bandážování

Petronelka Sklenárová

Vloženo 31.3.2010 - 9:35
Dobrý deň už dlhšiu dobu sa snažím nájsť odpovede na moju otázku ohľadom bandážovania..zaujímalo by ma kedy a prečo sa koňom bandážujú nohy.... raz pri tréningu mi tréner povedal aby som koňa nebandážovala ale používala radšej klasické šlachovky, pretože kôň sa mi môže nablistrovať... odvtedy ležia moje nové krásne kárované bandáže v skrini:) .. Dosť často vídam na westernových súťažiach, pri parkúroch alebo drezúrnych výcvikoch bandáže.. načo potom vlastne sú? Prečo sa koňom pri tréningu nohy bandážujú? Kedy bandážovať...a prečo? ...

Milan Krejsa

Vloženo 31.3.2010 - 9:53
Reakce na 1356244: To i se šlachovkama. Bílkovina se rozpadá už na nějakých 50 stupních a každým přehřátím se oslabuje funkčnost té šlachy. Proto se třeba do dostihu tak moc nedávají různé šlachovky a banadáže, pokud to není nevyhnutelně nutné. Navíc co jsem slyšel tak 80% chráničů svůj účel neplní, z nedostatečné pevnosti a schopnosti ochránit šlachu.

mismon

Vloženo 31.3.2010 - 9:56
Reakce na 1356244: No korektně namotanou bandáží tedy koně opravdu nenablistruješ, pokud sním budeš dělat skokovou nebo drezurní práci (ale na skokovou bych dala spíš šlachovku, protože když už by si měl kůň skočit do šlachy, bandáž je k ničemu). Bandáž je ochrana nohy jako každá jiná. Snižuje pravděpodobnost, že se ti kůň okope, to je tak asi všechno.

Milan Krejsa

Vloženo 31.3.2010 - 9:58
Reakce na 1356244: "Prečo sa koňom pri tréningu nohy bandážujú" - dost často zvyk a naučené protože to někdo dělal. Někteří dokonce ale skutečně vědí co dělají a podle druhu práce to má i smysl. Jinak chrániče pokud úlohu plní jak mají, mají i své opodstatnění mnohdy.

Renata Štieberová

Vloženo 31.3.2010 - 10:29
Spíš si myslím, že bandáže jsou vytlačeny kvalitnějšími materiály na konkrétních chráničích a hlavně je s chrániči i méně práce a hrozí menší roziko špatného použití, ale zase barevné variace u bandáží jsou asi neomezené. Na drezurní práci se spíše používají, protože kryjí stejnou vrstvou obvod celé holeně a spěnkového kloubu a to je výhodné pokdu se kůń například učí nějaké nové sviky, stranové pohyby a může se tedy stát, že se uhodí druhou nohou. Ale osobně jsem se s něčím takovým nesetkala, aby pode mnou kůń cvičil tak aktivně, až by se pošlapal:-)) A na skákání jsou šlachovky s pevným výliskem asi lepší, chrání zezadu šlachu před případným zraněním zadní nohou a přitom nechávají přední část odkrytou, aby se kůň zybetečně nenaučil ignorovat břevna. To jsou tedy mě známé důvody, které ale osobně nemám vypozorované. Myslím si, že ve většině případů rekre jezdců jsou chrániče tak trochu navíc. Pokud si tedy například okovaný a šmajdající koník nezpůsobuje pravidelná zranění.

Petronelka Sklenárová

Vloženo 31.3.2010 - 10:57
Veľmi pekne vám ďakujem za odpovede ešte by ma zaujímalo či treba pod bandáže používať podložky ..je ich dostať v rôznych variáciách ..veľkosti, materiál.... tréner mi tiež spomenul že keď ešte on jazdieval nikdy nedával bandáž na holú nohu ale buď ju vypchal vatou, alebo podložkami..

mismon

Vloženo 31.3.2010 - 11:02
Reakce na 1356263: Záleží, jakou bandáž dáváš. Pod fleecovou nic dávat nemusíš, pod kombinovanou taky, u elastické to je na zvážení.

Petronelka Sklenárová

Vloženo 31.3.2010 - 11:08
Ďakujem tak snaď som niečo pochopila..a teraz trochu s ineho sudku... :) mam nove zubadlo no ,,nove,, kupovane v lete a teraz mi začalo ,,vrzat,, zubadlo po každej jazde umyjem, vylestim... vrze keď kôň prežvykuje.... máte dakto skúsenosť či ho mám prestriekať nejakým sprejom, olejom..:) ..no neviem ako na to bude reagovat chudak konik... jedná sa o toto zubadlo http://www.equito.sk/katalog/action/productdetail/oc/884.xhtml

Petronelka Sklenárová

Vloženo 31.3.2010 - 11:10
Bandaze mam tieto http://www.spisak-riding.sk/product_info.php/cPath/4_88/products_id/589 popis udava - vlnene...hmm

Vendulka Veselá

Vloženo 31.3.2010 - 17:44
Reakce na 1356269: Udidlo bych s klidem nechala vrzat. Nebo max. kapnout rostlinny olej ale obavam se, ze bude vrzat dal. Ja olivu nepouzivam, ale vsimla jsem si uz nekolikrat, ze tenhle typ udidla obcas vydava podivne zvuky :-)

Milan Krejsa

Vloženo 31.3.2010 - 17:45
Reakce na 1356269: Umejt, vyleštit a pověsit na zeď. a koupit obyčejné stihlo. No a pokud s ním chceš jezdit i dál, tak ho ponoř do oleje který předtím ohřej v mikrovlnce. Pozor, rozhodně ale musí být buď řepkový nízkoerukový, nebo slunečnicový. Bude to po ponoření v těch ohybech bublat. Pak nech někde na ležato odkapat.