Zazimovat!

18. 10. 2015 Tereza Kucharská Autor fotek: Aneta Novotná (Hnyková)

Přibývá dnů, kdy je mi zima snad i zevnitř, kdo to nezná? Zalézt, koně nevidět zblízka, nejlépe ani zdálky... a pak sám sebe bombardovat výčitkami, že se jim dost nevěnuji. Posíláme malé podzimní zamyšlení.

caPřibývá dnů, kdy je mi zima snad i zevnitř. Kdy vzdušné vlhko, mlha a chlad proniká všemi kožními póry skrze tělo i mysl. A se změnou času to bude ještě horší. Budu se přemlouvat vůbec opustit teplo domu, o nějaké radosti u koní, kdy doslova mrznou údy, nemůže být řeč. Nebude se stíhat pořádně jezdit. Jenže co je to pořádně jezdit?

Bude tomu osm let, co mám koně doma. Každou zimu s tím bojuji. Když už člověk začne vyhrávat boj s ochlazením a zimou, poslední ránu zasadí tma. Díky těm rokům jsem ledacos přehodnotila. Mají to koňáci různě, ale většina z nás se snaží trávit u koní co nejvíce času, někteří to cítí i jako jakousi „povinnost"- právě těm je určen tento článek. Snad dnešní úvaha a pár tipů podnítí k zamyšlení i vás.

Zaprvé mi ty roky dodaly zásadní poznatek. Ve shonu a stresu to u koní nikdy nestojí za nic. Je po celý rok tolik faktorů, které na nás působí a ženou nás kupředu tak, že máme pocit neustálého nedostatku času, přitom nejvíce na nás dolehnou pravidelně v těch dvou méně oblíbených ročních obdobích. Když už zvládáme práci (školu), rodinu a ostatní povinnosti a víceméně tomu dáme režim a skloubíme to s aktivitami u koní, podzimní čas je vždycky časem velkého testu naší výdrže a přizpůsobivosti.

Uvědomme si, že žijeme jen jednou. Utápět se s podzimem v představách co by kdyby, v černých myšlenkách a výčitkách, že se svému koni dostatečně nevěnujeme, není tím ideálním řešením. Pojďme dlouhé zimní večery pojmout trochu jinak. Dostat i z těch dešťů, bahna, mrazů a zimy to pozitivní pro nás. Pojďme si vzít z této části roku to hezké, dohnat to, na co jsme v průběhu jara, léta a sezony zapomněli, co jsme opomíjeli vědomě nebo odkládali na později. Kdy jindy se k tomu vrátit než teď?

Pořádek v hlavě i sedlovně

Proč se vlastně tak často honíme ke koním, honíme „je odjezdit"? Stane se koni něco, pokud bude týdenní výpadek? Nejčastějším argumentem bývá asi následná „odstátost" a chování koní pod sedlem. Když se na to ale podíváte z odstupu, přijde vám to normální? Vždy, když týden marodíte, najdete někoho, kdo vás zastoupí? Nebylo by snazší zajistit věci tak, aby nás ten fakt týdenního volna nestresoval? Není možnost, jak koni zajistit dostatek pohybu přirozeně i bez vaší asistence, aby tyto stavy sám neprožíval? A pokud je přesto veselý, i když pohybu má dost, nebude chyba spíše v systému výcviku nebo vašem vztahu?

caS koncem roku každý rád bilancuje. Na Silvestra se část z nás zamyslí, zavzpomíná, rekapituluje. Pojďte totéž udělat právě teď v oblasti koní a nečekejme do Silvestra. Kdo si píše jezdecký deník, má z čeho čerpat. Kdo ne, bude muset usilovně lovit v paměti. Udělejte si za sychravého podvečera čaj, pohodlí a prostor na myšlení, případně si vezměte papír a tužku (a zmíněný diář). Nebo si zatopte v sedlovně, vezměte hadřík a mýdlo a dejte do pucu všechno, co jste přes sezonu odkládali na dobu „až bude čas". A bilancujte.

Jaký máte letošní rok? Jste spokojení? Baví vás na 100 % to, co děláte, naplňuje vás to? Splnila se letos vaše očekávání? Posunuli jste se někam, bylo to k lepšímu? Je spokojený váš kůň? Poznáte vůbec, jestli je spokojený? Jaký spolu máte vztah, mohlo by to být lepší? Nebo se vyskytuje něco, co vás delší dobu trápí? Vrtá vám v hlavě nějaká myšlenka, obava?

Odpovězte si upřímně a jednotlivé odpovědi rozeberte. Možná najdete problém, který jste už nějakou dobu nejasně cítili, ale nedokázali pojmenovat. Anebo nám jen může „dojít" fakt, že i přes aktuálně rozpačité nebo negativní pocity vlastně nemáte důvody k nespokojenosti. Také vám odpovědi leccos naznačí o vašich prioritách, o žebříčku hodnot. A prozradí tak dost o vás a vašem jednání.

Nejen závodní úspěchy jsou úspěchy

Jaké byly na jaře plány? Naplnily se? Pokud ano, co k tomu dopomohlo, byla cesta hladká, nebo se vyskytly problémy? Podařilo se je překonat? Kdo, nebo co vám na té cestě nejvíce pomohlo? Bylo i něco, co se nedařilo? Co přesně, proč a vyřešilo se to? Je něco pozitivního na tom, že se nezadařilo? Zkušenost, ze které jste se poučili? Je něco, co byste udělali jinak, pokud by byla možnost začít znovu?

vfasKolikrát jsme všichni tak zaměření na úspěch /neúspěch z hlediska sportovního, že nám uniká množství vedlejších efektů. Honíme se za něčím, co v případě nezdaru považujeme za katastrofu. A mnohdy u toho zapomínáme, že právě cesta může být cíl a že je dlážděná cennými zkušenostmi, které můžeme ocenit až v budoucnosti, retrospektivně. Thomas Ritter ve svém seriálu říká, že nevydařené lekce jsou ty nejcennější. Řeknou nám nejvíce a posunou nás dál.

Jak jste na tom vy i kůň byli zdravotně? Všechno v pořádku? Nestalo se, že jste léčili jen důsledky a přehlédli příčinu? Často se tak soustředíme na léčbu a co nejrychlejší řešení problému, že neřešíme jeho původ. Sama se s postupem času přesvědčuji o tom, jak moc velkou roli má na naše (i koňské) zdraví psychika, aniž by to na první pohled dávalo nějaký smysl.

Kolik máte za sebou závodů? Kolik jich bylo v plánu a jak se dařilo? Jak na ně reagoval kůň? Nemohli jste přehlédnout přetížení? Jak dlouhý mezi nimi byl odpočinek? Když se daří, máme všichni tendenci snažit se o udržení tohoto stavu co nejdéle. Občas na úkor zdraví fyzického a psychického, což se může vrátit jako bumerang a následně nám vzít veškeré ambice a sny. Je proto možná lepší naučit se párkrát i v tom nejlepším období zastavit, objektivně se zamyslet a přehodnotit. Nejde o vzbuzování pochyb, ideální je dospět k názoru, že je vše v pořádku a plány nezměníte - jen máte výhodu nadhledu.

vaJak často jezdíte ven? A jak často na jízdárně? Byla práce pestrá, nebo stereotypní? Řešíte nějaký problém? Řešíte ho aktivně, nebo nad ním často jen přemýšlíte? Přehlédli jste něco vědomě v průběhu sezony, je něco, k čemu by bylo dobré se v tréninku vrátit? Nemůže to podobně být i se stavebními kameny vašeho vztahu s koněm nebo s jeho vychováním? Přehlédli jste něco nevědomě, na co vás upozornil někdo druhý? Vyjasnit si tyto aspekty je podstatné pro posun vpřed. A pro uvědomění si, zda by vám prospěla rada, pomoc nebo jen doprovod zvenčí.

Udělat si pořádek v hlavě by měla být ta první věc, která vám při potížích pomůže se uklidnit. Nebo vás naopak nakopne a motivuje ke změně (i k práci s koněm v tom největším nečasu). Pomoci může i to, když se zkusíte podívat sami na sebe pohledem zvenčí. Pozorovat sebe samého zpovzdálí - jak jednám, kam směřuji. Jaký jsem člověk, jaký vztah mám s koňmi a jaký s ostatními lidmi. Čemu se nejvíc věnuji, zda mám nějaký cíl. Zamyslím se občas, nebo jedu jako stroj? Nejsem v některých věcech zkostnatělý, nebo líný? Nejsem naopak přehnaně sebekritický a málo sebevědomý? Jsem obecně spokojený, nebo nespokojený? Dělám všechno pro to, abych spokojený byl? Máte opravdu dobrého přítele, který by vám pomohl s ověřením vašich odpovědí? Pak ho poproste.

Uvědomme si, že není všem dnům konec. Nemá smysl neustále se někam honit, i když to asi slýcháme všichni často a zbytečně. Nastává období, kdy bychom se měli naučit zvolnit. Obecně. Jak usíná příroda, mohli bychom se alespoň částečně pokusit uklidnit a přehodnotit i my sami. Máme taky nárok na odpočinek - a zatímco koním se ho snažíme pro dobré výsledky dopřát dostatek, na sebe občas zapomínáme. Zkuste se v jeden pracovní den soustředit sami na sebe. Pospíchám? Jak moc? Jsem v křeči, najím se v klidu párkrát? Když pak dojde na koně, změní se mé chování? Většina z nás si nejspíš uvědomí, že občas chvátáme až zbytečně. A že je to na škodu.

Šťáva do temných dní

vsKaždý, kdo si poctivě zodpověděl výše zmíněné otázky, se určitě dopracoval k něčemu, co by šlo udělat lépe. Nebo co si sliboval, že vyřeší, udělá, naučí se atd. - až bude čas. Tak si ho teď udělejte. Udělejte z podzimu období, kdy se nebudete až tak soustředit na výkon a cíl v tom sportovním nebo jezdeckém slova smyslu, ale zacílíte na prožívání momentů samotných. A na detaily. Dejte si menší, dílčí cíle. A svědomitě, i když pozvolna a s povolenými oklikami, pauzami a změnami k nim směřujte.

Pokud je ve vztahu s koněm něco, co skřípe, pojďte to řešit. O práci ze země jsme se letos již zmiňovali (zde). Místo draní se do sedla (honem, ať odjezdíme aspoň trochu do tmy!) si udělejte kratší vycházku s koněm na ruce, k nejbližšímu potoku, lesu nebo bubákovi, který vás děsí už jakou dobu. Spaste cestou ty zbytky trávy, než je přikryje sníh. A ukažte si, že není čeho se bát, že u řešení jakéhokoli problému se můžete opřít jeden o druhého. Že i když se budete vracet za šera, bude vám spolu dobře. Všude a vždycky.

Máte za sebou dobrou sezonu s mnoha úspěchy? Jezdecký progres? Ani pak neusněte na vavřínech a pojďte si to udělat těžší. A pestřejší. Než spadnout do tréninkového stereotypu, drilu nebo naopak bezduchého zimního režimu, kterému všichni říkáme odpočinkový, ale nikdy jsme se nad ním nezamysleli více. Je shromáždění super? Zařaďte do tréninku i pokus o to samé na ohlávce. Jde to stejně jednoduše? Cítím se stejně skvěle stále já i kůň? Klobouk dolů! Pak je tu ale další level - na nákrčáku nebo ve volnosti.

Máte svůj jezdecký vzor? Jeden, nebo více? Nikdo není dokonalý, vydejte se vzdělávat na soustředění, nebo se dokopejte k individuální cestě za trenérem (není-li ochoten dojet k vám). Když to nevyjde s koněm, vydejte se pro inspiraci sami, i z cizích chyb se lze poučit. Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, jen důvod.

cfaVyvstalo vám v průběhu běžného života kolem koní na mysl něco, co nikdo nedokázal zodpovědět? Co se tak úplně běžně neví? Pak využijte dlouhé zimní večery u kamen k prolistování knih nových i archivních, prolustrujte internet a vypátrejte odpověď. Vedlejším efektem bývá nabytí mnohem více znalostí, než jen jedné odpovědi samotné.

Měli jste možnost se letos objektivně zhodnotit? Nechte se při vaší běžné práci s koněm párkrát natočit na video. Klidně i při manipulaci, čištění, sedlání. A v klidu doma (zase při jednom z těch večerů, kdy by ani koně nevyhnal) se zdravě kriticky zhlédněte.

Volnost obecně není zrovna prvek, který bychom často v průběhu tréninků využívali. Tak proč nezkusit všechno to, co jindy tak automaticky funguje, i na té nejjemnější bázi? Samozřejmě za předpokladu, že je to pro vás motivace a sebereflexe, vidět reakce koně na vás ve chvíli, kdy vlastně nic „nemusí".

Jak moc se přes rok věnujete péči samotné? Jen když jde kůň pod sedlo, nebo pravidelně bez ohledu na to? Vzít masážní hřbílko nebo dlaně samotné k masáži lze kdykoliv, bez ohledu na světelné podmínky a počasí. Možná budete až překvapení z těch pocitů vzájemné blízkosti nebo z reakcí a výrazu vašeho koně.

Odložili jste vědomě v průběhu roku zdravotní problém? Bolavá záda, počáteční ztuhlost, která pak šla „rozjezdit" a podobné? Zavolejte fyzioterapeuta a veterináře teď, kdy je dostatek času na řešení, rekonvalescenci, úplné odstranění problému. Ne až těsně před sezonou nebo před Vánoci. Zvažte (hlavně z hlediska imunity), jestli nepřesunout na zimní období i očkování, a na následující tři dny volna si zamluvte program pro sebe.

Váhali jste už loni a předloni, jestli na zimu sundat podkovy? Nevymýšlejte proč ne a udělejte to letos. Tím, že změníte přístup, obohatíte režim o nové prvky a párkrát tomu bude obětí samotné ježdění, je to ideální příležitost. A kdy naposledy jste svojí radost z koní sdíleli s někým „mimo" stáj? Co by řekla vaše rodina nebo nekoňští přátelé na návštěvu a krátkou vycházku se svezením?

Pestrost a cíl - dny letí

Na závodech nebyl čas, a tak jsem ho nechal rozcházet se při nalézání. Při práci doma pak nebyl dostatek důslednosti (a samozřejmě čas) ho to odnaučit. Teď se na to vrhněte, párkrát se místo na ježdění samotné soustřeďte na klidný vyrovnaný postoj při nasedání i sesedání a nezapomeňte na odměnu. Vypátrejte i ostatní drobnosti, které jste se naučili přehlížet a mohly by být pohodlnější pro vás i koně.

Co všechno jste přes rok trénovali pod sedlem? Kolik z vás (vyjma samotných pracovních jezdců) prověřilo nabyté schopnosti i hravější formou? Postavte si jednoho dne něco neobvyklého. Z kavalet udělejte sidepass a slalom, vrata do haly nebo vrátka na jízdárnu otevřete ze sedla. Secvičte úlohu ve vícero párech a přidejte k tomu dobrou hudbu. Uvolněte se! Buďte kreativní!

Posunuli jste se během zimy dál v jiných směrech, než jste původně počítali? Věřte, že i v těch původních to půjde snadno, ne-li lépe. Naplánujte si následující sezonu. Zavřete oči a představte si nejideálnější podobu vašeho cíle. A dál k němu jen směřujte a věřte v něj. Případné problémy berte jako zkušenosti, bez kterých by to nešlo.

Možná budete překvapení, jaká je to změna. Že to koně baví víc, než byste řekli. Že si občas přijdete jak šílenci, brodit se sněhem po svých, jet v dešti jen vyčistit. Že to, že nejezdíme, neznamená vždy, že kůň nepracuje nebo nás to neobohatí a neposune. I vnímavost je třeba trénovat. Naučte se těšit se z každé chvíle s koněm, za každého počasí a v každém ročním období. Protože harmonie a pohoda mezi vámi vám dá dobrý pocit. A protože dobrý pocit zahřeje, i když je zima a nevlídno.

Podobné články

Nechoď mu za zadek, neběhej mu za zadkem… to bývá jedna z prvních rad novým adeptům jezdectví, přestože školní koně, kteří stoicky zvládají nezkušené…

Deník

V Domově seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích se konalo radostné setkání dětí, seniorů a poníků. Na návštěvu do domova přijeli dva poníci Dejl a…