Kolika

Jana Šimková

Vloženo 15.1.2007 - 12:10
Prosím napište své zkušenosti s kolikou. Moje roční kobylka měla koliku, přijel vet a píchl jí injekci. Vstala, rozchodili jsme jí, ale v noci zase lehla. Slyšela jsem, že injekce má okamžitý účinek, kůň vstane a chvíli je v pohodě. Potom ale může znovu ulehnout a už jí nemusíme zvednout (pokud nemáme dost sil). Slyšela jsem, že existuje jemnější metoda, zřejmě klistýr, olejíček s vodou do střev. Díky za rady.

Dominika Švehlová

Vloženo 15.1.2007 - 12:18
Pokud ti někdy dávali klistýr, tak určitě neřekneš, že je to jemnější metoda :-)))Kolik js mnoho typů, každé má jiné příčiny, každé má jiný průběh. A podle toho se každá jinak léčí. Injekce zabere v jednom případě, v jiném je třeba dát nálev v dalším klistýr a v dalším hup pod nůž... Musí to rozhodnout veterinář na základě řádného vyšetření (včetně rektálního).Pravda ro ročního koníka se sahat moc nemá, ale rozhodně pokud v noci měla koliku zase, je třeba veterináře informovat a hledat jinou příčinu, než je tak, co by se dala vyřešit injekcí.

Dominika Švehlová

Vloženo 15.1.2007 - 12:18
...se sahat moc nemá a hlavně nedá ... :-))

Dominika Švehlová

Vloženo 14.3.2007 - 10:53
Kolika nebo schvácení. Po přežrání ovsem nastupuje obojí do několika hodin (počítej do jednoho dne), ale problémy se satrtují v těle už mnohem dříve, takže je třeba hned zajistit prevenci, ve chvíli, kdyjsi zjistila, co se stalo a nečekat, až se něco objeví. Prevencí je "propláchnutí střev" vetem pro vyprázdnění trávicího traktu a případné zajištění opatrného pohybu kona jako prevence laminitidy i pro podporu činnosti střev. Samozřejmě několik dní dieta na kvalitním seně a kontrola stavu koně i jeho kopyt.

simona Pivoňková

Vloženo 14.3.2007 - 11:06
někdy je to velmi složité a je třeba koně znát, abys poznala, že něco naní jak má být. Měla jsem ve stáji araba, který kdykoli přišel zvenku dom do boxu, tak se vyčůral. Když to neudělal do 10 minut, mohly jsme bez rizika s majitelkou volat veta, byla to kolika.... kdo by netušil, klidně by odešel.. stačilo přežrání jablíčky ve výběhu - byl jediný, kdo se přežíral.... stačilo víc jarní trávy... stačilo ne zcela tvrdý chleba od turistů... jsou věci, které víš, pak jsou věci, které netušíš. Proto je dobré při koupi koně se velmi důrazně ptát na specifika chování koně a pak ho sledovat aby si člověk utvořil obrázek o běžném chování toho kterého koně.

soňa Kalužíková

Vloženo 3.9.2007 - 14:35
Hezký den, mám jen krátký dotaz .... může střídání pastviny - trávy se senem způsobit koliku? Děkuji

Eva Pěkná

Vloženo 3.9.2007 - 15:46
Nejsem koňák, počkejte na zkušenější.Mám zato, že jakákoli náhlá změna stravování koně může způsobit koliku-pokud je to myšleno:dosud seno,teď 24/7 jen tráva-ano,i když v září menší risk než na jaře,pokud dosud tráva,místy již připomínající seno, a od teď pouze seno-je-li dost vody,spíš ne, ale nejlépe zřejmě postupná změna poměrů :100%:0...90%:10%...80%:20%-množstvím nebo časem.

soňa Kalužíková

Vloženo 3.9.2007 - 18:40
..no tak nějak je to myšleno, když jsou koně celodenně na pastvině, pak je třeba při velkém horku zavřu a dala bych jim seno nebo i třeba přihodila na pastvinu

Vanda Malá

Vloženo 3.9.2007 - 21:04
Pokud myslíš nové seno, tak jim dávej po troškách, když si na něj zvyknou, tak bych se nebála krmit ve větším množství.

soňa Kalužíková

Vloženo 4.9.2007 - 12:13
..nemyslím jen nové seno. Zkrátka: zavřu ho do malého výběhu, kde není tráva - dám mu seno ..třeba i loňské, pak přijdu a pustím ho na pastviny, kde je plno trávy .... no a večer opět do malého - se senem. Mám na mysli tohle střídání .. kolika nebo ne?

Vanda Malá

Vloženo 4.9.2007 - 12:16
Koliky bych se nebála, asi tak...

Margita Křivská

Vloženo 4.9.2007 - 12:39
Většinou se koně i v létě přikrmují senem,koliky jen ze sena bych se nebála.