Konske polo

Karol Holly

Vloženo 31.10.2006 - 18:55
PÓLO Nesprávně také koňské pólo, nebo pólo na koni. Pólo je totiž jenom jedno, všechna ostatní póla mají adjektiva. Skutečné pólo adjektivum nepotřebuje, protože je i terminologicky i skutečně nejstarší hrou na koni a nejstarší míčovou hrou na branky vůbec. Jeho kořeny sahají do doby před 2 500 lety a svou moderní podobu získalo v polovině předminulého století. Kolébkou póla je Persie, dnešní území Iránu a Iráku. Ve starověku se perští jezdci bavili tím, že ve skupině koní honili krysu či potkana, dokud ji neuštvali. Později potkana nahradila dřevěná koule. První hodnověrné zprávy o pólu máme ze 6. století př. Kr., kdy za vlády Dareia I. se hrávala hra zvaná čaugan (hůlka). Z Persie se hra rozšířila do Přední Indie, Tibetu, Číny, Japonska a i na západ do Konstantinopole. Dnešní název pochází z tibetského slova pu-lu, což značí vrbový suk. Do Evropy se dostalo pólo prostřednictvím britských vojáků, kteří sloužili v Indii, kde si v Pandžábu tuto hru osvojili od místní aristokracie. V r. 1811 se již konal první oficiální zápas podle pevných pravidel v Horenslow v Middlesexu, kde soutěžily mezi sebou 10. pluk husarů a 9. pluk hulánů. V r. 1873 se zrodil první řádný klub póla. Tehdy byla již na světě pravidla, která platí v podstatě dodnes. Hraje se na hřišti 275 - 186 x 189 - 146 m, s dvěma 7,5 m širokými a 3 m vysokými brankami. Míček je ze dřeva o průměru do 8,5 cm. Hraje se holemi zvanými mallet 124 až 134 cm dlouhými, které váží cca 45 dkg, „kladivko“ je 20 cm dlouhé. Mužstvo tvoří čtyři hráči, zápas je rozdělený do „osminek“ chukkers, které trvají 7 minut. Výhra nezávisí jenom na počtu střelených branek, ale i na bonifikaci podle desetistupňového handicapu. 10. třída je nejvyšší a jsou jí označováni nejlepší hráči. Nejrozšířenější je pólo v Argentině. Z evropských zemí je to tradičně Britanie, pak SRN a Francie.

Veronika Stanková (Vyoralová)

Vloženo 5.2.2010 - 14:36
Při přepínání televize jsem na nějakém slovenském programu narazila na upoutávku na turnaj v koňském pólu na sněhu. Docela rády bych tento sport někdy viděla na vlastní oči a nemusí to být na sněhu. Konají se někde turnaje i v Česku? Když jsem zkusila vyhledávač našlo mi to jen nějaké dvě privátní akce co se konaly v roce 2007 a 2008 ovšem pro klienty banky a bez přístupu veřejnosti. Nevíte o něčem, nebo viděli jste někdy pólo?

Blanka Richtar

Vloženo 5.2.2010 - 16:38
Viděla jsem, v Německu a v UK. Nezaujalo. Ani nevím, jestli bych ho zařadila mezi jezdecké sporty. Kůň je tam jen náčiní. Na malých polo ponících jezdí metrákoví chlapi, koně v hubě převodovky, střídají je jak na běžícím pásu (což vnímám jako pozitivum, protože i tak jsou ti koně dost "použití"). Spousta jezdců při cvalu skákalo koni ve hřbetu... Přirovnala bych to k jezdecké disciplíně v pětiboji. Věřím tomu, že se najdou i ohleduplní polo jezdci, kteří jezdí jemně a mají koně přiježděné, ale já jsem to štěstí je vidět neměla. Známá si koupila jednoho polo poníka (odpadu je hodně a jsou levní) a kupodivu ten kůň neuměl ani cválat na kruhu, vyděšený, bál se o hubu.. Trvalo rok, než byl schopný obcválat halu. Kupodivu píšu proto, protože bych očekávala, že ti koně musí být obratní. Nejsou. Jezdí se stylem nakopnout, roztryskat koně, doběhnout k míčku, zarvat v hubě, zastavit, otočit na místě, zase nakopnout.. Emočním vrcholem jednoho zápasu bylo, když jedna dvojce upadla a jezdec se pak za velkého potlesku vrátil do sedla.. Kůň nebyl rovný, vyděšený.. Ale hlavně, že se jelo dál.

Veronika Stanková (Vyoralová)

Vloženo 5.2.2010 - 23:15
Reakce na 1349159: Ach jo no, tak jsem si to asi zase idealizovala. Moje představa koní co "vědí o co jde" a sami honí míček, koní co jsou dokonalí a reagují na nejmenší podnět jezdce.... Aladin děkuji za vyvedení z omylu, aspoň mě teda nemusí mrzet, že to nejspíš nikdy neuvidím.

Blanka Richtar

Vloženo 6.2.2010 - 15:01
Hele, třeba takoví někteří jsou. Já jsem viděla všeho všudy pár zápasů.. Naděje umírá poslední:)

simona Pivoňková

Vloženo 6.2.2010 - 15:16
jde o polo, ne o koně, takže bych si iluze nedělala, také se mi to nelíbí.

Blanka Richtar

Vloženo 6.2.2010 - 15:36
Navíc každé družstvo má těch poníků hodně, aby se mohli během zápasu střídat, takže mít je všechny přiježděné je asi utopie.

Michaela Karamanová

Vloženo 6.2.2010 - 19:31
to polo bola jedna veľká blbosť ...

Jana Koubová

Vloženo 6.2.2010 - 19:49
Reakce na 1349326: Byla jsi na Štrbském plese? Mě osobně docela lákalo sednout do auta a vypravit se tam...jenže je to pro mne lán světa.

simona Pivoňková

Vloženo 6.2.2010 - 19:54
buďte v klidu, oni by vás tam stejně nepustili, do první brázdy jen multimilionáři a miliardáři, plebs - promiňte kdo máte v kapse neúměrně více - jen za kříky... Polívečka 600, jedna noc v hotelu 72.000 a koně ustájení v garážích hotelu... super ultrasnobárna... A hlavně opravdu vhodné téma do hlavních večerních zpráv ve stádě, kde lomcuje vším krize a nejistota a nezaměstnanost, no jo, každý se baví nějak, budiž jim přáno :-)

Michaela Karamanová

Vloženo 6.2.2010 - 19:58
Bola...neviem presne,čo tá akcia mala znamenať, či výsmech pre obyčajných ľudí, alebo či nám tým bolo oznámené , komu vlastne Tatry patria, ale dobre, že si nešla, nadávala by si ako pohan . Hracia plocha bola umiestnená tak, že verejnosť, ak mal človek šťastie a ostré lakte , videl kone asi zo 100 metrov ,z toho iba z jednej strany výhľad nezakrývali nejaké zátarasy,alebo bilboardy a men in black.. inak všade VIP- zone a zákaz vstupu, davy, šialené davy ľudí, pre ktoré nebolo nič , len zákaz vstupu a kdesi v p.deli vzadu sa mihali kone , pričom z jednej strany ihriska ešte boli zátarasy a teplovzdušný balon... Niečo príšerné , aspoň, že slnko svietilo a trošku mi opálilo bledú tvár..inak... :((((

Jana Koubová

Vloženo 6.2.2010 - 19:59
Reakce na 1349333: Tak teď mě aspoň dvojnásob těší, že jsem ušetřila za benzín :-(

Michaela Karamanová

Vloženo 6.2.2010 - 20:05
jj,to si teda blahoželaj, fakt to nestálo za nič

veronika sixtova

Vloženo 6.2.2010 - 20:21
Reakce na 1349335: A ty jsi nechtěla použít svůj soukromý tryskáč? Celý den to poslouchám ve zprávách, že z Čech se tam lítalo soukromýma tryskáčema a ty tady taháš na světlo Boží nějaké poprděné auto a počítáš, kolik by jsi dala za béňo;-))). Horsana, živě si dovedu představit, jak to tam vypadalo - koně byli až to poslední o co tam šlo - vlastně možná úplně poslední byli ti obyčejní diváci;-)

Michaela Karamanová

Vloženo 6.2.2010 - 21:03
tak veru :/

simona Pivoňková

Vloženo 6.2.2010 - 21:04
Reakce na 1349339: hezká věta byla že "pozvali všechny" a "nepustili tam nikoho" hihihi, ano, skoro to vzdubilo dojem, že některé české firmy se státní účastní mají tohle jako zábavu - třeba ČEZ tam měl svého člověka ( soukromě předpokládám) a dal tím jasně najevo o kolik škube dav, když se jejich zaměstnanec takhle veřejně baví.... Krátký šot v TV z placu mi opět zvedal pěnu v žilách, koně na fugách a hůř, pěna u huby, hrc, ryc, drc..... mooooc hezká zábava.... kde byli tihle chudí chlapíci, když bylo třeba Tatrám pomáhat? ale jinak místní potentát vysvětlil, že Tatry potřebují něco, co přitáhne lidi... tak kuš už, nejsme lidi, no... a co má být...

Michaela Karamanová

Vloženo 6.2.2010 - 21:48
eh, megera, smerom od parkoviska hotela Patria k Štrbskému plesu je tabuľka- o prírodu Tatier sa stará Penta group...alebo niečo podobné..to som veľmi dlho musela rozdýchavať :/

Eva Marková

Vloženo 6.2.2010 - 21:49
Kto nevidel polo v Tatrách, tak aspoň zopár fotiek z pola v Moskve ;-) http://v.foto.radikal.ru/0705/5f/a953a551fe41.jpg http://m.foto.radikal.ru/0705/08/ef2011a6ab69.jpg http://v.foto.radikal.ru/0705/ea/1b7a3353abb5.jpg http://m.foto.radikal.ru/0705/a1/8cdaa3c04dc7.jpg

Eva

Vloženo 7.2.2010 - 13:49
Reakce na 1349353: Mě tedy zaujalo,kdo je v tomto státě VIP.Většinu účastníků zná člověk z podivných kauz na pomezí zákona (o mezích zákona si nedělám iluze).Takže já,nepřející plebs,bych valnou část z nich viděla raději v poněkud jiných zařízeních...

Pavel Salajka

Vloženo 7.2.2010 - 20:35
Před pár lety byl v TV seriál o koňo sportech. Mimo jíné jeden díl byl i polu. Jak naučit mladého koně neuhybat ráně a být tupě poslušný - uvázat nakrátko ke kůlu a ze všech stran ho "masírovat" tušírkou, až přestane reagovat pokračujem v dálším výcviku. Jinak tam mluvili o tom, že na závody jsou potřeba 4 koně a dobrý hráč ma na rok minimálně 8 koní a po roce až dvou je mění - vyřazuje ze stáje

Zuzana Miličková

Vloženo 7.2.2010 - 22:11
Opravdové volské polo! :) trapné trapné a ešte raz trapné (slovenská trpaná smotánka VIP). Dalej to nebudem komentovať, lebo je mi z toho zle!

Péťa Neřeknu i kdyby mi guláškem podstrojovali :-)

Vloženo 8.2.2010 - 7:35
V Praze jeden advokát dává dohromady družstvo na polo. Nevím jak dobře umí jezdit a jestli to dělá jako povyražení pro klienty, nebo jako zábavu na nevysoké sportovní úrovni pro sebe a kámoše. Když ho potkám, tak se poptám.

Barbora Holubcová

Vloženo 8.2.2010 - 9:47
susedia maju na zimu uz druhy rok zopar(cca 10) kusov polo koni, na zimny oddych. Tak ubite, nestastne a odovzdane kone som este nevidela. jazvy, blistrovane slachy, hole miesta, biele flaky vsade po tele, kone neschopne pohybu(zbalili ich po poslednom turnaji a odviezli).... pokial su dostihy tyranie koni, polo je rovno bitunok.

Jaroslav Koreň

Vloženo 8.2.2010 - 9:50
horsana: ... to polo bola jedna veľká blbosť ...
Áno Horsana, predpokladal som to, ale nepovedal som nič na to, keď si (v inej diskusii) skonštatovala, že sa tam chystáš. Ja som to tušil, že tí snobi tam dajú pre nás ľudí mreže, zátarasy a zákazkové značky vstupu. Obával som sa však najmä o kone, aby si v nejakej (neobjavenej) diere v ľade nezranili nohy. Preto som rád, že sa tam nezranil žiaden kôň - teda ak to nezamlčali. Nešiel som tam, aj keď ma iní "naivní" (podotýkam mladší a menej skúsení) ľudia milujúci kone od nás volali s (elánom a nadšením), že to bude veľká zábava. A po správach z TV som bol rád, že som tam nešiel, lebo (ako sa poznám, teda - svoj cit pre spravodlivosť), bol by som sa tam dostal s usporiadateľmi do konfliktu a dnes by som tu písal najskôr niekde spoza mreží. (Podotýkam, že musím uznať, že iba TV Markíza (aj keď ju nemám rád) ukázala to rozdelenie na snobov a na davy plebsu za mrežami - pardon za zátarasami. Asi budem musieť prehodnotiť sympatie k TV Markíza.
megera: ... Krátký šot v TV z placu mi opět zvedal pěnu v žilách, koně na fugách a hůř, pěna u huby, hrc, ryc, drc..... mooooc hezká zábava.... kde byli tihle chudí chlapíci, když bylo třeba Tatrám pomáhat? ale jinak místní potentát vysvětlil, že Tatry potřebují něco, co přitáhne lidi... tak kuš už, nejsme lidi, no... a co má být...
Megera - súhlasím s tým, čo píšeš - skutočne si to (z toho krátkeho šotu u vás) výborne vystihla. Žiaľ taká je realita v Tatrách. Na plebs kašlú. Áno chcú pritiahnuť ľudí, ale bohatých - najlepšie zahraničných, ktorých by mohli ošklbať svojimi „prehnane vysokými“ bombastickými cenami. Ich nezaujíma, že bežný človek nie je ochotný zaplatiť také nehorázne peniaze (vlastne za nič) nie iba preto, že by (v tej chvíli) na to nemal, ale z princípu. Všimnime si, že stále hovoria o lákaní ľudí - turistov, už skoro 20 rokov. Títo ľudia zabúdajú, že ani bohatí ľudia zo zahraničia nie sú ochotní „rozhadzovať“ peniaze. Asi preto, lebo neprišli k nim zrejme ľahko.
rumba07: ... Horsana, živě si dovedu představit, jak to tam vypadalo - koně byli až to poslední o co tam šlo - vlastně možná úplně poslední byli ti obyčejní diváci;-) ...
Áno presne tak Rumba. A to mi je strašne ľúto, lebo Tatry (oboje) boli domovom mnohých generácii mojich predkov a od môjho narodenia sú aj mojím domovom.

Veronika Stanková (Vyoralová)

Vloženo 8.2.2010 - 10:04
Tak jsem si poopravila svoje představy, krátkou reportáž tuším na Nově jsem viděla taky, no a koně vyvázaní a přesto zoufale mrskající hlavama proti udidlu mi stačili takhle na chvíli....no zas jedna moje naivní představa vzala za své, VIP diváky snad ani nekomentuju.

Karol Holly

Vloženo 8.2.2010 - 10:07
veľmi som alergický na termíin konské pólo. Akéže konské pólo? Pólo bolo vždy konské. Všetky ostatné póla potrebujú adjektívum ale pólo je iba jedno bez prídavného mena. Nech je vodné pólo, vzdušné pólo a neviem aké ale pólo je iba na koňoch.

Michaela Karamanová

Vloženo 8.2.2010 - 10:31
jaroK - njn... ešteže nie som odkázaná na Pentu a jej zábavky, lebo v Tatrách je kam ísť a na čo pozerať, to ti hádam nemusím vykladať :) mne osobne vadilo to množstvo ľudí, ja tam chodím najradšej,ked tam nikto nie je :D

Jaroslav Koreň

Vloženo 8.2.2010 - 11:07
horsana: ... mne osobne vadilo to množstvo ľudí, ja tam chodím najradšej,ked tam nikto nie je :D
Áno Horsana, davy, ktoré ťa vlečú ... buzerácia - kde môžeš a nemôžeš ísť - tak na to fakt nie som zvyknutý. Keď tam "nikto" nie je - je ideálne tam ísť s rodinou a priateľmi - áno je tam ešte dosť pekných miest. Pred chvíľou som čítal tento úryvok: "Na jednej strane stoja mrznúci diváci, z druhej strany si hru vychutnávajú bohatí návštevníci oblečení v drahých kožuchoch s pohármi vína či šampanského v rukách. Zababušení hlasnými výkrikmi povzbudzujú hráčov. Stredobodom záujmu sú, samozrejme, jazdci na koňoch - mohutných a ušľachtilých zvieratách, pre ktoré však zamrznutá plocha vôbec nie je prirodzeným prostredím na intenzívny pohyb či hru. Počas hry sa z reproduktorov ozýva nielen komentár priebehu hry v angličtine, ale aj slová v slovenčine, hovoriace o hre. Zazneli i nasledujúce slová: „Pre kone je pohyb na snehu značne sťažený, kopytá sa im zabárajú do snehu. Nohy majú síce chránené špeciálnymi obväzmi, no z kopýt krváca nejeden kôň.“ Napriek nepriaznivým podmienkam však musia ušľachtilé zvieratá vydržať až do konca zápasu , až po ňom im je poskytnutá odborná starostlivosť." Takže predsa to kone odniesli "na kopytách". Karol vďaka za "jazykovú vložku" - čo pvieš na pólo ?

Helena Görnerová

Vloženo 8.2.2010 - 11:10
Pólo mě strašně zajímalo. Vídala jsem pěkné obrázky sportujících koní, nikdy naživo. Po téhle události s fotkami, které vidím nyní a JAK je vidím nyní, se ptám ve věci zkušenějších, jestli se vůbec tedy pólo dá hrát normálně a s úctou ke koním. (?) Nelíbí se mi. Jako fotky póla jsou z hlediska fotografického vždycky super, ale jsem ráda, že jsem tu spoušť nemusela mačkat já. Znám se, dala bych to max. do prvního megarycu v hubě :-( Stejně, jako jsem loni nedofotila Klačianskú podkovu.

ludmila slavíková

Vloženo 8.2.2010 - 11:56
Podle mě se to nedá hrát s úctou ke koním. Hodně často vidím úryvky póla např. na Eurosportu. Dávají to tam v přestávkách, anebo těsně před parkurovými přenosy, kvůli kterým to sleduju. Většinou to hned přepínám, protože jako sport se mi to vůbec nelíbí, a pokud nestihnu přepnout a přece jen něco z toho zaznamenám (když třeba čekám na ty parkury a mám to puštěné jen jako zvukovou kulisu) je to pořád o tom samém, že po hřišti lítá tryskem "Fakundo Pieréz" a "Fakundo Sančéz" ...občas mezi ně vlítne "Fakundo Gonzáles" ... za mocného řvaní komentátora tam jde v podstatě jen o rycání v hubě při každém obratu, co mě přišlo nejvíc husté, byly udidla, které mají koně v držkách... a neuvěřitelná hrubost při zádržích, tlamy zeširoka otevřené .... vytřeštěné oči až jdou oči mimo bulvy... Zrovna včera jsem to říkala našemu Zrzkovi, jestli mě ještě jednou nasere, bude si moct vybrat, jestli jít k pětibojařům, nebo do pólo družstva :D
1 2