Ve státní svátek o státním tažném koni

27. 9. 2023 Tisková informace Autor fotek: Dalibor Gregor Zdroj: NHK

V Den české státnosti tento čtvrtek 28. září 2023 od 20:00 hodin budete moci na ČT2 zhlédnout premiéru dokumentu Ve službách králů.

Ten pojednává o příběhu starokladrubských koní od minulosti do současnosti. Od narození, přes výcvik až ke službě na královských dvorech. Dokument sleduje příběhy koní, kteří ze svého rodiště v hřebčíně v Kladrubech nad Labem cestují do severských království Dánska a Švédska, aby tam plnili svou historickou ceremoniální roli.

Dánská královna dává svému novému koni jméno Avanti. Co všechno předcházelo jeho prvnímu setkání s královnou mapuje dokument v období dvou let. I Švédské království využívá historicky bílé koně, na kterých dnes jezdí královská jízdní garda. Dokument přináší pohled do historie chovu koní Habsburské dynastie i jejich současného využití na královských dvorech.

Dokument připravil stejný tým, který byl tvůrcem úspěšného cestopisu Českem na koňském hřbetu. Režisérkou opět byla Jana Škopková, téměř hodinový dokument připravila společnost lifeREPORT pod vedením Reného Šíra. Uvedení dokumentu v den svátku sv. Václava je více než symbolické i z toho důvodu, že kladrubský kostel, který je součástí hřebčína, je zasvěcen právě tomuto světci.

Nezapomeňte se dívat!

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…