Ne/používání diakritiky

Martina Paráčková

Vloženo 2.10.2009 - 21:04
Proč to někteří nepoužívají diakritiku, jaký to má význam diakritiku v textu nepoužívat? Omlouvám se za možná stupidní dotaz, ale chvílemi mi to příjde jak v první třídě základky nebo na smskovém mejdanu.

Pavel Cox

Vloženo 4.10.2009 - 0:49
Reakce na 1329257: To ma dve hlavni priciny. Prvni je, ze nekteri jsou na toto zvykli z drevnich dob internetu, kdy byl problem s diakritikou, druhy mozny, treba jako u me, ze pracuji z anglickou klavesnici. Bud jsou v zahranici, nebo treba me nebavi se stale prepinat z angl do cesky (na urcitou cinnost je treba anglicka, bo v ceske nejsou nektere znaky) a ted navic mam stary notebook kde ceska nejni ani nainstalovana. Staci? :) Jinak s cestinou jsem bojoval treba v ICQ stale. Nekde je Win1250, nekde UTF-8 stale mi to mrsilo znaky, tak jsem rezignoval a pisi bez diakritiky.

Pavel Cox

Vloženo 4.10.2009 - 0:50
Cox: Reakce na 1329257: z anglickou klavesnici.
s anglickou

simona Pivoňková

Vloženo 4.10.2009 - 12:01
Zam, souhlasím, že se s diakritikou lepe čte, ale zřeba z Řecka z dovolené jsem byla vůbec ráda, že píšu, klapky se mi pletly a o tom, že bych text vybavila čárkou a háčkem nemohlo být ani zdání.... COx popsal dost přesně, že nemusí jít o demenci pisatele, ale o technické podmínky v daném místě, píší sem lidé roztroušení po celém světě.... (nedá mi to nevzpomenout na xPOLOx....) Víc než text bez diakritiky mi vadí text plný hrubek ze základky. Jsou výrazy, kde se chybka udělá snadno, člověk nemá výraz pod kůží, ale rody, h,ch, k, r d, t, n..... a podobné vychytávky jsou tu také časté :-) zoufale šroubované věty, slova místně asi používaná, ale s jiným významem... třeba bo místo nebo - to je horší oříšek na čtení. Ale nakonec jde stejně o to, co chce těm okolo autor říct a i za příspěvkem bez háčků, plným hrubek a někdy obtížně pochopitelných slovních spojení se může ukrývat nová, přínosná myšlenka :-)

Lucie Hladová

Vloženo 4.10.2009 - 22:28
Souhlasím!... nebo je to také z lenosti, která se později stane zvykem. Např. já... na icq zásadně pelmel....jelikož jsem trošku lenoch a zanedbala jsem psaní všema 10. - ve vyšší lekci, kde jsou čárky háčky, jsem se již tolik nesnažila - a hle… není čas, píšu rychle a často pak vynechám právě ty čárky háčky… i když zrovna v diskuzi, která má trvalý význam se snažím psát jako člověk. Na icq atd. to neřeším… Pravda, že občas se mi můj zvyk promítne i v připravovaném článku. A to ke všemu ještě přispívá má dyslexie - dysgrafie... takže bez wordu ani ránu :o( Sice se to za těch pár let co píšu, zlepšilo, ale stejně se to někde projeví :o( Po jiných chyby docela vidím, po sobě tak po třech dnech... jenže ve zpravodajství, které má být aktuální je to problém. Takže velké díky patří holkám v redakci…

Jaroslav Koreň

Vloženo 5.10.2009 - 7:43
zam: Proč to někteří nepoužívají diakritiku, jaký to má význam diakritiku v textu nepoužívat?
Cox, Megera a Hladovka to vysvetlili úplne, len by som dodal skúsenosti s mladými - môj puberťák nepoužíva diakritiku z princípu - vraj je to jednoduchšie a oveľa rýchlejšie bez diakritiky. okrem toho nepoužíva ani veľké písmená tam, kde by mali byť. Mladá generácia sa vždy chcela odlišovať a vyjadrovať protest. Okrem toho aj na súčasnej technike (niekedy aj tu na EQ) sa vyskytnú prípady, že písmenká s diakritikou sú nahradené nečitateľnými znakmi a nastupuje lúštenie hieroglifov, čo niekedy zaberá čas.

Jaroslav Koreň

Vloženo 5.10.2009 - 7:54
Reakce na 1329323: Cox teraz opravu môžeš urobiť priamo v tom texte, kde je chyba - keď klikneš na modrý podčiarknutý text "Upravit" (vedľa dátumu), nemusíš písať nový príspevok. Equichannel je stále vynikajúci server vďaka skvelým adminom a všetkým, ktorí sa oň starajú. Patrí im za to moje poďakovanie.