korekční páka

Soul.of.horse

Vloženo 7.10.2008 - 19:01
Názorů na takové udidlo je mnoho, takže by mě zajímaly ty vaše.A ještě víc, než samotné názory, bych chtěla znát nějaké konkrétní zkušenosti, pokud někdo máte, ať už záporné, či kladné.A když už jsme u toho, napadá mě: Pokud byste měli koně, kterému "dostat hlavu dolů" by trvalo příliš dlouho a při chození s hlavou nahoře by měl např. problémy se hřbetem a měli byste na výběr: A) Přijezdit i přes bolesti (či jiné nepříjemnosti) s hlavou nahoře a doufat, že to po čase dostanete do optimálního stavu a hřbet i krk se po získání správného nesení hlavy spraví. B) Použít nějaký "násilný" prostředek k tomu, dostat koni hlavu dolů (tedy korekční páku, pevné vyvázání atd.), abyste během učení zamezili vzniku či prohloubení problémů se hřbetem v důsledku vysokého nošení hlavy a až poté pořádně přijezdit.Co byste si vybrali?(uvažujeme, co je menší zlo, takže práce ze země apod. jde pro naše hypotetické účely stranou).Očekávám rozohněnou diskuzi, tak mě nezklamte.

Dominika Švehlová

Vloženo 7.10.2008 - 19:25
za C) = postupně koně naučit na nějaký signál snížit hlavu a to procvičovat ze země i ze sedla, až se kůň naučí koordinovat a ž je schopen si "přetvořit" své tělo, aby semohl vyklenutý pohybovat pod jezdcem. Na to, co je pro koně menší zlo, nehraju, Je to živý tvor a zlo je prostě zlo bez ohledu na jeho velikost.

mismon

Vloženo 7.10.2008 - 19:42
Začala bych z jiného konce. Totiž snažila bych se odhalit skutečnou příčinu toho, proč se kůň pohybuje takto. Nechala bych zkontrolovat sedlo, zuby, zavolala fyzioterapeuta, který by koně prohmátnul a vyloučil zdravotní problém. Pokud by skutečně toto všechno bylo v pořádku, začala bych pátrat v koňově minulosti, z čeho toto může pramenit. Ale opravdu až v tomto pořadí, nejdřív bych se zaměřila na zdraví a komfort koně. A pokud kůň, ač fyzicky naprosto zdráv a s korektní výstrojí, má problém psychický díky nešetrnému zacházení v minulosti, asi bych po korekci sáhla. Ovšem korekční páka by to tedy nebyla. Má zkušenost je ta, že velká část zkažených koní se brání nešetrné ruce, tudíž volba ostrého udidla by u mě nepřipadala v úvahu. Naopak bych zvolila poměrně jemné (třeba standardní jednou lomené stihlo) a pokud bych se uchýlila ke korekci, tak pravděpodobně k lonžování na pomocných otěžích. Jaké bych zvolila by asi záleželo na reakci koně, nejvíce bych se asi snažila prosadit chambon nebo gogue, pokud by se toto neukázalo dobrou volbou, tak asi pevné vyvazováky. A nejezdila bych nějakou dobu, pracovala pouze na přesvalení ze země, s prací pod sedlem bych začala od nuly jako s remontou.Tak, a už jsem asi napsala dost;-)

mismon

Vloženo 7.10.2008 - 19:48
Hm, dvakrát to být nemělo... ale když ono to hlásilo Fatal Error:-(

Katka Lipinská

Vloženo 7.10.2008 - 19:57
Porad se mluvi o tom, jak kvuli spatnemu neseni hlavy ma kun problemy se hrbetem, ale ono je to naopak. Kvuli problemum se hrbetem (nerikam ze je to jediny duvod) nosi vysoko hlavu. Kun se ma uvolnit a pak snizit hlavu, neumim si predstavit, jak se uvolni s necim takovym v hube. Zcela jiste bych volila jine cesty, ale predevsim bych ho nechala uzdravit. Ani lide neposiluji zadove svaly, kdyz je zrovna boli zada. Pokud cvici, tak uvolnovaci a protahovaci cviky bez zateze.

Marie Vargová

Vloženo 7.10.2008 - 20:28
Jo, ale taky může mít hlavu nahoře kvůli špatné ruce jezdce, a kvůli tomu má hlavu nahoře a bolí ho záda .... těžko můžeš takhle říct, že příčinou jsou záda - co když je to třeba kopyto ....Navíc jsem si vždy myslela, že protažení hlavy dopředu a dolů je převážně uvolňovací cvik. Posilovací určitě také, pokud se u toho kůň pohybuje správně.

Eva

Vloženo 8.10.2008 - 8:22
Já si myslím,že špatné nesení hlavy je důsledek a ne příčina problému.Spíš než udidlo bych změnila způsob práce a jak už tu bylo zmiňované nechala koně prohlédnout vetem,zkontrolovala sedlo.

Simona Fialová

Vloženo 8.10.2008 - 8:48
Tak to je pak výborný nápad dát mu do huby korekčí udidlo, když je problémem ruka jezdce - to si koník najednou uvolněně polebedí...:o(

Katka Lipinská

Vloženo 8.10.2008 - 10:00
Spatne ctes, pisu: " Kvuli problemum se hrbetem (nerikam ze je to jediny duvod) nosi vysoko hlavu."Jiste, protahuj, ale bez zateze. Na bolava zada nepatri zatez ani sedlo. Ale kun si nejlepe protahne hlavu dopredu a dolu nad trsem travy. Cimz nerikam, ze protahovani je spatne, ale zalezi na problemu.

Jana Bílková

Vloženo 8.10.2008 - 10:13
Podle mých zkušeností se korekční páka nepoužívá na korekci chození s hlavou nahoře.

Jitka Kutmanová

Vloženo 8.10.2008 - 11:38
Redrezuru s ohledem na stav hřbetu.

Jitka Kutmanová

Vloženo 8.10.2008 - 11:39
Jo a změna jezdce.

Dominika Švehlová

Vloženo 8.10.2008 - 12:13
Často stačí změna trenéra či přístupu k ježdění ;-)

Dominika Švehlová

Vloženo 8.10.2008 - 12:15
Připravuju konečně další reportáže z Kurzu P Karla a budu v nich popisovat i práce s koněm, který je už od podstaty prhnutý, jelení... Mimo jiné s takovým koně je třeba pracovat naprosto citlivě a důsledně a než se přetvoří jeho tělio, dá to půl roku i dýl... Zrovna na tom kurzu stačilo chvíli pracovat dle instrukcí a kůň byl schopen se po krátkých intervalech ve stálém tempu i slušně nést na přilnutí. Problémy byly hlavně v přechodech, což je logické.

Petra N

Vloženo 10.10.2008 - 22:25
Korekční páka je sadistický nesmysl. Páka je druhým stupněm přijěžděnosti koně a jen pro a citlivé jezdce, měla by přijít na řadu až když už kůň chodí bez problému na stihle! Když už páka - tak má být nelomená a pokud tak s mírným obloučkem, určeným pro jazyk, aby nedocházelo k jeho drcení. Zkuste požádat někoho(člověk by sám sebe šetřil) ať vám škrabe kávovou lžičkou horní patro, pokud si chcete představit pocity koně s tímto udidlem. Souhlasím s názory začít třeba s prací ze země(viz Horsemanship) a když jezdit tak na volných otěžích(viz western) ; )

Marcela Fiřtová

Vloženo 11.10.2008 - 7:56
Problém je v tom, že my jezdci často chceme vidět výsledky svého snažení hned, nejpozději do konce tréningové hodiny. A to nejde. Kdysi jsem si koupila kobylu z turistické jízdárny, jelení krk, hlava v oblacích. V anglickém sedle to znamenalo sedět v permanentním záklonu, jinak mi uši kobyly cvrnkaly do nosu. Když mi kobyla rozbila na nose dvoje brýle a dceři udělala na čele bouli, dostala gogue, které ji v tom jejím rejdu fyzicky omezovalo. Ale pak následovala systematická práce, terén na volné otěži, žádné divočiny, které by ji provokovaly v tom prudce zvedat nebo zahazovat hlavu dozadu. Po půl roce chodila kobyla s hlavou u země jako stopovací pes. Tady jsem ale přesně věděla, že příčinou jejího chování byli turisti se svou neklidnou rukou a zřejmě i hamtání začátečníků ve hřbetě. Když kobyla přišla na to, že od jezdce ani od ruky jí nebezpečí nehrozí, hlavu sama snížila a užívala si to. Tím chci říci, že někdy je nějaká ta jezdecká pomůcka užitečná, ale je třeba ji používat po zralé úvaze, nikoliv jako prostředek rychlého efektu.

Soul.of.horse

Vloženo 11.10.2008 - 22:49
Tak tohle je přesně můj názor. Co když má někdo koně s vícero problémy. Třeba je koník lekavý, utíká, nosí hlavu nahoře, nezná základní "povely" (myšleno že neví, jak reagovat na přiložení holeně atd.)?Třeba moje kobyla je ze země skvělá, ale jakmile se na ni sedne, chytne nerva a nedá se s ní dělat žádná práce. Ano, supr trenér či mrtějezdec by to možná zvládli, ale nemám na to, abych je platila, a kdybych kobuš prodala, sotva by se dostala do odborných rukou (takoví lidé šáhnou spíš po kvalitním koni).V tom přáípadě (ne moje kobucha, ale ten výše) bych i na úkor koně použila prostředek k zablokování (nikoliv odstranění) části problémů tak, abych mohla zapracovat na zbytku. tedy např. dala bych na koně korekční páku, aby nosilů hlavu jakž takž dole a nezdrhal se mnou a jezdila bych do terénu, aby se postupně zklidnil a přestal se lekat. Potom bych páku sundala a na nelekavém (ne tak moc) koni bych pracovala na přiježděnosti třeba na stihle... A tak to vidím já. Nebo když koni při každém doteku holeně vyletí hlava do nebes, dám mu třeba průvlečky, naučím ho základní reakce na holeň a váhu, zatímco on pochopí, že ho ta holeň nesežere a může hlavu nechat dole, případně už bude připravený na působení "holeně proti ruce" a tím i na správné sebrání.....

Jana Koubová

Vloženo 12.10.2008 - 10:38
Můj názor je ten, že páka ani průvlečky vystresovanéh koně nezklidní. Jediné čeho se tím dá dosáhnout je zamaskování projevů, protože když má kůň hlavu drženou dole pomocí průvleček, může akorát tak koulet očima, uskakovat, caplovat, ale lekat se nepřestane. A myslím, že ani ke zklidnění to moc nepomůže.Navíc jakmile se naučíte snižovat hlavu koně průvlečkama, nebudete mít možnost jak tu hlavu snížit, až je sundáte a kůň se třeba lekne a vystřelí s hlavou nahoře. A jste zase na začátku. Já jsem toho názoru, že je třeba naučit koně snižovat hlavu doma, na jízdárně a pak to praktikovat v terénu. Další věc u lekavého a nervozního koně je zaměstávat hlavu, začít s tím opět doma na jízdárně a praktikovat to v terénu.

Dominika Hrubešová

Vloženo 12.10.2008 - 11:26
Na začátku září jsem začala jezdit poničku, která byla rok nebo dva ježděna na western a do lesa. Kobylka měla "profi" jelení krk, byla jak motorka- zatáhneš tam , půjdu tam. Co se týče odžvejkávání nebo ohnutí, to vůbec nechápala, co po ní chci. Další věc byla, že byla strašně nervní, v kroku pořád caplovala, ve vyšších chodech chtěla strašně utíkat. Začala jsem jí lonžovat na vyvazkách odspodu, pak jsem si koupila gogue a lonžovala s goguem. Postupně se kobylka začala lepšit. Po měséci a půl kobylka chodí pod sedlem v kroku a klusu na přilnutí, už necapluje tolik, v klusu nespěchá, ve cvalu je klidná. Ve cvalu se na začátku hodiny pere, ale jakmile se uvolní, jde hezky na přilnutí. Na začátku jsem si říkala, co budu dělat, když jsem viděla takový jelení krk a jaká je nervní, ale teď to pro mě příjemný koníček, se kterým se nebojím vyrazit ani na skokové závody, i tam už je klidnější.Když to shrnu, je mnohem lepší postupně koně zvykat na to, co po něm chci, než mu narvat do huby páku, aby chodil s hlavou dole, což může i s prohnutým hřbetem.Toť můj názor:)

iva novotná

Vloženo 12.10.2008 - 16:57
ahoj koníky obsedám a většina nese hlavu hore...vyrovnávají tak nezvyklé tlaky na zádech..potom střídám ježdění, procházky a lonžování...při procházkách koně tzv. flexuji...ohýbám mu krk na správnou pozici s hlasovým povelem a odměnou a také do stran a dolů aby si protáhl záda... při lonžování nejprve nechám koníka vypanikařit nevyvázaného a v průběhu ho opět flexuji, vždy mi udělají to že odfrknou a hlavu nesou dole ( někdy téměř u země) s pohybem vpřed...ježdění se snažím hlavně měkce, aby nevznikla nechuť k ruce, ale měkce neznamená na volné otěži...klus na volné a cval potom také koníkovi krásně uvolňuje hřbet, i ze sedla lze flexovat a chválit... ze zkušenosti vím, že nosení hlavy je první hodinu třebas jen na dvě minuty a konec, ale nechce to koně sešnětovat na celou dobu jízdy hned od začátku, jsou koně kteří se přirozeně rolují, potom jim nedám otěž nechci koně za kolmicí ani přesně na ní, ale chci ho přece na měkkém přilnutí... kůň se jezdí od zadu do předu, proto holeň holeň holeň poloviční zádrže a pohrajeme si s vnitřní zatímco pevná vnější koně povede... také vím že ostré udidlo dám jen zkušenému jezdci a !zkušenému koni! nechci přeci zvíře vyděsit, proto raději přežiji pár měsíců koníka obráceného než ztuhlého a nekomunikativního to se totiž stane s koněm který otupí... dost dobré udidlo je dvakrát lomenné s patentem happy mounth je oxidační a podporuje slinění, tak to bych asi volila raději než korekční páku

Silva Bartošová

Vloženo 12.10.2008 - 19:58
dovolím si nesouhlasit, koně které jsem obsedala já nikdy nenosili hlavu nahoře. Myslím, že ji nosí přirozeně v prodloužení hřbetu. Teprve sprostá ruka je donutí hlavu zvedat. Pokud se pracuje pomalu a na volné otěži, koník se to nikdy nenaučí a ušetřím si spoustu problémů. Všichni pořád někam spěchají a diví se, že se kůň brání. Korekční páka je pro ty spěchálisty, sami se rozhodněte ke komu patříte. Nejlepší naučit koně ze zema a poté přejít na bezudidlové uždění nebo co nejjemnější udidlo a začít od začátku. Pokud nemáte pár týdnů čas pro svého koně, chovejte rybičky..učiníte koně šťastnější. Je mi líto, že lidi si koupí koně a chtějí vše hned, vždyť když rok počkají a "obětují" ho pomalému a trpělivému výcviku získají na několik desítek let (opravdu desítek, vždyť kůň žije 30let) spolehlivého koně. POkud chcete vše hned, za pár let koně odepíšete. Tolik moje zkušenost.

Markéta Peterková

Vloženo 14.10.2008 - 0:13
Přidám D) doplním si jezdecké vzdělání, pokud možno u trenéra s klasickou školou.Řada cviků v jezdecké výuce je založených na fyzioterapii, tedy, když koně sestavím do určité polohy/pozice, musí zapojit ty správné svaly (nebrání-li mu v tom nějaká indispozice). Tyto cviky se dají vhodně kombinovat. Pokud sáhnu po řemení nebo dalších udělátkách, křičím do světa, že jsem opravdu "looser" a "necita".

Renata Jeníčková

Vloženo 14.10.2008 - 9:17
Dovolím si oponovat. Dost závisí na nasazení krku. Některý kůň chodí s krkem nízko od přírody, druhý je zas z podstaty jelenovitější... v kroku chodí koně s hlavou opravdu nízko (mluvím teď o koni ve volnosti), ale v okamžiku naklusání kůň hlavu většinou zvedne, aby přece jen měl trochu rozhled, klusat a cválat s hlavou nízko se většina koní musí teprve naučit... a tohle měla na mysli pravděpodbně i autorka příspěvku výše...