Ovesná sláma

Klara Judita Petrzelkova

Vloženo 28.3.2006 - 11:41
ahojte, jaky mate nazor na krmeni ovesne slamy? jedna se o oves posekany jeste za zelena, i s obilkama. dava se to u nas misto ranniho krmani. myslite si, ze to je/neni vhodne a myslite si, ze to muze nahradit/byt vic nez seno (u nas je seno mene kvalitni). diky za nazory a pomoc.

Marta Nevřivá

Vloženo 28.3.2006 - 12:35
U nás zatím neobvyklé, ale dobře použitelné krmivo. Obsah živin záleží na tom, v jaké fázi zralosti je sklizený, jestli je konzervovaný jako senáž do balíků nebo dosušený na pokose a potom sbalený. Nedá se říct, že "nahradí" seno, je třeba sestavit celou krmnou dávku podle zátěže koní a z krmiv, co jsou k dispozici.

Jitka Kutmanová

Vloženo 28.3.2006 - 13:04
V tom případě to není ovesná sláma nýbrž ovesné seno, seno se s tím, dle mého názoru, nahradit dá, bude obsahovat více bílkovin a více energetické, ale myslím si, že tam může být jiný poměr , vápníku, fosforu atd, dávala bych ho menší dávku a doplnila slámou, nebo jak píšeš, s méně kvalitním senem, pokud požadujete od koní vyšší výkony, tak tam si myslím, že by byl vhodný rozbor krmiv a sestavení dávky odborníkem, pokud to jsou koně pro lehkou zátěž tak bych to až tak neřešila, doplněk mineralizovaná sůl a minerály do krmení, jen bych byla opatrně co se týče velikosti dávky ovesného sena, myslím, že při předávkování zde bude hrozit otoky nohou nebo i zchvácení kopyt.

Hana Winklerová

Vloženo 22.8.2007 - 14:13
Ahojte,chtěla bych se zeptat na ovesnou slámu. Máme teď čerstvou a začala jsem s ní podestýlat, ale kobča jen to pod ni hodím ji hned začne žrát /ne nemá hlad, sena má dostatek/. Oves nemůže jak jí vleze do hlavičky je to pak katastrofa... ale nevím, jestli něco takového může způlsobit i sláma. Rady "starších" mi řekli, že určitě ne, že tam žádné zrno již není, že je to vymlácený a že to žere, jen že tam cítí trávu a že ta sláma krásně voní...Co mi řeknete Vy? Mají pravdu a jen já se zbytečně bojím?Díky za odpovědi.

Jana Syrová

Vloženo 23.8.2007 - 11:20
Určitě bych čerstvou slámou nestlala, nechala bych ji alespoň 4 týdny vypotit. Z čerstvé slámy jsem ve stáji zažila nepěknou koliku.

Marcela Budínská

Vloženo 24.8.2007 - 13:37
Z vlastní zkušenosti(teda mýho koně): magořil po ní,protože se v ní vždycky nějaké to zrno najde - a že si ho rád našel!Vždy to bylo pro mě utrpení pokud se touto slámou stlalo a vyjížďky byly o vyhánění ďábla z těla.Navíc se špatně místuje,protože je dlouhá a hodně se jí vyhodí.

Yvona Formanova

Vloženo 24.8.2007 - 14:02
Já v domění,že kobyle pořádně nastelu pro její pohodlí jí toho navalila a ta potvora měla do rána vše vymetené a odpoledne pěkná zácpová kolika!Tak na to pozor a čerstvou nech vydýchat,jinak to bude ještě horší.