Kousání...

jitka Doležalová

Vloženo 1.3.2005 - 11:35
Když hříbě začíná kousat, (oždibovat) jak ho to nejlépe odnaučit?

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 11:47
Pokud i takhle základní je důvod k debatě,pak by jsi se neměla vůbec o nějaký odchov pokoušet. Promiň.

Kristina Hohausová

Vloženo 1.3.2005 - 11:54
No dobrá, ale on či ona už to hříbě má a tak co je lepší, napsat že se o to nemá ani pokoušet nebo jí/jemu poradit, dyť na tomto fóru si lidé snaží pomoci a mám pocit, že jsi tu taky před nedávnem scháněl nějaký informace...tak proč toto? Já jí psát radu nebudu, protože s hříbaty zkušenosti nemám...

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 12:01
Máš pravdu Sam. Podívej,pokud oždibuje,nebo kuše,neboj se ho upozornit že toto ne.Nevím jaké slovo použít místo praštit,nebo uhodit.Je to hříbě,tak samozřejmě jemně,ale musí chápat základní věci. Pokud necháš hříbě dělat co ho napadne,až bude mít 600 nebo 700kg,bude to dost těžké něco měnit,hlavně zdlouhavé. Každopádně hříbě v rukou začátečníka je dost nešťastná volba.

Kristina Hohausová

Vloženo 1.3.2005 - 12:07
Díky :-)a den je hned hezčí. Ať ti koně jdou.

Nessy

Vloženo 1.3.2005 - 19:02
Jestli jsi opravdu začátečník v odchovu,doporučila bych nechat si to i předvést od někoho,takový mrně láká k rozmazlování a člověk má pocit,že ho nemůže uhodit ,ale je to opravdu moc nebezpečné,představ si,že na tě skočí ze hry to mrně a pak si představ dospělýho koně ve stejný situaci...nebo sehnat kvalitní hříbárnu,ale taky si nech doporučit!!!

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 19:42
Vzorová odpověď!!! A konečně konkrétní pomocna ruka.

ingrid martynková

Vloženo 22.6.2007 - 9:34
Zdravím..kůň, kterého momentálně jezdím a snažím se ho trouchu učit porozumět lidem, kouše..je to zlozvyk, na který jsem krátká, a nevím co s tím. Říká se , že člověk si zvykne být obezřetný, ale já si nechci zvykat, ale chci ho to nějak odnaučit. nemohu s ním pracovat ze země, protže kdykoli něco dělám, nebo jen příjdu k boxu, vycení zuby a sklopí uši. nebojím se, a on to ví. ale jiní lidé to neví, a mám strach aby se něco nestalo. poradte jak odnaučit koně kousat

Pavla Šmídová

Vloženo 22.6.2007 - 9:48
Dej si tady napravo nahore do vyhledavace "kousat" a najde ti to diskuzi, snad si tam neco najdes :o)

Jitka Kutmanová

Vloženo 22.6.2007 - 12:22
Vycení zuby a kousne nebo jen hrozí? Snažila bych se to ignorovat, rázně odstrčit pokud je k tomu důvod, ale hlavně jeho chování předcházet to člověk musí vymyslet v závislosti na chování koně, pokud zaútočí je nejlepší to zařídit tak aby se uhodil sám o cokoliv co máš po ruce, jenže on bude vědět že na tebe nesmí, časem přestane, či omezí nežádoucí chování, ale v okamžiku , kdy k němu přijed cizí osoba, která si nebude jistá v kramflecích tak počítej s tím, že to zkusí, zaútočí, nepočítej s tím, že ho to odnaučíš úplně a na věčné časy.

Ellen Kelarová

Vloženo 22.4.2015 - 22:00
jezdím na slezském norikovi. celou dobu to byl zlatý koník. hezky dával nohy, byl hodný, nikdy by nikomu neublížil. jednou jsem ho měla venku, hezky jsme jezdili, jen v kroku, nijak jsem ho nehnala ani jsem po něm nechtěla žádný výkon jako většinou, prostě klidná procházka. když jsem ho po příjezdu pustila do ohrady a chtěla mu nasadit klkací řemen, vyjel po mě a kousl mě (chytl mě za prso a asi minutu mě držel ve vzduchu). když se mi podařilo se "vysvobodit" utekl. od té doby mě nenechá k němu přijít. pokaždé když se k němu jen přiblížím už klopí uši dozadu a vyjíždí na mě. nejhorší na tom je, že nikomu jinému tohle nedělá. když po mě vyjel a byla u toho majitelka, tak sice dostal, ale stejně to pořád dělá.stalo se to někomu taky? a jak jste to řešili? vím že bych mu měla ukázat, kdo je pán, ale když mě nenechá k němu ani přijít, tak to jde těžko.

Helena Smutná

Vloženo 23.4.2015 - 0:30
Reakce na 1554502: Není tohle jeho chování navázané na ten klkací řemen? Resp. nemohl si spojit klkací řemen = ty = nepříjemno?

Ellen Kelarová

Vloženo 23.4.2015 - 8:12
kdyby to bylo na ten řemen, tak by to ale udělal komukoliv jinýmu ne?

Martina Brousková

Vloženo 23.4.2015 - 9:15
Reakce na 1554502: Docela drsná příhoda, pokud popis není přehnaný. Určitě jsou koně, kteří mají tendenci nejisté lidi trochu testovat a zkoušejí, kam až mohou zajít. Ale tady se mi zdá, že jde o zvíře, které si nese životem nějaký problém s lidmi, ať už tu příhodu vyvolalo cokoliv. Kdysi dávno, když jsem začínala v turistické jízdrně, býval tam jeden koník, který povozil i děti a začátečníky, ale v boxu měl - mírně řečeno- problematické chování. Šklebil se, chňapal, točil se zadkem a snažil kopnout. Přesto ho běžně v boxu obstarávaly -náctileté dívčiny, sice to byl kolotoč okřikování, mlácení a pokusů o útok ze strany koně, ale ty dívky to na rozdíl ode mě "dávaly". Docela dlouhou dobu jsem z toho měla trauma, cítila jsem se jako méněcenný "koňák". Až za poměrně dlouhý čas jsem prozřela a přestala jsem mít potřebu dokazovat si, že vyjdu s každým koněm. S nebezpečným a problémovým koněm by měl manipulovat výhradně majitel, což já naštěstí nejsem. Rozumný majitel k takovému koni cizí lidi ,nebo nedejbože děti, nepustí. Ukázat kdo je pán - ono to není tak jednoduché. Můžete na koně kříčet a bušit do něj pěstmi, ale pokud budete předstírat sebejistotu, kterou ve skutečnosti nemáte, bude to k ničemu, kůň to pozná. Sebejistotu je potřeba postupně budovat a upevňovat a ideální je nezačínat s koňmi, kteří člověka minutu drží za zuby ve vzduchu. Zdraví máte jen jedno, nervy taky, po takové příhodě těžko k tomu koni ještě někdy budete přistupovat s potřebným klidem. Asi bych si od toho koníka dala voraz. Ještě mě napadlo - píšete, že u toho byla majitelka a koník dostal...ono v případě útoku na člověka kůň musí dostat za vyučenou bezprostředně, prakticky v témže okamžiku. Pokud dostal až poté, co vás pustil ze zubů, zkrátka po skončení útoku, je to k ničemu. To už je jenom pomsta.

Péťa Neřeknu i kdyby mi guláškem podstrojovali :-)

Vloženo 23.4.2015 - 10:21
Dělá to pořád?? Tak to je problém v člověku. Pokud víš že to dělá tak se máš připravit a jakmile to zkusí tak ho seřezat že nebude vědět jestli je ještě kůň nebo už salám. Pokud kůň utočí na člověka tak se s ním rozhodně nemaž a zjednej si autoritu, nebo ho přenech někomu kdo ho zvládne. Až se mu podaří tě drapnout za krk tak bude slám z tebe. Jakýkoliv pokus o horsemanšipovou "komunikaci" bude ten hajzlík považovat za slabost. Napřed mu nastav autoritu, a pak komunikuj ... nebo by pro tebe taky časem mohla být podprda zbytečností :-D

GoForWand

Vloženo 23.4.2015 - 10:37
Ten název je špatný, to není kousání, to je velmi nebezpečný útok na člověka. Koně přenechte majitelce a najdete si jiné zvíře. Sama si s tím neporadíte, jste nezkušená, nejistá. Musíte totiž v případě takového útoku reagovat ihned a velmi prudce, pokud vás už neochromila bolest. Po mě před několika lety ve výběhu na mě takto skočil bezdůvodně valach, když jsem vybírala výběh. Dostal na místě lopatou a už si nikdy nic vůči mě nedovolil. Kamarádku ale poslal do nemocnice s razantním kopancem oběma zadními do břicha, když kolem něj jen procházela. Takže tak. Oddíloví koně kopající a kousající v boxe jsou oproti takovýmto útokům snadná lahůdka, vím o čem mluvím, měla jsem takového oblíbence. Co jsem vylezla ze ZŠ, tak už jsem na to moc opatrná a pohodlná, takovým koním se prostě už vyhýbám, už se na to necítím :) Najdi si jiného koně, sebevědomí v manipulaci s koňmi nemůžeš budovat u takového zvířete. Ale už jsem potkala holku, na kterou velmi tvrdě zaútočil hodný provozáček, kdybych to neviděla na vlastní oči, tak tomu nevěřím. Prostě byla tak extrémně nejistá, že tu agresivitu přímo vyvolávala. Ten provozáček nikdy na nikoho nezaútočil a byl to takový hodný tunťa, co se maximálně ušklíbnul.

Martina Brousková

Vloženo 23.4.2015 - 10:59
ppindian: Dělá to pořád?? Tak to je problém v člověku. Pokud víš že to dělá tak se máš připravit a jakmile to zkusí tak ho seřezat že nebude vědět jestli je ještě kůň nebo už salám.
No, já nevím...věřím, že tobě by to tak fungovalo, ale já netuším, jak je zadavatelka stará... S velkou pravděpodobností se jedná o mladou, méně zkušenou dívčinu a téměř tunového norika - tenhle fígl bych opravdu, ale opravdu nedoporučovala. Její kůň to není, na jejím místě bych se nepokoušela s takovým zvířetem něco řešit - šla bych od něho pryč.

GoForWand

Vloženo 23.4.2015 - 11:16
[quote=nitka]
ppindian: Dělá to pořád?? Tak to je problém v člověku. Pokud víš že to dělá tak se máš připravit a jakmile to zkusí tak ho seřezat že nebude vědět jestli je ještě kůň nebo už salám.
No, já nevím...věřím, že tobě by to tak fungovalo, ale já netuším, jak je zadavatelka stará... S velkou pravděpodobností se jedná o mladou, méně zkušenou dívčinu a téměř tunového norika - tenhle fígl bych opravdu, ale opravdu nedoporučovala. Její kůň to není, na jejím místě bych se nepokoušela s takovým zvířetem něco řešit - šla bych od něho pryč.[/quote] Amen

Kateřina Křováková

Vloženo 23.4.2015 - 12:42
Reakce na 1554502: No fuj. Přidávám se k ostatním přispěvatelům - rozhodně bych se na tohle zvíře vykašlala a našla si hodnější. Znala jsem podobnou kobylku, v boxe šklebka, ale jakmile dostala udidlo, byla skoro mazlivá, na ježdění žádný problém. Nicméně několikrát, opakovaně, takto zaútočila na lidi, když to absolutně nečekali, ve volnosti, když jen procházeli kolem, ve stáji si pro ně šáhla přes hrazení. Mně to provedla 2x a stačilo. V ten moment nemá podle mě nikdo šanci se včas vzpamatovat a toho koně potrestat, navíc jsem přesvědčená, že i ty zvířata jednají ve zkratu, vždy to byl útok bez jediného varování. Nejspíš následek dlouhodobého neadekvátního zacházení s koněm, kdy je pravidelně zatlačován do kouta (spíš v tom psychickém slova smyslu, než skutečně fyzicky) a pokud projeví nevůli nebo nepohodlí, je trestán. Takže se normálně neprojevuje, jen občas vyletí. Je otázka, jestli by se ho podařilo ještě přesvědčit, že jeho potřeby jsou respektovány a tohle dělat nemusí, ale to rozhodně, určitě není úkol pro zadavatelku, jak to chápu...

Péťa Neřeknu i kdyby mi guláškem podstrojovali :-)

Vloženo 23.4.2015 - 14:06
Reakce na 1554516: No vždyť píšu, nebo ho nechat někomu jiného. Odezva musí být jak píše Eva prudká a v podstatě hrubá a extrémně sebejistá. Zažil jsem lidmi zkaženou kobylu, která "věděla" že si může dovolit cokoliv a nikoho k sobě nepustila. Obzvlášť spadeno měla na chlapy. Zpravidla vylítla proti člověku a ten utekl dřív než se k němu dostala. Muselo se to řešit tak jsem udělal přípravu. Do stáje jsem šel s vidlema s tím si na ně kobyla naběhne když nezabrzdí. Psychická příprava jak prase tedy. Kobyla zabrzdila a čuměla jak puk co se děje. Pak chtěla rafnout a dostala takovou ránu násadou že vypadala že se skácí. Postupně se jí podařilo srovnat tak že se s ní dalo manipulovat a jezdit na ní, ale pro jenom pro sebevědomé osoby.

Ellen Kelarová

Vloženo 23.4.2015 - 14:19
je mi 18, ke koním chodím cca 8 let a nikdy jsem se s něčím takovým nesetkala. celkem mě zaráží že tohle dělá jenom mě..na nikoho jiného si o netroufne (a to si ho chodí hladit 80ti letá babka, která o koních nic neví) a hledat jiného koně nechci, je to výpomoc těhotné kamarádce...sice mi koně vždycky nasedlá a pustí mě ven - pod sedlem je to zlatíčko, poslouchá na hlasové povely, ale je to docela omezující jezdit jen když ona má čas :(

Péťa Neřeknu i kdyby mi guláškem podstrojovali :-)

Vloženo 23.4.2015 - 14:45
Ellineczka: tohle dělá jenom mě..na nikoho jiného si o netroufne
Asi málo autority, míň ňufat a být důslednější, někde mu ustupuješ

KatyQ

Vloženo 23.4.2015 - 15:03
Jezdit jenom, když má kamarádka čas je jistě omezující, ale taky je to mnohem bezpečnější pro vás. Byla jste patrně koněm vyhodnocena jako níže postavená než on (na základě vaší celkové nejistoty, nejasného vystupování vůči němu a nebo např. toho, že jste mu nechávala projít drobné neposlušnosti), načež tuto teorii úspěšně ověřil tím, že vás a) mohl kousnout a za b) že vás nemusí nechat k sobě přiblížit pokud si to nepřeje. Není to stav nevratný, ale bez zkušeností nebo odborného vedení by pokus o nápravu z vaší strany mohl vést k těžkému zranění. Koně se totiž nejen nesmíte bát a být připravená něčím jeho případný útok tvrdě odrazit, ale taky jej natolik dobře číst, abyste včas viděla kdy přemýšlí, že po vás vyrazí a kdy je naopak ochotný se podřídit. Podívejte se na video tady: http://www.youtube.com/watch?v=a-t1qSS_F5A - ten kůň už od začátku videa říká "nelez sem", přesně od chvíle, kdy udělal ten první krok dopředu mezi cyklistu a zbytek stáda. Protože blížící se člověk tu komunikaci neviděl a ani neustoupil, ani nebyl připravený zjednat si respekt, byl kousnut (jasně, nedá se čekat, že cyklista bude rozumět koním). Taky i po vyřešení současného problému budete muset být už vždycky neustále ve střehu, "dělat mu policajta" a každý náznak nevhodného chování k vám utnout v zárodku. Pokud polevíte, zkusí to znovu. Ideální by bylo změnit koně, jak už psali ostatní. Pokud to není možné, choďte k němu s kamarádkou, kterou respektuje a díky jejíž autoritě se smíří s tím, že má strpět okolo sebe i vás. Zdraví máte jen jedno a pokud by se po vás ohnal nějak blbě, může vás chytit ne za prso, ale třeba za krk nebo za obličej. Za to žádné ježdění navíc nestojí. Jenom taková poznámka pod čarou: má ten kůň společnost dalších koní? Koně držení sami, případně jen s ovcemi apod. (případně takto držení jako hříbata a během dospívání) koušou a případně i útočí na lidi mnohem častěji, protože si na nich vybíjejí svou potřebu budování pozice v hierarchii stáda. Koně držení dohromady s dalšími koňmi si spíš tuto potřebu vybíjejí na příslušnících vlastního druhu a k lidem bývají tolerantnější i v případě kdy se člověk dopouští drobných přešlapů kterými vůči koni naznačuje, že by si na něj třeba mohl troufnout.

Ellen Kelarová

Vloženo 23.4.2015 - 16:12
kůň je ustájen s druhým, ale hříbětem. děkuji moc za rady, jste hodní že jste mi poradili :)