Dečka pod sedlo

Michaela Žůrková

Vloženo 9.2.2007 - 21:04
Chci si kupovat novou dečku pod anglické sedlo(všestrané), ale nevím jestli vykrojenou nebo čabraku. Co používáte vy a co myslíte že je lepší nebo záleží jen na vkusu? Jezdím jen rekreačně, max. hobby parkur.Díky za názory.

Michaela Králíčková

Vloženo 9.2.2007 - 21:19
tak třeba já :) mám trošku narostlejšího koníka a vykrojená dečka na něm vypadá strašně blbě,spolu se sedlem to je jako kdyby měl na zádech batůžek :) zato s normální čabrakou to je ono :) a třeba kobylku jsem měla drobnější a jí naopak NEvykrojená dečka jakoby zakrývala a lepší na ní byla ta vykrojená.takže u nás to byla estetika.asi ti sem i napíšou,že v létě se koně víc potí pod nevykrojenou dečkou,mě to přijde jako blbost,jde přeci jen o malej kousek a koni si myslím,že to až tak fakt nevadí...a kromě toho,na nevykrojenou dečku si můžeš nechat i něco vyšít,logo nebo jméno koníka atd. a ke všemu prostě lépe sedí a nehrnou se tak,jak to občas ty vykrojené dečky dělají.pravda,dělají to i nevykrojené dečky,ale jedině ty hodně nekvalitní nebo ty blbě nasedlaný :) tož tak :)

Barbora Červenková

Vloženo 9.2.2007 - 22:09
Nemohu souhlasit s příspěvkem nade mnou, že se shrnují jen vykrojené. Záleží na kvalitě materiálu a propracování, savosti podkladu. Mám stubben dečku a je skvělá. Tenčí k tomu mají sklony, ale od toho jsou úponky, aby držely, v létě bych na ně nedala dopustit. Je třeba si uvědomit, že dečka zmenšuje komoru sedla a může být i nepohodlná koníkovi. Myslím si, že to není v tom, zda je dečka vykrojená, nebo ne, ale v létě dávat dečku vyteplenou beránkem je o pěkné zapaření posedlí. Čabraky jsou spíše pod drezurní sedla, pod skoková a všestraná jsou podle mne vykrojené vhodnější, nejen esteticky. Donedávna se jezdilo s vykrojenými filcovkami, nijak nezdobenými a byly výborné na savost i proti otlaku, teď je z toho dost business, takže záleží na tobě, co chceš, jakou barvu atd. Jezdíš-li rekreačně, stačí dečka z druhé ruky, já v 2nd nakupuji skoro všechno a zatím jsem neprohloupila. Můžeš vyzkoušet třeba i oba druhy a pak jedné dát přednost.

Romana Vochozková

Vloženo 10.2.2007 - 6:52
Kup si dečku ze sympatexu,neshrnuje se,kůň se nezapaří,neodírá,snadná údržba-stačí jen otřít houbou.Mám ji a mohu jen doporučit.

Michaela Zimná

Vloženo 10.2.2007 - 10:24
Ahoj, myslím, že to záleží na vkusu každého z nás.Mně osobně se líbí nevykrojené dečky a je pravdou, že vykrojené se opravdu shrnují daleko častěji-zkušenosti z oddílu.A nebyly to dečky v provedení eco apod.Ale co bych opravdu nedoporučovala, jsou dečky, které mají nějakou výztuž na kohoutku.Jak už bylo psáno, zmenšuje se prostor mezi kohoutkem a komorou a navíc, spíš se kůň od dotyčné výztuže odře než kdyby tam nebyla.Zase je pravdou, že pod dobře padnoucí sedlo nemusíš mít extra silnou dečku a je jedno zda vykrojenou nebo ne.Ke zmiňovaným filcovkám:svůj účel plnily ve své tehdejší době, ale doba jde kupředu a naštěstí jsou mnohem vhodnější materiály než filc.A, že koně neodíraly, tak to bych zrovna netvrdila.....a jejich údržba nebyla zrovna snadná.

simona Pivoňková

Vloženo 10.2.2007 - 14:49
dečka plní jedinou funkci - chrání sedlo před potem koně. Zbytek je estetika. Kvalitní zpracování a materiál má vliv na užitné vlastnosti - nehrne se a vydrží nebo naopak. Výztuže, vycpávky, gely a kdejaká vymyšlenost na dečce je podle mne navíc. a zbytečná. Na rozdíl od jiných bych řekla, že filcová dečka byla jedna z nejlepších - přírodní materiál nepodléhající hrnutí, údržba náročná, ale dečka nesmrtelná. Jinak já preferuji nevykrojené dečky - na některýcgh mám našité kapsy - pro případ, že jdu na houby či odběr výpěstků na polích, na některých mám našité odrazky - pro chvíle kdy vyjíždím pozdě a budu se vracet za šera či tmy, na některých mám našité logo, to když jedu někam, kde koně neznají - po pádu a úprku je pak jasné, kam koně vracet :-) jsou zkrátka praktičtější :-) A jako u všeho u koní, nejdůležitější je přece barva :-))))))

Michaela Žůrková

Vloženo 11.2.2007 - 11:32
Doufám, že nebudu vypadat jak tele, ale co je sympatex? Je ta dečka někde na netu? Kolik tak stojí? Díky.

Renata Štieberová

Vloženo 11.2.2007 - 14:03
Také dávám přednost nevykrojeným, připadá mi, že pod ní vypadá koník jakoby upraveněji, hlavně při nepříliš dokonalé stavbě těla to trochu dodá víc šmrnc. Přidám dotaz - nenechával jste si někdo vyšívat na dečku logo (název stáje a pod.)? Kolik na kolik deček to stojí? Jak to funguje, museli jste si návrh přinést nebo jste ho tvořili až na místě ve firmě, která se tím zabývá?

simona Pivoňková

Vloženo 11.2.2007 - 14:47
Reni, nechávala jsem si vyšívat nášivky, které následně přišívám kam se mi zlíbí, cena byla odvislá od počtu a velikosti, nechávala jsem dělat malou cca 7cm a větší asi 12 cm, po 20 kouskách, návrh vlastní, odán na papíře, skenovali si sami, cena byla tuším kolem 40 korun za kus, ale už je to dlouho, takže přesně nevím a nechávala jsem dělat stejný počet i pro truhlárnu, takže jich bylo celkem 80. Byla to na bílém podkladě jednobarevná kresba. Pokud by byla vícebarevná, bylo by to asi dražší. Zkus si zadat poptávku někde blízko, kvůli korekturám a výběru barev...

Jiřina Kristina Vlková

Vloženo 11.2.2007 - 15:49
Sympatex! A jedině sympatex!Měla jsem stejné dylema, zda koupit vykrojenou či nevykrojenou. Esteticky jsem upředňostňovala nevykrojené. Pak jsem se sověděla o sympatexové dečce. Stojí cca 1350 Kč, je výborná hlavně když koně přelínávají- srst z ní skoro samovolně opadá. Bahno, písek jde lehce odstranit jen vlhkou houbou. A hlavně (což mě vždycky strašně rozčilovalo) neschne dva dny, ale namočí se a je hned suchá :o)Upřímně to nejlepší pro mojí citlivou kobylku.

Petra Snajerová

Vloženo 1.5.2007 - 14:58
Dobrý den, pořídila jsem si nové sedlo a dečku pod sedlo a zjistila jsem, že netuším jak dečku k sedlu přidělat. U koní se pohybuji léta ale tohle se mi asi nějak vyhlo. Mohl byste mi prosím někdo vysvětlit jak ji k sedlu připevnit? Je to nevykrojená dečka pod anglické sedlo. Děkuji

Michaela Zimná

Vloženo 1.5.2007 - 16:49
Ahoj, dečka pod sedlo má zápinky k sedlovým zápinkám-takové ty řemeny, ke ketrým zapínáš podbřišník....a na spodním okraji dečky je taky poutko, kterým protáhneš podbřišník.Přední část dečky je vykrojenější-podle tvaru sedla.Zadní část může mít taky oblouk, roh nebo může být do cípu.Taky se dělají čtvercové dečky, které bývají vodorovně prošité a pak bych se řídila podle poutek.

Petra Snajerová

Vloženo 1.5.2007 - 16:54
jen se ujišťuju - ty dvě poutka nahoře jakoby u kohoutku navlíknu na řemeny od pobřišníku (jako až nahoru ) a těma dvěma poutkama dole ten podbřišník protáhnu, je to tak? Fakt moc děkuju!

simona Pivoňková

Vloženo 1.5.2007 - 17:04
pochopila jsi to dobře, jen se zeptám, proč máš potřebu dečku k sedlu přidělávat. To že je ta možnost neznamená, že je to nutnost. Mnohdy je konstrukce sedla taková, že dečka sedí lépe, když je na ní sedlo jen položeno a nic se ničím neprovléká. Také se pak nic nekroutí, nehrne a snadnějji se kontroluje, jak sedlo i dečka sedí při sedlání.

Petra Snajerová

Vloženo 1.5.2007 - 17:14
to mě nikdy nenapadlo...no určitě to vyskoušim, co je lepší! Celej život vymetám jezdecký kluby a teď jsem si pořídila koníčka vlastního, a to je úplně něco jinýho, v těch jezdeckéch klubech člověka někdo kontroluje a poradí, ale ted tu možnost nemám, a zjišťuju že toho spustu nevim!!

Petra Dvořáčková

Vloženo 2.5.2007 - 9:41
Nejlepší je si ty dvě poutka nahoře ustřihnout a vůbec sedlo na dečku nefixovat. Když máš dečku připlou máš větší šanci, že se ti udělá někde záhyb a koníka to bude tlačit. Navíc, teda aspoň mě, když se dečka propotí, by se mi ji nechtělo kvůli oschnutí pořád odepínat, připínat.

Sarka Levová

Vloženo 2.5.2007 - 10:40
to se mate ze si toto muzete dovolit, ja i pres pripnuti decky poutky k sedlu po dojezdeni mam decku nadoraz na poutka vsunutou pod sedlo :-)jedina decka, ktera mi toto nedelala byla od Barnsbyho se sympatexem na koni a neoprenem pod sedlem, ale ta byla jen pujcena na zavody a ted si ji jaksi nemohu financne dovolit (stoji pomalu 3000), ale super vec!

Jana Bruthans

Vloženo 2.5.2007 - 13:00
Mě když dečku nepřipevním, tak sjíždí k jedné straně a obvykle také dozadu. Pokud mám dečku se suchými zipy, tak upevňuji za první zápinku, pokud bez suchého zipu, tak za tu zápinku, kam to vychází na délku - obvykle za druhou (prostřední) a nebo za tu zadní. Dečka mi sjížděla dozadu a k jedné straně pod starým sedlem. Říkala jsem si, že to bude špatným sedlem - byla to Indie. Teď mám jiné sedlo, novou dečku a sune se stejným směrem. Ros

Katka J

Vloženo 2.5.2007 - 14:33
Ahojda,tak to jsem natom stejně.Vždycky v klubech kam jsem chodila jsem kobylu vyčistila a pak mě poslaly nandat si chapsya kobyla byla osedlaná,ale nekdy když jsem stíhala,tak jsem to taky zkoušela :-)Ale mít koně doma je mazec.Když jsi zvyklá na okolí.

Petra Snajerová

Vloženo 2.5.2007 - 15:16
No koníčka mi přivezou v pondělí, tak uvidíme, jak to spolu zvládnem! Ale tchán je starej koňák, i když jen přes chlaďase, ale se spoustou věcí poradí... Když jsme u toho - na který dva řemeny zapínáte podbřišník? Žiju v domnění že na dva krajní, ale koupila sem si starší sedlo a tam evidentně zapínali podbřišník na levej a prostřední řemen, tak mě to zmátlo...U koho je chyba?

Petra Polcrová

Vloženo 2.5.2007 - 15:21
Po přečtení celé této diskuse jsem dospěla k závěru,že ani tazatelka a ani autorka příspěvku o nandávání chapsů nemohly být členkami žádného solidního jezdeckého klubu. Pouze si podle mého názoru platily za ježdění. Kdyby byly členkami, musely by koně turistům chystat - sedlat a uzdit- a učit to jiné lidi. Prosím nezlobte se na mne, ale jak chcete zaopatřit vše potřebné svému koni, když si nevíte rady s dečkou pod sedlo? Co třeba krmení - jak víte kolik a čeho krmit, co úprava výstroje aby koni dobře padla a podobně?

Blanka Ambrová

Vloženo 2.5.2007 - 15:32
ahoj ja decku k sedlu pridelanou nemam prijde mi to lepsi, nejdriv jsem mela problem, ze mi decka zklouzavala dozadu tak jsem jenom podbrisak protahla tema snurkama a je to lepsi i pri sundavani jde to lehce a nemusim se s tim tak stvat:)

Michaela Zimná

Vloženo 2.5.2007 - 15:48
Peťa:podbřišník se nezapíná podle toho, jak jsou vytlačený přezky od podbřišníku....musíš si koupit správnou délku podbřišníku a dotáhnout přiměřeně!Podbřišníky s gumami svádí k přetažení koně.Zrovna o víkendu jsem byla u kamarádky, která má podbřišník s gumami(já ho mám taky a je super)a dotáhla koně tak , že heknul....ale když je tchán koňák, tak ti jistě poradí:-)

mismon

Vloženo 2.5.2007 - 16:32
Já zapínám na oba vnější řemeny, dělám to tak ze zvyku, protože ještě pamatuju podbřišníky, který měly střední užší řemen s třetí přezkou. U drezuráka to nemusim řešit, protože to sedlo má řemeny pouze dva;-)Jinak k původnímu tématu, mně by dečka taky odjela, nebýt uchycená, takže já musím využít všech možností, jak ji k sedlo přidělat, jak horních oček, tak spodních na podbřišník.

Petra Snajerová

Vloženo 2.5.2007 - 16:36
Myslím si že žádný učený z nebe nespadl a každý nějak začínal, netvrdím o sobě že vím všechno a nestydím se požádat o radu, když si s něčím nevím rady a to je podle mne lepší než dělat něco špatně. Mám kolem sebe lidi kteří mi poradí, máme staje a pastviny, tak nevidím problém.

Petra Polcrová

Vloženo 2.5.2007 - 17:28
Já netvrdím, že učení padají z nebe. Jen si myslím, že k vlastnímu koni by měl člověk dozrát a mít jak vědomosti, tak zkušenost aby ho nezaskočila taková blbost. Když člověk nemá zkušenost s dečkama pod sedlo, jak si může být jistý, že má svého koně správně nasedlaného? Víš už jsem zažila za svůj krátký život dost koní, kteří prošli rukama lidem, co to sice mysleli dobře, ale nebyli připraveni na vlastního koně. Jeden dokonce nezkušenost své majitelky zaplatil životem. Tak se na mne zlob nebo nezlob, ale můj názor je, že se člověk musí být schopen postarat o koně cizích k jejich spokojenosti (třeba v jezdeckém klubu nebo u soukromníka) a pak teprve si má pomýšlet na koupi vlastního koně. Pokud máš koně někde ustájeného, kde se o všechno postarají a zkontrolují ti jestli s koněm správně pracuješ, jestli se o něj správně postaráš atd... čekala jsem, že napíšeš, kam jsi chodila a co ses naučila ale tvoje odpověď je pro mne dostačující, abych si uděla obrázek o tom jak radostně vstřebáváš rady okolí.Kůň není trenažér ke sbírání zkušeností. Je živý a cítí a může se zkazit nebo zklamat.

Petra Polcrová

Vloženo 2.5.2007 - 17:56
Je lepší zapínat na krajní řemeny - sedlo má pak lepší stabilitu. Jo starej koňák ... v poslední době mě z výrazu starej koňák jímá hrůza. Tak třeba - starej koňák nestele koni na deskovou podlahu stání nic než pár stébel slámy a aby mu podlaha nehnila, maže ji sádlem. Kůň je v jednom roce (strávil ho uvázaný na štontě) asociální, jediné na co myslí, když vidí koně je na koho by skočil. Má jizvu na karpu asi tak 10cm na 3cm v nejširším místě od toho, jak baletil na té namazané podlaze. Starej koňák si myslí, že koně ofoukne a tak má v létě zavřenou maštal. Vevnitř je 35 stupňů, smrad a nedýchatelno. Koně kašlou. No jo ofouklo je. Starej koňák zapřáhne po okutí koně do vozu a prožene ho po asfaltu aby koni dobře sedly podkovy. Když starýmu koňákovi zmetá kobyla, tak je to pro to, že se v ohradě ťukla do nozder, ne pro to, že jí nestlal a ona si nelehala, protože se bála, že už by na kluzkém stání nevstala. Koně starého koňáka mají veliká břicha, protože se mají dobře a náramně jim svědčí, když je někdo vezme jednou za čtrnáct dní nicnedělání na brutus cvalovku aby se proběhli. Omlouvám se všem lidem, kteří už dlouhá léta dobře chovají a odchovávají své koně, ale to pro mne nejsou "staří koňáci", ale dobří chovatelé. Výraz starý koňák bude pro mne provždy patřit handlákům, co se nestydí prodávat nadopované dušné mrchy, pro ty pro něž je kůň nástroj, který je odveze po celodenním stání u hospody domů, pro ty co krmí své koně hůř než prasata a diví se proč má ta hajtra koliky, pro ty, co umějí koní jen spílat líných sviní, když po celoživotní práci v lese už nezvládnou co dřív. Pro lidi, kteří odchovávají hříbata na štontech aby jim neskákal na matky a seno jim dávají do jeslí aby ho nezašlapali a měli pěkně měkký hřbet a jelení krček. Když slyším "starý koňák" tak se mi na hřbetě ježí srst.

Petra Snajerová

Vloženo 2.5.2007 - 18:11
Já s tebou ve všem souhlasím, jen se mi nelíbí že mě a v podstatě i tchána soudíš a ani nás neznaš! Tak například rozhodně nedáváme seno do jeslí, koně mají na podlaze opravdu hodně slámy a stáj mají dobře odvětranou. Jde o to jaké zkušenosti za život nazbíráš(myslím s lidmi), a to že máš někde koně ustajeného ti nezaručuje že je o něj dobře postaráno! Nejsem žádnej tyran a ani nezajištěná puberťačka abych si nemohla dovolit poskytnot koni dobrou péči po všech stránkách.

Petra Polcrová

Vloženo 2.5.2007 - 18:20
Jenže já jsem psala o tom, co pro hodně lidí znamená výraz starej koňák a psala jsem také, že si vážím dobrých chovatelů, ale nikdy bych je nenazvala starý koňák, protože je to pro mne hanlivý výraz. Na našem okrese je několik lidí, kteří si s oblibou říkají starej koňák a jejich způsob a přístup je ... nedá se vydržet. Napsala jsem několik příkladů z každodenního života některých koní, protože jsme o tom zrovna mluvili a výraz starý koňák mi to prudce připomněl. Pokud to vyznělo že se to dotýká tvého tchána, tak se moc omlouvám a ještě jednou připomínám, že jsem psala jen o tom, co mi připomněl ten výraz "starej koňák".

Milena Palová

Vloženo 2.5.2007 - 18:39
Já si dovolím přispět k otázce sedlání, již delší dobu chodím do velmi dobrého jezdeckého klubu (podle mého názoru je nejlepší v mém okolí), ale sedlat neumím. Je pravda, že koně zákazníkům připravujeme, tj. čistíme a uzdíme, jen deslat nesmíme-to dělají trenérky, prý aby měly jistotu, že to nezvořem. Myslím si, že to je zodpvědné vůči koním, ale nás "klubáky" tím připravují o cenné zkušenosti. Třeba tazatelka chodila do klubu s podobným přístupem a tak to, že si neví rady s dečkou neznamená, že nemá pro vlastnictví a zajištění koně dostačující zkušenosti.
1 2