inspirace - téma pro empatiky

Romana Beštová

Vloženo 23.12.2006 - 10:07
Ahoj všichni, již delší dobu přemýšlím jak vám nejlépe napsat svůj názor na některé diskuse. Právě jsem si přečetla "téma pro empatiky" a mám to. Není moc dobré, že vlastně většinou nevíte s kým vlastně komunikujete a že nejagresivnější reakce vycházejí od lidí nejméně znalých problematiky chovu koní a dle příspěvků soudě nejspíš i velmi mladých. Není to tak dlouho co kamarádka vložila na diskuzi příspěvek o mém problému a já se až dodatečně dověděla o mém kamenování lidmi, kteří o mě vůbec nic nevědí. Byla jsem nařčena s týrání zvířat, když krmím litr ovsa denně a nikoho nezjímalo, že mají koně vydatnou pastvu, melasový šrot a že v tomto případě je i litr ovsa napováženou. Moje obavy se potvrdili - článek o schvácení hříběte - dva litry ovsa. Jen mám obavy, že až tady bude někdo neznalý věci chtít opravdu poradit s něčím závažným a poradí mu nějaký chytrák podobného formátu a totyčný tu radu v dobré víře přijme může se tím dostat do docela nepříjemné situace.

Helena Görnerová

Vloženo 23.12.2006 - 12:23
No a co navrhuješ?

Romana Beštová

Vloženo 23.12.2006 - 23:53
No to je právě to co ještě nevím, proto jsem se tak dlouho rozhodovala zda vůbec něco napsat. Docela chápu, že je problém udržet vůbec nějakou evidenci pisatelů natož pak je škatulkovat dle znalostí, ale možná alespoň ty zkušené jezdce a chovatele co znáte vy osobně, by bylo možné z vaší strany nějak označit jako zkušené a věrohodné a naopak ty co o nich víte, že jen útočí a nic nevědí. Ale označením těch druhých si zase jen píchnete do vosího hnízda. Myslím, že by si podle toho mohli ti začínající lépe vybírat k jakému názoru se přiklonit.

Tereza Š.

Vloženo 30.12.2006 - 1:48
Taky jsem "týrala" koně...Beru jiný názor,ale někdo ho holt podá tak,že už je to na pováženou.Obávám se,že s tímto nic dělat nelze.Je to rizoko jakékoliv diskuze,kde se lidi přímo nevidí a neznají.Setkávají se tu různé názory a je třeba je brát jen jako inspiraci a ne se jimi řídit za každou cenu.Opravdu ráda si poslechu názor např.: Karol,MartaN,Jaja...Jsem ráda,že si tito lidé najdou čas i ve svém volnu.Jinak je tu i dost lidí,kteří uvádějí fiktivní jméno,ale ani s tím nejde nic udělat.Nemůžeš přeci obviňovat někoho na diskuzi,že může za schvácení hříběte.Je to tvůj kůň a jen ty na konec rozhodneš o jeho režimu.Pokud rozhodneš špatně,tak zase jen ty budeš platit veta,kováře,..Stejně tak nelze označit "ty zkušené".K danému tématu může mít dobrý komentář i člověk ne tak zkušený a naopak ten "chovatel" může poradit pro daný případ úplnou blbost.Toť můj názor-tvůj může být úplně jiný.Snad jsem se moc nerozepsala.To podstatné k tomu určitě ještě řekne HelenG.

Michaela Zimná

Vloženo 4.1.2007 - 10:18
Ahoj, článek pro empatiky jsem si pozorně přečetla a musím přiznat, že pustit se zde do nějaké diskuze je ošemetné.Každý máme na chov koně jiný názor a bohužel někteří jedinci ho mají takový, že neváhají použít i hrubší slova.Já chápu, že každému se líbí něco jiného, ale tvrdit, že právě moje chování vůči koni je jediné a správné nechci.Stejně tak nikoho neodsuzuji za to, že nekove, nedekuje apod, tak proč se pouštět do někoho, kdo to dělá a stejně dělat bude?Tady člověk nedostane radu, ale vynadáno.Samozřejmě s nějakým tím šrámem musí člověk počítat, ale když žádám radu, tak nechci výprask!Občas by jsme si měli svůj příspěvek přečíst než kliknem na políčko VLOŽIT.To platí především pro ty, kteří ze svého názoru nechtějí ustoupit a nepřipouští nic jiného.

Jana Syrová

Vloženo 12.1.2007 - 19:05
To, že někdo vlastní koně je obrovská zodpovědnost. A není to o dostatku peněz, ale hlavně o dostatku vědomostí. Přečti si příspěvky, kde jezdci vychvalují jak je bezva mít koně uvězněného ve stáji, řádně nakovaného a zadekovaného, kde ani neví čím a kolik krmit nebo že dávají všelijaké "vitamíny", že si pletou koně se sportovním náčiním, že nejlepší je brzdit koně pákou, že nejlepší je obsedat koně ve dvou letech s průvlečkami a špornami, že nevidí rozdíl mezi vydrilovaným a ochotným koněm.....atd. atd...To je základ a pokud to jezdec neví, tak by na koně neměl lézt. Mám doma 2 kobyly po sportovní kariéře .... které byly v rukách těchto jezdců ... následky jsou strašné ... špatná psychika,poškozené zdraví. A opravdu když čtu další a další příspěvky od těchto "umělců", co si nedají poradit, protože spolkli všechnu moudrost světa, tak ve mně vře krev. Nejhorší je, že se cítí dotčení, že si někdo vůbec dovolil jim oponovat. Je mi z toho smutno ...

Jana Syrová

Vloženo 14.1.2007 - 8:57
Presne tak! Naprosty souhlas :-) I me "donutil" equichannel se neustale vzdelavat. A cim vic se vzdelavam, tim vice zjistuji, kolik toho jeste nevim :-)

Romana Beštová

Vloženo 14.1.2007 - 22:31
to je moc hezké a co tím chtěl básník říci? Asi si nepochopila co jsem příspěvkem měla namysli, vůbec nebyl směřován proti equchannelu. Každý kdo koně chová nějakou dobu si určitě z diskuse odnese mnoho užitečných zkušeností, ale každý někdy začínal a co ty mladé ambiciozní holčiny co zkušenosti teprve sbírají. Ty rozhodně nepoznají ironii v příspěvcích a rozhodně nepoznají co je špatně a co správně. Jen dostanou výprask jak už tu někdo psal. Nikdy jsem netvrdila, že zkušenost se hodnotí dle toho jak vysoko sportuješ ani dle toho jak dlouho koně chováš. Ba naopak. A zrovna tyto lidi co popisuješ v posledním odstavci jsem chtěla oddělit od těch lidí kteří ví o čem mluví od kterých je rada dobrá a můžeš se bez nebezobav jejich radou řídit. Což si myslím, že tvůrci tohoto servru vědí a tyto lidi znají osobně. Měla jsem namysli třeba něco takového jako, že přiklad: PAVEL ... MÁ TAKOVÉ A MAKOVÉ ÚSPĚCHY PROTOŽE, nebo FRANTIŠEK.... JE VYHLÁŠENÝ VETERINÁŘ TAM A TAM,nebo LENKA JE PRÁVNÍK. Dle mého názoru mezi ně patří např. Karol - ne že bych ho znala osobně, ale z jeho příspěvků je zřejmé, že koním opravdu rozumí.Nic zlého tím myšleno nebylo pokud jsem se tím někoho dotkla tak se omlouvám.

Milan Krejsa

Vloženo 15.1.2007 - 17:07
Jsem jeden z těch empatiků. Mé iniciály byly vždy kompletní a nebylo těžké zjistit kdo jsem. Nejsem ani velmi mladý a myslím že nejsem ani nezkušený. Pokud se ale někdo ptá na naprosto banální věc, kterou by měl jako majitel koně znát, pak volím ostřejší ton. A volím ho poměrně často. Dotazů od lidí - majitelů, kterým kůň do rukou zatím rozhodně nepatří je čím dále víc. Budu dál odpovídat stejně ostře a ironicky a ještě mnoho lidí tady asi naštvu.

Sebastian Sehnal

Vloženo 15.1.2007 - 19:45
ahoj empatiku :o), lepší upřímný a přímý Tvůj názor než žádný ;-)

Sebastian Sehnal

Vloženo 15.1.2007 - 20:04
pokud by každý uvedl své správné jméno a další informace bylo by vidět s kým kdo komunikuje...musíme se smířit s tím, že se zde občas objeví kontroverzní témata a nesmiřitelné tábory, já se osobně snažím (nevím jak mi to jde..) vyhýbat tématům jako pareli, roberts, dekování apod., protože to stejně končí fifty fifty a význam diskuse vyjde naprázdno...nicméně většina příspěvků je kvalitních (karol,jaja,megera,....) i když třeba někdy hodně upřímných (MiKKC), ale ty jsou taky potřeba, buďme nad věcí :o)...Mě se osobně nelíbí, když někdo někoho obviňuje, kritizuje a nemá odvahu dát kritizované jméno "do placu" či se pod toto podepíše jako uživatel "xxx z yyy" a že občas je diskuze agresivní? Je to takové koření :o),prostě občas se diskuze zajikří:o), přežili jsem to, přežíváme a přežijeme, ne?

Radka Sherman

Vloženo 17.1.2007 - 4:25
MiKKC, zkus se na to podivat z tehle stranky. Je bohuzel spis pravidlem nez vyjimkou, ze si clovek napred poridi kone a pak teprve zjistuje, co takovy kun vlastne potrebuje. Jasne, melo by to byt obracene, ale kdyz uz se stalo a ten clovek prijde na diskuzi v dobre vuli se neco dovedet, proc ho hned v zacatku odrazovat ironii? Neco jineho jsou takovi, co v podstate zadnou radu nechteji a jen si melou svou (a je fakt, ze tech tu byva dost, ne-li vetsina) - pak je tvoje bozska ostrost a ironie naprosto na miste.

Radka Sherman

Vloženo 17.1.2007 - 5:10
Myslim, ze prumerne inteligentni navstevnik Equichannelu se rychle zorientuje a kdo aspon prumernou inteligenci nedisponuje, ten si stejne dobre necha poradit od "zkuseneho" souseda, treba ze kone je nejlepe krmit zbytky ze skolni jidelny. Takze jsem pro to nechat to jak to je, zadne oznacovani diskutujicich, ostatne kazdy diskuter je registrovany a z medailonku lze dost vycist.A jeste, Nikolo, omlouvam se (hlavne HeleneG, protoze vim, ze to na toto forum nepatri), ale dala jsem si praci a dohledala si onu diskuzi, o ktere se tu zminujes. Pokud jsem dobre pochopila, jednalo se tam o pridavek ovsa kojici klisne (coz je neco uplne jineho nez pridavek ovsa hribeti), navic v zimnim obdobi (bylo tam jasne receno, ze kvuli mrazum resp. zmrzle zemi neslo pastvinu rozdelit) - takze jaka "vydatna pastva" (o ktere se zminujes tady) v zimnim obdobi za deletrvajicich mrazu?

misazap

Vloženo 17.1.2007 - 14:42
No já jsem ten člověk co to rozvířil. Dotaz byl původně směřován k něčemu jinému. To že tam došlo k mylnému označení že se kobyle dává asi litr ovsa byla moje chyba. S Nikolou jsem mockrát nekrmila a tak jsem nevěděla co všechno koním dává. Problém kobylky nebyl nedokrmení. Nechci to tu dál rozviřovat. Snad pochopíte.Jinak k tématu co tu Nikola nakousla - o označení lidí, kteří se na zdejším fóru vyznačují opravdu dobrými radami vyplývajících z jejich zkušeností či vzdělání. Aby sem nějaké naivní dítko kterému koupil koníčka dědeček nenapsalo např. "Dávám svému poníkovi plný kýbl ovsa a on pořád nechce běhat" .. a empatik MiKKC mu odepíše ".. musíš mu nasypat plný žlab ovsa a jakmile oves sežere tak mu nasyp znova ...empatik MiKKC" .. a dítě půjde a udělá to. Jak má poznat že to tak vůbec nemyslel? A to že je to támhle nějakej Franta Vonásek mu bude úplně putna. Ale kdyby měl u jména napsáno "místní šašek - neberte ho vážně" tak by to už bylo trochu o něčem jiném, ne? ten kdo se pak bude po fóru pohybovat déle si již sám udělá obrázek "kdo za co stojí" a pozná že MiKKC, sic zkušený, píše asi z humoru sobě vlastního takovéhle kraviny.

Milan Krejsa

Vloženo 17.1.2007 - 16:27
S označením - místní šašek, bych asi i souhlasil. Jen by tedy asi bylo nutné zavést i něco podobného pro tazatele. Například --- Blb-Blbka, Naivka, Nezodpovědná/ý, Parellista, prostě pokud to označovat, tak kompletně. A nazvat vždy věci pravými jmény.

Radka Sherman

Vloženo 17.1.2007 - 22:35
Miso, o litru ovsa pise Nikola tady. Zrovna tak o vydatne pastve. Z te zarijove diskuze jsem si vzala jen ze to byla kojici kobyla a ze to bylo v zime. A tu diskuzi jsem si dohledala po precteni Nikolina prispevku tady, v zari mi usla. A vubec bych ji nevytahovala - jen mi dost vadi, ze to tu Nikola prezentuje, jako by to schvacene hribe byla vina lidi, kteri na te zarijove diskuzi mluvili o pridavku jadra kojici klisne. Ten clanek o schvacenem hribeti byl v trochu jinem duchu, pisatelka nikoho neobvinovala, naopak uznala, ze udelala chybu a varovala pred podobnou chybou ostatni.

misazap

Vloženo 18.1.2007 - 6:38
Ahoj. nemyslím že Nikola chce někoho obviňovat, mě to spíš přijde jako - vy mi nadáváte za litr a tam dva litry už ublížily. Nikola se ve svým duchu spíš bojí aby koním nadmírou ovsa neublížila a myslím že to je lepší než koně ovsem překrmovat. Tak se jí taky nelíbí když ji tady všichni napadají že dávala litr ovsa laktující klisně. Ona jí totiž nedávala jen ten litr, dávala jí víc, a dávala jí snad i melasu či co, ale to jsem já nevěděla. jenže stejně tady nikdo u toho koně nebyl a tak jak může hodnotit že to bylo málo? Oves je dost dvousečná sekera, pořád všichni píšou jak z ovsa kůň nepřibere, že je radši míň než víc a že důležitější je objemové krmivo. Její koně jsou opravdu na vydatné pastvině, v zimě sice už moc vydatná není, ale za to mají nonstop seno. její koně má pořád pod dohledem vet, takže kdyby měla kobyla málo věřím, že by se alespoň zmínil.

Dominika Švehlová

Vloženo 18.1.2007 - 9:29
Prosím tě, už to tu neřeš. Lidé vás tu neznají, takže hodnotí to, co čtou na monitoru. Je třeba před odkliknutím uvážit, co jsem tam klávesami nasázela, žejo. Taky dobré téma pro empatiky, Nikolo... ;-)

Romana Vochozková

Vloženo 19.1.2007 - 5:46
Tvá empatie je sympatická.Lidem v dnešní době chybí stará škola,dnes si koně pořídí každý a prd o něm ví....

Milan Krejsa

Vloženo 22.1.2007 - 7:33
To mě těší.

Eva Vodičková

Vloženo 24.1.2007 - 10:32
Zdravím všechny, už delší dobu se diskuze nezúčastňuji z mnoha výše uvedených důvodů a také většinou můj názor stejně někdo napíše tak, že bych to mohla jen podepsat. Napadla mě taková věc - možná je to blbost - kdyby každý mohl napsat víc údajů o sobě (nepovinné údaje) např. věk, jak dlouho jezdí na koni, v oddíle nebo soukromě, kvalifikace - cvičitel, trenér, i povolání, pokud souvisí s koňmi - veterinář, kovář..,čemu se věnuje - drezůra, western..,atd. Člověk by lépe věděl, s kým diskutuje a ten, kdo údaje nevyplní, také o sobě něco říká. Nevím, jestli je to reálné a jestli by to nějak výrazně pomohlo, jen takový nápad... EvaV