čipování

Renata Štieberová

Vloženo 26.2.2005 - 12:18
Koupila jsem už čipovaného koně, kterého jsem nechávala označit a byl mu vystaven Průkaz koně. Nyní bych chtěla ten čárový kód přelepit z toho staréhi průkazu do nového-pro pořádek. Odlepit šel snadno. Kam by jste jej v PK nalepili? hned na obálku k číslu výžehu nebo do poznámek na volný list?

Katka Segečová

Vloženo 16.10.2006 - 16:17
V současné době, kdy se povinně čipují pouze klusáci a A1/1, nemá valný význam koně čipovat, protože neexistuje centrální evidence čipovaných koní, veterináři, PČR, VS a pod. instituce nejsou v dostatečné míře nebo vůbec vybaveny čtecími zařízením, takže situaci v případě krádeže by to příliš neřešilo. Jinak JC ČR si samotný čip cení na 200 Kč + práce veterináře.

Klára Procházková

Vloženo 16.10.2006 - 18:19
Jen takový malý dotaz, o čipování nevím nic, tak se ptám. Není teoreticky možno, když už by někdo ukradl koně, ten čip co má v sobě lokalizovat a vyoperovat?

Eva Marková

Vloženo 17.10.2006 - 8:58
V rámci výstavy Kôň 2006 bola prednáška MVDr. Polakoviča o čipovaní koní. Tam bolo vyslovene povedané, že ak by chcel niekto čip koňovi vybrať, musel by mu zmasakrovať tretinu krku, čo je logicky pre človeka, ktorý by chcel koňa ďalej predať, nežiadúce.

Klára Procházková

Vloženo 24.10.2006 - 16:39
Když se to vezme pro srovnání:je těžší odstranit čipa nebo výžeh?po čem jsou pak výraznější pozůstatky / zmínky na kuži?

Petra Polcrová

Vloženo 24.10.2006 - 16:51
Máte v podstatě pravdu, ale není pravda, že čip nahradí pálení. Právě jsem to absolvovala s hřebečkem. Taky jsem řekla pálení NE. Takže, pozvete si příslušného komisaře pro kraj, ve kterém žijete a on vám hříbě popíše a dá mu číslo, ale nevypálí ho. Vy mu vytrhnete zíně z hřívy, pošlete je do brna na DNA, protože kůň musí mít modrý průkaz, který vystavuje komisař a musí bát označem popisem a číslem(pálením) nebo dnatypem. Čip s tím nemá nic společného. Pokud si necháte koně očipovat, zapíšou vám to číslo do průkazu ale kůň musí mít buď výžeh nebo DNA typ. Můžete si to přečíst na www.uek.cz a DNA se vyžizuje na www.lamgem.cz, je tam formulář a všechno co potřebujete vědět. Až si to vyřídíte, pošlete DNAtyp komisaři co vám hříbě popsal a následně Vám pošlou modrý průkaz. A to je všechno. Konci pálení koní v čechách a na moravě zdarP.S.: číp je navíc

Renata Štieberová

Vloženo 25.10.2006 - 12:29
Tak tak, všichni koně musí být označeni, ale čip není v tomto smyslu dostačující. Při stanovení genotypu se posílají žíně nebo krev do Brna, ale myslím, že u koní zapsaných v PK se to musí posílat do Hradišťka. Ale to už možná neplatí. Na toto jsem se ptala vloni. Já mám koně pálené, ale jeden má ještě čip z doby než jsem byla jeho majitelkou. Je čipovaný asi před 5-6lety a jsem zvědavá, jestli půjde přečíst, chystám se, že zajdu k veterináři a uvidíme, co se dozvíme. Prý dříve nybyly čipy sjednocené a některé čtečky nejsou schopny načíst starší typy čipů a taky bylo více registračních míst. Dnes už je to sjednocené.Taky v době, kdy mu byl čip dávám, kůň se jmenoval jinak než nyní, měl o rok jiné datum narození....Mám přelepený ze starého očkováku čárový kód do modrého průkazu a beztak tam jsou rozporné informace:-(

Eva Marková

Vloženo 25.10.2006 - 14:00
Na tej prednáške bolo ukázané, ako je možné zmeniť identitu vypáleného koňa (alebo ináč "staré handlácke triky"): - krížom cez výpal sa spraví rezná rana- výsledná jazva a posunutie krajov okolia rany spôsobia po zahojení nečitateľnosť výpalu- keďže je výpal nečitateľný, kôň sa prepáli (kľudne aj oficiálne) - možno na pôvodné číslo, možno napríklad na číslo koníka s kvalitným PP, ktorý si pred týždňom zlomil nohu

Věra Borecká

Vloženo 27.11.2006 - 20:05
Prosím o jakékoliv informace o čipovní koní (hříbat). Kolik to stojí a jestli to je povinné,....

Katka Segečová

Vloženo 28.11.2006 - 9:14
S výjimkou A 1/1 a klusáků povinné není a nepatří ani mezi metody označení, které vyžadují naše právní předpisy. To jsou pouze výžeh (+grafický a slovní popis) nebo genotyp (+grafický a slovní popis)).

Zuzana Maternová

Vloženo 28.11.2006 - 10:53
A u A1/1 je to povinné i u dospělých? Nebo jen u hříbat? Omlouvám se za hlopý dotaz, jen mě to zajímalo.

Katka Segečová

Vloženo 28.11.2006 - 10:57
Hloupý je ten, kdo neví a neptá se :-))Je to povinné pouze u hříbat a u koní, kteří jedou na dostihy do zahraničí a tamní dostihová autorita čipování vyžaduje. Takže pokud máš plňáska na hobíky, tak ho nemusíš nechat čipovat :-)

Petra Jílková

Vloženo 28.11.2006 - 11:21
To je zajímavé zjištění, že není povinné čipování. Letos se mi narodil hřebeček CS, zavolala jsem si jako obvykle "vypalovače" hříbat. Přijeli a po zjištění, že je CS mi oznámili, že mají zakázáno vypalovat tyto hříbata, že si je popisuj Muller sam a POVINNĚ ČIPUJE a zaplatím místo 300 Kč cca 1200Kč. Samozřejmě se mi to nelíbilo tak jsem ho jednoduše nechala zapsat pouze jako teplokrevní typ za 300 Kč, protože ho stejně budu kastrovat.Tak by mě zajímalo jak je doopravdy? Protože jsem se dal o to nezajímala.

Katka Segečová

Vloženo 28.11.2006 - 11:27
Je potřeba rozlišovat věci věci, metody označení a evidence, které vyžaduje zákon a pak metody, které může vyžadovat autorita vedoucí plemennou knihu daného plemene. Zákon říká, že každý kůň v ČR musí být označen buď výžehem a nebo musí mít genotyp. Autorita vedoucí PK (u A1/1 je to Jockey Club ČR, u klusáků ČKA) pak může stanovit, že pro zápis do PK je potřeba mimo jiné i čip.CS není moje parketa, nicméně pokud je Muller pověřen vedením PK pro CS, může nařídit povinné čipování i pro CS. Vedle toho ale stále kůň musí být označen i tak, jak vyžaduje zákon. Tz. že např. plnokrevníci mají vedle čipu i povinně genotyp.

Rafi Hamoudová

Vloženo 28.11.2006 - 14:18
to mi prijde nejake divne... faktem je, ze CS popisuji vetsinou jini inspektori nez CT, takze proto ti ho mozna odmitnul vypalit. Jinak tohle je z RPK CS: VIII. Označování a pojmenování koní1. Označování a identifikace je specifikováno platnou vyhláškou MZ ČR č. 357 Sb. o označování a evidenci koní, prasat, běžců a zvěře ve farmovém chovu a o evidenci drůbeže, plemenných ryb a včel a provádí se stanovením genetického typu nebo výžehem podle znění § 4 odstavce 3 uvedené vyhlášky2. Označení příslušnosti koně k PK se může vypálit do levého stehna při hodnocení mladých koní symbolem CS, a to podle bližšího upřesnění, které vydá RPK.3. Při zápisu plemenných zvířat do PK se příslušnost zvířete k PK označuje v identifikačních dokumentech koně.4. Vlastnické výžehy mohou být provedeny na pravém stehně po schválení výžehu nositelem PK.5. Hřebci jsou pojmenováni jménem, jehož začáteční písmeno je stejné jako začáteční písmeno jména jeho otce. Jednou přidělené jméno se nesmí použít pro jiného hřebce dříve než po uplynutí min. 2 generací. Výjimku tvoří praví bratři stejného jména, kteří se rozliší dodatkem I, II atd.6. Rozhodnutí o pojmenování plemenných klisen přísluší chovateli, doporučuje se, aby při pojmenování klisen zapsaných v PK začínalo jméno klisny stejným písmenem jako jméno její matky.

Věra Borecká

Vloženo 28.11.2006 - 14:21
No právě v loni se nám narodily 4 hříbata.1 ČT a 2 CS a jeden poník.A ze toho nebou palit ale cipovat. Nakonec ho pálili a nečipovali. Letos máme 6 hříbat,někteří ČT a někteří CS a všichni se čipovali i pálili....A svýho loŇskýho hřebečka jsem chtěla taky očipovat,ale bylo mi řečeno,že to je zbytečný a že bych musela mít svoji čtečku,....Můžu se ještě zeptat,jak je to s výžehem ČT? Můj hřebec je ČT ale když se pálil ČT na hlezno nedostal. je to povinné?Já abych s tím neměla nějaké problémy.

Milena Štěpánková

Vloženo 1.12.2006 - 17:53
ČT na stehno dostávaj hříbata jejichž matka je zapsaná v hlavní plemenné knize......letos jsem to absolvovala:-)))

Sirah

Vloženo 26.8.2009 - 13:37
Dobrý den nevím zda se to tady už probíralo tak se kdyžtak omlouvám ale začalo platit poviné čipování koní.Platí to i pro starší koně co mají výžeh že musejí mít tet i čip?děkuji

Sarka Levová

Vloženo 26.8.2009 - 14:03
Zatim je to pokud vim omezene pouze pro nove registrovane kone - hribata. Musi mit cip, k nemu se ale porad jeste musi delat i vypalovani - tedy u CT. Jak je tu jinych plemen netusim, u CS staci to cipovani. Ale ze by se jiz zaregistrovani a vypaleni kone museli jeste docipovat jsem neslysela...

Kateřina Achsová

Vloženo 26.8.2009 - 14:18
Podle posledního zápisu ze zasedání předsednictva ČT a rady PK ČT se ještě nečipujou ani "čétéčka".

Sirah

Vloženo 26.8.2009 - 14:31
děkuju

veronika sixtova

Vloženo 27.8.2009 - 17:21
Reakce na 1325449: U haflingerů je povinné čipování i výžeh - schválila to RPK. Povinné pro hříbata narozená v letošním roce a všechny následné (tudíž se nevztahuje na starší jedince) - pozor schváleno čipování typizovanými čipy, které aplikují pouze inspektoři chovu.

Martina marta1

Vloženo 27.8.2009 - 22:08
kacaa: Podle posledního zápisu ze zasedání předsednictva ČT a rady PK ČT se ještě nečipujou ani "čétéčka".
U nás se letos již letos narozené "čétéčko" čipovalo, dle inspektora povinně...

Šárka Dolanská

Vloženo 27.8.2009 - 22:37
marta1: U nás se letos již letos narozené "čétéčko" čipovalo, dle inspektora povinně...
A jak to tedy probíhá? Čipuje se místo pálení do sedla, ale co výžeh ČT?

Kateřina Achsová

Vloženo 28.8.2009 - 8:23
Reakce na 1325780: Také poprosím o podrobnosti. Já už se pomalu smiřovala s faktem, že se letos cejchování nevyhneme. Z jaké jste oblasti?

veronika sixtova

Vloženo 28.8.2009 - 8:45
Reakce na 1325807: Jak jednoduché - stačilo zvednout telefon a dvě minuty hovoru s inspektorem;-) - u hříbat ČT je povinné čipování i pálení!! Informace úplně horká a přímo od zdroje:-)

Kateřina Achsová

Vloženo 28.8.2009 - 9:20
Reakce na 1325813: Pálení do stehna nebo i do sedla?

Šárka Dolanská

Vloženo 28.8.2009 - 9:49
rumba07: Reakce na 1325807: Jak jednoduché - stačilo zvednout telefon a dvě minuty hovoru s inspektorem;-) - u hříbat ČT je povinné čipování i pálení!! Informace úplně horká a přímo od zdroje:-)
No radši se zeptám tady, než otravovat inspektora:-) díky za info Rumbo. V tom případě ale dost dobře nechápu, proč tedy zůstalo obojí pálení+ještě navíc čip...

veronika sixtova

Vloženo 28.8.2009 - 12:41
Reakce na 1325826: Já ho neotravovala - já ho zavolala protože se mně to týká a navíc ho potřebuji popohnat, aby přišel na moje hříbata:-) U haflingerů ti to mohu zdůvodnit a předpokládám, že u ČT to bude podobné - čipování nařídil Zákon o označování (číslo teď hledat nemíním) a zachování pálení jsme si odsouhlasili, protože umožňuje prostě čitelnou a snadnou identifikaci pro všechny (majitele, prodávající, kupující, veterináře apod.), nejen pro ty, co budou vlastnit čtečku. Zakázáno to zatím není a co není zakázáno, to je dovoleno;-)

Martina marta1

Vloženo 28.8.2009 - 13:57
[quote=sarka]
marta1: U nás se letos již letos narozené "čétéčko" čipovalo, dle inspektora povinně...
A jak to tedy probíhá? Čipuje se místo pálení do sedla, ale co výžeh ČT? [/quote] Je to pravda, pálení do sedla i stehna je u ČT stále povinné, a čip je ještě navíc. Čipuje se do levé strany krku, těsně pod úrovní hřívy, inspektor potom zkontoloval že je čip správně čitelný. Komplikace žádné, ani jsem ho nenahmatala.... A zřejmě je i nový systém čísel výžehů v sedle, já čekala pěticiferné a po dvou číslech bylo hotovo...
1 2