Vědci dnes vrátili do rezervace divokých koní první květiny vypěstované v pražské botanické zahradě

6. 6. 2020 Tisková informace Autor fotek: Vladimír Forst

První květiny, které vypěstovali odborníci v Botanické zahradě hlavního města Prahy, vysadili vědci v rezervaci divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Druhem, který měl premiéru v rámci dlouhodobé spolupráce ochranářů a vědců, se stala trávnička obecná.

„Trávnička obecná patří k druhům, které se dříve na území bývalého vojenského prostoru vyskytovaly na více místech, ale nepřežily zarůstání otevřených biotopů po odchodu armády. Velcí kopytníci však svou činností velké plochy řídkých stepních trávníků obnovili, a proto jsme se trávničku rozhodli ve spolupráci s botanickou zahradou vrátit. Semena jsme získali na písčitém hřišti v nedalekých Jiřicích,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Semena pak vyseli odborníci v pražské botanické zahradě. Poté, co semena vyklíčila, a rostlinky poprvé přezimovaly, dopěstovali je experti do sadební velikosti. „Pokud je velmi slabá zdrojová populace, a materiálu pro výsev je velmi málo, je bezpečnější namnožit rostliny v rámci botanické zahrady. Výsadbové návraty jsou v těchto případech efektivnější než výsevy přímo do terénu,“ doplnil Vlastík Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hlavního města Prahy. Podle jeho slov byly pro výsev vybrány vhodné plochy, takže by se vysazeným rostlinám mělo v lokalitě dobře dařit.

Návrat prvních květin je důležitým mezníkem v rámci rozvoje rezervace velkých kopytníků. „Divocí koně a další druhy velkých kopytníků pomáhají se záchranou mnoha druhů rostlin a živočichů, kteří v rezervaci přežili do současnosti. Díky vědcům se nám nyní daří vracet i druhy, které to štěstí neměly a v těchto místech vyhynuly. Vždy se přitom snažíme získávat potřebný materiál z nejbližšího dostupného zdroje v rámci regionu,“ konstatoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Ochranářská společnost Česká krajina v současnosti pořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek by měl financovat dokončení světově unikátní rezervace. Veřejnost může posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777. Případně přes dárcovský portál Darujspravne.cz/krajina nebo nákupy přes portál givt.cz/ceska-krajina. Nově také na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí. Repatriace trávničky obecné byla podpořena AV ČR v rámci programu Strategie AV 21.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, Delta Light Czech, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…