Čipování koní

thesun

Vloženo 31.12.2005 - 8:45
Ahoj, mě tak napadá, když jsem si přečetla jeden příspěvek, že si nechala Hela vypálit koně kvůli krádeži, což chápu.. ale zajímalo by mne, jestli už se koně taky čipují (psi mají povinnost) koně mají povinnost být označeni tak proč ne čipem??? :-((

Katka Segečová

Vloženo 31.12.2005 - 8:58
Ano, povinně se čipují klusáci a A 1/1 (od roku 2005 se povinně čipují všechna hříbata A1/1, která budou zapsána do PK a dále starší dostihoví koně, kteří se budou účastnit dostihů v zemích, kde je čipování považadováno, např. Francie). Ovšem tuto povinnost stanovili Česká klusácká asociace a Jockey Club ČR. Očipovat si koně pochopitelně nechat můžeš, nicméně nesplníš tak zákonné povinnosti pro označování koní (výžeh+popis nebo genotyp+popis). Takže čipování tvůj problém neřeší. Proč je tomu tak, to je spíš dotaz na autory oné normy, to zodpovědět nedokážu.

simona Pivoňková

Vloženo 31.12.2005 - 9:04
to bude lobby přátel žehu nebo laborek, protože čip vyjde levněji, je to hned a nebolí to.... já bych hlasovla za čipování.

Nessy

Vloženo 31.12.2005 - 9:53
Slyšela jsem,že není zatím dostatek čteček čipu a stojí dost peněz,povinnost čipovat by nutila nakupovat čtečky na které asi nejsou volné finance.

simona Pivoňková

Vloženo 31.12.2005 - 11:03
pokud mají čtečku na psy, kde je problém u čtečky na koně ? Jasně - chápu, že čtečka není laciná, ale výžeh je bolavá záležitost, ten úkon je asi není dražší, ale zohaví koně na zbytečk života. NA DRUHOU STRANU S ČIPEM SNAD KONEC PODVODŮM, ŠMELINĚ, A DÁ-LI BŮH, TAK BY KROM REGISTRACE MOHL ČIP OBHOSPODAŘOVAT I PODSTATNÉ VETERINÁRNÍ ZÁKROKY. Takže konec utajeným a do průkazu nezapsaným úrazům, operacím, léčbám včetně třeba slepoty koně a dušnosti.... koňák asi hodně pozná, ale človíček kupující si svého prvního hobby koníka si často naběhne...

Rafi Hamoudová

Vloženo 31.12.2005 - 11:22
Já jsem dokonce slyšela, že čtečka by měla být univerzální, ale jak je to ve skutečnosti nevím. Také bych se moc přimlouvala za to, aby čip zahrnoval i podstatné veterinární zákroky, ale v tomto ohledu jsem bohužel trochu skeptická.

simona Pivoňková

Vloženo 31.12.2005 - 11:25
Gratuluji pokud pouze v tomto ohledu. Já už bych mohla v oblasti veterinární a koní vůbec se týkající dělat skeptikům prezidenta :-))))

Katka Segečová

Vloženo 31.12.2005 - 15:05
Obávám se, že přisuzuješ čipu možnosti, které nemá. Je to jenom taková šetrnější verze pálení či tetování. Čip není aktivní zařízení, obsahuje pouze číselný kód, žádné další údaje. Až s propojením se čtečkou a databází(!) v počítači jsi schopná zjistit nějaké údaje. A tady už opět vstupuje lidský faktor a možnost upravovat, mazat a podvádět. Pokud již taková možnost není, záhy se najde nějaký doveda, který vymyslí, jak číslo čipu změnit nebo aspoň znečitelnit. Čip lze také z těla odstranit. I u psů se stává, že někdy putuju a nelze ho najít. I u psů existuje více firem, které čipování provádějí a tedy i různé registry a údajně nejsou vzájemně propojeny. Obávám se, že jedinou výhodou čipování je jeho šetrnost ve srovnání s pálením. Podvodům ani šmelině nezabrání :-((( A to v kombinaci s vysokými pořizovacími náklady je asi důvod, proč nebylo čipování zařazeno jako alternativa do zákona o označování koní.

simona Pivoňková

Vloženo 31.12.2005 - 16:55
Medeo, doufala jsem že na začátku 3 tisíciletí ve středu Evropy a potažmo v srdci EU by snad čip mohl přijímat i důležité informace a uchovávat je. O tom, že by systém měl být sjednocen ani nemluvím... Ale nakonec je fakt, že kdyby lidstvo chtělo být čestné, jak hládá každý jeden jeho člen, tak by tyúdaje byly i v průkazech, což nejsou, takže nakonec se nabízí otázka k čemu pálení, k čemu genotyp, do kelu s čipy, pojďme vyznávat zákon džungle :-)) nakonec čím výš se podívám, tím džunglovitěji se jedinci chovají, tak k čemu taková rádoby preciznost v chovu jiného živočišného druhu, když nezvládáme ukočírovat ani druh vlastní...

thesun

Vloženo 31.12.2005 - 22:36
:-) je to smutný ale je to tak, nechápu povinnost psů a koně se pálí jak za doby kamené :-(((

Katka Segečová

Vloženo 1.1.2006 - 10:48
Čipování psů není celoplošně povinné, záleží na místní vyhlášce.

Helena Smutná

Vloženo 2.1.2006 - 0:00
Ale já ho nenechávala pálit kvůli krádeži; myslela jsem to tak, že mi to nevadí a tohle vidím jako pozitivní - byť asi vedlejší - důsledek. V principu moc nechápu to někdy se objevující brojení proti pálení; se zvířaty děláme i horší věci - třeba díry do uší nebo kupírování. I koním, a celé roky; železo do huby železo na nohy, kdejaký kšír a řemen.. my lidi jsme někdy děsní alibisti. Já jen, že není jedno, kdo to pálení dělá. Na valáškovi ten výžeh je sice vidět a dá se bez potíží přečíst, ale je nenápadný a hlavně malý. Na kobylce mám z místa jejího rodiště výžeh dusíkem a je to estetická odpornost odrostlá do olbřímích rozměrů, i když jí je to nejspíš naprosto jedno. Na čipování budu věřit, až bude mít každý policajt a celník a myslivecká hlídka a vůbec kdekdo univerzální čtečku a dostupnou databázi - a nabudou podezření a zadrží zvíře v momentě, kdy čip nenajdou. Ovšem i čip se dá vyjmout, takže... Ono i číslo se dá přepálit, ale to je vidět, aspoň chvíli. Všecko jde, kdejaký podvod... no, až tak to neřeším, mí koně určitě nejsou takové hvězdy, aby to někomu stálo za to. To jen pro mě...

Jitka Jiříková

Vloženo 2.1.2006 - 14:53
Čtečky nejsou univerzální -jsou na malá a velká zvířata zvlášť, ale lze to občůrat, protože čtečka na velká zvířata přečte i malá, ale obráceně ne, takže nakoupit jen čtečky pro velká zvířata a přečte to od papouška po slona....jde tam totiž o hloubku čipu ve tkáni a ta je u velkých zvířat větší, tak to chce silnější čtečku. Já jinak koně čipovaného mám- hucul, ale je mi to na houby, protože , když jsem využila mezeru v zákoně a ten mi umožnil označit koně čipem místo výžehu, tak následující dementní zákon to zrušil a bylo mi pohroženo, že mi vyřadí kobylu z evidence, jestli jí dodatečně nenechám dát vypálit nebo udělat genotyp. Takže jsem stejně vyhodila peníze za genotyp a ve finále máme i výžeh, jen ne vypálený v kožiše, ale jen na papíře , protože do papírů se dává automaticky každému koni ,aby v tom prý nebyl bordel..... Mimochodem, je povinné čipovat koně, se kterým jedete do zahraničí.Takže třeba i jen na Slovensko .

Katka Segečová

Vloženo 2.1.2006 - 15:00
Z jakého předpisu vyplývá povinnost čipovat koně před cestou do zahraničí? Označit zvíře (mikročipem a přechodně i tetováním) je povinné před cestou do zemí EU se psem, kočkou či fretkou.

Jitka Jiříková

Vloženo 2.1.2006 - 15:58
Nevím, kde přesně jsem to četla, jestli někde u označování zvířat nebo u veterinárních předpisů pro přesuny (myslím, že to je u přesunů na závody do zahraničí)....prostě je fakt, že celá slavná EU na nějaké pálení dlabe, protože je co (?!) -po pár letech a někdy už rovnou při pálení nečitelný a lze z nich vydedukovat co? Naprosto nic pro cizince. Čip přeci jen nese určité informace, takže je cenější označení a proto EU vyžaduje, aby pohybující se koně po jejím území byly čipovaní bez rozdílu plemen,věku a národnosti....vyjímka je snad jen u koní na maso, ale to nevím jistě. Fakt je, že čip nese myslím dvanáctimístný číselný kód. První trojčíslí je 203 a to je stejné u všech zvířat je to totiž kod státu z kterého pochází, takže 203 je Česká republika a podle toho už ví na který národní registr čipovaných zvířat se obrátit a to je mezinárodně propojené a dostanou požadované informace o jakémkoliv zvířeti, kdekoliv na něj narazí.... Počítá se hlavně u ověřování totožnosti koně třeba při přesunech přes celnici, na závodech a tak. Neexistuje kod se stejným číslem, takže to vylučuje podvodníky využívající podobu některých koní ona i identická dvojčata by měla každý jiné číslo čipu....

Petra Polcrová

Vloženo 2.6.2006 - 8:30
Je možné si v ČR nechat koně očipovat místo vypálení? Pokud ano, za kolik? díky

Katka Segečová

Vloženo 2.6.2006 - 9:01
Ano, je možmé nechat koně očipovat, ale ne jako alternativu k vypálení. Zákon o evidenci a označování koní stanovuje, že koně mohou být označení buď vypálením a popisem (slovní+grafický) nebo musejí mít stanovený genotyp a popis. Povinně se čipují klusáci a A/1 (hříbata a koně, kteří budou startovat v zahraničí, kde se čipování vyžaduje, to jenom pro upřesnění, aby někdo nepanikařil, že nemá svého hobíka očipovaného :-)), na webu JC http://www.dostihy.cz/download/724.doc je seznam veterinářů, kteří čipují pro Jockey Club plnokrevníky, ty by ti případně mohli poskytnout info, zda a za kolik by očipovali jiné plemeno. Plňasům hradí čip JC.

Petra Polcrová

Vloženo 2.6.2006 - 9:23
Děkuji Medeo. Pokud je genotyp alternativou výžehu, bude asi cena stejná.

Kateřina Čápová

Vloženo 2.6.2006 - 9:36
Genotyp se platí laboratoři, která ho z krve nebo žíní provede, cca 600-1100 Kč. Výžeh provádí obvykle inspektor při popisu hříběte.My jsme naše mimi nepálili. Katka

Katka Segečová

Vloženo 2.6.2006 - 9:45
Myslím, že pálení je levnější. Jinak genotyp dělají v imunegenetické laboratoři ČCHS v Hradíšku a v Brně a v Brně by to mělo vyjít levněji. Zkus si projít starší příspěvky, je to oblíbené téma :-)))

Vendula Ambrožová

Vloženo 2.6.2006 - 9:54
V Brně udělají genotyp ze žíní za rovných 600 Kč. Platila jsem to asi v půlce května.

Martina Castulikova

Vloženo 7.6.2006 - 9:32
Kupovali jsme koně na Slovensku před 2 měsíci. Nabídli mi i očipování. Zaplatila jsem za něho 1000 KS. Říkali mi, že je to teď levnější, časem že podraží...

Eva Marková

Vloženo 7.6.2006 - 9:54
Samotné očipovanie je pomerne lacné, my sme platili tiež asi pred dvoma mesiacmi 500 Sk. Problém je v tom, že na plnohodnotnú identifikáciu je aspoň na Slovensku nutné k čipovaniu mať spravený aj genotyp a to stojí cca 2000 Sk, možno aj viac v závislosti od vzdialenosti od povereného laboratória (na Slovensku je tuším len pri Nitre).

Martina Castulikova

Vloženo 7.6.2006 - 10:06
Kůň měl při prodeji vše vyřízené, to čipování bylo "navíc", do budoucna...

Šárka Labajová

Vloženo 7.6.2006 - 10:16
Ceny čipování jsou různé v závislosti na druhu a ceně samotného čipu a veterináři, který úkon provádí. Čipování čipem Datamars stálo u psa 750,- Kč včetně Petpasu ( vystavení pasu 120,-) Tudíž samotné čipování 630,-, u koně by to asi bylo dražší o dojezd, pokud ho nepřivlečete do ordinace :-)))))) Asi budou velké rozdíly dle různých krajů a cenové hladiny veterinářů. Po očipování může být zvíře zaregistrováno v Centrálním registru zvířat, určitě by to mělo výhody při třeba zaběhnutí koně a urychlení vyhledání majitele.

Eva Marková

Vloženo 7.6.2006 - 10:18
To znamená, že identifikáciu mal spravenú ináč - pravdepodobne je aj vypálený.

Dagmar Hrusova

Vloženo 7.6.2006 - 11:55
Myslíš, že v dnešní době, kdy čipy nejsou obvyklé, bude někdo zkoumat, zda kůň zmateně běhající po silnici má čip? V tomto bych byla malinko skeptická. Nefunguje to všude ani u psů a tam už je to přeci jenrozšířenější. Navíc, kdo má čtečky na čipy? Ty čipy jsou stejné pro všechny zvířata a všechny čipy přečte jedna čtečka? Ptám se protože nevím. A o identifikaci koně čipem jsem původně taky uvažovala, ale pak si řekla, že nikoho nenapadne hledat čip, takže to jsou akorát vyhozený peníze.

Martina Castulikova

Vloženo 7.6.2006 - 12:04
Příklad: co když Ti koně někdo zcizí, výpal nebude dobře čitelný, koně vypátráš a nový majitel se bude jen smát? Čip je 100%-ní důkaz při zjišťování totožnosti koně.

Dagmar Hrusova

Vloženo 7.6.2006 - 12:11
tak odeberu krev na genotyp? Nevím, trochu se bojím, že když mi ho ukradnou tak buď půjde hned do salámu, nebo někam, kde ho nenajdu. Má policie čtečku na čipy běžně?

Martina Castulikova

Vloženo 7.6.2006 - 12:16
Myslím, že čtečky běžně mají k dispozici. Alespoň u nás ve městě jsem se setkala s měšťáky, kteří se čtečkou kontrolovali psy (psi nosí známky s čipy).
1 2