hříbata

Lenka Svobodová

Vloženo 9.5.2010 - 11:47
Ahoj, chtěla bych se zeptat co s hříbětem po odstavu? Vím, že nejlepší je ho dát na patsviny mezi vrstevníky,ale na jak dlouhou dobu? A nebo jestli máte někdo zkušenosti s výchovou hříběte doma? Děkuji moc za odpověď

mismon

Vloženo 9.5.2010 - 11:54
Reakce na 1360403: Na pastviny až do té doby, než s ním chceš pracovat, tedy minimálně do tří let. Odchov doma, pokud doma nemáš pastviny a stádo, si říká o malér v budoucnu.

Lenka Svobodová

Vloženo 9.5.2010 - 12:37
No pastviny máme, ale stádo nee. Bylo by jen s tou matkou a ještě jednou kobylou což je asi málo že?

Diana Hladíková

Vloženo 9.5.2010 - 13:11
my jsme si koupili dvě odstávčata předminulý podzim na zimu byli doma s dalšíma dvěma koňma a na jaře jsme je pak dali na pastvu mezi vrstevníky => podle mého když odchov doma tak jen s ještě minimálně jedním stejně starým vrstevníkem pouze s matkou by to podle mě nedělalo dobrotu - pastviny jsou lepší ale pokud se třeba bojíš ho někde nechat přez zimu můžeš to udělat tak jako my ale kámoše mít musí

Lenka Svobodová

Vloženo 9.5.2010 - 13:32
No právě že by mělo jen matku a ještě jednu 11letou kobylu a co vím z knížek,tak mají být mezi koníky stejného nebo podobného věku,že se mezi sebou vychovávají, no asi to tak bude nejlepší řešení dát ho někam do hříbárny. A ještě když sme u toho neznáte nějaké hříbárny v Olomouckém kraji. Moc děkuji za Vaše názory a zkušenosti ;-)

Markéta Doležalová

Vloženo 9.5.2010 - 13:36
Reakce na 1360405: Není to samozřejmě ideální, jako smíšené stádo a vrstevníci, ale zase to není průšvih, já bych se toho až tak nebála. I když samozřejmě jestli máte možnost stáda, pak není co řešit. Já osobně tedy preferuji odchov ve stádě, ale doma, kdy je hříbě sice celodenně (duben až prosinec i celonočně) na pastvině ve stádu s klisnami (valachy nemáme) různého stáří a má pravidelný kontakt s člověkem. Nedovedu si představit přitáhnout si ve třech letech více než půltunové miminko, které nezná ani ohlávku a začít mu vysvětlovat, že všechny ty děsivé věci, jako je stáj, ohlávka, vodítko, čištění a dotek, jsou naprosto běžné a netřeba urputně bojovat o holý život...

Blanka Richtar

Vloženo 9.5.2010 - 14:21
Já bych to neviděla jako tragédii, pokud máte slušné pozemky, tak 3 koně už je jakási společnost. Najít kvalitní hříbárnu taky není úplně jednoduché a tohle by mohl být rozumný kompromis. Pokud bys sehnala nějaké hříbě na ustájení do dvojky, tím líp.

Lenka Svobodová

Vloženo 9.5.2010 - 20:59
Právě toho se nejvíc bojím, kdybychom ho dali do 3 let na pastviny a poté si přivezli už skoro dospělého koně, tak by nebylo tak jednoduché ho všechn učit, kdežto od hříběte to pujde lehčeji. A nebo mě ještě napadlo, kdyby se to hříbě dalo na ty pastviny třeba jen do 2 let a potom bych ho měla doma. Jaký na tohle máte názor??

mismon

Vloženo 9.5.2010 - 21:08
Reakce na 1360460: Jak píše Adalin, když máš dvě kobyly, bylo by super přibrat třeba ještě jedno mládě na ustájení a můžeš mít hříbě v klidu doma. To už se dá.

Blanka Richtar

Vloženo 9.5.2010 - 21:11
Učení se neboj, já jsem si koupila ve čtyřech letech skoro mustanga a naučil se všechno rychle a bez problémů. Práce s ním byla velmi příjemná.

Lenka Svobodová

Vloženo 9.5.2010 - 21:16
Takže co si tak čtu, tak nejlepší pro hříbě i pro nás je ho dát na pastviny. Akortá další problémy na řešení by byl kdyby to byl hřebeček, což je pravděpodobné. Kastrace v hříbárně asi není možná že? třeba kolem 2 let.

ivana kurková

Vloženo 10.5.2010 - 13:57
Pokud máte své pozemky, myslím, že nejlepší by bylo vzít k Vám někomu hříbě na odchov. Vyhnete se tak investici v podobě nákupu hříběte a také platba za odchovnu není zanedbatelná. Zároveň si s koníkem můžeš postupně začít dělat a v případě potřeby ho doma i vykastrovat. Dobrých míst pro odchov hříbat je potřeba stále dost a někdo si ho k Vám rád dá.