Na podyjských pastvinách se letos narodila čtyři hříbata. Část koní čeká stěhování

16. 11. 2020 Tisková informace Autor fotek: Archiv Národní park Podyjí

Celkem 18 koní nyní pobíhá po Mašovické střelnici. Patří mezi ně i čtyři hříbata, která se zde letos narodila. Všechna zvířata v minulých dnech zkontroloval veterinář. Část koní ale z areálu během několika měsíců odjede. Tří mladí hřebci se přesunou na pastvinu na Havranickém vřesovišti, kde je nyní pět koní. Šestici klisen čeká cesta do nových koňských rezervací v Čechách. Zbytek se může radovat z nové pastviny, která na tu Mašovickou navazuje.

Exmoorští poníci jsou v Podyjí už třetí sezónu. V Mašovicích se úspěšně propásli až na konec hlavní pastviny. Správci ji tedy na začátku listopadu rozšířili o zhruba tříhektarové území, které na ni přímo navazuje. „Jde o dočasnou pastvinu, kterou budou koně vypásat vždy přibližně dva měsíce v zimním období. Poté její ohradník demontujeme a lokalita tak bude opět většinu roku volně přístupná. Takto nastavený pastevní režim by měl vyhovovat nejvýznamnějšímu druhu zdejší flóry. Orchideji vstavači kukačce,“ věří Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí, který má na starosti udržování nelesních pozemků národního parku.

Dočasná ohrada rozšířené pastviny přetíná jednu z cest vedoucích přes východní část Mašovické střelnice. „Pro pěší je průchod umožněn upravenými vstupy, takže mohou po této cestě pokračovat dále. Přes pastvinu návštěvníci projdou jen pár metrů. Přesto všechny prosíme o zvýšenou opatrnost. Pokud by právě v blízkosti průchodu probíhali koně, raději chvíli počkejte, až se vzdálí,“ doporučuje Stejskal. Pro motorová vozidla bude průjezd po dobu pastvy úplně uzavřen.

V Havranické pastvině nyní správci odstraňují suché borovice a náletové dřeviny z části poblíž aklimatizační ohrady. „Odstraňování suchých borovic, které v pastvině odumřely prakticky plošně, budeme pokračovat i v následujících měsících. Suchých stromů je zde takové množství, že představují nejen bezpečnostní riziko, ale znemožňují i pastvu postižených míst,“ vysvětluje Stejskal.

Informace o tom, jak přesně by se měli návštěvníci chovat v blízkosti koňských ohrad u Mašovic a Havraníků, naleznete na webu: https://www.nppodyji.cz/pastvinykoni.

„Znovu také prosíme, aby návštěvníci koně ničím nepřikrmovali. V pastvině nezřídka nacházíme naházenou mrkev nebo pečivo. Lidská potrava může koním způsobit vážné zdravotní potíže a také narušit jejich pastevní návyky. Na druhou stranu oceňujeme, že návštěvníci hlásí padlé stromy na ohradník či jiné problémy,“ dodává Stejskal.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…