Podbrisnik

vlasta hynchova

Vloženo 29.4.2006 - 20:10
Chci si koupit k vojenskému sedlu podbřišník, aby nedřel, nezapařoval, prostě byl pohodlný pro mého koně. Jezdím skoro denně, ale rekreačně, spíš výjížďky do přírody. Vím, že k vojenskému patří provázkový, ale bojím se skřípnutí kůže. Rozhoduji se jaký je nejlepší - bavlněný, provázkový, neoprén či jiný? Poradíte?

mismon

Vloženo 29.4.2006 - 20:41
U citlivých koní je co vím nejlepší zkušeností s wintecem, je syntetický, bez hran, pružný...

Evženie Doubravová

Vloženo 29.4.2006 - 21:33
Mám hodně citlivého koníka a velice se mi osvědčil provázkový - nedám na něj dopustit (a nejen já:)). Skřípnutí kůže se opravdu bát nemusíš...

Tereza Marešová

Vloženo 29.4.2006 - 23:51
My máme vojenské sedlo a provázkový podbřišník, jezdíme hodně a daleko, a nikdy se nám nic nestalo, žádný odření, sřípnutí, otlak, jsme spokojený.

Kristýna Luxová

Vloženo 30.4.2006 - 7:49
Souhlasím s mismon, mám wintec podbřišník a citlivého koníka...Nemůžu si vůbec stěžovat. Je skvělý.

Martina Chvosteková

Vloženo 30.4.2006 - 8:53
Mám provázkový a som s ním veľmi spokojná. Žiadne odreniny, podbrušník je mäkký a prispôsobivý koňovi.

Marta Kvapilová

Vloženo 30.4.2006 - 14:35
S provázkovým se skřípnutí kůže bát nemusíš. Je opravdu výborný pro všechny koně a ke každému sedlu. Ostatně vojenská sedla byla, pokud vím konstruovaná tak, aby sedla bez potíží všem koním, takže i ten provázkový podbřišák jistě volili podle toho :-)

simona Pivoňková

Vloženo 30.4.2006 - 21:13
pod to se podepíšu, odjezdila jsem na provázkovém podbřišníku celé dětství a mládí a vždy v pohodě a že byl sakra v provozu :-) k vojenskému sedlu patří, neumím si představit vojenský bok a k tomu neoprenový podbřišák....

vlasta hynchova

Vloženo 30.4.2006 - 21:24
No já také ne, ale zkoumám, jestli dnes neni na trhu něco nového, dobrého, hlavně pohodlného pro koně. Ale jezdím s martingalem navlečeným na podbřišníku, za který si kobylka ráda zatahá a pak už se ty provázky budou jen hrnout a křížit přes sebe. Z toho mám strach a hrůzu, z toho skřípnutí.

Klara Novotna

Vloženo 1.5.2006 - 1:11
K vojenskému sedlu se používal bavlněný provázkový nebo taky z popruhu. Na zapnutí předního dílu poprsáku (ve tvém případě martingalu) je nejlepší našít kožený vidlicový řemen s kroužky na protažení martingalu. Jestli chceš tak napiš - pošlu fotku. Jezdíme takhle i daleko a je to bezpečné.

Jitka Kutmanová

Vloženo 2.5.2006 - 8:19
Já mám nejlepší zkušenost s obyčejným popruhovým (bavlna).

Vladimíra Šebková

Vloženo 2.5.2006 - 10:37
Provázkový jsme používali 5 let - ale 5 hodin v terénu a v horku nevydržel - kůň se mi pod ním mírně zapařil. Takže te´d máme sympatexový - ten zatím drží. Uvidíme jak v parném létě. Vla´dka

vlasta hynchova

Vloženo 3.5.2006 - 15:15
Určitě pošli. Můj mail: vlhynchova@centrum.cz. Díky moc!!! A díky všem za rady!!

Lucie Pejčochová

Vloženo 22.5.2008 - 10:26
Který podbřišník si myslíte, že je lepší - s dotahovacími gumami nebo bez nich. Jde mi především o pohodlí koně.

Veronika Stanková (Vyoralová)

Vloženo 22.5.2008 - 11:14
:-)tak ti co jezdí s podbřišníkem s gumou budou tvrdit, že to je lepší protože kůň není stažený a podbřišník pruží a nemusí dotahovat koně tak na fest. No a ti co jezdí bez gum tvrdí, že guma koně pořád stahuje kdežto v "pevném" podbřišníku má volněji a nemá stálý tah na břicho, a taky nemůžeš tak snadno přehnat dotažení. No já se řadím k těm co mají obyčejný provázkový podbřišník (je vzdušnější a myslím, že dobře rozloží tlak a přizpůsobí se). Pojednání o tom jak jsou gumy na podbřišníku vůči koni nepříjemné jsem četla od pana Záliše a ztotožňuji se s ním i když to neumím tak hezky vysvětlit jako on :-)

Jitka Kutmanová

Vloženo 22.5.2008 - 12:16
Mám obyčejný popruhový podbřišník, už leta, nikdy nebyl problém.

gumajs

Vloženo 22.5.2008 - 12:47
podle toho,jakého máte koně,ale podle mě je lepší s dotahovačkama,protože kůň nemusí bejt přitaženej na doraz a je to pohodlnější i rpo člověka ze se s tim nemusi rvat,dohatovat ze hrbetu......

gumajs

Vloženo 22.5.2008 - 12:48
svého koně nemám,takže jezdím s dotahovačkama i bez nich

Lucie Pejčochová

Vloženo 22.5.2008 - 12:58
Doposud mám podbřišník bez gum, ale jelikož musím koupit nový, tak zvažuji jaký. Že se s tím budu trápit já, to mi nevadí. Prvořadé je pro mě pohodlí kobylky. Přijde mi, že s gumami by byla stáhnutá pořád, kdežto bez gum, když povolí, tak povolí i tlak podbřišníku.

Iva Pavlištová

Vloženo 22.5.2008 - 13:28
Já sice svého koně nemám, takže jezdím s různými podbřišníky, bez gum i s nimi. Za ty léta jsem vystřídala různé varianty od obojího, od provázkového a popruhového až po kožený s okopávákem. Osobně radši jezdím s gumovým, protože se kůň lépe dotahuje a hezky to pruží.Ale myslím si, že pro koně je lepší bez gum, protože s gumami se dá lehce přetáhnout a navíc díky elasticitě je kůň stažený pořád.

Jitka Kutmanová

Vloženo 22.5.2008 - 13:37
Dotahování podbřišníku není o tom se s tím podbřišníkem rvát. Kůň se dotahuje na 4 prsty a pokud se dotahuje postupně tak se dotahuje celkem lehce a dotažení ze hřbetu není nic špatného ale normální postup.

Katka Lipinská

Vloženo 22.5.2008 - 13:39
Presne tak. Ja mam jeden podbrisnik s gumama a jeden bez, ale ten s gumama pouzivame spis malo a jen kratsi dobu. Napred jsem z nej byla nadsena, jak se prijemne dotahuje pro me i pro kone. Z nadseni me ale vylecilo kdyz jsem se vratila s valachem ze zavodu, kam jsme sli po kopyte (i zpet), takze mel celkem sedlo na sobe asi sest hodin. Nedotahuju nafest a samozrejme jsem povolovala, ale diky tem gumam byl asi stazeny prilis nebo prilis dlouho a druhy den mel kun pekne jelito. Nic se nestalo, ale o prijemnosti toho podbrisniku mi to reklo dost. Takze dalsi jsem uz kupovala bez gum. Jedine, co je pro kone prijemnejsi, je dotahovani podbrisniku s gumama. Pokud ma nekdo praseci ruku a kone, ktery ma trauma z dotahovani, urcite maji gumy smysl, jinak asi ne.

Lenka Šímová

Vloženo 22.5.2008 - 13:42
K tomu pohodlí ti neporadim, ale já mám všechny podbřišníky bez gumy a nikdy nebyl žádný problém. Ten s gumami jsem měla jeden, ale už bych si ho nikdy nepořídila - měla jsem ho rok, byl denně používaný a ty gumy se mi přetrhly přímo nad skokem. Úžasný zážitek...

Věra Borecká

Vloženo 22.5.2008 - 15:05
Tak to já jsem zase pro gumy. Kůň se může při práci nadechnout jak hodně chce, podbřišák bez gum ho v tomhle omezí. A ty gumy nejsou tak silné, aby ho neustále ztlačovaly. A mnohel lehčeji se dotahuje a není zapotřebí ho dotáhout úplně na tvrdo. Když se kůň zfoukne, zas tolik se nestane. Kdežto u podb. bez gum může sjet sedlo dozadu,nebo na kohoutek a kůň se může odřít. Vím o negativních ohlasech na kožené podbřišáky (s gumou i bez), že zapaří a pod., ale s látkovými s gumou jsem nikdy neměla problém. A i se dají vyprat. (Malá poznámka k prvnímu příspěvku se jménem Záliš. Spousta rozumných lidí by se jeho radama v životě neřídila, já taky ne. Toto prosím nekomentovat.)

Veronika Stanková (Vyoralová)

Vloženo 22.5.2008 - 15:12
Nikdy nedotahuju pevný podbřišník "natvrdo" musí se tam vlézt dlaň. A co se týká Záliše, tak to já mu zas ve věci výcviku a ježdění většinou dávám za pravdu....jiná věc je jeho ostatní řekněme "činnost".

Věra Borecká

Vloženo 22.5.2008 - 15:16
Neříkám že se má podbřišník bez gum dotahovat na tvrdo, i když to někteří dělají.když nevíte jak se kůň asi cítí, tak to skuste na sobě. Připněte si okolo hrudníku pevný kožený pásek, tak aby nespadl a běžte běhat. A pak si dejte gumu.... :-)

Jana Bruthans

Vloženo 22.5.2008 - 15:40
Z mého pohledu je lepší ten s gumami. Používám o 4 roky (gumy, sympatex) a bez jediného problému. Přirovnám li to k podprdě, tak jsem také vděčná za to, že to pruží a vyvýjí neustále stejný tlak na hrudník. Nedokážu si představit podprdu bez gumy, brrr :-). Podle sebe soudím i svého valacha. Nadechnout se můžu dobře právě proto, že to krásně pruží :-).

Sandra Petković

Vloženo 23.5.2008 - 9:10
ahoj ja mam Wintec Elastic, odvadi pot a dotahovaci gumy nema. nikdy jsem s nim nemela problem a dokonce se klisna pri dotahovani tolik nexichti :) ale je pravda, ze pri dotahovani musim pekne zabrat.

Margita Křivská

Vloženo 8.7.2008 - 14:25
Ve stáji nyní s kolegyní řešíme téma podbřišník s dotahovacíma gumama a nebo bez. Jde mi o to co je pro koně lepší a bezpečnější, jestli ty gumy se daj přetáhnout a nebo spíš bez gum???Ještě bych se chtěla zeptat jestli někdo nevíte o prodejně, kde se prodává obřišník s madly i pro poníky, tak 140 cm?Díky všem.

Kamila Pilnáčková

Vloženo 8.7.2008 - 14:49
Podbřišník s gumama se dá celkem lehce přetáhnout, už jsem to viděla mnohokrát... proto je podle mě bezpečnější bez gum, alespoň pro koně určitě.
1 2 3