hubeny kun

Tereza Š.

Vloženo 16.4.2006 - 18:13
Vím,že se to tady probíralo už snad stokrát,ale většinou se jednalo o plňásky,kteří se moc krmit nemohli...Mám klisnu ČT(pětiletou),druhým rokem ve sportu(parkury).Můžu krmit čímkoliv,ale bohužel se výsledky nedostavují.Dostává seno(bohužel jen běžnou dávku,jsem v nájemní stáji,kde nemůže dostat sena co sežere),granule(s melasou)-cca1-2l denně,oves(cca 4l na krmení),otruby(2l na krmení).Vše spařené.Příležitostně ještě tvrdé pečivo,mrkev,cukr,...Kobylku bývlá majitelka moc nekrmila(do jejího 2.roku),je dlouhá(takže už tak vypadá hobeně).Prací jsme docílili mírného zaoblení zádě,ale i tak má bříško dost vykasané.Mám ji jako mazla,takže mě to už docela štve.Co poradíte?Díky

Bohumil Kočovský

Vloženo 16.4.2006 - 20:22
Těžko takto posoudit, ale myslím, že problém bude v nepravidelné práci. Pomineme-li tedy zuby a jiné zdravotní potíže. Vykasané břicho není hubenost. Svědčí to spíše o nervnosti koně, příliš mnoho cvalové práce a podobně. Sportovní kůň by na sobě moc sádla tahat neměl (jako u lidí). Je potřeba pracovat na svalech. Dobré je rozdělit práci na více menších úseků, ideální je dělat s koněm, 2x-3x za den. 1.den třeba procházka v kroku-klusu na 30 minut dopoledne, odpoledne dynamická práce-skákání. Večer klidně na 20 minut na ruce, nechat sem tam kousnout. 2 den dopoledne dlouhá klidná vyjížďka krok-klus, místy klidný kontrolovaný cval, maximálně 800 m, max 3 tyto úseky. Pak zase klid, koně ohřát, ale nezpotit. Odpoledne lonž, pouze klus, jemné vyvázání, soustředění se na svalstvo zádě a zad. 3 den dopoledne lonž, odpoledne středně svižná jízdárna s důrazem na poslušnost na pomůcky a sebrání koně, večer ještě opět cournout na ruce. 4 den lonž na lehkém přilnutí, ihned následovaná skákáním ve volnosti, max 15 minut, pak nechat doschnout na lonži v krok-klus, opět na lehkém příjemném vyvázání. Takto bych to točil v podobném rytmu. Za půl roku by měli být vidět velmi slušné výsledky. Práci je samozřejmně nutno přizpůsobit fyzickému a psychickému stavu koně. Koně neznám, je to takový návrh. Jinak k tomu krmení. Zvaž na váze, kolik váží denní dávka ovsa. Můžeš být překvapena, jak se váha liší od objemu. Sportovní kůň může být klidně na 8 kilech ovsa denně (i víc), pokud má dostatek pravidelné práce a nejde mu to na nohy a na mozek. (Otoky-nohy, dělá bordel-mozek). Otruby bych rozhodně ubral, nevím, ale je to poslední dobou nějaká móda koně tímto překrmovat. Otruby jsou především velmi kyselé. Tím překyselují i žaludek a velmi ztěžují trávení. Neobsahují téměř žádné živiny, takže koněm projdou jako piliny. Nejvíce obsahují fosforu. Tím vzniká nerovnováha v těle koně mezi fosforem-vápníkem. Dochází ke slábnutí kostí a tím potažmo i celého pohybového aparátu. Otruby v tomto množství je možno podávat, ale je potřeba dorovnávat hladinu vápníku podáváním doplňkového krmiva.

Radka Dvořáková

Vloženo 16.4.2006 - 20:55
Předpokládám, že odčervovaná je pravidelně (vhodné střídání, popř. odčervování dle rozboru trusu). Škoda, že nemá možnost baštit seno, co hrdlo ráčí. Pokud má možnost pastvy, mohla by teď na jaře přibrat :-) . Nebyla by fotka? Osvalení - každý kůň je jinak stavěný. Naše ponice neměla s osvalením problém (a stejně tak s tloustnutím), ale třeba kamarádčina klisna ČT začla kulatět na zádi až po 1,5 roce pravidelné práce.

simona Pivoňková

Vloženo 17.4.2006 - 8:36
Někdy to bývá nečekaný proces hlednání. Já koupila hubeného a velmi špatně krmitelného koně, krmila jsem kde co a de čím, mě pak pomohly granule OPTI od FITMINU, krmila jsem je asi půl roku, po ovsu koník asi moc neztloustne. Na druhou stranu kůň ve sportu by měl mít svaly a ty se budují dloáuho a zbytečná kila sádla s sebou tahá a zatěžuje srdce, klouby, plíce, takže do sportu (ono vlastně vždy) kůň lepší štíhlý než tlustý - ta móda dobře osádlených koní je děsivá - bývávalo to za mých mladých let móda u dětí - kdo neměl faldíčky měl hubené dítě - dnes kdo nemá louplou prdýlku, má hubeného koně. Časem, protože kůň byl v dobré kondici a spokojený jsem to přestala řešit, pak jsem se odstěhovala do nájemní stáje, kůň za 2 měsíce zimy ve venkovním boxe zhubnul že z něj lezly kyčle... po odstěhování zpět dom jenže tentokrát do místa, kde je výběh na celý den, klídek a pohoda zase postupně zakulatil a po letošní zimě je snad nejkulatější jak jsem ho kdy viděla, dokonce i ve hřbetě. Na koně má vliv jednak krmná dávka, pak určitě i stav duše - nepohoda, izolace od koní, nervy, přetížení, a práce. takže když dostaneš všechny 3 faktory do stavu blížícímu se ideálu, máš vyhráno :-)

olga plachá

Vloženo 17.4.2006 - 18:38
Ahoj, z vlastní zkušenosti : máme valacha, který je špatně krmitelný a i když dostával sena, že to ani nesežral, pořád byl hubený. Pak jsem ho měla na rok na pastvě (venkovní ustájení) a i když přes zimu nic moc, na jaře byl nejkrásnější co kdy byl, prostě akorát, žebra nekoukala, pěkná záď, jenže teď ho mám zase přes noc v boxe (přestěhování - moje), takže už zase lezou žebra...Nejlepší prostě je, když si to může dávkovat sám, pochybuji, že takový, jaký byl loni na jaře a v létě, by mohl být ze stávajícího typu ustájení. Protože, jak se tady správně píše, správně sestavená krmná dávka je jen jednou podmínkou z několika k dosažení úspěchu.

simona Pivoňková

Vloženo 17.4.2006 - 19:46
přesně. I když jsem měla koně ve svém, ale v boxe a jen řást dne ve výběhu, tak sice byl lepší než když měl omezené seno, ale skutečný fešulka byl až když byl celodenně - myšleno od 8 od rána do půlnoci - venku v pastevním výběhu. Pak ani nevadilo vysazení práce, chodil pod sedlo jen asi 3x v týdnu na špacíry, ale ta pohoda, volnost a možnost krmit se kdykoli - jen jádro dostávali 2x denně - buď přímo do výběhu na zem nebo v přístřešku ve výběhu u stáje. Loni jsem je na noc uklízela k domu, letos už je nechám na noc klidně ve výběhu non stop celou sezonu... Vlastně jsme se stěhovali právě proto, abychom my i naše zvířata měli dobré podmínky pro klidné žití :-)))

Jana Tenopírová

Vloženo 18.4.2006 - 8:18
Naprosto souhlasím, koník by měl hlavně vést spokojený život na výběhu ve stádě, mít možnost volby kdy se chce pást, kdy odpočívat, kdy si hrát. Navíc, já baštim pořád nějaký čokokády, svíčková a rajská s deseti neni problém a taky mám vidět všechny žebra. Ale je mi fajn, naštěstí mě nikdo za každou cenu necpe abych přibrala.

Dominika Švehlová

Vloženo 18.4.2006 - 9:10
Z vlastní zkušenosti vím, že při vykrmení koně rozhoduje nejen složení krmné dávky, ale i to, jak a jak často kůň žrádlo dostává. Mám velmi dobré zkušenosti s kombinací oves+ječmenný šrot (nahrubo)+ melasovaná řezanka (Epona - Chaffs) 4x denně a k tomu seno 3x denně (taky nájemní stáj). K tomu promyšlená práce, denně, spíš kratší dobu a intenzivněji, zaměřené na "posilování" tedy budování svalů. Otruby bych vynechala, dodala podle situace vyvážené vitamínové a minerální krmivo. Melasované granule jsou velmi široký pojem. Já osobně bych i přidala granule určené pro rostoucí koně nebo koně v rekonvalescenci, rozhodně nějaké dobré značky a zakomponovala je do jádra a rozdělila opět na 3-4 dávky za den. Pokud bude mít k tomu možnost pást na trávě, je to super. Množství krmení budeš muset měnit podle momentální situace a reakce koně na krmnou dávku. Já množství i složení krmiva plus druh a množství práce "dolaďovala" přes půl roku, možná i dýl.

simona Pivoňková

Vloženo 18.4.2006 - 9:32
Potíž bývá v nájemní stáji s neindividuálním přístupem, takže to asi bude chtít připravit kyblíky do kterých si majitel nasype to, co chce krmit. jestli bude někdo ochoten koni dávat jádro 4-5 denně je otázka vytíženosti, ochoty, možností jsou stáje, kde se krmí 2x, někde 3 x 4 x jsem v nájemní stáji ještě nezažila. TOtéž platí o seně, koně obvykle dostávají seno ráno a večer, takže dávat seno 3x denně znamená oddělit koně od ostatních, podat mu dávku, počkat až jí sežere, což může být třeba 2-3 hodiny a vrátit ho zpět.... olala, zdá se to dost komlikované na nájemní stáj i když ne nemožné. Nebo oddělit kus výběhu a dát koni ještě dávku do výběhu.... Jinak právě na Tvou radu jsem krmila ve více dávkách našeho bílého a opravdu to velmi pomohlo, navíc doplněním právě ječného šrotu a granulí OPTI se myslím taky hodně pomohlo. Pravda u nás mají koně seno k dispozici celodenně i ve výbězích, dokud nepůjdou do pastevního....

thesun

Vloženo 18.4.2006 - 11:02
Ahoj, osobně bych si vydupala seno, seno a zase seno. Pozor na otruby mají hodně fosforu, takže ubírají vápník z těla, pokud krmíš takové množství otrub, měla by jsi doplňovat vápník. Jinak asi určitě pravidelná práce, na osvalení nejlépe klusat terény. Ale pokud má vykasané břicho tak fakticky to seno - záchovná dávka je cca 8-10 kg (aspoň myslim) já dávám tomu svýmu mnohem víc, co sní to sní....

simona Pivoňková

Vloženo 18.4.2006 - 11:16
záchovná dávka je cca 5-7 kilo, což je hromádečka, kterou kůň sežere za asi 4 hodiny. Běžná krmná dávka v nájemních stájích se uvádí 10 kilo, alůe jěště jsem neviděla nikoho, kdo by to vážil - tedy kdo vyjímek mimo republiku. Seno co sežere ti asi v žádné stáji nenabídnou, protože by těžko počítali jak náklady tak potřebné množství pro zásobování. POkud bude s majitelem stáje dohoda, šla bych cestou připlatit si k ranní a večerní dávce ještě polední dávku sena, to se asi dá, pokud jí koni má kdo a kam dát a rozložila bych krmení doplněné vhodným způsobem - třeba právě ječným šrotem a granulemi - jak doporučovala jája na více dávek - zase pokud to lze. bydlíš-li blízko stáje nebo tam chodí třeba během dne jezdit někdo spolehlivý, máš vyhráno, pokud nebude ochota ze strany stáje ani kamarádů. tak to bude dost těžké. Jinak spotřeba sena se řídí hodně tím, jak se pohybuje teplota a kde koník tráví čas - koně ve výběhu sežerou méně než koně, kteří se nudí v boxe, koně 24/7 venku sežerou v zimě přes 20 kilo denně a jakmile se oteplí, začnou seno nechávat. v takovém režimu se obtížně odhaduje spotřeba.

Dominika Švehlová

Vloženo 18.4.2006 - 13:01
Pozor! Klusová práce je součástí "zeštíhlovacího programu" :-) pokud semá kůň někde zakulatit a nemá to být jen tuk, je třeba posilovat, a to jsou prudší kopce v kroku a později cvalu, obecně pomalejší cval, ale pěkně "od zádě", kavalety, skákání, kvalitní drezurní práce.

Michaela Blekotová

Vloženo 18.4.2006 - 16:33
Nevim jak tobě, ale když jsem si přivezla svého koně, byl to ošklivý, podvyživený koník. Stačilo přidávat normálně k jídlu denně pytlíček tvrdýho pečiva + dostatek sena a za 2 měsíce byl krásnej. Na stáji taky nemáme neomezeně sena, ale dává se dost (ještě i koníkům kolikrát zbývá či zašlapou - čož majitel samozřejmě nemá rád. Samozřejmě je taky denně na výběhu, nedá se tomu říci pastva, ale něco tam sezobne a v zimě dáváme (sice kupuji vlastní balíčky) seno na výběh, takže opravdu koníci nestrádaj. Jinak dávám ječmen, musli od Pava, trochu otrub a vitamíny. takže to ti radím já.

Tereza Š.

Vloženo 19.4.2006 - 9:46
Omlouvám se za to,že reaguji až teď.Pro doplnění informací-kobča je samozřejmě odčervovaná pravidelně(každé 3 měsíce).Jinak nejde o to,že bych z ní chtěla mít tlusťocha,ale nějaké to kilčo by potřebovala..Hlavně na zádi(nedávno jsme se stěhovali do jiné stáje a první co jí spadlo,bya záď)-přitom práci má pořád stejnou...:-( Fotku můžu někam šoupnout,ale až během víkendu.Jinak s ní klušu dost(kvůli kondici),ale cválat se snažím kulatě.Práci má rozvrženou do týdne-2xskákání,3xpřiježdění,1xven,1xvolno.Sem tam ji vezmu na lonž,několikrát týdně chodí do výběhu(ne pastva,ale něco sezobne:-) Není nervní.Prostě mazel.Otrub dám míň,oves převážím.Ale v minulé stáji dostávala cca 6kg ovsa.Do nohou ani na mozek jí to naštěstí neleze..Jinak hubená byla vždycky-i když teď už je proti tomu obézní:-)Jak jsem psala-bývalá majitelka se o ni do 2 let moc nestarala..Pak přišla ke mně a od té doby futruju...Nešlo by třeba místo polední dávky sena dávat vojtěškové granule?Co myslíte?Jinak ten výraz už tu zazněl-není hubená,ale vykasaná...

simona Pivoňková

Vloženo 19.4.2006 - 10:56
No Tery pokud je to tak, dej jí tolik kolik potřebuje k práci, pokud s sebopu kůň netahá zbytečná kila není to nic špatného, šetříš mu klouby, srdce a plíce. Proč je ve výběhu několikrát týdně a ne denně ? co je to několikrát 2x nebo 6x a na jak dlouho ? 1-2 litry granulí je dost velké rozmezí, jinak to odhaduju na 1,5 kilo při dvou litrech, oves 4 litry to je asi 2,5 kila, dobrý oves, kulatý, má cca 06kg na litr, pokud je hubený tak klidně i 0,4 na litr, otruby mají 0,3kg na litr, takže v tuhle chvíli má kobyla 4 kila jádra, otruby nepočítám, nemají praktický význam, pokud se na ně nemá vázat nějaké práškové cosi - vitamíny, léky a bylinky... což by ovšem mělo pro běžnou práci stačit, Možná bych nestála o ztloustnutí, ale hlídala bych, aby kobča měla dost energie na práci. Jinak k polednímu senu pokud budou ochotni tak třeba i polední dávku granulí a ječným šrotem.... ( co já bych dala za "vykasaný" břicho :-))))))

Magdalena Machová

Vloženo 20.4.2006 - 14:57
pokud z ní "netrčí kosti" a opravdu není vysloveně hubená, tak bych se stím asi nezalamovala. Může to být prostě krmitelným typem. Znáš to u lidí : Někdo spořádá oběd pro dva , zákusek, kafe se šlehačkou a nic. Jiný se na něj jen dívá a přibere dvě kila. Můj koník je dost temperamentní a jen oves a seno, popř pastva mu nestačí. Konkrétně jemu pomáhají Hobby granule , ale dávám poloviční množství. Měla jsem kobylu s nemocnýma střevama, takže byla hubená, ale projevovalo se to i např. průjmy, nezvyklým (a nelibým) zápachem. Možná se ale budeš muset smířit s tím, že kobylka zůstane štíhlá. Jsou horší věci na světě. :o)

olga plachá

Vloženo 20.4.2006 - 17:04
No, ono srovnávat to s lidma...Lidi přece nejsou zas až tak zdraví. Cílem je zlatý střed, to znamená ani tlustý ani hubený. To, že jeden toho zpere a nic, a že druhý sní trošku a hned přibere 3 kila...ani u jednoho to není známka optima. Optimum je být akorát, moci snadno přibrat i ubrat. Toho bychom se měli snažit dosáhnout jak u sebe, tak u zvířátek :-)