Stupnice tělesné kondice koně

3. 2. 2010 EQCH redakce Autor fotek: MVDr. Iveta Bečvářová

Včera jsme vám v Hospodářově roku mluvili do duše, abyste v únoru vyhodnotili výživný stav a tělesnou kondici svého koně. Jak na to? Možná vám pomůže následující tabulka, kterou pro vás zpracovala MVDr. Iveta Bečvářová.

Stupnice tělesné kondice (Body Condition Scoring)

Pro srovnání se stupnicí tělesné kondice je třeba prohmatat tělo koně na následujících místech:

stupnice tělesné kondice koně

Popis stupnice tělesné kondice (stupeň 1-9)

stupeň 1 - podvýživa(Adaptovano podle Henneke et al, 1983. Publikovano se svolenim Virginia-Maryland Regional College of Veterinary Medicine a Virginia Cooperative Extension, Blacksburg, VA, USA.)

 • Podvýživa: Kůň je extrémě vyhublý. Obratlové výběžky, žebra, kyčelní kosti a kořen ocasu jsou výrazně prominentní. Prominentní kostní podklad kohoutku, ramenního kloubu a krku. Chybí veškerý podkožní tuk.
 • stupeň 3 - vyhublostVýrazná vyhublost: Kůň je vyhublý. Malé množství tuku pokrývá obratlové výběžky. Obratlové výběžky, žebra, kyčelní kosti a kořen ocasu jsou prominentní. Kohoutek, ramenní klouby a struktury krku jsou výrazně znatelné.
 • Vyhublost: Tuk dosahuje do poloviny obratlových výběžků. Tenká vrstva tuku pokrývá žebra, avšak žebra jsou snadno viditelná. Kořen ocasu je prominentní a jednotlivé obratle jsou viditelné. Kyčelní kosti, kohoutek, ramenní klouby a struktury krku jsou mírně znatelné.
 • stupeň 5 - střední kondiceLehká kondice: Obratlové vyběžky vytváří mírný hřeben. Linie žeber se mírně rýsuje a žebra jsou viditelná. Malé množství tuku u kořene ocasu. Kyčelní kosti, kohoutek, struktury krku a ramenní klouby nejsou vyrazně znatelné.
 • Střední kondice: Oblast bederní páteře je v rovině. Žebra jsou dobře cítit na pohmat, ale nejsou viditelná. Tuk u kořene ocasu má pružnou konzistenci. Kohoutek je zaoblený, ramena a krk souvisle splývají s linií těla.
 • stupeň 7 - nadváhaMírná nadváha: Mírna prohlubeň se začíná tvořit podélně nad bederní páteří. Tuk u kořene ocasu má měkkou konzistenci. Tuk pokrývající žebra má pružnou konzistenci. Tuk se začíná ukládat podél kohoutku, za ramenním kloubem a na hřebeni krku.
 • Nadváha: Podélná prohlubeň nad bederní páteří. Jednotlivá žebra lze cítit na pohmat, ale jsou pokryta výraznou vrstvou tuku. Tuk u kořene ocasu má měkkou konzistenci. Znatelná vrstva tuku podél kohoutku, za ramenním kloubem a na hřebeni krku.
 • stupeň 9 - extrémní obezitaObezita: Výrazná podélná prohlubeň nad bederní páteří. Jednotlivá žebra lze nahmatat jenom obtížně. Výrazné tukové polštáře u kořene ocasu. Výrazná vrstva tuku podél kohoutku. Oblast za ramenním kloubem vyplněná tukem. Výrazný krční hřeben. Vrstva tuku podél vnitřních stehen.
 • Extrémní obezita: Hluboká podélná prohlubeň nad bederní páteří. Tukové polštáře pokrývají žebra, tuk je prominentní u kořene ocasu, podél kohoutku, na krku a za ramenním kloubem. Vyrazně prominentní krční hřeben. Vrstvy tuku podél vnitřních stehen se třou o sebe. Slabina je vyplněná a břicho má sudovitý tvar.
 • Pod článkem jsou přiložené dva PDF soubory o velikosti A4, z nichž si můžete uvedený text i obrázky stáhnout, vytisknout a pověsit třeba do stájové lékárny nebo na klubovou nástěnku.

  Podobné články

  V posledních letech dochází k významnému vývoji v oblasti využití mezenchymálních kmenových buněk (MSC) ve veterinární léčbě, a to včetně…

  koně a dekování, věčné téma

  Počasí je stále poměrně nevyzpytelné. Koně jsou velmi adaptabilní a obvykle výrazné změny počasí zvládnou. Když ale ovlivňujeme jejich přirozené…