Cena za ustájení

Klára Hoskovcová

Vloženo 8.8.2006 - 12:44
Chtěla bych se zeptat na váš názor na cenu ustájení.Už máme valacha a sháníme společnost.Kun je v boxe asi tak 2,5 x 3,5m nevím to presne,ale má kun ma 163 a v pohode se tam vejde.Boxy jsou celodreveny.Krmime 2x denne a pres den mu tam neco treba hodim.Jako pastvinu pouzivame sad,rozdeleny na 2 casti:1.bez stromu,2.se stromy.O koně se můžu postarat,ale to neznamená,že si někdo řekne a já mu budu denně čistit a sedlat koně a nájemník si přijede jen zajezdit.Anebo to dělat můžu a zvýším mu cenu cenu za ustájení.Naše ustájení zahrnuje: krmení 2xdenne(seno a oves zajistujeme my),piliny,popr.kydani. S nájemníkem bych se mohla klidne domluvit i na vic vecech,ale jestli za priplatek,to nevim.Asi podle toho co by to bylo.

Božena Dušková

Vloženo 8.8.2006 - 12:54
Ještě přidej lokalitu, kde se nacházíš, jak je to s dopravou - jestli tam něco jezdí nebo jestli je nutné auto. Také jaké jsou možnosti ježdění - jen terén, nebo máš k dispozici jízdárnu a na ní třeba nějaký skokový nebo jiný materiál, jestli je k dispozici v okolí třeba nějaký terén. Taky jestli má člověk kde spočinout, když si chce jen tak posedět, možnost stravování v místě, atd. To vše může cenu ovlivňovat.

Klára Hoskovcová

Vloženo 8.8.2006 - 15:23
Jsme na vesnici 7 km od města a dostat se sem dá dost snadno.Já jezdím v sadu,ale ted uz pomalu jezdím ven.S okolím co se týče luk,je to složitý.Jsme na kraji vesnice,takže se musí chvíli jít cestou s kamenama nebo na kraji pole.Pak se dostaneš k lesu.Moc luk tu neni(alespon v okoli ,ktery znam tak 2km od vesnice moc luk neni),ale lesu je tu dost.Zadny prekazkovy material tu neni,jsme obycejna venkovska staj.A ja zatim po skocich s konem netouzim.

Renata Koseková

Vloženo 8.8.2006 - 15:35
To jsou jednoduchý počty, spočti náklady+co chceš za práci a výjde ti z toho suma za ustájení. Já bych dala tak 2000kč.

Klára Hoskovcová

Vloženo 8.8.2006 - 18:14
Chci se zeptat co tak může nájemník požadovat po majiteli stáje

Svatava Punčochářová

Vloženo 8.8.2006 - 18:33
To, co má uvedeno ve smlouvě:o) A co se do ní napíše, to už je na vás. Obvyklé je místování, krmení x-krát denně tím a tím, pouštění do výběhu, v případě nutnosti zavolání veterináře (přičemž účet za něj proplácí majitel pochopitelně). V některých stájích je v ceně i doplňkové krmivo, čištění, dekování, bandážování... koní, popř. jejich pohybování - také se to ale do té ceny i odráží.

simona Pivoňková

Vloženo 8.8.2006 - 18:52
ono cena je podivná věc ne přímo odrážející kvalitu a objem poskytovaných služeb. Mohou se lišit vstupy, tobě jde asi o to, aby tvůj koník nebbyl sám. Když jsem já chtěla koně do party, tak jsem kamarádce ustájila koníka za náklady, jak páše Renule. Ovšem byl to koník výběhový, takže nakrmit, vykydat, pustit do výběhu, večer pokontrolovat nožky a kožíšek a dost.... nejezdilo se na něm, tudíž nebyla třeba sedlovna, šatna, jízdárna, terény... nic.... majitel koně na ustájení může požadovat ledacos, pokud to jsi schopna poskytnout. Takže jednodužší by bylo, kdybys vypsala co a za jakou cenu poskytuješ, pak v tom vudou mít jasno obě strany. Já bych podle dostupnosti a dohodnutého objemu krmiva a četřnosti kydání byla ochotna dát asi 2500 pokud by kůň dostával dost krmení a byl přes den venku. A nestál na hnoji. A byl nad ním základní dohled - tj - odřel se, přijdeš na to nejpozději večer a zastříkáš dezinfekcí, ztratil podkovu - ihned posíláš sms, má koliku - vodíš a voláš vererináře - samo na můj účet a taky voláš mě, abych byla v obraze. Pokud není jízdárna nebo louka která k tomu účelu slouží, není šatna, není zázemí, není dobrý terén, tak vzhledem k množství stájí asi zástupy před stájí mít nebudeš, ale pokud někdo hledá za levno místo, kde bude chodit na špacíry, tak se mu u tebe bude možná líbit :-)

Sára Gigová

Vloženo 9.8.2006 - 7:52
A mohla by si napsat, kde přesně to ustájení nabízíš? Aspoň u jakého města, když se ti nechce psát přímo tu vaši vesnici. :-)

Klára Hoskovcová

Vloženo 9.8.2006 - 9:10
Nabízím ustájení 7 km od Klatov.

Kateřina Mrázová

Vloženo 9.8.2006 - 13:49
Taky se zeptám, protože majitelka stáje o mě šíří zvěsti, že jsem vyděrač... Takže: můj kůň má k dispozici 2 ha pastvy, a až přijdou kruté mrazy, kdy nebude reálné na pastvě udržet vodu, bude přes noc ve stáji. Stáj má boxy, ale je vlhká, špatně větratelná a samozřejmě veškerý pořádek v ní mám na povel já: letos na jaře jsem z ní vyvezla skoro celou multikáru bordelu starého počítám kolem 10ti let. Voda se musí točit do kýblů, napáječky totiž nefungují. Veškeré opravy zařízení související s mým koněm platím a vykonávám sama (box jsem si také postavila na vlastní náklady). O chod stáje a pastvin se starám já sama: zateplením oken a dveří v zimě počínaje, stavěním a udržováním ohrad po celý rok konče. Jediné, co si zařizuje majitelka, je vývoz hnoje, kterého můj věčně venku spící kůň neudělá. Na údržbu a zprovoznění pastvin na jaře spotřebuji nejméně 4 víkendy plné práce (úklid sena a bobků), a další provoz spočívající v obdenní kontrole drátu a ohrady vyjde zhruba na dvě až čtyři hodiny týdně. Koně jsou teď non stop venku, takže je ráno v pět krmím, odpoledne krmíme ve stáji po práci. Majitelka stáje je povoláním vychovatelka, která ráno spí (koně jsem jí do výběhu raději vodila já, aby nemusel zavřený doma čekat do deseti hodin, ne-li do oběda), a po zbytek dne paní slouží 3krát týdně odpolední, z toho dvakrát noční. V době její nepřítomnosti se o jejího koně starám já. Svého koně si dělám sama, se vším všudy: případnou podestýlku a krmivo si platím a sháním sama, starám se i o takové záležitosti, jako je očkování, odčervení a kování – pro oba koně. V těch největších vedrech jsem navážela do výběhu vodu i po 60 litrech naráz, na mém koni, protože majitelce se nechtělo chodit s vodou do kopce a její traktor je „někde“ s prasklým bokem. Shrnuto: mám na krku dva koně, z čehož jeden je můj a druhý je závislý na příjmech z ježdění, o což se staráme spolu s trenérkou (třikrát týdně zhruba 2 hodiny práce). Péče majitelky spočívá pouze v tom, že do výběhu odnese jednu dávku jádra, dva barely vody a pokud má dovolenou, tak chodí jezdit. Bydlím v maloměstě, kde je cca 3 tisíce obyvatel, nejbližší větší město je cca 40 km daleko. Jízdárnu sice máme, ale to naše dílo, se kterým majitelka nemá nic společného. Jejího koně dotují děti – platí mu pouze a jen seno, plus poplatky za pronájem pozemků. Kolik s tímhle přístupem ode mne může měsíčně požadovat korun českých za ustájení? Díky, draace

simona Pivoňková

Vloženo 9.8.2006 - 14:03
upřímně já na jejím místě bych byla ráda, že mám koně do party a neřešila bych kolik jí máš platit, protože na její vrub jde nájem a daň za nemovitost a pozemky, což na dani bude řádově kolem 4000 je-li něco v nájmu, pak možná víc za dva ha to může být max 3000 navíc, pak za ní jde voda a elektřina, takže roční náklad je cca 10.000, ale možná se pletu. Na tvůj vrub jde ohrazení pastvin a to jsme u dvou hektarů už nejspíš nad cenou jejích nákladů... krom toho na tvůj vrub jde práce. Počítám-li 500 na koně měsíčně a to jsem u země, protože některé stáje kalkulují i dvoujnásoběk této částky, pak za tebou jde 12000 ročně za práci u dvou koní. Pokud si krmivi každá hradíte ze svého, tak na ní je ještě vyvážení hnoje, což pokud uklízíš výběh je bohatě vyváženo touto činností.... Suma sumárum by měla být ráda, že tě tam má. Pokud se jí ještě staráte o zákazníky, tak bych skoro řekla, že je ti něco dlužna, když ne v penězích, tedy alespoň v nějaké laskavosti... Ale těžko soudit, když neznáme mínění druhé strany a skutečné nároky na vstupy.... Navíc tady hraje nabídka a poptávka, když odejdeš jinam, kdo to bude dělat ? máš ale kam jinam odejít ? jak jsem psala výš, ne vždy, vlastně spíš málokdy je poměr kvalita a cena v rovnováze...

Kateřina Mrázová

Vloženo 9.8.2006 - 14:31
Mno, já to na jaře balím, můj kůň už má zaplacený roční pobyt na pastvině. Zbývá najít nového majitele tomu druhému koni, protože když tam nebudu, tak on ji jednoho krásného dne zakousne a sežere. Ale zpět k té ceně: takticky mi naznačuje, že když ve Varech stojí jenom pobyt v boxu přes 3 tisíce, tak bych jí měla dávat víc, než ten litr. Poslala jsem ji někam, takže ji "vydírám", chudinku...

frajerka frajerka

Vloženo 9.8.2006 - 17:27
Jé Káťo a kde přesně bydlíš, já taky bydlím kousek od Varů. Míša

Martin Blazek

Vloženo 9.8.2006 - 23:55
2000?? To je pomalu jen za hole naklady na krmeni, ne??? To se jeste dneska nekde necha sehnat ustajeni za 2000??? Ja osobne bych tedy za tyhle penize kone do staje nechtel, protoze by mi to nepokrylo ani naklady, natoz moji praci. Neco jineho by bylo kdyby dotycny chtel pomoci i s druhym konem a byl spoleh, ze kdyz je on, nemusim ja a naopak..

simona Pivoňková

Vloženo 10.8.2006 - 9:57
edřichu jde o to, kde stáj je, protože se velmi liší ceny vstupů, někde dostaneš seno za děkuju od sousedů, obzvlášť když jde jen o dva tři koně, jinde si každý metrák poctivě zaplatíš třeba i 350 korunama... oves je od 200 až po 440, hnůj někde za vyvážení platíš a je problém kam ho dát, jinde ti zahrádkáři vyberou hnojiště do dna... ekeltřina asi není zásadní položka stejně jako voda, nájem za pozemky taky hraje roli. POkud je to někde u Klatov, tak za 2000 bys koně nakrmil královsky. A že druhá dívčí dělá víc než první je popsáno... ona vlastně platí jen za pronájem boxu, jak jsem pochopila, protože kemivo si shání sama, kydá sama, koně pouští sama a to platí u obou koní... J8 taky neumím ustájení za 2000 a to právě díky vstupům a pak tomu, že tu nemám "otroka" na práci za děkuji, ale musím jí dělat a přece jen to nějaký čas zabere. O ustájení a ceně za ní už tu bylo popsáno mnoho stejně jako o ceně kterou člověk musí počítat na koně doma. Ilísek umí mít doma koně za 500 měsíčně, já tak kolem těch 1700- 2000 podle složení krmné dávky. Ona seno dostává, já kupuju, ona dá hnůj zahrádkářům, já vyvýžím, ona nekrmí moc jádra - má hafloše, já ano a k tomu granule a lněný semínko a vitamíny... ona jezdí po loukách, já si udělala kruhovku a travnaté kolbiště, a tak dál... vždy je třeba znát podmínky na začátku, než odsoudím cenu na konci :-)

Kateřina Mrázová

Vloženo 10.8.2006 - 10:40
ahoj... žlutice:o)

Pavla Sedlakova

Vloženo 10.8.2006 - 11:18
Káťo a kam na pastvinu si budeš dávat koníka? Do Mostce? Jestli bys třeba někdy nejela na vyjížďku... ;-)

Renata Koseková

Vloženo 10.8.2006 - 11:54
no záleží fakt na tom, jak kdo má velké náklady. Já když sem si tenkrát kupovala většinu věcí jako krmivo a seno, podestýlku jsem měla, tak mě to vycházelo na 1500kč měsíčně. Teď, ač je to neuvěřitelné, mám náklady 0kč, nebo 50kč, podle toho, jestli stelu slámou, nebo pilinama, který si teda musím kupovat...žok za 50kč:-D No, vitamíny teda taky kupuji, ale jak kdy. Maminka dělá zootechničku, takže mám všechno u ruky. Takže více méně já, teď můžu ustájit koně za hooodně levno, kdybych ho měla kam dát:-D Jenže mám problém s místem pro druhého koně. Boxy máme, ale výběh je malý. No to je jedno, každopádně si dokážu představit, že i za těch 2000kč se dá kůň ustájit, záleží na tom, jaký kdo má podmínky a hlavně jaký má možnosti. Až bude kobyla starší, až budeme aktivně jezdit, zase bude potřebovat jiné věci, teď je to mládě, takže ani té práce není kolem hodně, no, je to prostě zase o něčem jiném, nic méně myslím, že i za 2000kč se nechá kůň ustájit v dobrých podmínkách. Viz. např. Klementýnka, když měla Goliho u Lenky...(snad neva, že udávám jako příklad:-D)

frajerka frajerka

Vloženo 10.8.2006 - 12:28
Já bydlím na opačnou stranu, 20 km od Varů.

Kateřina Mrázová

Vloženo 10.8.2006 - 14:58
ahoj, na vyjížďku můžeme i teď... na Mostec jezdím na pokec a na čaj, a vypadá to, že kůň skončí zrovna tam:o)

Pavla Sedlakova

Vloženo 10.8.2006 - 16:07
Tak fajn, ja ti asi radsi napisu mail, co? :-)

wes wes

Vloženo 10.8.2006 - 16:39
naklady za krmeni? seno dejme tomu 500/300kg balik, oves 250/q, neco voda... ale porad ti imho dost zbejva..