Krmení mladých koní

Petra Dvořáčková

Vloženo 5.12.2007 - 12:42
Všem přeji pěkný den,chtěla bych se zeptat, zda-li nemáte nějaký kontakt na krmiváře, který by mi byl schopen složit dobrou krmnou dávku pro ročního a staršího koně. Tak nějak se mi hříbě nechce krmit jen senem+minerály, ale myslím si, že by to chtělo i něco navíc i pro mladého koně (na druhou stranu nechci překrmovat). Ve stáji, kam si ho budu dávat krmí vojtěškou(někdy i seno), ječným šrotem a někdy i kukuřičným šrotem. Nejsem si jistá, zda by to bylo pro mladého koně vyhovující.Mám možnost mu "naordinovat" i jiné krmení(majitelé jsou přístupní). Nejsem přílišným zastáncem granulí.Jak jste to řešili vy u svých mladých koní?Díky za kontakty i za názory.

Bohumil Kočovský

Vloženo 5.12.2007 - 12:52
Vojtěška je pro koně a zejména mladé nevhodná. Ječný a kukuřičný šrot velice prospívá čuníkům, koním méně. Složení průměrné krmné dávky pro koně je popsáno v každé krmivářské příručce, ač nejsi zastáncem granulí, doporučuji je

Petra Dvořáčková

Vloženo 5.12.2007 - 13:07
Já jsem právě že slyšela, že vojtěka je pro mladé lepší než seno, že jsou v něm živiny, které v senu chybí a mlaďoši je potřebují. No ale i pro to bych ráda slyšela názor někomu, kdo tomu rozumí, případně se živí sestavováním "jídelníčků" apod.Jo a granule, ty nemám ráda z prostého důvodu, každý den dostává kůň "stejné" množství živin, vitamínu a minerálů a to si myslím, není správné. Je to jako by člověk bral celý život jedny vitamíny, tělo přestane vyrábět obranné látky proti nepřátelům, protože má vitamíny a co se pak stane, když si vitamín nevezmeš?Znám pár lidí, co do sebe léta ládujou vitamíny a stejně jsou často nemocní. Já si dám vitamín sem tam a nebo když už jsem nemocná je beru pravidelně a pak přestanu. Nevím jak bych to vysvětlila, tak abyste to chápali, ale prostě si myslím, že dávat mix různého krmení a sem tam do toho ještě něco hodit je lepší. I když je fakt, že granule se daj střídat a obsah vit. a min. se v nich bude měnit, stejně do toho nevidíme, jak se to vyrábělo apod.

Dominika Švehlová

Vloženo 5.12.2007 - 13:54
Máš v tom maglajs :-) Pleteš si s prominutím pojem a průjem a důvody, proč nechceš granule jsou opravdu scestné. Kůň není rozmazlené dítě, pro jeho trávicí ¨trakt není vhodné "každý den něco jiného v jiném množství" - naopak čim stejnější krmení každý den, tím je jeho trávicí trakt v pohodě. Vitamíny nejsou obranné látky proti nepřátelům a když si jeden den jako člověk vitamín nevezmeš, nic se nestane, ale pokud ho přestaneš brát úplně, stane se dost, pokud si to tvoje tělo neumí vyrobit. Koňské tělo si vitamíny virobit umí, ale neumí si vyrobit minerály, ty musí dostávat z potravy. Vzhledem k tomu, že většina krmiv má minerálů nedostatek, může to být pro koně časem docela průšvih.

Bohumil Kočovský

Vloženo 5.12.2007 - 14:08
Vojtěška=kopice bílkovin=šlachy špatně

Petra Dvořáčková

Vloženo 5.12.2007 - 14:18
Ale vždyť si v podstatě rozumíme, akorát se asi neumím správně vyjádřit. Nejde mi o to aby měli koně každý den jiné množství a složení krmení, jde mi o to aby se do nich permanentně necpali vit. a min.. Mineráli mají v min. kostce, kterou pokládám za samozřejmost, sami ví, kdy potřebují doplnit mineráli, ale necpe se do nich neustále. Je to jasné?

Dominika Švehlová

Vloženo 5.12.2007 - 14:23
Už je to jasnější. Přesto tě ujistím, že koně NEVÍ co jim chybí - a rozhodně nějaký obecný minerální liz jin nezmůže zajistit jednotlivé minerály v potřebném množství. V tom případě už je lepší jim dávat přímo ony "granule" nebo minerální doplněk do žrádla v přesně stanovaném množství přesně stanoveném složení pro danou kategorii koně. A zrovna u mladého koně bych ani chvíli neriskovala, že bych ho nechala jen na minerálním lizu! Právě u této kategorie vidím granuleosvědčené značky jako ideální řešení krmení :-)

Petra Dvořáčková

Vloženo 5.12.2007 - 14:30
Já nevím, proto se ptám, ale fakt si nemůžu pomoct, že granule nejsou úlně ono. Minerální doplňky přímo do žrádla proč ne, ale i o tom bych se zamozřejmě potřebovala poradit...

Dominika Švehlová

Vloženo 5.12.2007 - 14:33
Krmiváři radí na stránkách Fitminu, Univitu, tuším i Biofaktorů..... a jistě i jiných výrobcům krmiv. A neznamená to, že ti budou nutit své výrobky.

Petra Dvořáčková

Vloženo 5.12.2007 - 14:35
Ok, dík za radu i názor ;o)

Milena Spalova

Vloženo 5.12.2007 - 14:44
Nevim jestli poradim, ale my davame min liz tak 1x do roka (trva dost dlouho nez se spotrebuje). Jinak jsem se informovala na rozbor sena ktere krmime. Co se tyce mineralu, tak je v pohode, seno zvladne pokryt skoro vsechno krome sodiku. Ten se rozhodi diky tomu drasliku v rostlinach. Obycejne solne lizy taky u nas mizi rychleji. Ja osobne mam spis fobii z toho ze tim davkovanim mineralu mu budu nutit vic nez je potreba tak to nedavam. Co se tyce vitaminu, tak at si to nasyntetizuje sam. Obcas neco dodam, ale porad mu to necpu. Jestli si to pamatuji spravne, tak např acko je v jatrech v zasobe z leta z karotenu z travy, Dcko me netrapi pri vybehu na slunicku,K syntetiz ve streve tak jako B a C. Nerada bych mu rozhodila MTB. U sena to fakt zalezi na oblasti a na sklizni, co je v nem. Nekde maji fakt chudou pudu na nektere mineralie, atd...Granuli bych se nebala, ale nekrmim je.Delaji se pro jednotlive kategorie, ( myslim ze maji smysl treba u sportaku,jsou dost koncentrovane apod.)