Tipy, jak přimět koně, aby snědl léky

24. 11. 2022 Clair Thunes, Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová Překladatel: Gabriela Rotová Zdroj: The Horse URL zdroje: thehorse.com

Snažíte se dostat léky do svého koně? Odborník na výživu radí, jak na to.

Otázka: Můj kůň potřebuje denně léky. Máte nějaké triky, jak podat léky tak, aby mu to bylo příjemné?

Odpověď: Podávání léků koním může být problém. Vzhledem k velikosti jejich tlamy je schopnost koní dokonale probrat krmivo tak, že malá pilulka zůstane ve žlabu, skutečně působivá! U některých koní, zvláště u těch, kteří jsou krmeni texturovaným krmivem, mají majitelé štěstí a zjistí, že stačí dát pilulku do krmiva a pacient ji v pohodě sežere. Ale podle mých zkušeností jsou takoví koně výjimkou, nikoli pravidlem.

Proto se většina majitelů snaží najít něco, do čeho by mohli vložit pilulku a podat ji koni tak, aby ihned nenabyl přesvědčení, že se ho snažíme otrávit.

Zde je tedy několik tipů, které můžete vyzkoušet a které by mohly pomoci.

0K0X2061.JPG

Měkké koňské pamlsky

Ve specializovaných obchodech s potřebami pro koně jsou obvykle k dostání různé druhy měkkých pamlsků pro koně, které jsou obvykle velmi chutné a když do nich vtlačíte pilulku, koně je i s lékem ochotně přijímají.

Jablka a mrkev

Jablka a mrkev jsou tradičním a plošně oblíbeným pamlskem. Pokud vyhloubíme v kousku mrkve nebo jablka malou dírku a podaří se nám do ní vtlačit pilulku, často s lékem koně problém nemají a ochotně ho spolu s pamlskem zkonzumují.

Kapsy/sáčky na pilulky

Na trhu je několik značek kapsiček a sáčků na léky, které jsou navrženy speciálně pro tento účel. Většina z nich je docela chutná; mohou však být dražší než jiné možnosti.

Vypeckované švestky

Zatímco pecky ze švestek jsou pro koně jedovaté, sušené švestky jsou bezpečné a lze z nich vytvořit báječné a plně funkční kapsičky na pilulky. Švestky jsou sladké a lepkavé, a proto jsou pro tento účel velmi vhodné.

Voda

Většinu pilulek a tablet lze rozpustit ve vodě. Pokud potřebné léky umístíte do injekční stříkačky, přidáte vodu a dobře obsah promícháte, měly by se léky ve vodě rozpustit a poté je můžete koni dávkovat perorálně. Možná bude nutné velmi tvrdé pilulky rozdrtit. Podávání léků tímto způsobem ale vyžaduje určitou dovednost, aby se zajistilo, že tekutina s léky se dostane do krku a nevyteče ven z huby koně.

0K0X1840.JPG

Koně s dietními opatřeními

Velký počet koní, kteří potřebují každý den léky, trpí endokrinními dysfunkcemi – dysfunkce hypofýzy pars intermedia (PPID, Cushingova choroba). Veterináři obecně doporučují této kategorii koní krmnou dávku s nízkým obsahem škrobu a cukru. Totéž platí i pro koně s metabolickými problémy – equinní metabolický syndrom (EMS), kde je obvykle rovněž vyžadována dieta s nízkým obsahem nestrukturálních sacharidů (NSC). To komplikuje podávání léků, protože mnoho z výše uvedených možností, jak podat léky, nemá nízký obsah cukru.

Je proto důležité znát citlivost svého koně a mít na paměti skutečné množství cukru, které je obsaženo v jednom pamlsku. Například databáze potravinářských produktů USDA uvádí, že malá švestka obsahuje 2 gramy cukru, jedna baby karotka asi 1,33 gramu cukru a jedna středně velká mrkev asi 5 gramů cukru. Pokud tato čísla porovnáte s půl šálkem jablečného pyré (podávaným injekční stříkačkou), který obsahuje od asi 10 gramů do 20 gramů cukru, uvidíte, že jedna švestka nebo mrkev je pravděpodobně lepší volbou. Můžete také oslovit výrobce pamlsků, kteří vám jistě budou schopni sdělit obsah cukru a škrobu ve svých produktech, i když to není uvedeno na etiketě.

Některé pamlsky a kapsičky na pilulky, které jsou na trhu k dispozici, mají nízkou hodnotu NSC a pravděpodobně jsou nejlepšími možnostmi pro koně citlivé na cukr. U koní s onemocněními, jako je PPID, však někdy existuje riziko i pokud zkrmíte jednu jedinou pochoutku s mírně vyšším obsahem cukru. Platí ale, že když do koně dostanete dávku léku nutnou ke kontrole jeho stavu, je zvýšení příjmu cukru menší zlo než nepodání nezbytného léku.

Pokud si nejste jisti, zda je způsob dávkování léku pro vašeho koně vhodný, poraďte se se svým veterinářem.

Nesmíme zapomenout, že nezbytnou součástí úspěchu je i to, jak ke svému koni přistupujete, když mu pamlsek předkládáte. Léčení koní může být stresující, zvláště pak, pokud koně již odmítli některé jiné metody, které jste vyzkoušeli. Nicméně jestliže se ke svému koni nervózně přibližujete se zatajeným dechem, je to recept na katastrofu, a ne na úspěch. Váš kůň bude číst řeč vašeho těla a bude vědět, že se chystá něco velmi nebezpečného. Snažte se proto zůstat klidní a buďte pozitivní.

Když se nedaří...

Pokud se vám nabízené tipy neosvědčí, bude nutné zapojit kreativitu a začít experimentovat. Koně jsou totiž, co se týče vůní a chutí, které preferují, skutečně jen těžko předvídatelní. I malá změna pachu nebo chuti jeho standardní krmné dávky totiž může mít za následek úplné odmítnutí nabízeného koncentrovaného krmiva, a to i veškerému hladu navzdory. Proto je logické, že totéž se může týkat i pamlsků, které obohatíme o lék. Ve srovnání s jinými hospodářskými a domácími zvířaty je ale publikováno relativně málo prací, které se zaměřují na úlohu chuti a čichu při výběru potravy domestikovaných koní. Několik takových studií ale přesto k dispozici je a jejich závěry jsme publikovali v článku, který si můžete přečíst zde.

Možností, které můžete vyzkoušet, je nekonečný zástup. Ukazuje se ale, že v širší perspektivě koně preferují tyto vůně a příchutě:

 • Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum)
 • Banán
 • Třešeň
 • Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
 • Kmín
 • Mrkev
 • Máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita)
 • Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
 • Jahoda
 • Jablko
 • Citrusy 

Výživový poradce v článku doporučuje švestky, úspěšně ale lze využít i meruňky. Je jen málo koní, kteří tyto plody považují za nehodné jejich pozornosti. Totéž lze říci i o hruškách a malinové a vanilkové esenci. Ne obecně, ale v některých případech ocení koně také vůni fenyklu, tymiánu, šalvěje, kozlíku lékařského nebo skořice. Pokud ale budete podávat léky za pomoci bylinek, je třeba se ujistit, že konkrétní byliny jsou pro koně vhodné a není problém jejich podávání v kombinaci s danými léky. Při podávání léčivek buďte vždy velmi pozorní. Ujistěte se, že konkrétní byliny jsou pro vašeho koně skutečně vhodné, nepřekračujte doporučenou dobu podávání a ani množství podaných rostlin. Pokud si nejste jistí, vždy se poraďte se zkušeným veterinářem/výživářem a neexperimentujte v kombinacích a ani délce podávání.

0K0X2081.JPG

V každém případě lze doporučit, abyste tomu, co váš kůň preferuje, věnovali pozornost. Nikdy nevíte, kdy se vám taková informace bude hodit. Štěstí totiž skutečně přeje připraveným! :-)

Článek vyšel na webu The Horse 10. října 2022.

Podobné články

Pokud náš kůň nechá ve žlabu svou obvyklou porci koncentrovaného krmiva a valný zájem neprojevuje ani o seno, měl by to pro nás být poměrně jasný…