Jablečný ocet – uznávaný elixír zdraví pro koně i lidi

13. 7. 2020 Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: archív autorky + Pixabay

Že je jablečný ocet velmi prospěšný pro zdraví, se ví od nepaměti. Však byl také využíván snad každou civilizací. Na jablečný octový zázrak se ve starých kronikách pějí doslova ódy. Léčitelé ho oprávněně měli (a stále mají) v neutuchající oblibě. Dnes se podíváme, zda se dá tak všestranně jako u lidí využít i v péči o naše koňské miláčky.

Jablečný ocet je v průřezu staletími doslova stálicí. Zdraví prospěšnou stálicí. Již Hippokrates, otec medicíny, ho používal coby osvědčené antibiotikum a dezinfekci, a to nejen zevně. Doporučení popíjet ráno na lačno ve sklenici vody rozmíchanou lžíci octa se lžičkou medu pochází ale z dob ještě dávno před ním. V medicíně se zmínky o ovocných octech objevují už před 10 000 lety. Nepřekvapí tedy, že i novodobější válečná historie jablečný ocet využívala – vojáci na něj nedali dopustit při žaludečních nevolnostech, při léčbě zápalu plic i při kurdějích. Byl používán i k hojení ran a ke zbavování vlasů a pokožky parazitů. Ženské části populace je užívání jablečného octa velmi dobře známo při dietách – napomáhá totiž hubnutí (snižuje chuť k jídlu), zrychluje metabolismus a velmi účinně omezuje zadržování vody v těle. A jako bonus mírní pocity únavy.

Starověcí Římané používali ocet mimo jiné k dezinfekci pitné vody.

Tato nakyslá tekutina je tradičně používána coby konzervant, léčivo, koření a dokonce i jako čisticí prostředek. Dle vyhlášky ministerstva zemědělství č. 335/1997 Sb. se rozumí kvasným octem okyselující potravina, vyrobená výlučně biologickým procesem kysání lihu obohaceného živinami za pomoci octových bakterií. Hlavní složkou octu je kyselina octová v koncentraci od 4 do 18 % podle druhu octa. Nejběžnější koncentrace octa jablečného je 5 %, octa „obyčejného“ (lihového) 8 %. Octy s 10% a větší koncentrací se musí ředit, mohou totiž způsobit poleptání sliznic. Osobně velmi doporučuji naředit naprosto každou koncentraci, i tu pětiprocentní!

Aby byl jablečný ocet opravdu zdravotně přínosnou, nikoli pouze ochucující složkou výživy, musí být nefiltrovaný a tepelně neošetřený (nepasterizovaný). Jedině tak je opravdu bohatý na biologicky aktivní složky, díky nimž má celou dlouhou řadu prospěšných vlastností.

Podívejme se na účinky jablečného octa v hezkém souhrnu zkušené bylinkářky MUDr. Marie Dufkové:

JABLEČNÝ OCET

 • Detoxikuje organismus.
 • Stimuluje kardiovaskulární systém.
 • Posiluje imunitu.
 • Má antibakteriální účinky.
 • Pomáhá při hubnutí.
 • Příznivě upravuje stav střevní mikroflóry a napomáhá dobrému trávení.
 • Pomáhá při alergiích.
 • Snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.
 • Ředí hlen ve všech částech těla a čistí lymfatické uzliny.
 • Snižuje cholesterol díky jablečnému pektinu.
 • Zbavuje tělo kvasinek díky přírodním enzymům, které napomáhají boji s kandidou – kvasinkou, která je mmj. zodpovědná za symptomy jako únava, špatná paměť, obrovská chuť na sladké a za kvasinkové infekce.

Výzkumy ukazují, že jablečný ocet pomáhá bojovat s alergiemi a nachlazením díky jeho schopnosti redukovat hlen a čistit ucpané dutiny.

Již vícekrát odborníci zkoumali, v čem že vlastně megaprospěšnost jablečného octa tkví, jaké že kouzlo se v nazlátlé tekutině vlastně ukrývá – a představte si, že nic převratného ani zázračného nebylo objeveno… Jablečný ocet obsahuje kolem 5–8 % kyseliny octové – právě ta je zodpovědná za kyselou chuť. Zdravotně významný je obsah jablečného pektinu, aminokyselin a antioxidantů. V šetrně zpracovaném, kvalitním jablečném octu nalezneme vitamíny skupiny B, vitamín C, kyselinu pantothenovou (pomáhá mmj. překonávat únavu a hojit), biotin (pozitivní vliv na kvalitu pleti, nehtů a vlasů). Jablečný ocet obsahuje poměrně dost draslíku, vápníku, sodíku a hořčíku, trochu železa a fosforu. Navíc zdraví prospěšné enzymy a malá množství různých dalších (krom octové) kyselin. Přes toto „obyčejné“ složení mnohé studie potvrdily jeho nesporné zdravotní přínosy. Účinky se nakonec lékaři rozhodli připsat kombinaci všech těchto látek a jejich synergickému efektu.

Pektin je forma rozpustné vlákniny, která díky bakteriím tlustého střeva fermentuje za vzniku krátkých mastných kyselin (octové, propionové, máselné). Ty mají prebiotický účinek – vytváří blahodárný gel prospívající střevnímu prostředí, s pozitivními účinky na trávení a imunitu.

Krom vnitřního užití se jablečný ocet s úspěchem využívá i z vnějšku – dokáže si poradit s plísněmi i bradavicemi:

Octové lázně a zevní potírání

Kyselý jablečný oplach na vlasy se používá na vyrovnání pH pokožky po použití běžných šamponů, ale i pro snadnější rozčesávání (uzavírá vlasovou kutikulu). Do litru vody přidáme 2 velké polévkové lžíce jablečného octa – toto ředění již není třeba oplachovat. Pokud použijeme silnější koncentraci, vlasy na závěr, po několikaminutovém působení, opláchneme čistou vodou.

2 dcl jablečného octa do litru vody – takto jednoduše si připravíte jablečno-octovou dezinfekční lázeň. Tento kyselý roztok, hubící plísně i jejich spory, zabíjí bakterie spolu s nepříjemným zápachem, navíc nohy nádherně zjemňuje. A nebojte se – ocet sám o sobě zrovna po parfému cítit není, ale po opláchnutí a nakrémování chodidel po jeho ostrém aroma nezbude ani památka.

Na potírání bradavic se používá neředěný. Jablečným octem napuštěný tamponek se přiloží na bradavici, uchytí obinadlem a nechává se působit přes noc. Jiní léčitelé doporučují pár kapek přímo na polštářkovou náplast, přelepit přes bradavici a nosit v tahu neustále (s občasnou výměnou po koupání) 5 dní. Po té by už bradavice měla jít vyloupnout.

KONĚ A JABLEČNÝ OCET

I u koní má použití jablečného octa svůj význam. Ať už podávaný v krmivu nebo v napájecí vodě (často tak koně ošálíte a vypije i vodu v cizí stáji, do které se mu jinak příliš nechce, octem též zamaskujete ve vodě nalité léčivo), případně využit na obklady, oplachy a koupele – vždy přináší nemalé zdravotní benefity!

Dlouhodobé zkušenosti chovatelů říkají, že ti koně, kterým je pravidelně podáván jablečný ocet, méně inklinují k trávicím problémům a kolikám, jsou méně ohrožení laminitidou z pastvy a vykazují větší odolnost vůči infekcím. Bývají méně začervení, při kombinaci užívání vnitřního a vnějšího (octový repelent) odpuzují hmyz. Jablečný ocet pomáhá koním také od kašle (zde ideálně v kombinaci s medem).

Koním se po postupném návyku doporučuje dávkovat cca 70 ml jablečného octa na den. Chcete-li dávkovat v polévkových lžících, tak 4 vrchovaté. Ideálně rozdělit – 2 do ranní a 2 do večerní dávky žlabového krmiva.

Koně citliví na cukr

Je prokázáno, že jablečný ocet pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Lékařské studie proběhly a byly překvapivé – staří léčitelé opravdu věděli, proč jablečný ocet tolik doporučují. Klinické testy prokázaly, že konzumace jídel s jablečným octem (například coby zálivkou v salátech) způsobuje u strávníků menší reakce těla na cukry. Chovatelé koní tuto skutečnost v praxi využívají. Koním citlivým na vysoký obsah cukrů v trávě a v seně jablečný ocet cíleně nasazují. Nejde samozřejmě o všespásný zázrak, který z koní náchylných k laminitidě z jarní trávy udělá zdravá zvířata i při pobytu v pastvinách nonstop, ale určitý ochranný vliv byl skutečně vypozorován.

Jablečný ocet v roli přírodního repelentu

Podávání jablečného octa vnitřně přes celou hmyzí sezónu zajistí menší atraktivitu koně pro hmyz.

Zároveň se nebojte použít jablečný ocet i místo běžného repelentu. Stačí nalít do rozprašovače. Jako u všech repelentů i zde platí, že při aplikaci dáváme dobrý pozor, aby se postřik nedostal koním /ale ani nám :-)/ do očí. Běžně doporučované ředění ocet : voda je 1 : 1 (nebo 2). Čím nižší obsah jablečného octa v roztoku, tím nižší účinnost.

Ošetření štípanců od hmyzu jen nepatrně naředěným octem zabraňuje otoku a místečko je zároveň vydezinfikováno.

Při potírání hlavy octovým repelentem dáváme dobrý pozor, aby z vlhké houbičky nekapalo a octová voda se tak nedostala koním do očí.

Repelent coby postřik

 • 500 ml jablečného octa
 • 500 ml vody
 • pro zesílení účinku můžeme přidat pár kapek silně aromatického esenciálního oleje (citronela, eukalypt, hřebíček)

Směs nalijte do rozprašovače nebo na houbičku a koně nastříkejte/potřete. Pozor na oči (platí stejné zásady bezpečnosti, jako při použití jakéhokoli repelentního postřiku).

Repelent odpařovací

 • půl litru jablečného octa (případně i trocha vody)

Do široké nádoby nalijte ocet (neředěný, ale může být i podle potřeby rozředěn, pokud je na vás jeho aroma moc) a postavte ho na místo chráněné před rozlitím. Při odpařování se prostor krásně pročistí od hmyzu, navíc ocet pohltí nepříjemné pachy. Pro zesílení účinku můžete přidat šalvěj, bazalku a levanduli. Pro tyto účely vám bude stačit i levnější „obyčejný“ ocet lihový, který zakoupíte za pár korun v kterémkoli obchodě s potravinami. (U koní z bezpečnostních důvodů nepoužívejte skleněné mísy.)

Repelentní oplachy, koupele a masáže

Do kýble s vodou nalijte malou skleničku jablečného octa a po vyjížďce touto osvěžující lázní koně okoupejte. Nejen, že ho zbavíte potu, ale zároveň příjemnou formou (neštípe!) ošetříte štípance od hmyzu, které na vyjížďce utržil. Jako bonus bude mít váš kamarád krásně hebkou srst a méně přitažlivou vůni pro mouchy. V neposlední řadě se díky osvěžující koupeli bude cítit celkově svěží a fit.

Jelikož jablečný ocet mírní bolesti kloubů, s úspěchem se dá i u koní využívat k léčivé lázni. Do směsi jablečného octa s vodou (poměr 1 : 1) namočte bavlněný čistý hadřík a postižené klouby jím obalte. Na závěr převažte suchou plenou a zabandážujte. Nechte působit alespoň jednu hodinu.

Další možností je potírání kloubů směsí jablečného octa a kokosového či olivového oleje (2 : 1). Důkladně promasírujte, aby se směs co nejlépe vstřebala. Tyto masáže bolavým koním poskytujte pravidelně.

I při vnitřním užití působí jablečný ocet při artritidě úlevně.

I na hřívu a ocas se jablečno-octové oplachy s úspěchem využívají. Působí proti svědivosti, zklidňují podrážděnou kůži a dopomáhají k lesku srsti a hebkosti žíní – úplný kondicionér! (Poznámečka na okraj: samozřejmostí by mělo být, drbe-li si kůň ocas, v prvé řadě zkontrolovat datum posledního odčervení.)

Jablečný ocet v roli dezinfekce (skvělý na hniloby kopyt!)

Již naši dědové brali babičkám ze spíže jablečný ocet na ošetření kopyt tažných koní. Celá kopyta omývali směsí vody a octa (preventivně v poměru 1 : 4, při bakteriálních infekcích se koncentrace nechávala silnější, půl na půl), neředěný jablečný nebo lihový ocet kapali opatrně do prasklých střelek proti hnilobě. Zábaly z octové vody pomáhaly při kopytních abscesech.

Jablečný ocet coby skvělý pomocník při úklidu

Ať už se pouštíte do úklidu boxu nebo klubovny, nezapomeňte na ocet! Leští a odmašťuje (nezbaví sice mastnoty „těžké“, ale na běžný úklid stačí). Vytírání žlabů, napáječek a všech omyvatelných povrchů stájí octovou vodou dezinfikuje a pomáhá s leskem.

Varné konvice ocet zbaví vodního kamene – někdo nechává přes noc půl na půl ocet s vodou v konvici stát, jiní čistí rychlou cestou a nechají projít směs octa s vodou varem. (Soukromý tip: já osobně čistím všechny varné konvice již dlouhá léta zásadně octem neředěným a nechám projít varem – konvice je bleskem čistá. Dobře vypláchnu. Pokud čekám návštěvu a nechci, aby byl převařený ocet cítit v celém domě, plním konvici neředěným octem na noc a ráno ho sliji zpět do láhve a uchovám k dalšímu čištění. Takto ho s úspěchem točím klidně rok – dokud neztmavne v již nevzhlednou tekutinu.) Ale ocet poslouží na jakýkoli vodní kámen – například na vodovodních bateriích, ve vaně nebo v umyvadle – zde se nemusíte bát ani koncentrovanějších roztoků. Na kachličky a leštění zrcadel stačí šálek octa na kyblík vody. Pokud vám začne mizerně odtékat WC a ve stáji chybí „krtek“, popadněte ocet – láhev nalitá před vyjížďkou do záchodu problém vyřeší. Po návratu již bude hůř odtékající záchod opět průchozí. Také při závěrečném máchání podsedlovek a provazových ohlávek vám štamprle octa v máchací vodě udělá skvělou službu – zneutralizuje totiž případné zbytky pracích prostředků a vy se nebudete muset strachovat, že citlivým koním podráždíte vypranou výstrojí kůži.

Ocet je jemným druhem dezinfekce. Odmašťuje, odstraňuje zápach, čistí sklo, zbavuje usazenin vápníku, skvrn. Na čištění se doporučuje používat ředění v poměru 1 : 8 v závislosti od čištěného materiálu. Není vhodný na kůži a gumu! (pozor na rajtky!)

 

Pozor na zuby
Jablečný ocet je kyselina. Užívání v neředěném stavu podle upozornění lékařů poškozuje zubní sklovinu.

I veterináři radí podávat ho koním do krmení zásadně ředěný. Stačí přilít dvě polévkové lžíce jablečného octa do sklenice vody a až takto připravenou tekutinou ovlhčit koním žlabové/kyblíčkové krmení. (Kdo krmení podává běžně vlhčené, ocet samozřejmě rozředí už tím, že přilije tekutinu do kýble se žrádlem – tudíž přídavek koncentrovaného jablečného octa naředí a rozmíchá přímo v porci a nemusí ho předem ředit ve sklenici. Zásada ředění před podáním do suchého krmiva platí pro majitele, kteří zkrmují například müsli bez ovlhčení.)

Milovníci jablečného octa popíjející více sklenic za den radí používat k pití slámku – a nedělat si tak o zubní sklovinu starost.

Že můžeme koním jablečný ocet podat i v napájecí vodě, jsem již zmínila několikrát, přesto si neodpustím ještě jedno upozornění:

Ačkoli velké většině koní jablečný ocet skutečně chutná a s příjmem nemají žádnou potíž, spíše naopak (proto je také v krmných dávkách využíván jako zchutňovadlo), najdou se i citlivky, kterým i trocha octa v napájecím kbelíku zavání natolik podezřele, že se napít odmítají. Než si u takovýchto koní budete jisti, že jim kýbl s douškem jablečného octa nevadí či dokonce již chutná, pohlídejte si pečlivě příjem napájecí vody! Zadělat si na koliku nestojí za sebekvalitnější doplněk, takže u vybíravek je opravdu lepší přidávat jablečný ocet do žlabového krmiva, kdy máte kontrolu nad příjmem, a případné odmítnutí dávky neohrozí koně na zdraví.

Koním jablečný ocet v krmivu většinou velmi chutná.

 

DOMÁCÍ VÝROBA jablečného octa

Kilo omytých jablek nastrouhejte i se slupkou a jadřincem (bez stopek) na struhadle nebo pokrájejte a rozmixujte. Vložte do vhodné nádoby (ideální jsou skleněné čtyřlitrovky, kde máte nad materiálem optimální vizuální kontrolu) a zalijte takovým množstvím vody, aby sahala cca 5–10 cm nad nastrouhanou vrstvu. Volně (vzduch musí mít přístup) přiklopte víčkem nebo třeba talířkem a nechte týden v pokojové teplotě. Dvakrát denně promíchejte.

Po týdnu se vše scedí (scezenou drtí obohaťte kompost nebo nádobu na bioodpad), slitá tekutina se opět prodyšně přiklopí a postaví na další tři týdny na temné místo. Na závěr přeceďte přes čisté plátýnko, rozlijte do lahví a uzavřete. Nesterilizujte!!!

Uskladnit ve studené spíži nebo v lednici.

Alergie na jablečný ocet je vzácná, pokud by se ale přesto vyskytla, okamžitě ocet vysaďte!

Tip na letní osvěžující nápoj pro uvařené jezdce po letní vyjížďce:

 • 250 ml vody
 • třešňový sirup
 • lžička nebo lžíce (dle osobní chuti) jablečného octa

Jako možné variace zkuste přilít sirup bylinkový (mátový chutná s jablečným octem skvěle!) nebo jahodovou šťávu. Také pampeliškový (a úplně nejlépe pravý včelí) med je v této kombinaci moc dobrý.

Dobrou a ZDRAVOU chuť!

 

Vědci z Albert Einstein College of Medicine poměrně nedávno zjistili, že šestiprocentní roztok kyseliny octové při působení delším než třicet minut účinně zabíjí dokonce i těžko zničitelné bakterie Mycobacterium tuberculosis (původce tuberkulózy).

 

Shrnutí (podle MUDr. M. Vilímovského)

Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která má řadu pozitivních účinků. Patří mezi ně pozitivní vliv na hubnutí, odbourávání tuků a snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

Přestože jablečný ocet může mít kromě léčivých účinků i některé negativní účinky, většina lidí ho může bezpečně konzumovat při dodržení těchto všeobecných zásad:

 • Omezte denní příjem jablečného octa: Pokud začínáte jablečný ocet konzumovat, začněte postupně s menší dávkou, kterou následně můžete zvýšit na maximálně 2 polévkové lžíce denně (30 ml), v závislosti na tom, co snesete.
 • Snažte se minimalizovat kontakt zubů s kyselinou octovou: Nařeďte si jablečný ocet vodou a vypijte s pomocí brčka (slámky).
 • Vypláchněte si ústa: Po konzumaci jablečného octa si vypláchněte ústa čistou vodou. Také vyčkejte s čištěním zubů po dobu alespoň 30 minut po konzumaci jablečného octa. Jinak hrozí ještě významnější poškození skloviny.
 • Pokud trpíte gastroparézou, jablečný ocet nekonzumujte: Ideální je buď nekonzumovat jablečný ocet vůbec nebo omezit jeho denní příjem na 1 kávovou lžičku (5 ml), a konzumovat ho výhradně naředěný ve vodě nebo v salátové zálivce.
 • Dávejte pozor na alergie: Alergie na jablečný ocet je vzácná, ale pokud se u vás jakákoli alergická reakce vyskytne, okamžitě přestaňte jablečný ocet užívat a vyhledejte lékaře.

 

Literatura a zajímavé odkazy:

 

Podobné články
Kolika je nejčastějším akutním zdravotním problémem u koní

Kolika je nejčastějším akutním zdravotním problémem u koní a je proto i jednou z nejčastějších mimořádných událostí vyžadujících péči veterinárního…

Prognóza onemocnění je nepříznivá, nicméně při kvalitní péči a medikamentózní terapii lze koně dlouhodobě udržovat v dobré kondici

Léto, co by kamenem dohodil, a náš stárnoucí poník či koník stále ještě neodložil dlouhý zimní kabát. Co to znamená? Jak můžeme pomoci?