Plnokrevník a parkurové a drezurní závody

veveřice

Vloženo 18.11.2014 - 18:45
Ahojky všem, nikde jsem nenašla nic na toto téma proto ho zakládám já. :-) Mám v plánu časem pořídit plňáska, líbí se mi celkově stavbou těla a taky mě láká "celkem" nízká cena.. Chtěla bych se ale zeptat jak je na tom toto plemeno s parkurovými závody a drezurou. Já mám pocit že když je kvalitní výcvik i z plňáska lze udělat kvalitního sporťáka, nebo?. Uvažuji o koupi 4 letého mladého valacha bez dostihové kariéry, ale trošku se bojím aby jediné co dokáže nebylo přetryskat louku :-D asi vám to zní trošičku divně, ale opravdu mě to zajímá, zda jde udělat z plnokrevníka kvalitního sporťáka :-) Díky moc předem za odpovědi a nezlobte se. :)

Jana Štěpánová

Vloženo 18.11.2014 - 19:35
Nejsem odborník, ale tohle: "trošku se bojím aby jediné co dokáže nebylo přetryskat louku :-D" mě fakt pobavilo. To je jako napsat, že když si pořídím chlaďase na ježdění, tak se mnou skočí do prvního pole a začne orat :-D Zkus si pročíst stránky Evy Holubcové http://www.tbdiamond.cz/, je to tedy o plnokrevnících z dostihů, ale v sekci Příběhy určitě najdeš pár osudů koní, kteří se i po dostihové kariéře dostali do sportu. Já sama znám A1/1 z dostihovou minulostí, který se stal miláčkem dětí v JK, další 2 jezdí hobby parkury, dokonce jeden je i filmovým a kaskaderským koněm. Určitě ti tady odpoví mnohem znalejší a zkušenější lidé...

GoForWand

Vloženo 18.11.2014 - 21:31
Veroniko, strašně záleží na tom, jak se s plňáskem pracuje a na jeho managementu. Jen málokteré zvíře je "nepředělatelné". Většina plnokrevníků je schopná po redrezúře normálně fungovat. Samozřejmě, někteří jsou regulérní cvoci, ale takové najdeš i u ČT. A tenhle ani neběhal dostihy, pokud nebyl ani v dostihovém tréninku, tak jediné zlozvyky co může mít, je od jezdce, co ho jezdil, takže jako každý jiný kůň... zeptej se ho jak jezdí v terénu, jen tak... mezi řečí, v pokecu. Oni ti na sebe prásknou toho hodně. Podle toho se zařídíš... Když se podíváš do mého seriálu Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu, tak v každém díle najdeš hromadu sportovních plnokrevníků. Jsou plnokrevníci, co se dostali i na OH v drezúře a v parkúru, takže, vše je možné... Hobby parkúry a hobby drezúrky Ti ale zvládne většina koní, pokud to nejsou vyložení antitalenti (dřeva). Pokud je koník zdravej a ty máš trochu trpělivosti, tak proč ne :) a můžu vědět o jakého jde?

Hana Marková

Vloženo 19.11.2014 - 10:26
Že plnokrevníci jen tryskají po louce a nic jiného neumí / nechtějí dělat. To je podle mě jenom jakási fáma. Měla jsem pod zadkem koně, který měl terén totálně na salámu. A běhal dostihy. A pak moje kobyla ta je v terénu dopředná a někdy fakt protivná. Ale je to zase jenom o lidech. Chce to fakt začít dobře pracovat asi jako s remontou.Byl tu i seriál o převýchově dostihového koně. Brala bych to jako mustr pro práci. A když neměl dostihovou minulost tak by se toho vůbec nebála. To že někde s někým na louce vezme čáru to je jak říkám jen v lidech. Když ho furt někdo někde po loukách honil tryskem ( je to přece plňas, tak at ukáže jak je rychlej!) tak pak samozřejmě má spojeno - louka - trysk. Jsou to neskuteční koně. Inteligentní, hodní, rychle se učí ( kraviny pak nejrychleji :) ). A dobří pracanti. Moje plnokrevná kobyla dala ve volnosti 140 cm, jeden koník, kterého znám skákal na závodech 130cm. Co se týče drezur, tak je jasné, že nemají takové chody jako německé rychlokvašky ale Grand Prix s ním asi nepojedete, žejo :) Čili ani těch drezur bych se nebála. Prostě je to koník jako každý jiný. Ano je citlivější, ale ta citlivost není na škodu spíš k užitku. Jen toliko k ménu názoru :)

veveřice

Vloženo 20.11.2014 - 8:08
Reakce na 1547443: http://zvirata.bazos.cz/inzerat/40857944/Prodam-krasneho-simla.php přemýšlela jsem nad tímto, zatím jen uvažuji.

Klára Beranová

Vloženo 20.11.2014 - 21:35
Reakce na 1547432: Myslím, že na parkury běžné úrovně jsou šikovní, s drezurou to bude horší. Máme kobylku plňasku, je moc šikovná, velice inteligentní, citlivá, snaživá... ale ty chody tam prostě nejsou a nebudou. Ale i to byl i jeden z důvodů, proč jsme ji koupili, čím má kůň lepší chody, tím je pro slabšího jezdce méně pohodlný. Ale nemůžu říct, že by nás to nějak limitovalo, kobyla je šikovnější a talentovanější než já, takže co se týká nějakých budoucích srandazávodních možností, tak nás budou mnohem více omezovat finanční a tréninkové možnosti než plemenná příslušnost. S čím je ale důležité počítat je ta jejich citlivost - mně docela vyhovuje, že stačí malinko a hned to cítí. Ale na druhou stranu mám dojem, že bych ty pobídky měla dávkovat na laboratorních vahách, aby je kůň již cítil, ale ještě ho nerozhodily. Foto z uvolňování při tréninku, to je tak asi max, jak ty packy zvedne, když nepočítáme kavaletovou práci. Ale kdo ví, třeba se to přiježďováním ještě trochu zlepší.

Martina Š.

Vloženo 24.11.2014 - 8:50
Ahojte, aj ja mam v pláne si zaobstarať plňasku po dostihovej kariere, má za sebou 7 štartov v rovinových dostihoch. Asi to hodne závisí od toho na čo koníka potrebuješ. Ja si hladám "iba" spoľahlivú parťáčku, možno hobby šport pre radosť moju i jej. To pretryskovanie lúky pobavilo aj mňa, keďže koň býva najčastejšie odrazom svojho jazdca, ako si ho spravíš, tak ho budeš mať. Veľa koní rado behá a nezávisí to od toho či je to plňas, arab, alebo teplokrvník. Dávnejšie som mala teplokrvnú kobylku a tá keď prišla na rovinku a chcela som ju udržať v pomalých chodoch, tak jedine s pluzgierovými do krvi vydratými rukami.. CHodili sme dokonca spolu s kamarátkou na plňaske po dostihovej kariére a čuduj sa svete, tá si v klude vykračovala vedľa nás :). A keĎ sme ich púštali, plňaska bola tá čo sa dala aj z trysku bez najmenšieho problému zastaviť a tá moja opica flekovala až keď zistila, že plňasku nemá za zadkom... Ešte trošku "športových" skúseností, táto moja teplokrvníčka so mnou chodila aj na parkúry veru bola to riadna opica, musela som si ju strážiť, lebo rada špekulovala, naopak mala som možnosť skákať aj s valachom A1/1, stačilo ho iba nasmerovať a o viac sa nestarať. Mal zlaté srdce. Čize by som to zhrnula, že z mojich skúseností sú plňasi tí pracovitejší nekonfliktnejší (závisí to však hodne aj od toho akú majú minulosť) a s teplokrvníkmi som sa vždy zabavila :))). Teraz mám 2,5 ročnú ČT, zlatíčko, ale ešte nechodí pod sedlo, čiže zábava nás ešte čaká a ako som už písala, plánujem jej kúpiť o 2 roky stašiu kamarátku plnokrvníčku a dúfam, že od nej pochytí len samé dobré veci :)

Martina Š.

Vloženo 24.11.2014 - 9:10
Reakce na 1547432: Prepáč som sa tu vykecala a vlastne som na Tvoju otázku ani neodpovedala :). Kvalitného špoťáka do hobby športu určite áno, ale musí mať na to predpoklady, no vyšší šport je asi pre iné plemená, ak máš ambície na grand prix, tak sa asi treba poobzerať inde ;). Náš valach skákaval šikovne a úspešne do ZL, vyššie už zhadzoval. Bol to taký krpček do 160 cm KVH.

Michaela Pavlíková

Vloženo 25.11.2014 - 12:47
Ja plnokrvníka bez dostihovej minulosti mám a je to miliónové zviera. Ovšem hneď na začiatok uvediem, že nešportujeme :) Najviac si na ňom cením jeho okamžitú spätnú väzbu. Je veľmi komunikatívny, nedá sa mu rozkazovať, každý požiadavok musí byť logický, správne načasovaný - a občas je to človeku stejne nanič, keď sa Jeho Veličenstvo špatne vyspí :) Toto pravdepodobne nie sú veľmi dobré vlastnosti, pokiaľ chce človek športovať a dodržiavať nejaký ambiciózny tréningový plán - s plnokrvníkom musí človek počítať, že športová príprava nemusí nutne prebiehať podľa jeho predstáv :) Bojovať s ním a nútiť ho do niečoho nemá veľký zmysel, ono to chvíľku može fungovať, ale na konci je vždy nešťastný koň a nešťastný majiteľ. To samozrejme platí o väčšine koní, ale mám pocit, že u plnokrvníka to platí dvojnásobne. Na druhej strane nepoznám lepšieho učiteľa. To moje zlatíčko som napríklad prvé dva roky proste nedostala na oťaž. Nosil si hlavu v prirodzenom postavení, nechodil prevrátený, ale práca na oťaži neexistovala - až do chvíle, kým som sa ja nevyjazdila natoľko, až som začala dávať presné a logické pobídky. A naraz to šlo. Presne týmto sposobom ma učí - kým na kruhu nemám zaťaženú správnu sedaciu kosť a rameno vzadu, tak sa mi okolo holene neohne. Samozrejme, možem ho do toho dokopať, či dostať rukou, ale rozdiel v konečnom výsledku je obrovský. Jazdila som aj zopár ČTčiek, ale tam mi práve chýbala tá okamžitá spätná vazba, tie reakcie boli pomalšie - čo samozrejme nemusí byť nutne na škodu. V športe chvíľu bol, s predchádzajúcim majiteľom, ale ten to proste prepískol s nátlakom. Takže sa neosvedčil. Musí sa na neho pomaly a nežne, opatrne dávkovať a pri náznaku protestu okamžite analyzovať, či je oprávnený. Prekopať ho cez oprávnený protest znamená vrátiť sa vo výcviku o hodne krokov späť. Je to pre mňa obrovská škola trpezlivosti, férovosti a spravodlivosti. Z tohto dovodu si myslím, že plňas nie je koň pre každého - je to jemná, citlivá duša a potrebuje svoje istoty. Pokiaľ ich dostane, celým srdcom to vracia.

Pavlína Sůrová

Vloženo 26.11.2014 - 14:48
Reakce na 1547432: Ahoj, mý nejlepší koně byli A1/1, po dostihové kariéře. Nedám na ně dopustit. Záleží však na mnoha faktorech při výběru koně. Což jsou mé letité zkušenosti.

Radka Čermáková

Vloženo 27.11.2014 - 12:26
Valach po dostihové kariéře,několika násobný účastník VP.

Martina Brousková

Vloženo 27.11.2014 - 12:35
Reakce na 1547904: Krásnej...kterej to je, smím-li se zeptat?

Radka Čermáková

Vloženo 27.11.2014 - 12:47
Reakce na 1547906: Je to Jung.

Pavla Turzová

Vloženo 3.1.2015 - 15:30
Ahoj, mám A1/1 s dostihovou minulostí, po stažení z dostihů dělal tahouna. Já si ho koupila v jeho 5 letech. Odsuzovaný kůň za jeho povahu ( vypatlaný magor atd....prostě co většina říká o A1/1 ). Máme mezi sebou opravdu velmi citový vztah. Je to hodně citlivý a vnímavý koník, prostě kůň jednoho pána. Nyní mu bude 17 let a dokázal toho hodně. Má za sebou enduranci, parkur, extrail, nyní chodí drezuru. Jde o to kam jsi schopna toho koně dovézt a hlavně dnes je to jen o financích, trénincích...... Musíš si uvědomit zda ti stačí běžné závody s běžným umístěním anebo chceš vrcholový sport, ale to už musíš hledat v jiných vodách a hlavně i v jiných cenových relacích.

Pavla Turzová

Vloženo 3.1.2015 - 15:33
:-) a ještě zmíněná drezura

cinda

Vloženo 7.1.2015 - 12:48
Magora koně uděláte i z čt, pokud budete rozumný jezdec a bude jezdit na střídačku nestane se, ze by to s vámi chtěl zabalit na kazdé louce Moje klisna ma odběhano 9 dostihu ve 4 sezónách a nase prvni jezdění venku byla dřina. Cvalat nechtěla, klusat nechtěla. Po čase jsme se zacali věnovat přípravě na drezuru a mnoho lidí si jí pletlo s teplokrevníkem.A na skákání by taky nebyla marna.

veronika sixtova

Vloženo 7.1.2015 - 15:30
Reakce na 1550036: pěkná kobyla :-)

alena blechová

Vloženo 26.1.2015 - 12:28
Reakce na 1547432: tenhle běhal do 6 let, rok chodil jen tak na procházky pak začal pracovat zůstal dravější ale zvladatelný, druhého jsem měla rovnou z dráhy, naučila se na něm jezdit 14 letá holčina, prodala jsem ho a dnes taky skáče a dobře, , oba krmeni ovsem a v pohodě , je to většinou o přístupu k nim, jsou chytřejší než někteří lidé

Petra Seidlová

Vloženo 26.1.2015 - 13:59
Reakce na 1547432: Určitě se neboj, jsou to většinou výborní skokani, já znám koně do L v pohodě, ti odolnější dávají i S. Nehledě na to, že je s nima mnohem lepší domluva, než s kdejakým polovypaltaným teplokrevníkem přímo " ke skokům určeným". A na drezůru jsou taky fajn.

Petra Beránková

Vloženo 30.1.2015 - 13:33
Plnokrevníci jsou fajn koně, ovšem ne asi každý si s nimi dokáže rozumnět. Jsou citlivější, rychleji reagují, někomu to nemusí vyhovovat. Do hobby a lehčího sportu bez problémů, a něktěří to dotáhnou i výš. před pár lety jsem obsedala "magora" kterého vyřidili z dostihové přípravy, pro neobsednutelnost, z koníka se stal rychle miláček stáje, a hned první sezonu chodil hobby s dětmi. Chody má na plnokrevníka výjmečně dobré, ted ho vlastní juniorka a občas se jí ptají co to má za krásného hannoveráka :-) Bude mu 6let, chystají se do drezur, skákal by taky, kdyby se to po něm chtělo, a do terénu s ním může vyrazit sama beze strachu. Doma dlouho trénovali na louce, než postavili jízdárnu. TAkže dogma louka-plnokrevník-trysk určitě neplatí :-)

Hana Kloudová

Vloženo 9.5.2020 - 16:55
Reakce na 1547432: Ahoj s drezurou by to šlo z anglického plnokrevníka by drezurák udělat šel ale v parkuru si nejsem jistá myslím že to by asi nešlo.