Honza Bláha a Gaston

Martina Součková

Vloženo 21.3.2012 - 12:52
Po 9 letech.... http://www.youtube.com/watch?v=K5ZmDkhqhW8&feature=share pěkný ne?

Petra Hyksová

Vloženo 22.3.2012 - 7:48
To je nádhera...

Radka Čermáková

Vloženo 22.3.2012 - 9:42
Reakce na 1441700: A jestlipak koním taky šmidlá kopyta jako jeden pán,který se tak rád předvádí tou přirozeností?

Kamila Surovcová

Vloženo 22.3.2012 - 11:16
Reakce na 1441816: Myslím, že určitě ne. Jeden ten šiml byl okutý :-) K.

veronika strabergerová

Vloženo 22.3.2012 - 13:19
:-O , začínám věřit na minozemšťany....jinak, ten ryzák ( asi Gaston ? ) kulhal.( pravá přední? )

Anna

Vloženo 22.3.2012 - 13:47
Reakce na 1441838: Ano, Gaston kulhá - už je v koňském důchodu a Honza ho nikterak netrénuje. Jak jsem pochopila, tak aby si Gaston nepřipadal odstrčený, občas ho dostane do ruky Honzův malý synek (který se na něm na pár minut sveze v kroku a v klusu, a nebo pracují ze země - Davídek dostane hůlku a Gaston za ním krokem chodí po jízdárně :-)). Předpokládám, že důvod, proč byl Gaston na videu je ten, že je prostě součástí Honzova života a navíc je součástí hlavního stáda koní, se kterým Honza pracuje. Avšak z toho co jsem viděla během kurzů v roce 2011, tak Gaston opravdu dostává pouze naprosto šetrnou, spíše "psychickou" práci, aby si nepřipadal odstrčen. Ale jinak si užívá poklidného důchodu;)

Jaroslav Koreň

Vloženo 22.3.2012 - 13:48
ponka: Po 9 letech....
Akože po 9 rokoch výcviku? Veľmi pekné video - tie kone sa mi videli mladé a hravé - skoro ako v cirkuse. Nie je pre koňa príjemnejšia jazda keď je jazdec v sedle, alebo aspoň na deke?

Katka Dědíková

Vloženo 22.3.2012 - 14:06
Pmatuji si, jak jsem Honzu viděla jako začátečníka s Gastonem na jednom z prvních kurzů s Rudim Binderem v Bílsku. Jezdila jsem tam tehdy jako divák a hltala novinky, ještě jsem neměla kobylu ani obsedlou.

Vladimíra Šebková

Vloženo 22.3.2012 - 21:30
Reakce na 1441840: Jaro no právě - cirkus:-(. Nikterak neupírám p. Bláhovi jeho umění. Jenže za námi také koně na velké pastvině přiběhnou. Stačí chodit pravidelně krmit. A u nás se i rovnají před páskou a čekají na příděly - nosí si kyblíček za hranu či ucho:-). Když přijdeme jen na procházku či kontrolu/podrbat, tak s námi některý z nich projde celou pastvinu - dobrovolně bez vodítka apod. Mimochodem za naším mladším synem chodí kůň po jízdárně i bez mkrvové hůlky. Nosí ho bez sedla - používá jen stájovou ohlávku s vodítkem - ve všech chodech. A ten valach dává pozor, aby mu dítě náhodou nespadlo. Pravda je, že já bych si bez sedla do skupiny koní na volno netroufla - připadá mi to dost nebezpečné - neumím tak výborně jezdit. Spoustu těch věcí nabídnou koně po dlouhodobém vztahu - pravidelné péči - chovu v přirozených podmínkách. Cirkus pak jsou všechny ty hrátky, kdy jdou 3 koně srovnaní vedle sebe (raději chodí za sebou) apod. Trochu je mi z toho smutno:-(. Vlaďka

veronika sixtova

Vloženo 22.3.2012 - 21:53
Mně se to líbí, musí za tím být spousta práce (a je mi srdečně jedno, jestli tomu někdo říká přirozeno, cirkus a nebo nějak jinak ;-) ).

Kateřina Hájková

Vloženo 22.3.2012 - 21:57
Reakce na 1441864: Tak to natoč ;) Jízdu ve skupině bez sedla určitě odpustíme. Mě je zase smutno z toho, že tady se fakt nikdo alespoň malé úcty nedočká.

Martina Brousková

Vloženo 22.3.2012 - 22:41
Reakce na 1441870: Ale jo, dočká :-) Mně se na to kouká taky moc hezky.

mismon

Vloženo 22.3.2012 - 23:02
Je to pěkný, ti koně vypadají, že to dělají celkem rádi, jsou spokojení, nakrmení, psychicky vypadají velmi vyrovnaně... jo, proč ne;) Myslím, že Honza v rámci toho, čemu se věnuje, dokázal dost, a podle toho, co člověk vidí, cestou ohleduplnou ke koni (i když člověk pod povrch nevidí). A o to by nám asi mělo všem jít, ne, ať už s koňmi děláme co chceme;)

Kateřina Hájková

Vloženo 22.3.2012 - 23:03
Reakce na 1441875: To jsem ze srdce ráda, po tom, co napsala Vlaďka, jsem si začínala myslet, že se svět zbláznil nadobro.

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 23.3.2012 - 7:37
Reakce na 1441864: Vlaďko, to, že za tebou doma koně dobrovolně chodí po výběhu, nemá nic společného s prací. Na práci se skupinou koní ve volnosti je krásný (pokud je dělaná tak pěkně, jak na videu) právě ten fakt, že koně MUSÍ - a přitom fungují bez řemení. A musí tehdy, kdy určí člověk, ať se jim zrovna chce nebo ne, ať náladu mají nebo nemají. Je potřeba ty koně sladit a určit, kdo kde půjde a kdo kde nepůjde - stejně, jako ty ze sedla určuješ, jakým chodem kůň půjde nebo ne, jestli se v závodě zařadí na místo vepředu, nebo pojedete v zadních pozicích - také to nenecháváš na koni. Pro ty koně je to naprosto plnohodnotná práce - kterou odvádějí bez udělátek. Nemají ohlávku a vodítko, fungují naprosto holí. Ve skupině je tato práce těžší např.z důvodu hierarchických vazeb, které člověk koně nutí porušovat - tedy např. jedinec na chvostu hierarchie stáda smí být najednou nalepený, bez osobního prostoru, na koni, který je nad ním a normálně by mu toto nebylo beztrestně dovoleno. Ale náhle to člověk vyžaduje - a ten člověk je pro všechny ty koně takovou zárukou bezpečí a tak důvěryhodnou osobou, že mu věří, že zajistí, že i poslednímu otloukánkovi bude při práci dopřán klid a dominantního umravní tak, že během práce náhle tyto věci prostě stádo nebude řešit. Což je ve volnosti moc těžké! Tvoje odpověď má stejnou logiku, jak kdyby někdo řekl, že vytrvalost 160km je brnkačka, protože on přece když vyleze příšerně zabijáckej kopec za chalupou, tak má koně zklidněnýho na správných tepech než dojde do stáje - tak co s tou veterinou a uměním správného natrénování ti vytrvalci mají? Lítání po lese jako lítání po lese... :-) /Víš určitě, že nemám nic proti vytrvalosti - naopak! Dávám jen příklad tobě blízký.../ Ale samozřejmě je dobře, že jsi řekla svůj názor, aspoň se trochu rozproudila debata a vyjádřilo více lidí.

Vladimíra Šebková

Vloženo 23.3.2012 - 8:03
Reakce na 1441893: Cirkus je fůra práce stejně jako cokoli jiného na vysoké úrovni. Tím p. Bláhovi nic neupírám - prostě s těmi koňmi pracuje - a žije dlouhodobě. Na čem trvám a mám vypozorováno - spousty toho nabídnout koně ve volnosti po dlouhodobém vztahu sami - samozřejmě jako jedinec - člověk z toho nemusí dělat cirkus. Do minulého týdne jsem si říkala, že kruhy ve volnosti na velkém prostoru nabídne kůň až po letech spolupráce (jinak prostě na pastvině zdrhne a trhni si nohou) - a ejhle, nabídl valach, kterého máme cca 1 rok. Vlaďka

veronika sixtova

Vloženo 23.3.2012 - 8:26
Reakce na 1441895: Vlaďko, ale o to se nikdo nepře, co dokáže nebo nedokáže nabídnout kůň ve volnosti a sám od sebe. Všichni asi víme, že vlastně asi všechno, co je na videu vidět - ALE on to p. Bláha chce po koni tady a teď a chce to ve skupině koní a chce to ve spolupracující skupině, spolupracující mezi sebou (koňmi) a spolupracující s ním (člověkem). Ke mně taky koně z pastviny přilítnou, když je doba krmení nebo když se pohybuju podél či uvnitř ohrady s něčím, co by mohlo i vzdáleně připomínat něco, co je k žrádlu, taky přilítnou, když je na pastvině nuda a já jdu něco (cokoliv) dělat v jejich prostoru a nebo naopak, taky okolo mně bude kroužit na kroužku stará vyčůraná sporťanda, když jdu pro ni (třeba na sonovyšetření), protože z toho má srandu a momentální zábavu, ale neumím to koním nadiktovat v čase a prostoru jako na videu (protože jsem s tím ani nikdy nezabývala a ani nevím, zda bych pro to měla buňky a zvládla je to naučit). Můj názor:-)

Kateřina Hájková

Vloženo 23.3.2012 - 8:28
Reakce na 1441897: Ale Rumbo, jaké buňky....to "se samo", přece :D

Lenka Řačáková

Vloženo 23.3.2012 - 8:33
Vlaďko, promiň mi to, ale z většiny tvých příspěvků, v jakékoliv diskuzi, mi čiší to, že ano, někdo to dělá dobře, ale ty to děláš úplně stejně a daleko líp. Nebo třeba při horší vstupní pozici to zvládneš, když ne líp, tak úplně stejně. To, co dělá p. Bláha mi blízké není, ale i tak má můj obdiv, že cíleně s koňmi nějak pracuje a očividně ta jeho práce má výsledky. A že dokázal dotáhnout k dokonalosti něco, co spousta lidí dělá běžně doma, udělat z toho show a byznys, proč ne? Vycítil příležitost, dokázal tvrdě pracovat a využít ji...za to má mít obdiv. Když to umíš líp a chceš to lidem dokázat, tak udělej to stejné co on a ukazuj to, plácat se na foru po zádech, jak jsem dobrá, že moji koně to dělají dobrovolně, to umí každý. Až to budeš předvádět běžně ve stejných podmínkách, jako on, tak potom uznám, že to není jenom snaha hrát si na brouka Pytlíka.

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 23.3.2012 - 8:46
Reakce na 1441902: Jejda, to se tedy zase Vlaďky musím zastat!!! Z jejich příspěvků mi rozhodně nevyplývá to, co tobě - naopak! Vlaďka velmi často zdůrazňuje, že je to jen její názor (ať už na cokoli), že není odborník,... atd. Myslím, že vím, jak to myslí - rozhodně ne arogantně, prostě má na věc jiný pohled. O čemž by to tady mělo být, ne? O nejrůznějších názorech...

Vladimíra Šebková

Vloženo 23.3.2012 - 8:59
Díky Iveto. Vlastně jste narazily na něco, o čem jsem dlouho uvažovala. Na to "jádro pudla", které mi vadí. Honza B. si ze schopnosti vytvořit vztah ke koni takový, že koně mu opravdu udělají první, poslední udělal byznys. Ti koně mu to viditelně dávají rádi a sami za sebe. Když to prezentoval s jedním koněm, budiž - prezentoval vztah mezi sebou a koněm - kam až může jít. když to prezentuje se 3mi a více koňmi je to cirkus - cirkus na otevřeném prostranství. Je to mnoho práce, ale pro mne takové trochu "zneužití" toho vztahu. některé z vás mají araby - když jsem četla o F. Pignonovi, tak říkal, že jeho arabky na sebe žárlí. Celkem si to dovedu představit - arab má svého člověka (lidi), a chce od nich maximální pozornost, a pak člověku hodně dá (a nebo taky ne). představte si, že byste pro svého nejlepšího kamaráda udělali něco, co pro nikoho jiného. A on by se tím chlubil před ostatními a ukazoval by vás jako cvičenou opici. Je to hodně přehnaný příklad, ale já to tak prostě cítím. Po 11 letech s koňmi, kteří jsou v maximálně "přírodních" podmínkách, žijí své stádové životy vidím, co jsou ochotni "svému" člověku nabídnout sami za sebe. A pak ten "cirkus", který samozřejmě vyžaduje spoustu práce a znalostí mi na tom vadí. Proto je mi smutno. A proto nenatočím svého syna, nenatočím to, jak si koně přijdou k nám postaví se do řady a čekají na večeři, tahají a ukazují prázdné kyblíčky, protože z toho opravdu cirkus nechci dělat. Vlaďka

Lenka Řačáková

Vloženo 23.3.2012 - 9:13
Iveto, na mně prostě tyto příspěvky takhle působí. Možná se pletu, to se stát velice lehce může, možná to nebyl ani úmysl, takhle působit, ale já z nich mám prostě takový pocit... Vlaďko, mně z toho smutno není a je to asi proto, že podnikám a vím, co to dá práce se uživit. To, že někdo vydělává na tom, že dělá nějaké sportovní odvětví na vrcholové úrovni ti nevadí? Vždyť to je úplně stejné a mnohdy se ke koním chovají daleko hůř (ikdyž nevím, jak se p. Bláha chová ke koním, vycházím pouze ze svého předpokladu). Je to práce jako každá jiná a když jsou lidé ochotni za platit za to, že něco uvidí nebo se něco naučí, tak proč ne. Občas vyjedu na nějaké drezurní či parkurové soutředění, tam si lidé taky platí. Se psem jezdím cvičit za výcvikářem, na různé výcvikové akce nebo za figurantem, taky za všechno platím... Proč ne, když si myslím, že mi ten člověk něco může dát, je to jenom na mně jestli ho finančně podpořím nebo ne. Taky ke svým zkušenostem došli pomocí nejlepších kamarádů, ale z hůry jim nespadli, museli pro to něco udělat.

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 23.3.2012 - 9:20
Reakce na 1441911: Vlaďko, za sebe to cítím podobně - nechci to, co s kobylama umím, ukazovat a veřejně prezentovat - nemám to zapotřebí. Jakože takové to "ty prý děláš Parelliho - ukaž!". To vždycky v duchu pěním! Za prvé nedělám žádnýho Parelliho (aniž bych proti němu něco měla!), ani nedělám Robertse, nepoužívám mrkvovky, kruhovky - jsem prostě "divná", nechci se nikam řadit a škatulkovat, dokonce ani nejsem čistě anglický, nebo westernový, nebo "nějaký" jezdec, přestože z anglických (důkladných) základů jsem "vzešla" a k práci ze země ve větší míře jsem přičichla právě přes náhodné setkání s Fredem Bednářem (=Parelli). Prostě si něco s koňma za použití sebe plus všehochuti z nejrůznějších metod dělám - a je to SOUKROMÉ. Prostě to nechci (až na zvláštní výjimky, které mají DŮVOD) "ukazovat" - jak si kobyla lehne, vzepne se, co umí ve volnosti - protože to nepoužívám pro svou obživu. Mě to jen baví, mám radost, když naučím koně kdejakou pitomost - a pak ji třeba půl roku nepotřebuji, až jednoho dne se mi hodí - a použiji ji. Když třeba při obyčejném vedení dvou koní v jedné ruce -stará tehdy právě odstavovala mladou a tudíž na ni v ohradě byla dost hustá, snažila se jí vysvětlit, ať se k vemenu nepřibližuje tím, že nechtěla, aby se přibližovala k ní vůbec, a to ani na 5metrů:-) - to beru jako výzvu, jako potřebu vysvětlit těm koním, že udělají přesně to, co já po nich chci, protože je to třeba - a udělají to se mnou a vedle mě nejen na vodítkách, ale i ve volnosti - to mi udělá radost. Ale naprosto chápu, že když si tím někdo na to živobytí vydělává (a sláva!, že tací jsou, jinak by chyběla inspirace, učitelé, autority... - kdyby si každý všechno držel pro sebe pod pokličkou), že tedy on naopak MUSÍ na veřejnost. A tehdy, když se mi jeho práce líbí, zatleskat umím.

veronika sixtova

Vloženo 23.3.2012 - 9:31
Pokud se na to podívám Vladčiným pohledem, pak ale úplně stejně vidím i závodění (jakékoliv, takže i to vytrvalostní), protože se závodící člověk prostě chce ukázat, jak toho svého koně natrénoval a chce dokázat ostatním, že on to udělal líp než ostatní a tudíž chce vyhrát (leckdy i za velké peníze třeba). Pořád je to o tom stejném jen se tomu dá jiná vizáž, jiný obal, tak to vidím já - a nemyslím to vůbec zle, je to o využívání a využití koní, když už netahaj fasuňky a nenosí v boji:-)

Vladimíra Šebková

Vloženo 23.3.2012 - 9:38
Reakce na 1441914: Lesterko také se živím, spolu s manželem už celkem širokou rodinu jak děti, tak zvířata. Sport je někde jinde - lidé se jím živí jen v některých disciplínách, zrovna v těch, kde ta práce s koněm vyžaduje opravdu dril. Myslím, že zrovna v té naší bys profesionála (tzn. placeného jezdce) nenašla. Je s podivem, že taková smečka amatérů má výsledky srovnatelné s evropskou špičkou, kdežto ti profesionálové si zatím na této úrovni ani neškrtnou. Ale to je O.T. Co se týká koní, tak mám opravdu ztížené vstupní podmínky - začala jsem s nimi velmi pozdě, bez jakékoli teoretické či praktické přípravy - žádný jezdecký oddíl v mládí. Výhodou jsou určitě minimalistické podmínky, které tu máme, člověk se naučil poměrně dost improvizovat. Na spoustu věcí jsme přicházeli "v běhu", udělali spoustu chyb, doufám, že z mnohých se alespoň trochu poučili. Právě proto mne stále překvapuje, co jsou koně ochotni a schopni dát sami za sebe, co dokáže člověk "vidět", když se chce a má čas dívat, sednou si ke koním na pastvinu a chvíli tam s nimi pobýt. Chápu, že třeba ne každý má k tomu tu příležitost. Na druhou stranu mi pak bývá z některých věcí smutno, a netýká se to jen tohoto případu. Vlaďka

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 23.3.2012 - 9:41
Reakce na 1441920: Ano, je to o individuálním využití koně, na které má člověk právo, když ono zvíře živí a stará se o ně - má právo svobodně si vybrat, nač koně využije, použije a zneužije :-)... Proto mi vadí, když angličtí jezdci odsuzují western ("...westerňáci jsou ti, co se báli skákat a na drezurách jim to taky nešlo..."), když westerňáci odsuzují anglii ("...to je ježdění za hubu a co krok, to nakopnutí..."), když někdo vytrvalost shazuje jako "lítání po lese" a o koních, kteří umí poslechnout i v situaci, kdy se jim vůbec nechce, řeknou majitelé těch "normálních" zvířat, že jsou "nepřirozeně tupí a chovají se jak psi". Protože nic z toho není dogma. Znám skvělé a jemné anglické jezdce, znám odvážné a výborně jezdící westerňáky, znám vytrvalce, kteří mají daleko do nepromyšleného a amatérského honění koní a znám pár skvělých lidiček, kterým koně ochotně fungují jen na pohled, aniž by potřebovali jakýkoli provaz. Ty všechny obdivuji, ať už mne zvolená disciplína oslovuje, nebo neoslovuje. A byla bych poctěna, kdybych jim směla nakouknout do kuchyně, co tam pod pokličkou schovávají...

veronika sixtova

Vloženo 23.3.2012 - 10:17
Reakce na 1441923: mně začíná děsit, co se všeobecně spouští (a nejen u koní) - a sice že tohle není pro koně dobře, tímhle ho zneužiji, támhletím trápím, je špatně když okovu, je špatně když neokovu, je špatně když jedu bez sedla, je špatně když jedu se sedlem, je špatně když jedu vůbec, je blbě se železem v hubě i bez něj, je odsouzeníhodné vystavovat na výstavě hříbě, je odsouzeníhodné vychovávat/cvičit hříbě ale zároveň je neomluvitelné mít nevychované/nevycvičené hříbě, jednomu vadí připouštění staré kobyly, druhému vadí připouštění mladé kobyly... Já se setkala už i s takovými extremisty, kterým vadí i zasetí mrkve do záhonku, protože to je znásilňování země...

Jaroslav Koreň

Vloženo 23.3.2012 - 10:23
vladka: Jaro no právě - cirkus:-(. ... Trochu je mi z toho smutno:-(.
Smutno ? Ááá tak to zase mne nie. Vladka ďakujem za reakciu. Som vďačný za túto diskusiu (všetkých diskutujúcich) a ocenenie umenia naučiť kone rôzne kúsky - cirkus (skupina koní v rovnej línii cvála, zatáča, konen liahajú, sadajú si, Kôň sa postavil všetkými štyrmi nohami na peň-pařez ako slon v cirkuse). Honza Bláha má pekné výsledky, tak nech sa mu aj naďalej darí. Slovo cirkus sa v mnohých prípadoch používa pejoratívne, ale v tomto prípade som to tak nemyslel. V cirkuse je drina od rána do večera od akrobatov, cez krotiteľov až po klaunov - ich umenie je špičkové na úrovni olympijských športovcov - áno je to ich povolanie z ktorého žijú, ale to športovci tak isto. Je úžasné čo všetko sa kone dokážu naučiť, keď sa im človek venuje.

Michaela Pavlíková

Vloženo 23.3.2012 - 10:25
Reakce na 1441928: je obecne doba extremov, nielen vo svete koni a jazdenia. A doba velkej neohladuplnosti k nazorom, reciam a cinom inych, ktore su co i len trochu vymykaju nazorom, reciam a cinom vlastnym. Empatia je skoro neslusne slovo, vsetci vedia vsetko lepsie a rychlejsie. Ja som tiez obcas chytrejsia, nez by som mala byt :D Obcas mi stalo za to len ticho stat, vypnut mozog a neriesit. Inak video honzy blahy sa mi paci. Asi hlavne preto, ze moj kon na mna vo volnosti kasle a ide sa past :) A nemyslim si, ze by to bolo uplne spatne :)

fran

Vloženo 23.3.2012 - 10:26
rumba07: Reakce na 1441923: mně začíná děsit, co se všeobecně spouští (a nejen u koní) - a sice že tohle není pro koně dobře, tímhle ho zneužiji, támhletím trápím, je špatně když okovu, je špatně když neokovu, je špatně když jedu bez sedla, je špatně když jedu se sedlem, je špatně když jedu vůbec, je blbě se železem v hubě i bez něj, je odsouzeníhodné vystavovat na výstavě hříbě, je odsouzeníhodné vychovávat/cvičit hříbě ale zároveň je neomluvitelné mít nevychované/nevycvičené hříbě, jednomu vadí připouštění staré kobyly, druhému vadí připouštění mladé kobyly... Já se setkala už i s takovými extremisty, kterým vadí i zasetí mrkve do záhonku, protože to je znásilňování země...
Bomba :-)). To je jeden z příspěvků, kdy mi chybí klik "líbí se".
1 2 3