Ve čtvrtek na přednášku: Existoval tarpan?

22. 2. 2016 EQCH redakce

Tak zní téma přednášky, kterou přednese Filip Tesař ve čtvrtek 25. února od 10 hodin v Centru pro teoretická studia UK. Povídání bude jistě stejně tak poutavé jako články, které vyšly na EQUICHANNELu, vřele doporučujeme!

Existoval tarpan?

Přednáší: Filip Tesař
Divocí koně, žijící v Evropě ještě v 19. století, zmizeli takřka beze stopy - bez kosterních pozůstatků, dochovaných kůží, fotografií či obrazů. Nebyl to jen mýtus? Anebo můžeme skutečnost alespoň zhruba rekonstruovat podle toho, co je známo z písemných zdrojů, jediného dochovaného zdroje informací? Přednáška se pokusí sumarizovat to, co víme o vzhledu, chování, výskytu divokých koní v eurasijských stepích, vyjma krajů za Altajem, kde přežili až do druhé poloviny 20. století (koně Převalského). Pro zasazení do patřičného kontextu podá přehled těchto zdrojů, vysvětlí úskalí názvosloví, popíše vývoj diskursu o divokých koních v moderní době a pokusí se odpovědět na otázku tzv. zpětného vyšlechtění divokých koní z domestikovaných potomků. A samozřejmě také na to, proč zmizeli a jak.

 

Tarpan?Přednáška je zařazena do programu transdisciplinárních seminářů přístupných veřejnosti, koná se ve 3. patře budovy na ulici Husova 4, Praha.

Kdo chcete slyšet Filipa Tesaře naživo, vyrazte již tento čtvrtek do Centra pro teoretická studia - začátek je v 10 hodin!

A na závěr pozvánka od autora:

Posílám srdečné pozvání pro redakci i čtenáře EQUICHANNELu. Bez seriálu o tarpanech, k jehož sepsání mě redakce vybídla a u jehož psaní mě udrželi a inspirovali čtenáři, bych ve znalostech tarpanů zdaleka tolik nepokročil a zmíněná přednáška by se nekonala.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…