čjf automaticky

Monika Vodičková

Vloženo 17.5.2008 - 9:13
U Generali se rozlišuje, jestli jste registrovaný nebo vrcholový sportovec. To znamená, pokud nejste členem ČJF nemáte žádnou přirážku, jako člen ČJF už ano a vrcholový a profesionální sportovec má přirážku nejvyšší. Mimochodem žokej je nepojistitelné povolání (u Generali).Pokud tedy někdo je registrovaný sportovec a neuvede tuto informaci, bez ohledu na to, jak často jezdí, skutečně se dopouští pojistného podvodu a je velice pravděpodobné, že mu škoda nebude vyplacena. Pořád mluvím o Generali, jiné pojišťovny můžou mít samozřejmě jiné pojistné podmínky.

Vendulka Veselá

Vloženo 17.5.2008 - 10:32
Pojistný podvod není vůbec silný výraz. Je to naprosto normální a běžný výraz, kterým lze označit to, co jsi tu navrhovala. Navíc pokud by pojištěný záměrně zkreslis informace (třeba právě o provozovaných spotrech) a ty uvedl do pojistné smlouvy, stejně se v případě pojistné události plnit nebude. A ještě ho budou tahat po soudech.Možná se ti to nelíbí, ale v pojišťovnictví se pohybuji 10 let a lidí, kteří se pokouší o podvody, není zas tak málo. Bohužel. Stejně tak je celkem dost lidí, kteří si sjednají např. právě pojištění odpovědnosti, nepřečtou si pojistné podmínky a pak se strašně diví, že jim není vyplaceno plnění, nebo je snížené o spoluúčast a tak podobně...vyplatí se při sjednávání číst jak všeobecné pojistné podmínky (tzv. VPP) tak doplňkové (tzv. DPP). Plus samozřejmě důkladně si projít pojistnou smlouvu jako takovou.

Vendulka Veselá

Vloženo 17.5.2008 - 10:42
U této pojistky se jedná o odpovědnost pojištěného za škodu způsobenou zvířetem, za kterou odpovídá jako vlastník nebo opatrovatel, nejde-li však o výdělečnou činnost. Takže vlastník stáje ustajující koně tuto pojistku použít nemůže a nevztahuje se na něj. Pokud by se chtěl pojistit, musel by mít pojistku na odpovědnost za věci svěřené do opatrování. Ty jako majitel koně + tvůj bereiter nebo někdo komu koně půjčíš na vyjížďku výše uvedenou pojistkou pojištěni jste. Ovšem pouze na odpovědnost za způsobenou škodu a nevztahuje se to na to, pokud kůň způsobí škodu vám dvěma, stejně tak na vašich věcech. Jinak "klasická úrazovka" záleží na konkrétní pojišťovně a jejich pojistných podmínkách. Některé dávají vyšší sazbu pojistného i když provozuješ sport jen rekreačně. Riziko tam prostě vyšší je, neválíš se doma a nehraješ šachy. To je bez diskuze. Já mám vyšší sazby na odpovědnostní pojistce vůči mému zaměstnavateli třeba i jen proto, že bych potencionálně mohla řídit služební auto - nikoho už nezajímá, že jsem do něj sedla parkrat. Ale pokud bych to do smlouvy neuvedla a auto nabourala, mam holt smůlu a můžu vesele platit sama.

Markéta Peterková

Vloženo 17.5.2008 - 16:43
1) pokud je mi známo, pojistka se měla předělávat, nadále se (snad) vztahuje jen na účast na mistrovských soutěžích;2) "oni nikdy nemůžou přijít" ... na to bych fakt nespoléhala :o)

Jana Nováková

Vloženo 17.5.2008 - 21:57
Domnívám se, že na úraz klienta se vztahuje pojistka odpovědnosti z provozu občanského sdružení. Máme zde konkrétně vyjmenované činnosti, které provozujeme. Není podmínkou výdělečná činnost, ale odpovědnost z provozu této činnosti.

Renata Jeníčková

Vloženo 19.5.2008 - 11:13
Když se tu řeší ty pojistky, měla bych jeden dotaz.Už se nějakou dobu chystám, že bych si také zjednala pojistění odpovědnosti, ale můj problém je to, že mám živnost výcvik jezdeckých koní a proto si nejsem jistá, jakou pojistku si pořídit... Neporadil byste mně někdo prosím...

Katka Segečová

Vloženo 1.6.2008 - 23:23
Bohužel u sebe nemám Věstníky Českého turfu, ale myslím, že právě u Generali zařídil Jockey Club systém úrazového a životního pojištění pro profesionální dostihové jezdce. Takže Ti žokojové zas tak nepojistitelní nejsou :-))

Katka Segečová

Vloženo 1.6.2008 - 23:39
Je to tak, u ČP pokud se jedná o rekrační sport (nejseš nikde organizována a nesoutěžíš), nemusíš se k tomu pojišťovně přiznávat. Ale pozor, jsou činnosti, kterou jsou z pojištění vyloučeny i na bázi rekreační, např. adrenalinové sporty, vysokohorská turistika nebo třeba při lovu spojeném s jízdou na koni (sic!). V případě, že při sjednávání neuvedeš vysoce rizikovou činnost, provozuješ ji a stane se ti při ní úraz, pojišťovna Ti plnit nebude. Pojišťovna si totiž kompenzuje vyšší riziko vyšším pojistným. Vlastně po ní chceš něco, co sis nekoupila. V případě, že zatajíš, že úraz se stal při VRČ, pak se jedná o pojistný podvod. Vždycky je potřeba pečlivě číst pojistné podmínky.

Katka Segečová

Vloženo 1.6.2008 - 23:48
Profesní pojistku pojištění odpovědnosti za škodu

lenka Nová

Vloženo 20.11.2008 - 16:52
U které pojišťovny lze pojistit odpovědnost za koně a co všechno je v něm zahrnuto? Jestli pojistka platí když někdo s koně spadne, kůň ho kopne nebo způsobí škodu při útěku z ohrady.... Zatím jsem našla pouze dva produkty čpp a Slavia. Mám koně ustájeného u kamarádky, tak nepotřebuju nic v rámci s pojištěním domácnosti. A jaké máte zkušenosti s plněním. Diskuze které jsem našla byly pár let staré.

Helena Gregušová

Vloženo 20.11.2008 - 17:16
Odpovím stručně,protože s pojistným plněním naštěstí zkušenosti nemáme. Jsme pojištěni dvojím způsobem.Za prvé manžel jako podnikatel - Pojištění majetku a odpovědnosti podnikatelů - to kdyby mu některá nestvůra uprchla při práci z lesa a zramovala třeba auto, či způsobila někomu nebo něčemu škodu, tak se na to vztahuje tato pojistka. Za druhé mám pojistku já - Pojištění odpovědnosti za škody občanů - kdyby se stalo, že z koníka slítnu já při couračce někde po venku a koník zmastí nějakého pocestného nebo způsobí škodu na věci. Tohle by nekryla ta podnikatelská pojistka, proto máme dvě.Samotné koníky pojištěné nemáme, to je v našem případě naprosto nerentabilní. Obě pojistky jsou u České pojišťovny.Hell.

Kateřina Lívová

Vloženo 20.11.2008 - 17:26
ja mam pojistovnu Generali, 650 Kc rocne, na skodu, kterou zpusobi konik nekomu jinemu...myslim, ze je do 1,5 milionu...nejlepsi je zajit tam...

blanka ledvinkova

Vloženo 20.11.2008 - 17:48
Mám pojistku u České pojišťovny. Je to Pojištění majetku a odpovědnosti občanů. Odpovědnost z běžného života stojí 410,- odpovědnost za škody způsobené koněm je za 650,- na rok. Pojistit jen koně nešlo.Pojistka je uzavřena na 4 koně, za které odpovídám jako majitel nebo opatrovatel. Limit plnění je na škody na zdraví 2 mega, na věci 1 mega a škody finanční 0,5 mega. Spoluúčast je 0.

Katka Segečová

Vloženo 20.11.2008 - 17:52
U České pojišťovny je v rámci klasického pojištění odpovědnosti (můžeš, ale nemusíš mít zároveň pojištěnou domácnost) zahrnuta škoda na zdraví, na věcech a finanční škoda, která vznikne při jízdě na koni. Nevztahuje se to na škody, které by koně způsobili na pastvě nebo při aktivní závodní činnosti. Je jedno, že jsou koně ustájení u kamarádky. Pojistku je možné rozšířit o připojištění odpovědnoti při chovu koní, která by už zahrnovala škody způsobené na majetku, zdraví a finanční škody, které by koně způsobili útěkem z ohrady. Pokud bys procházela pečlivěji diskuzi, určitě bys našla i aktuálnější příspěvky. Mám pocit, že na podobný dotaz reaguji co dva měsíce :-).
1 2