Už tento víkend: Seminář na téma Veterina, koně a léto

První červnový víkend se Herouticích uskuteční veterinární seminář věnovaný letní problematice u koní. Teoreticky i prakticky se můžete připravit na toto roční období se vším všudy.

Seminář bude rozdělen do několika tematických okruhů:

 • Léto a hmyz: Zdravotní problémy přinášené hmyzem, a to od kožních, přes alergické, infekční, po problémy s ránami a očima, jak je řešit a jak jim předejít. Jak proti hmyzu bojovat, jak vybrat vhodný repelent, jaké jsou další možnosti ochrany koní, jak zajistit ustájení či pobyt koní venku v době hmyzu.
 • Tvrdo, sucho a končetiny: Jak tvrdý povrch působí na končetiny, jaké zdravotní problémy vyvolává, jak jim předcházet, jak je poznat a léčit. Jak působí tyto podmínky na kopyta, mění vlastnosti rohoviny a tvaru, do jaké míry je nutné máčení kopyt a jakým způsobem, jak zajistit ochranu kopyt a jak je upravovat.
 • Koně a horko: zdravotní problémy způsobené horkem a sluncem. Termogulace koní, jak se ochlazují, jak se projevuje přehřátí, úžeh a úpal, jak koni zajistit první pomoc, jak ho účinně chladit a jak zajistit ustájení v horkých dnech, jak v horku pracovat. Zdravotní problémy způsobené slunečním světlem, a to především kožní a oční, jak jim předejít a jak řešit. S horkem souvisí i dehydratace, jak ji poznat a jak řešit, jak volit tekutinový režim koně a zásobení elektrolyty.
 • Ježdění v létě: jak s koněm pracovat v horku, jak přizpůsobit trénink počasí a jak ho postupně na tyto podmínky navykat. Jaké povrchy vybírat, jak pracovat na tvrdu. Tipy na trénink a výcvik koní v letním počasí. Problematika delších letních vyjížděk a puťáků, zdravotní problémy s tím spojené (kromě přehřátí, ztráty tekutin a elektrolytů také opruzeniny apod.), jak se chovat v bouři, jak při plavení a koupání koní, jaké volit sedla, dečky a další výstroj, co brát s sebou.
 • Teoretické přednášky budou prostřídány s praktickými částmi, kde si posluchači osvěží vyšetření koně, rozpoznání přehřátí, dehydratace, kožních problémů, vysvětlí si principy chlazení koně, naučí se hodnotit zdraví hřbetu, končetin a kopyt koně.

  Podrobnější informace najdete na stránkách farmy Heroutice.

  Podobné články
  Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

  Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

  Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…