Veronika Krsová
Vloženo 12.10.2007 - 18:40
Dobrý den,Mám menší problém s kobylou.Je sedmiletá,obsednutá asi ve třech,ale pak moc nejezdila,měla čtyři hříbata.Teď je jalová,má pauzu a tak jsme začaly trénovat na závody na jaře.Jezdím western,na všechno je celkem šikovná,snaží se,ale při cvalu často křižuje.Nemyslím si,že by to bylo,že by byla třeba unavená,spíš mi to přijde jako zlozvyk.Začala jsem na lonži,kdy jsem jí necválala a když začala křižovat,tak hned do klusu a nacválat znovu.Nejdřív byl problém i pár kroků,teď už zvládne i kolečko a půl,takže nějaký pokrok je.Déle jí cválat nenechávam.Na jízdárně nacválávám většinou z kroku,snažím se jí mít pořád pod kontrolou holení,jde pěkně v pravidelném tempu,ale na pár kroků(asi podle nálady:-) nebo jak bych to řekla) tam ty nohy přehodí.Tak kdyby byl někdo tak hodný a poradil mi,jak na to nebo jestli třeba úplně cval zatím vynechat,než to bude dokonalé na lonži,atd. Moc by mi to pomohlo.Díky všem!
Martina Paráčková
Vloženo 13.10.2007 - 0:02
Ahoj, většinou je to z toho, že kobylka má slabou záď a v ohnutí při cvalu na kruhu se neunese (nedokáže dostatečně podsadit vnitřní zadní nohu). Dělá to i na rovné čáře na vyjížďce, na obě ruce nebo jen na jednu? Nebo, a to je velmi důležité, ji z náhlé zátěže bolí záda. Což je velice pravděpodobné a jde ruku v ruce s prvním. Takže, jestliže ji bolí záda, tak nejprve je vyléčit. Pak hlavně začít posilovat záda (kopečky, atd...) A než začneš pracovat na kruhách na jízdárně, je lepší začít na vyjížďce (nebo jestliže máte třeba obrovskou jízdárnu) začít pomalu jezdit kruhy, začít od toho největšího, co koník zvládne (třeba o průměru 5O m) a pomalu ale pomalu zmenšovat.
Tomáš Sychra
Vloženo 13.10.2007 - 9:53
Zkus to s kavaletama. Nacválej jí těsně před nima. Je to ale jen takový nápad. Bude muset jít rovně. Třeba na to někdo ví něco lepšího.
Dominika Švehlová
Vloženo 13.10.2007 - 9:59
Svým způsobem zopakuju to, co psala MartinaP - může mít slabou záď nebo ji bolí hřbet či bedra, nebo i noha. Těžko posoudit. Ono pokud nemáš fakt nadaného koně, je velmi pravděpodobné, že bude dost křivý, a tím, že se s ní začíná dělat ve vyšším věku, se mohla ta křivost jen upevnit. Rozhodně bych po takovém koni (po žádném koni, který nebyl dlouho pod sedlem) nechtěla cval na lonži nebo v kruhovce! Je třeba ho nejdříve naučit pohybovat se po kruhu (velkém a pak i menším) v klusu a cválat je třeba začít na rovné čáře, ideálně v terénu na rovné cestě (a v lehkém sedu). Nechej ji nacválat, na kterou nohu chce, přitom zjišťuj, zda skutenč ěpreferuje jednu nohu i navzdory tomu, že třeba cválá lehce kontra, čili do opačného oblouku. Až jí trochu spravíš kondici v klusu a takovém tom lehounkém cvalu, až jí spravíš koordinaci na kruhu v klusu (klidně i přes kavalety časem) a přechodech, pak budeš moct začít pracovat na jízdárenském cvalu.
Veronika Krsová
Vloženo 13.10.2007 - 13:33
Díky za rady,na záda už jsem taky myslela.Ale teoreticky by to tak být nemělo,dělala to od začátku,ale většinou jí nikdo neopravoval.Ale nevylučuju to..Jinak teda jezdíme od června,jen s asi třítýdenní přestávkou kvůli špatnému oku.Kondici už celkem má,preferuje pravou nohu,a to i na jízdárně v kroku i klusu na pravou chodí líp.Většinou hodně klušu,cválám chvíli a nenechávam jí moc dlouho.V terénu si nejsem jistá,jestli taky křižuje,asi jen když se cválá delší dobu.Nechávám jí,ať si sama vybere a vždycky radši pravou.Ale když se cválá třeba do opačnho oblouku,tak to většinou přehodí a po obratu zase zpátky doprava..
mismon
Vloženo 14.10.2007 - 12:46
Jezdec by koně neměl nechat křižovat. Pokud to nepoznáš, je to problém, protože bys neměla přiježďovat koně, u kterého nerozlišíš čistý chod.
jarda letný
Vloženo 14.10.2007 - 16:31
"Jezdec by neměl nechat koně křižovat"Nesouhlas, pokud kůň křižuje, má důvod.Buď je problém zdravotní, to no comment (viz jaja),anebo se prostě ještě neumí sám nést, neví co s nohama.To se nejlíp naučí sám. Ať křižuje, když ho to baví. Kůň musí sám zjistit, že když cválá kontra, je to pro něho horší, než když si přehodí, kůň musí sám přijít na to, jak si udělat práci snažší. Proč hledat problémy a složitosti v tom, co je pro každého koně přirozené?Takové to neustálé rovnání, terorizování, a kráglování mladých koní, co hůř ještě v kombinaci s rádobyjezdcem, který pořádně taky neví která bije, je vražedná :( (teď nenarážím vůbec na nikoho v této diskusi, mluvím obecně).Každý kůň se srovná, pokud mu to ovšem jezdec umožní.
Michaela Spoustová
Vloženo 14.10.2007 - 18:52
tak s tím zase nesouhlasím já. Protože jsem bohužel měla "čest" jezdit jednoho neustále křížujícího hřebce/valacha. Ano, důvod měl, bylo to od začátku nesprávná práce a přiježďování, pokud se to tak dá nazvat. Za téměř rok a půl nepřišel na to, že je pohodlnější cválat správně. Ale teď nevím, zda se bavíme o tom samém - protože kontracval problém není ale křižování - pod tím chápu cval např. předkem vlevo, zadkem vpravo a nebo opačně problém je. A dost špatně se odnaučuje (a neznám koně, který by to přestal dělat sám, neb právě tohle je pro něj nejpohodlnější). V našem případě natolik zažitý zlozvyk, že nohy přehazoval každé dva cvalové a to i na rovině :-( naštěstí se teď prodal na rekre. Asi to bude dělat celý život ale jestli mu to bude vadit, netuším. k původnímu dotazu - neporadím, neb jsem neměla dostatek času s koněm pracovat a zkusit zcela odstranit. Nicméně jsme pracovali na posílení hřbetu, aktivaci zádi (vše souvisí se vším) a cválali jsme jen na konci práce zcela na pomůckách s výraznou podporou holení, na pár cvalových a když nepřehodil , do klusu (přičemž okamžitě většinou přehodil...) a pochvala, když přehodil sám, do klusu a nacválat. Dostali jsme se do fáze, kdy věděl, že nemá přehazovat - sám hned přecházel do klusu - ale nechápal, že a jak má cválat správně. Jestli by to takhle časem pochopil už se nedozvím. A jak to u něj vzniklo? Obsedal se nepřipravený, děsil ho jakýkoli pohyb ze sedla, takže se s ním zacházelo opatrně, neshazoval, jen prchal, takže se bral zpět v hubě. On zalézal za otěž=tj. chodil úžasně s hlavičkou a byl jemný=chodil hezky pomalu. Spolu se slabým hřbetem a nezkušenými jezdci se dopracoval ke krásnému pomalému cvalu... a všem chodům... naštěstí už má milující pánečky, jen mu to snad nebude vadit zdravotně.
mismon
Vloženo 14.10.2007 - 20:32
Pokud má kůň důvod ke křižování a já přejdu do klusu, zkoriguju, nacválám, a takto budu pokračovat, koni dojde, že křižovat nemá. Pokud křižuje stále, hledám zdravotní problém a rozhodně dál necválám. Mimochodem nemluvíme o skocích, ten kůň, o kterém se mluví, křižuje stále, jestli jsem to dobře pochopila. A když mluvím o křižování, taktéž tím nemyslím kontracval... to jen aby bylo jasno v pojmech.
jarda letný
Vloženo 14.10.2007 - 21:03
Kontracval je po koni požadován při drezúrních úlohách, a dokáže při vysokém stupni přiježdění být propracován tak, že téměř nepoznáte rozdíl mezi kontracvalem a cvalem, a to ani na malém kruhu, však nic nemění na tom, že stejně jako křižování, ani kontracval není pro žádného koně přirozený pohyb. Žádný kůň na světě (pokud nemá zdravotní problém), nezůstane sám od sebe v kontracvalu nebo křižovat, pokud se mu naskytne jiná možnost (přeskočit si do cvalu na správnou nohu, nebo si dorovnat zadek). Každému koni to však chvíli trvá, než na to přijde.
Veronika Krsová
Vloženo 15.10.2007 - 12:09
No,tak asi takhle to vypadá u mě.Spíš jako zlozvyk,který má od začátku ježdění,kdy nebyl jezdec asi důsledný nebo ne moc zkušený.Taky cválám až na konci jízdárny,na chvíli a pokud jde dobře,končím.Pracuju na tom právě i na lonži,kde už právě pochopila na "ne",že takhle je to špatně,přejde si do klusu,najde nohy a nacválá znovu.Začíná to fungovat i pod sedlem,občas si překluše na pár kroků a nacválá znova.Takže touhle prací by se to mělo dát do pořádku?Samozřejmě když budu pracovat i na tom posílení,atd.
Martina Paráčková
Vloženo 15.10.2007 - 12:19
Přesně tak, přidávám se k názoru, že kůň by se neměl nechat křižovat. Proč myslíš, že by kůň měl přijít sám na to, že je pro něho lepší správné cválání? Jestliže kůň ze správného cvalu přeskočí na křižování, zřejmně je pro něho lepší křižování a asi to teda podle tebe bude jedinej kůň na světě. U takového koně by se měl asi začít hledat důvod, proč to dělá a odstranit ho a ne čekat až to dělat přestane. Jak tazatelka píše, že jestliže koník preferuje cvlálání na jednu stranu, pak to bych usuzovala, že kůň není správně ohýbatelný na obě ruce a každopádně bych pracovala na ohýbání, pracovat na přechodech klus - cval ve správném ohnutí a naskočení do křižování přiměřeně trestat(jestliže tazatelka hned nepozná, zda koník nenaskakuje správně, pak to dělat ještě s další osobou na zemi), vyvarovat se delšímu cválání než je nezbytně nutné a hlavně ne na lonži. Lonžovat, ale necvlálat. Hlavně ho ale NENECHAT křižovat.
Dominika Švehlová
Vloženo 15.10.2007 - 15:59
Opakování určitého pohybového vzorce vede k jeho zautomatizování. Čili pokud necháš koně, ať si křižuje, zautomatizuje to tak, že pak už normálně cválat nebude a přeučení bude o to těžší. Ono nejde o to, že křižování koně baví - má důvod a tím je buď zdravotní problém, jezdecký problém, křivost. Jsou koně, kteří jsou od přírody větší "nemehla" a nevadí jim, že projíždějí malý kruh v kontracvalu či křižování... jiní si přeskočít, oni ne. Pokud je to kůň na koukání, budiž, pokud kůň na ježdění, je třeba ho naučit správným pohybovým vzorcům. Rovnání koně se nerovná terorizování či kráglování, pokud to tak vidíš, pak se zkus trochu pídit po informacích o přiježďování a drezurní práci koně.Jinak já co si uvědomuju, tak koně, kteří dlouhodobě "sami od sebe" křižovali, měli zdravotní problém, byť někdy už se jednalo o stav "dávno". Zato akutní zdravotní problém bude jistě tam, kde kůň začne křižovat najednou, předtím to nedělal, teď začal.
Irena Hanušová
Vloženo 16.10.2007 - 11:29
Dobrý den, mám 8 letou kobylku, koupili jsme ji asi v 5 letech a křižovala taky, hlavně na menších kruzích a na lonži skoro pořád.Vždycky začala křižovat a pak to naprala na kruhu (díky křižování to mohla naklopit a nenamáhat se). Myslím že jsi začala dobře na lonži cválat jen trochu a při přeskočení okanžitě přejít do klusu a nacválat znova, spokojit se i s několika málo cvalovými skoky a hodně chválit. Pomalu zatěžovat tu stranu, která je horší a na tu cvičit o malinko déle, alespoň nám to pomohlo. Pod sedlem jsem cválala a při přeskočení jsem okamžitě zastavila a nacválala znova, je ale potřeba to udělat hned, pokud to necítíš ze sedla, popros někoho kdo ti okamžitě řekne. Nešlo to hned, ale asi po roce už nekřižovala ani na malých obloucích a na loži jen občas a to na tu horší stranu, takže moje rada: Vydrž a buď ráda i za malé úspěchy s hlavně hodně chval i za drobnosti :-D
Veronika Krsová
Vloženo 16.10.2007 - 14:57
Děkuji moc všem za názory a rady.Jsem teď chytřejší a budu se podle toho řídit.Ještě jednou děkuji!V.