Kukuřičný šrot

Jana Veselá

Vloženo 29.3.2008 - 22:13
Chtěla bych se zeptat zda je nevyhnutelné namáčet kukuřičný šrot. Koníkům krmím ráno 2 l celého ovsa k tomu promíchám cca 5OO ml kukuřičného šrotu. to samé večer. nenamáčím.koníci to pěkně prosliní a nic nepráší. zajímá mě spíše jestli je prokázáno,že to že nevlhčím šrot má špatný vliv na zdraví koníka...ráda bych zůstala u jednoduššího - nenamáčet, ale pokud by to škodilo tak to změním. Taky se chci zeptat kolik můžu nejvíce toho šrotu dávat. u jednoho koníka prřebuji aby se zakulatil. krmím s tím chvíli,proto začínam na 5OO ml,nevím,zda celkem 1 l denně je dostačující aby nabral. je to samozřejmě k tomu ovsu děkuji za odpovědi.

Renata Koseková

Vloženo 30.3.2008 - 15:02
ahojky. Já sem šrot spařovala teplou vodou..krmila jsem ječný, oves sem dávala sotva hrstičku, jen na chut..k tomu sem dávala hrstičku kukuřičného šrotu. Vím, že se to s ním nesmí přehnat. Kolik přesně, ti neporadím, ale nevím, 1l je podle mě až dost. Spíš bych k tomu přidala právě zminovaný ječný šrot. Co se týče namáčení...po odborné radě jsem od namáčení, nebo tedy paření upustila..nebot jsem se dozvěděla, že slinění je pro koně důležité, proto by neměl máčený šrot dostávat. Krmila sem tím leta, nikdy jsem problém neměla, ale i tak jsem s tím přestala a aby teda neřekl, dávala jsem mu do toho alespon kapku oleje:-) Co se týče zakulacování koně...chovala jsem celkem pět koní...a dá se říct, že každý z nich potřeboval po koupi zakulatit. Vždycky mě to táhlo k "selskému" krmení...tzn. ječmen, kuk. šrot a tisíc dalších přídavků do toho :-) až u poslední kobyly, jsem se rozhodla, že se s tím už pachtit nebudu a koupila jsem si "hotové" granule. Byla to pohodička, žádný půlhodinový míchání směsí, žádný prach a nic podobného :-) takže já příště, jedině granule...a máš víceméně jistotu, že dáváš koni přesně tolik, co potřebuje. Jistě víš, že jen na krmení, nabrání koníka nezávisí, takže ke správnému krmení...hlavně kvalitní seno ...a dostatek správného pohybu..Renča

Kateřina Dietiová

Vloženo 30.3.2008 - 18:51
Ahoj, mám ten dojem, že šrot se máčí spíše proto, aby neprášil koni do nosu, než cokoli jiného. Jen jsem se chtěla zeptat, co to bylo za granule, kterými jsi vykrmila nevykrmitelného koně, mám podobný problém. Granule totiž rády obsahují i haldu ovsa a to já nechci, mám plnokrevnou kobylu. Takže byl by nějaký odkaz? Mockrát děkuji. Káťa

Renata Koseková

Vloženo 30.3.2008 - 19:18
Nabízí se otázka, zda jde vykrmit plnokrevného koně :-DD Prosím tě, zkoušela jsem granule na doporučení od známého, které vozí odněkud z moravy...ale ty kobyle nechutnali...přešla jsem na granule, které vyrábí naše Sedlčanské družstvo /nejsou proto ani tak drahé/. Neřeknu ti přesný název, ale jezdím kolem často, určitě budou i na netu...pokud bys chtěla, mohla bych se zeptat, jestli je vyvážejí i jinam...Nic méně, kobyla nebyla až tak moc vážný případ, ale pokud máš opravdu problém, možná by to chtělo nějaké opravdu speciální od nutri, nebo tak podobně, ne? Ráda bych ti napsala složení, ale už rok koně nechovám a granule už tu žádné nemám :-) ale možná by se to tu našlo na netu, psala jsem sem tenkrát dotaz, co na to ostatní říkají, na to složení...

Blanka Richtar

Vloženo 30.3.2008 - 20:22
Nechce se mi věřit, že nenamočný šrot nepráší. Kůň prosliní to, co má v hubě, těžko to, co má ještě ve žlabu. Já bych určitě trošku vody přidala, ne aby to byla úplná kaše, ale jen aby to nelétalo koni do nosu.

Jana Veselá

Vloženo 30.3.2008 - 20:29
Ahojky,tak to jsi mě uklidnila s tím namáčením. Chci teď zkusit ten šrot.tu kapku oleje taky dávám. Granule se mi neosvědčily.nepřibral po nich. byly to granule s melasou.koníka mám půl roku a už jsem ho takovýho přivezla. fakt je,že se tošku zpravil ,ale to je asi spíše prací. když jsem ho koupila měl šílně propadlý hřbet a břicho snad na zemi. snažím se ho vlastně přestavovat. začíná se dařit,ale je to běh na dlouhou trať....seno má celý den ve výběhu a večer do boxu také. Tu kukuřici mi poradila veterinářka,že je nevíc osvědčená na přibrání. tak to zkouším..je taky možný,že nezabere ani to..Ach jo...Jaké bylo složení těch Tvých granulí?

Jana Veselá

Vloženo 30.3.2008 - 20:33
Když ho promíchám s tím ovsem ,tak to opravdu nepráší. koukala jsem na to. vem si že do 2 l ovsa celýho promíchám 5OO ml kuk. šrotu. ten šrot tam není skoro ani vidět.

Blanka Richtar

Vloženo 31.3.2008 - 0:07
Já teda kapku melasy / oleje / vody kápnu i do ovsa nebo do vojtěškových granulí, protože 100% bezprašný nejsou tato krmiva nikdy, aspoň ne u nás.

Klára Lésrová

Vloženo 31.3.2008 - 7:43
Já jsem vždycky míchala kukuřičný šrot s ječným, kvůli správným poměrům mikro a makro prvků, jinak řečeno, čeho má jeden šrot málo, toho dá druhý víc než dost. A určitě bych šrot alespoň přelévala teplou vodou. Nevím, že by bylo prokázáno, že by nezalití koni škodilo, ale když dávám šrot, chci koníka vykrmit a navlhčený šrot je jistě snadněji zpracovatelný pro koníka než nenavlhčený.PS: Pokud je kůň zdravý, tak je každý nakrmitelný. Kamarádka si koupila plňáska, ze kterého lezly žebra i páteř a během půl roku přibral metrák jak nic. Chtělo to jen dobře sestavenou krmnou dávku a každodenní rozumnou míru práce.