Z chovatelského dne ve Vilémově

2. 10. 2014 Jana Prchalová

Již po dvacáté čtvrté se sešli milovníci koní na tradičním koňském dnu ve Vilémově u Golčova Jeníkova. Letos tato akce připadla přesně na svátek Václava, tedy na neděli 28. září.

V městysi se koná tradiční Svatováclavská pouť a ani rozkopané a opravované (a tedy uzavřené) hlavní příjezdové trasy neodradily návštěvníky. Chovatelský den navštívilo rekordních více jak 2 500 lidí! Jistě k tomu přispělo i krásné počasí, ale také stále se zvyšující prestiž této akce, kterou v areálu ZS Vilémov a na přilehlých pozemcích pořádá Okresní spolek chovateů koní HB ve spolupráci se Sdružením přátel koní a jezdeckého sportu HB. Patronát nad chovatelským dnem má již pátým rokem CEREA, která je hlavním sponzorem a pro úspěch dělá vždy maximum včetně výstavního katalogu.

Akci zahájil ing. F. Turek (předseda představenstva Cerea), slovo měl předseda ZS T. Kunc a opravdu vzácným hostem, který se s diváky přivítal a popřál jim dobrou zábavu, byl ministr financí ing. Andrej Babiš.

*

*Spokojené veřejnosti se po zahajovací "Bagr show" předvedlo 92 koní všech plemen od 58 majitelů. Bylo možno vidět koně v různých zápřežích, pod sedlem i vedené na ruce. Úžasné bylo předvedení 5 ohromných chladnokrevných hřebců pánů Janovských. Spojení pouze vazáky řadou zaplnili celé předvadiště. Další krásní koně pak defilovali před diváky téměř dvě hodiny, skvěle je představovala hlavní komentátorka ing. Stehlíková. Majitelé dostávali památeční kokardy a drobnou upomínku. Přesně ve 12 hodin vyšel průvod koní, vedený dvěma černými kladrubáky v sedle s členy jízdní policiie Pardubice, za ním v dobovém obleku husarka a pak kočár s ministrem a jeho dětmi a dál všichni zúčastnění.

Od 13 hodin pak na dvou kolbištích probíhal pestrý program. Z obsahu možno jmenovat ukázku jízdní policie, soutěž "Motorka proti koni", manipulace klády, vozatajský a skokový parkur, "Dítě a kůň" a jízdy zručnosti.

Celý den program doplňovala výstava hospodářských zvířat, moderní i historické zemědělské techniky, dětská farma se speciálním programem pro děti, malování na obličej a celostátní kolo ve zručnosti s traktorem žáků zemědělských učilišť. Bohatá tombola slosovatelných vstupenek byla bonbónkem celé akce. Občerstvení, ochutnávky zdarma a prodejní stánky jsou již také tradicí.

Den se opravdu vydařil a věříme, že jubilejní 25. ročník, který se uskuteční 4. 10. 2015, opět bude pro všechny přátele koní pro radost!

Další fotografie najdete v albu Chovatelský den.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…