Vzdělávání o hřbetu a svalech koní

První lednový víkend bude v Herouticích věnován opět vzdělávání všech, kteří se zajímají o zdraví a pohodu koní. Víkendový seminář o problematice hřbetu a svalů koní všem účastníkům vysvětlí, jak jsou tyto části těla pro jezdecké koně důležité a jak se o ně správně postarat.

O hřbetu koní se stále mluví ve vztahu k ježdění a výcviku. Proto je třeba této tematice věnovat dostatek času, tedy celý dvoudenní seminář. Jezdec sedí právě na hřbetu a v současné době je známo, že mnoho jezdeckých koní trpí zdravotními problémy postihujícími tuto část těla - což pak má ale dalekosáhlé následky i na další jeho životní funkce a projevy.

Teorie seznámí posluchače s anatomií a fyziologií koňské páteře, vysvětlí jim, jak a proč je páteř pohyblivá a jakou má u koní funkci.

Dále se dozvíme něco o svalech, konkrétně o tom, jak je sval konstruován, na jakých principech probíhají jeho stahy, jaké svaly v těle kůň má a jakou práci vykonávají. Seznámíme se s umístěním a funkcí svalů ovlivňujících pohyblivost krku a trupu koně, které mají přímý vztah k výcviku a ježdění.

Dále budeme probírat vyšetření hřbetu koní, seznámíme se s různými metodami diagnostiky problémů se hřbetem i s tím, jak obtížné je vůbec tyto problémy rozpoznat.

Seznámíme se s nejběžnějšími nemocemi postihujícími páteř a přilehlé svaly (záněty i artrózy meziobratlových kloubů, onemocnění páteřních vazů, kloubní a kostní problémy páteře včetně jejich neurologických projevů, záněty, poranění i degenerativní nemoci svalů) včetně jejich příčin, příznaků, léčby i následné rehabilitace a samozřejmě prevence. Víte, že některé onemocnění hřbetu a svalů souvisí nejen s ježděním, ale s krmením koní?

V neposlední řadě se seznámíme se základními principy zdravého ježdění a výcviku/tréninku koní, ale na toto téma pak proběhne v Herouticích komplexní seminář v březnu.

V praktické části si přímo na koních vyzkoušíme vyšetření hřbetu a posoudíme pohyb koně z hlediska výcvikového i z hlediska zdraví jeho hřbetu. Ukážeme si několik cviků podporujících protažení svalů a jejich posílení (k tomuto tématu si pustíme i velmi názorné výukové video). Posluchači si vše mohou osahat a vyzkoušet!

Seminář se koná již tento víkend v areálu farmy Heroutice.

Prezentace proběhne do 9 hod, začátek v 10:00 hodin.

Cena je 1.300,-Kč, v ceně je seminář, studijní materiály (skripta), strava - plná penze od sobotního do nedělního oběda.

Ubytování je třeba si objednat samostatně dle vašeho přání, cena dle typu pokoje podle nabídky farmy.


Bližší informace najdete na stránce farmy Heroutice.

Podobné články

Co má společného kůň Jana Žižky na Vítkově a ten u zámku ve Slatiňanech?

Ještě před několika lety byly v těchto místech nevábné porosty starých, suchých trav. Pastva velkých kopytníků však proměnila stovky hektarů bývalého…