MVDr. Kateřina Černá: „Koně nás zrcadlí…“
MVDr. Kateřina Černá je nejen koňská ambulantní veterinářka, ale také velmi žádaná chiropraktička a certifikovaný koňský kineziologický tejpovací terapeut – CEKTT. Dnes tedy rozhovor s MVDr. Kateřinou Černou a to nejen na toto vždy velmi žhavé téma!
Kateřino, pracovala jste jako terénní veterinární lékař pro koně a později jako externí veterinární lékař na Veterinární klinice Heřmanův Městec. Dnes se ale primárně věnujete chiropraxi a CEKTT. Co vás k této specializaci dovedlo?
Ještě před nástupem na univerzitu jsem viděla práci fyzioterapeuta pro koně a uchvátila mě práce a komunikace se zvířetem, stejně jako její efekt. Během studia můj zájem o porozumění a práci s koňským tělem přetrvával, ale protože jsem měla zakořeněný zastaralý názor, že fyzio přece není pořádná veterina, tak jsem se po promoci rozhodla věnovat té „pořádné veterině“ a zájem o manuální terapii na několik let upozadila. Během let, kdy jsem se věnovala klasické veterině, jsem si však stále silněji uvědomovala, že koncept, ve kterém pracuji mi nevyhovuje. Chyběl mi celostní pohled na koně, jiný přístup k pacientovi a další nástroje, jak koni pomoci. Později, když se narodily moje děti, jsem se ocitla v situaci, kdy bylo třeba od základů překopat profesní život tak, aby bylo možné ho skloubit s životem rodinným. Tady se mi naskytla příležitost pro restart mojí veterinární kariéry a opět se přihlásil o slovo můj zájem o manuální terapie. Provedla jsem mapování možného postgraduálního vzdělávání v této oblasti, a nakonec jsem se rozhodla pro kurz chiropraxe pod IAVC v Německu. Zde mi nabídli úplně jiný pohled na koně a jeho potíže, než na jaký jsem dosud byla zvyklá. Objevila jsem úplně nový svět, který mě nadchl. Od té doby se pravidelně účastním dalších a dalších kursů, které možná víc, než by uspokojily moji touhu po vědění, otvírají dveře k dalším a dalším možnostem vzdělávání v oblasti biomechaniky koní, které nadšeně využívám. Mám na celý život co dělat!
V čem vidíte hlavní přínos tohoto „úplně nového světa”?
Hlavní přínos chiropraxe vidím nejen v jejím lokálním efektu – čili úlevě od bolesti a zlepšení pohybu zvířete, ale při dlouhodobé spolupráci hlavně v obnovení a udržení zdraví jako takového, tak jak je to jen možné. Chiropraxe je sice hlavně vyhledávaná pro řešení pohybových problémů, nebo snížené výkonnosti či špatné jezditelnosti, ale její skutečný efekt je mnohem větší.
Můj kůň má problém… máme volit chiropraxi nebo fyzioterapii? Jak poznám, na koho se mám obrátit?
Myslím, že hlavní je někoho zavolat😊. Osobně bych asi jako prvního zavolala chiropraktika, protože ten by měl být zároveň veterinář, čili může vidět potíže koně v širších souvislostech, a kromě ošetření vás může i nasměrovat dál. Z dlouhodobého hlediska si ale myslím, že je skvělá funkční spolupráce obou oborů, protože umožňuje dosáhnout maximálních výsledků.
Co považujete za nejčastější příčiny poškození zdraví koní?
Z mojí zkušenosti to, co koním nejvíce škodí, je nedostatečné povědomí o jejich přirozených potřebách mezi jejich majiteli a chovateli. S tím souvisí často nevhodný způsob chovu, nevhodný způsob využívání koně, bagatelizace či přímo ignorování projevů diskomfortu koně. V dnešní době vídám chov koní přizpůsobený pohodlí člověka, nikoli přirozeným potřebám koně – ať už se jedná o možnost volného pohybu, zdravý sociální život nebo krmnou strategii. To všechno nutí koně používat svoje těla nefyziologickým způsobem, což pochopitelně plodí potíže. Přímých příčin vzniku blokád může být celá řada, všechny ve finále ale vytvoří koně s narušenou schopností stabilizovat sebe sama. To je podle mých pozorování nejčastější problém, se kterým se momentálně setkávám.
Na co by se majitelé a chovatelé tedy v rámci snah o zajištění vysoké kvality welfare svých koní měli zaměřit?
Myslím, že začít by se mělo u samotného chovu, který by měl respektovat všechny přirozené potřeby koně. Důležité je vzdělávání jezdecké veřejnosti. Aby uměla „mluvit koňsky“ a byla schopna rozpoznávat a řešit problémy koně dřív, než mu začnou působit neúměrné trápení a jejichž následky třeba už nepůjde zvrátit. Extrémně důležitá je podle mě i debata ohledně welfare koně během soutěží. I když už jsme se trochu posunuli, stále můžeme občas vidět používání škodlivých praktik na opracovištích a kolbištích. Revizí by podle mě také měla projít pravidla ohledně povoleného vybavení. Velkou naději vkládám do ustanovení Welfare komise pod ČJF.
Existují specifické zdravotní problémy v závislosti na disciplíně, které se dvojice jezdec a kůň věnuje? Něco jako nemoc z povolání?
Existují, ale myslím, že spíš z ortopedického hlediska než z chiropraktického. Udává se, že u drezurních koní se častěji objevují potíže se závěsným aparátem zadních končetin, kdežto skokani bojují se závěsným aparátem předních končetin, dostihoví koně zase mohou být častěji postiženi nemocí kissing spines. Upřímně ale, nedostatečná schopnost stabilizovat sám sebe, o které jsem mluvila předtím a která všechny tyto potíže zhoršuje (pokud není přímo jednou z jejich hlavních příčin), se podle mě vyskytuje napříč disciplínami i úrovněmi.
Byla by rada, jaká má být struktura tréninku, pokud chci mít především zdravého koně?
Na to neexistuje jeden obecný návod. Myslím, že nejdůležitější je nepřeskakovat základy, naslouchat koni a přijmout, že všechno má svůj čas. Mám zkušenost, že pokud se na začátku vynechá korektní příprava koně na obsedání a následně se uspěchá jeho výcvik, tak za nějaký čas stejně budete nuceni se k těm základům vrátit – právě kvůli zdravotním problémům koně. Základem je myslím rozvoj schopnosti sebestabilizace koně zejména pomocí dobře fungujícího středu těla. Také bych respektovala přirozený vývoj koně. To znamená, že bych nadměrně nezatěžovala mladého koně do té doby, než je ukončen jeho růst.
Co je schopna chiropraxe řešit a co už ne?
Jedinou diagnózu, kterou chiropraxe řeší, je vertebrální subluxační komplex – chcete-li blokády. Klid, nemá to nic společného s vykloubením obratlů, jedná se jen o historicky vžitý název. Asi se ale ptáte na potíže, které lze s pomocí chiropraxe řešit. Je jich celkem široké spektrum – od nejčastěji zmiňovaných potíží s jezditelností, poruchy chodu, snížení výkonnosti a ochoty k práci, přes negativní reakce při sedlání, nasedání nebo čištění, až po poruchy chování nebo změny povahy. Chiropraktickým pacientem naopak není kůň s vážnou akutní bolestivostí, s těžkým akutním kulháním nebo kůň s horečkou.
Má chiropraxe smysl preventivně i u zvířat, která netrpí žádným problémem?
Určitě! Je třeba si uvědomit, že kůň své potíže obvykle neukáže do té doby, dokud je bude zvládat kompenzovat. Čili to, že na první pohled žádným problémem netrpí, nutně neznamená, že skutečně žádné potíže nemá. Ale pokud bychom vzali koně, který reálně žádnými palčivými potížemi netrpí, tak i tady má preventivní použití chiropraxe smysl. Jestli si vzpomenete, jak jsem na začátku mluvila o udržení zdraví zvířete, tak k tomu je třeba zvíře pravidelně chiroprakticky kontrolovat i když nemá žádné potíže. Máme tak příležitost včas řešit blokády, které sice ještě nemají výrazný dopad na pohyb, ale mohly by způsobit zhoršenou funkci nervového systému, který v těle řídí úplně všechno na co si vzpomenete. Optimální funkce nervového systému je základ pro udržení zdraví.
Co vám život kolem koní dal a co vzal?
Dal mi místo v úžasném světě nádherných noblesních zvířat, která se stala mými průvodci a společníky na celý život. Dal mi příležitost k seberozvoji – koně nás zrcadlí a přehledně s námi všechno komunikují, pokud nasloucháme. Co mi vzal? V dnešní době, kdy mám spokojený jak pracovní, tak osobní život, bych řekla, že asi naštěstí nic. A doufám že to tak zůstane😊. Ale pravda je, že život kolem koní je velice náročný na čas a energii a často je velice osamělý – pokud nemáte partnera s pochopením pro vaši vášeň. Já jsem velmi vděčná za svého partnera, protože bez jeho podpory bych těžko mohla dělat to, co mě baví.
A jak by vypadal ráj MVDr. Kateřiny Černé?
Můj ráj? Ten mám promyšlený už velmi dlouho. Dřevěný srub u lesa, vedle jezírka s vodopádem, a na druhé straně nekonečné pastviny se stádem koní. Ticho, příroda😊.
MVDr. Kateřina Černá
Po promoci na Fakultě veterinárního lékařství VFU Brno v roce 2014 se řadu let věnovala klasické veterinární medicíně na klinice i v terénu. V roce 2020 započala studium veterinární chiropraxe v International Academy of Veterinary Chiropractic v Německu, a v krátké době tuto metodu začlenila do své praxe. V současné době se věnuje téměř výhradně veterinární chiropraxi a vzdělávání laické veřejnosti. Více informací naleznete na webových stránkách.
Galerie
Bezpečnost: Poranění ruky jsou častější při vedení koní než při ježdění
Podle nedávno publikované studie dochází k poranění horních končetin a ruky výrazně častěji při manipulaci s koňmi a při jejich vodění, než při jízdě…
Česká botanická společnost vyhlásila rostlinou roku 2025 starček úzkolistý (Senecio inaequidens), invazní druh pocházející z jižní Afriky. V České…