ostruhy

Bára Soukupová

Vloženo 6.4.2008 - 16:02
Ahoj! Dnes jsem viděla ukázku westernového ježdění, a všimla jsem si (pro mě hrůzu nahánějících) ostruh. Vzhledem k tomu, že westernu vůbec nerozumím, jala jsem se hledat na internetu nějaké informace. Co jsem našla, se ale lišilo-někde píšou, že se používat nemají, jinde zase, že "usnadňují jemnou komunikaci mezi koněm a jezdcem" (i když mně to orýpávání a okopávání moc jemné nepřišlo) atd... Takže se chci zeptat-jak to s těmi ostruhami vlastně je? P.S.: Hlavně mě nekamenujte, jen se normálně ptám, abych se vzdělala, nikoho neodsuzuji ani nenapadám:))

Tamina Kunderová

Vloženo 6.4.2008 - 18:46
Ostruhy jsou samozřejmě strašný, uplě nejhorší v drezuře!!! Je přece mnohem lepší koně okopávat, než zdůzaznit pobídku ostruhou... Prostě týrání koní...Ne vážně - ostruhy jsou užitečnou pomůckou, jak v anglii, tak i ve westernu. Pokud s nima jezdec umí, nemusí se jima koně vůbec dotknout, pokud nechce, a naopak, lze jima dobře zdůraznit pobídku, je-li potřeba. V tom případě to nemá nic společnýho s orýpáváním, jak píšeš. Ve vyšších drezurních soutěžích jsou dokonce povinné - znám i Jezdce (záměrně píšu s velkým J), který si klidně může sednout s 3cm ostruhama na hysterickou a na holeň citlivou plnokrevnici a odjezdí jí v naprostým klidu, bez toho, aby jí jakkoli ublížil. Problém je v tom, že ostruhy nejsou pro každýho - jezdec si je musí zasloužit svým uměním. Jsou koně, na který nejsou potřeba, a u jiných se bez nich neobejdeš (pokud se teda nechceš uchýlit k okopávání). Spousta dobrých rajťáků je ale ani nesundává a prostě je buď použije, nebo ne. Tohle je stejný u všech stylů...

Alena Konečná

Vloženo 6.4.2008 - 18:51
Viděla jsem taky na westernových soutěžích (dokonce na MČR), jak koně okopávali... nechápala jsem ale vůbec smysl toho okopávání, kůň stojí, jezdec zvedne ruku a cuká otěží o přitom ho šťouchá ostruhami... tím se do nikoho nenavážím, ale myslím, že jsou i mírnější metody, jak koni ohnout hlavu...

Tamina Kunderová

Vloženo 6.4.2008 - 18:53
Na ostruhy se bohužel zbrojní pas nevydává...Jinak nevím o co se jezdec snažil - musela bych vidět...

Anna

Vloženo 6.4.2008 - 20:17
Ahoj, víš, ono je jedno, zda má kůň v hubě páku, ostnatý drát, nebo jestli má jezdec na nohou šporny - jedině v tom případě, že jezdí jemně a ví proč to kůň má. Já sama vždy byla proti ostruhám, zvláště těm westernovým a teď, po šesti letech odporu jsem je začala používat taky. Sama používám šporny za účelem zjemněný koně na pobídky a na zrychlení pobídek. Samozřejmě je rozdíl, když jezdec použije šporny jen když je to třeba, než když do koně kope při každém kroku (a že pár lidí s tímto stylem jsme již poznala....).

Bára Soukupová

Vloženo 6.4.2008 - 20:48
Děkuju všem zaodpovědi:) Mně právě přišlo fakt divný, že ten koník byl docela okopáván při každém kroku, noha skoro kolmo k boku... Navíc se tvářil dost nasupeně, občas zakoulení očičkem, švihání ocasem a tak.. Tak jsem si říkala, jestli se to má takhle dělat... Já sama teprve začínám, navíc v anglii, tak se ještě nijak zvlášť neorientuju:), tudíž se ptám, abych neodsuzovala něco, co třeba jen špatně vypadá...

Karol Holly

Vloženo 7.4.2008 - 6:56
(...)Tak jsem si říkala, jestli se to má takhle dělat...(...) takto sa to určite robiť nemá. Žiaľ až pričasto je to vidieť a vôbec nezáleží na druhu jazdenia. Bežne je možné vidieť parkúrového koňa nad skokom so zarytými ostrohami, ktorými si jazdec udržuje rovnováhu, vidieť westernvého jazdca, ktorý priuzďuje koňa tak ako popisuješ, vidieť drezrúneho jazdca, ktorého kôň je vďaka ostrohám úplne tupý na holene. To sú všetko negatívne príklady. Treba si všímať tých pozitívnych. TIe boli popísané vyššie. Keď sa ostroha použije po použití holene ako nepodmienený podnet, nabudúce bude stačiť holeň. Nie je to o nástroji ale o tom, kto ho používa. Čo sa týka tvaru, veľkosti, ostrosti atp. na tom vôbec nezáleží. U koliečkových ostrôh však platí, že čím menšie koliečko, tým bolestivejšie pôsobenie.Čím väčšie, tým je ostroha "mäkšia". k.

Johana Jarošová

Vloženo 15.4.2008 - 19:46
to jsem ráda že někdo napsal jak to se špornama je...já bych to nevyjádřila takhle přesně a jemně, nemyslím že šporny jsou týrání...sice je nepoužívám a nikdy jsem je na noze neměla, ovšem jsem toho názoru, že pokud s tím jezdec umí zacházet, (ale to je asi stále omílané téma, jestli umí a ví), jsou ostruhy k dobrému účelu namísto okopávání, i když je pravda, že záleží na jezdci jak jemného si udělá koně, pak není žádná hrubá holeň třeba:)

Johana Jarošová

Vloženo 15.4.2008 - 19:47
TENTO PŘÍSPĚVEK MĚL BÝT REAKCÍ NA PŘÍSPĚVEK ANNY, NE HLAVNÍHO ČLÁNKU!!!

Anna

Vloženo 16.4.2008 - 7:18
Já mam koně od jeho roka a půl. Krátké zaježďování jsem nedělala já, pak jsem ale koně přestěhovala a jezdila na něm pouze sama. Jezdím dle systému horsemanshipu (např. pobízím jen když kůň změní tempo nebo směr), a můžu ti říct, že pokud si člověk vybere koně, který energii jen tak na potkávání nerozdává, tak si rád občas zkusí zda se může vléct, zda může ignorovat holeně... jo, třeba za nějakou dobu budu moc vyjet bez šporen či bez hůlky s tím, že jsem si jistá že mě bude určitě respektovat, ale teď, teprve ani ne po roce ježdění si to nedovolím. Co se týče práce ze země, tam jsem si koně už neskutečně zjemnila, a pobízet ho už nemusim tak často jako jsem to dělala dřív - ale dopracovala jsem se k tomu jen důsledností a častým opravováním. Věřím, že ze sedla to bude jednou taky tak, ale chce to prostě čas;)

Jaroslav Koreň

Vloženo 16.4.2008 - 8:20
Karol ďakujem - myslím, že chápem to čo píšeš „Keď sa ostroha použije po použití holene ako nepodmienený podnet, nabudúce bude stačiť holeň.“ Predpokladám, že pri výcviku remonty „skúseným jazdcom“ to ide veľmi rýchlo. Ako však treba postupovať pri náprave koňa „roky otupeného“ aj na ostrohy“ (napr. pri súťažiach, kedy je jazdec v takom napätí, že si nevhodné používanie ostrôh hneď neuvedomí) ?A ako postupovať pri precvičovaní koňa roky zvyknutého na rytmické používanie holení aj v každom jednom ruchu, aby si privykol na používanie holene iba pri zmene ruchu (krok, klus, cval), tempa a smeru (napr. pri rekreačnom jazdení alebo vození) ? Nemyslím, že jazdenie westernovým štýlom je jazdením podľa systému horsemanshipu, už len z toho dôvodu, že ľudia (v Mexiku, USA a Kanade) jazdili westernovým štýlom storočia pred tým ako sa objavil systém horsemanshipu.

Karol Holly

Vloženo 16.4.2008 - 9:13
(...)Ako však treba postupovať pri náprave koňa (...) Jaro, na to je treba redrezúru. Znamená to vrátiť sa späť k abecede, k primárnym pomôckam, ktoré musia byť jednoznačené. Ako píše Záliš ano je ano a nie je nie. Okrem iného to po wash out periode, t.j. po nejakom čase keď sa s koňom nerobí nič, znamená počiatočné zosilnenie "donútenia" po predošlom avíze, kde musí byť rozdiel medzi jedným a druhým pre koňa citeľný a znateľný. S pokazenými koňmi je dlhá práca aj keď samotné scitlivenie na holeň je nie veľmi zložité. k.

Aneta Malá

Vloženo 16.4.2008 - 10:21
Nevím jestli to spraví čas. Spíš bych čekala, že kůň časem spíše otupí. Sama mám doma kobylu, která se sama od sebe zrovna nepředře. Letos je pětiletá. Po obsednutí se courala, myslala jsem, že jak získá rovnováhu, tak se rozhýbe. Nerozhýbala se ani po půl roce, v kroku se prostě táhla. Kobyla je velká, já drobek, tak jsem to přisuzovala tomu, že jí neutlačim. Problém byl v tom, že jsem neuměla pobízet. Ve chvíli, kdy jsem začala jezdit pod trenérem, zapracovali jsme na sedu, na pobízení atd., tak najednou začala kobyla fungovat úplně jinak. Dneska jsem ráda, že jsem si nevzala šporny, jak mi mnozí doporučovali a zároveň lituju, že občas dostala bičíkem neprávem.V současnosti chodím jezdit do jedné větší stáje dva koně. Oba jsou letos čtyřletí. Jednoho jezdí zaměstnanec (jezdec), druhý je tam krátce a moc toho neumí. Ten přiježděnější je ježděnej se špornama (jako všichni ostatní koně tam). Já je jezdím bez šporen oba. A hádej, který je tupější na pobídky?

Jaroslav Koreň

Vloženo 16.4.2008 - 10:23
Karol ďakujem za odpoveď

Anna

Vloženo 16.4.2008 - 11:32
Jenže konkrétně já používám šporny jen pokud mi kůň nereaguje na holeň a pokud vím, že má v povaze dočasně zkoušet co smí a nesmí, tak holt je používám z těchto důvodů. Dřív jsem měla problém ho udržet v rychlejším kroku na kruhu ve volnosti, protože jsem ho musela stále pobízet. Teď si stoupnu a on cválá kolem mě dokud mu neřeknu aby zpomalil. Stejně tak cítím změnu v ježdění, u něho to chce prostě čas... takže nejde o to, zda mam hůlku či šporny, ale o to, kdy a jak se to použije;) - což spouta lidí neví.....

Karol Holly

Vloženo 16.4.2008 - 16:26
Ešte pridám k dobru jednu skúsenosť z pred mnohých rokov. Niekedy som bol dosť hlasitým odporcom ostrôh. Vtedy začiatkom 80-tych rokov, bola to myslím druhá Beskydská Stezka, som uvidel staršieho pána, ktorý mal na nohách ostrohy ostré ako britva. Veľké zubaté koliečko, s ktorým si si mohol ostrúhať tužku, alebo odkrojiť kus klobásy. Mám ich dodnes odfotené. Dal som najavo svoje pohoršenie a onen pán (myslím že to bol dr. Kolaček starší, pre istotu ho nebudem menovať) mi na to odpovedal, že nech sa idem pozrieť na jeho koňa. Keby totiž tie ostrohy použil silnejšie, tak bude mať určite prerezanú kožu. Skutočne kôň nemal ani škrabnutie a on ostrohy používal. Takže nie nástroj ale ruka či noha, resp. hlava, ktorá im vládne sú podstatné. Britva v rukách opice tiež nie je veľmi bezpečný nástroj. k.

Blanka Richtar

Vloženo 16.4.2008 - 16:49
Pak se ale nabízí otázka, nač vůbec tak ostré ostruhy, pokud nejsou využity. Stačí, aby mi kůń nečekaně uskočil, nechtěla bych mu udělat díru do břicha.

Aneta Malá

Vloženo 16.4.2008 - 17:32
Rok mi stejně přijde dlouhá doba na to, aby kůň pochopil, že pokud nereaguje na holeň, přijde šporna nebo bičík.Pokud jezdím se špornama a bez jejich použití koně neutlačim, tak je používám špatně. Smysl jejich použití chápu v přípdě, že chci koně na holeň zjemnit.