Koně a fytoterapeutika s tlumivým účinkem na centrální nervový systém

30. 5. 2022 Gabriela Rotová Autor fotek: Jonáš Dušánek, Wikipedia

Produkty, které snižují vnímavost organismu koní ke stresovým faktorům, a tak zlepšují jejich schopnost uvolnění a soustředění, se v našich stájích zabydlely a nabízí je většina výrobců i prodejců. Víme ale, co tyto produkty ovlivňující činnost nervové soustavy obsahují? Jak na koně působí? A jsou všechny látky v nich obsažené v souladu s pravidly FEI?

Když jsem se o produktech, které ovlivňují činnost nervové soustavy koní, bavila s aktivními jezdci a chovateli, zjistila jsem, že o tom, jak tyto přípravky působí na CNS našich koní a co všechno obsahují, toho překvapivě mnoho nevíme. Tyto krmné doplňky sypeme v době zvýšené zátěže – před náročnými závody, transportem, odstavem či v období tepelného stresu – do žlabů, a to aniž bychom se o složení těchto produktů nějak hlouběji zajímali. A jak se zdá, není to jen náš „národní“ problém. Podobné závěry totiž přinesla i britská studie, kterou jsem v této souvislosti vypátrala. A to vše i přesto, že některé z běžně dostupných zklidňujících bylinných přípravků obsahují standardizované extrakty fytoterapeutik, které jsou na FEI seznamu nepovolených medikačních látek nebo nejsou pro některé kategorie koní zcela bezpečné.

Fytoterapeutika s tlumivým účinkem na centrální nervový systém

Různé produkty, které obsahují fytoterapeutika, dnes využívají majitelé koní ke změně nebo zmírnění nežádoucího nebo nebezpečného chování v různých situacích zcela běžně. Co to ale fytoterapeutika jsou a jaké rostliny mezi ně patří?

Fytoterapeutika, která mají tlumivý účinek na centrální nervový systém, jsou léčiva přírodního původu. Některá tato léčiva lidé po tisíciletí s velkým úspěchem užívají při psychovegetativních poruchách různého původu – nabízí totiž zmírnění obtíží plynoucích z psychomotorického nepokoje, zvýšeného nervového podráždění, úzkosti a nepřiměřeného strachu a působí i proti neklidu a napětí, problémům s usínáním, nespavostí, podrážděnosti nebo při depresích nebo poruchách koncentrace. Je tedy logické, že jejich využití v koňském průmyslu na sebe nedalo dlouho čekat.

Dle účinku rozdělujeme fytoterapeutika s tlumivým účinkem na CNS do tří skupin:

  • Sedativa – fytoterapeutika se zklidňujícími účinky
  • Anxiolyka – fytoterapeutika odstraňující úzkost
  • Hypnotika – fytoterapeutika navozující spánek

Dělicí čára mezi těmito skupinami látek ale obvykle není ostrá a účinek úzce souvisí s velikostí podané dávky a také způsobem sběru a lokalitou výskytu rostliny. Kvalita je proto v této souvislosti velmi důležitým faktorem. V produktech určených pro koně jsou jako fytoterapeutikum s tlumivým účinkem na CNS využívány obvykle suché extrakty – koncentráty vyrobené ze zahuštěného tekutého extraktu z rostlinných drog, které mají přesně definované množství účinných látek, a tak i vyšší účinek, nebo usušené či jiným způsobem koncentrované části rostlin.

Rostliny, které mají vliv na centrální nervový systém

Pokud si projdete etikety produktů, které využívají fototerapeutika s tlumicím účinkem na centrální nervový systém, zjistíte, že k běžně užívaným bylinám patří:

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) - meduňka lékařská má významnou antioxidační aktivitu, uvolňuje křeče a napětí svalstva, zmírňuje projevy deprese a migrénu. Obsahové látky působí mírně spasmolyticky a tlumivě na CNS (nespecifický účinek na lipofilní komponenty a membrány). Extrakt i drogu doporučuje současná fytoterapie pro vnitřní použití při nervozitě spojené s nespavostí a jako karminativum (léčivo, které zmírňuje plynatost, koliku trávicího traktu a žaludeční nevolnost).

Melissa-officinalis-Kohler-s-Medizinal-Pflanzen-094.jpg

Máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita) - v rostlině obsažený mentol snižuje napětí hladkého svalstva – snižování tlaku ve vnitřních orgánech zabraňuje a předchází bolestem. Máta ale působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy. Ve směsi s jinými drogami vykazuje máta antioxidační a mírně sedativní účinek. Látky obsažené v mátě peprné působí spasmolyticky, adstringentně, cholereticky a karminativně. 

Mentha-x-piperita-Kohler-s-Medizinal-Pflanzen-095.jpg

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) – tato rostlina patří do padesátky základních rostlin tradiční čínské medicíny a je používána jako sedativum pro zklidnění nervové soustavy.

Scutellaria-baicalensis-flowers.jpg

Ženšen pravý (Panax ginseng, syn. Panax schinseng) - ženšen pravý obsahuje celou paletu účinných látek a působení ženšenu na organismus je velmi komplexní. Výsledky odborných studií prokázaly působení na oběhový systém, nervovou soustavu, na centrální nervovou soustavu, soustavu žláz s vnitřní sekrecí nebo na imunitní systém.

800px-Ginsengpflanze.jpg

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) - třezalka je využívána zejména při léčení neuróz, depresí a úzkosti a také pro její antivirotické účinky.

Trezalka-teckovana-Hypericum-perforatum.jpg

Levandule (Lavandula) - užívá se v lékařství, kosmetice, aromaterapii a má protizánětlivé, antiseptické, zklidňující a repelentní účinky.

shutterstock-1777906226-irecept-630-16x9.jpg

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita), také heřmánek lékařský – heřmánková droga má celou škálu léčivých účinků, mimo jiné ale způsobuje celkovou harmonizaci organismu.

Matricaria-recutita-Kohler-s-Medizinal-Pflanzen-091.jpg

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) a její semena – pískavice celkově posiluje a působí jako univerzální tonikum. Tonika jsou léčiva - látky nebo rostlinné drogy– která působí regeneračně, výživně a posilují celý organismus. Tonizující látky obsažené v pískavici jsou považovány za tzv. adaptogeny – látky zvyšující odolnost proti zátěži a stresu.

Trigonella-foenum-graecum-Kohler-s-Medizinal-Pflanzen-273.jpg

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) – z léčivých účinků lékořice je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí.

Glycyrrhiza-glabra-Kohler-s-Medizinal-Pflanzen-207.jpg

Chmel (Humulus) - rostlina má především mírně sedativní účinky – uklidňuje. 

375px-Illustration-Humulus-lupulus0.jpg

Maca horská červená (Lepidium meyenii) - známá jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra. Maca je dlouhá tisíciletí používána jako posilující prostředek nervového, imunitního i hormonálního systému.

maca-horska-cervena-lepidium-meyenii-semena-macy-20-ks.jpg

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) - obsahové látky kozlíku lékařského se vyznačují sedativními a relaxačními účinky, které byly prokázány mnoha experimentálními studiemi na laboratorních zvířatech.

258px-Valeriana-officinalis-Kohler-s-Medizinal-Pflanzen-143.jpg

Co ví majitelé koní o produktech, které slibují tlumivý účinek na centrální nervový systém?

Každý majitel si přeje, aby jeho kůň byl během soutěže nebo v průběhu transportu klidný, uvolněný a byl schopen soustředěného výkonu. Produkty nabízené ke zmírnění strachových reakcí a nežádoucího a nebezpečného chování se proto staly v posledních desetiletích hitem. Znalosti majitelů o těchto produktech jsou ale velmi nízké, což mimo jiné doložily i výsledky nedávno publikovaného výzkumu, který se na tuto problematiku zaměřil.

V rámci výzkumu uskutečněného ve Velké Británii byli osloveni majitelé koní, ošetřovatelé a jezdečtí instruktoři, kteří tyto přípravky využívají nebo použili. Výsledky naznačily, že majitelé koní jsou ochotni tyto produkty používat, aniž by měli základní znalost o složení produktů a jejich účinnosti. Více než polovina respondentů (59 %) si myslela, že uklidňující účinek vyvolává hořčík, 9 % si myslelo, že uklidňující účinek vyvolávají byliny, přičemž 32 % nevědělo, která složka produktu má možný uklidňující účinek. 

Jaké mají majitelé koní s těmito produkty zkušenosti?

Z těch, kteří používají nebo používali tyto produkty, se 40 % domnívalo, že u jejich koně došlo k nějakému pozitivnímu účinku, 30 % si účinky nebylo jistých a 25 % žádný rozdíl nezaznamenalo. 5 % uživatelů dokonce mělo pocit, že produkt měl na jejich koně negativní účinek.

Závěr…

Jak je vidno, povědomí o tom, čím obohacujeme krmnou dávku svých koní, zřejmě nemáme příliš velké a měli bychom se v tomto ohledu asi přece jen trochu polepšit.

Všechny výše uvedené drogy nebo jejich extrakty jsou běžnými složkami doplňků výživy, které jsou na „koňském“ trhu v souvislosti s klidněním koní k dispozici. U těchto fytoterapeutik je vždy ale třeba důsledně dodržovat doporučená dávkování a číst informace uvedené v příbalových letácích (kontraindikace, kombinovatelnost s veterinárními léčivy). Pokud tyto informace na etiketě produktu nebo v příbalových letácích nenaleznete, může být v některých případech, zejména u koní se zdravotními problémy, nutná konzultace s veterinárním lékařem.

Použití rostlinných sedativ a hypnotik je poměrně široké a může být u některých kategorií koní (například hříbata v době odstavu) nebo v určitých situacích (například dlouhý transport kombinovaný s vysokými teplotami) skutečně významným přínosem. Některá z těchto fytoterapeutik totiž prokazatelně podporují psychickou vyrovnanost, umožňují lépe snášet zvýšenou stresovou zátěž a působí komplexně na posílení celého organismu a při správném dávkování by neměly mít nežádoucí účinky. Přesto ale platí – informuj se a pak nejen důvěřuj, ale i prověřuj. Obzvláště pak, pokud se svými koňmi sportujete.

0K0X8768.JPG

Příště se podrobněji podíváme na jednu z rostlin, která má mimořádně silný a významný vliv na činnost centrální nervové soustavy, obsahují ji některé běžně nabízené produkty, ale obsahuje ve vysoké koncentraci látku, která je FEI zakázaná. Touto bylinou je kozlík lékařský (Valeriana officinalis), který asi všichni známe jako rostlinu, z které se vyrábí „valeriánské kapky“. A proč? Kozlík lékařský si totiž získal velkou pozornost odborné veřejnosti kvůli své interakci s kyselinou gama-aminomáselnou (GABA), která pomáhá regulovat přenos nervových vzruchů v mozku a centrální nervové soustavě. A to může být i pro nás, jezdce a chovatele, zajímavé. 

Použité zdroje

  • Diane J Ross, Jayne Robert: Equine Calming Products: A Short Survey Into Their Use, Effect, and Knowledge Using a Small Sample of Horse Owners in the North of Scotland, UK. Journal of Equine  Vet Sci. 2018 Sep.
  • Garcia-Garcie P, et al. Phytotherapy and psychiatry: bibliometric study of the scientifi c literature from the last 20 years. Phytomedicine 2008; 15: 566–576.
Podobné články

V článcích "Nepřítel hmyz? Pomozte si rostlinami!" jsme si v uplynulých týdnech představili některé z rostlin, které mají schopnost odpuzovat…

Příznivé účinky některých druhů vyšších rostlin na náš organismus jsou tisíce let známé a přínos fytoterapie v chovu našich koní lze proto jen těžko…