Uskutečnilo se XVII. mezinárodní setkání jízdních policií

2. 9. 2014 Kateřina Hánová Autor fotek: Hánová Kateřina

Poslední srpnovou sobotu se v Ostravě konalo již XVII. Mezinárodní setkání jízdních policií. Začínalo se po poledni v Komenského sadech a rozhodně se bylo na co dívat.

Sešli se zástupci jízdních policií z České republiky, a to policisté z Městské policie hl. města Praha, Policie ČR Zlín, Policie ČR Brno a samozřejmě nechyběli domácí strážníci ostravského jízdního oddílu. Zahraniční oddíly reprezentovali jízdní policisté z Maďarska a Polska.

Účastníci změřili síly tradičně ve třech disciplínách - cross parkuru, zrcadlovém skákání a tzv. policejním parkuru.

V cross parkuru čekalo na závodníky kromě klasických parkurových překážek několik záludností, například překážka z naskládaných pneumatik nebo sudů. Nejlépe si vedl domácí ostravský strážník Daniel Orsag s koněm Solo Romy, hned za ním byl také domácí Miroslav Holý a Sacramoso Aurelia a cena za třetí místo putovala do polska zásluhou Grzegorze Wypchalka a jeho Don Kamila.

Zástupkyně oddílu městské policie hlavního města Prahy

Zrcadlové skákání je zajímavá soutěž, kdy mezi sebou soutěží dvojice jezdců na dvou stejných parkurech. Letos po velkém boji vyhrál Tomáš Novák a Solo Pandora - Městská policie Ostrava, druhé místo tak zbylo na Libora Zedníčka s koněm Solo Macarena, opět Městská policie Ostrava, třetí místo si odnesli hosté z Prahy - Martin Horník a Sacramoso Faga, a čtvrté místo získala zásluhou Marie Hanákové a Agatona Policie ČR Zlín.

Skok přes oheň

Vrcholem dne byl tzv. "policejní parkur". Koně i jezdci zde museli předvést dokonalou sehranost, která je klíčová pro splnění přichystaných úkolů. Policejní parkur měl dvě části. Ta první byla na čas, závodníky v ní čekal například skok přes oheň nebo brána s PETlahví, pár klasických skoků, strážníci museli v této části také pracovat s obuškem. Po úspěšném splnění časového limitu první části mohl soutěžící pokračovat v části druhé. Po celou dobu museli koně překonávat překážky, se kterými se mohou potkat ve službě. Čekala tak na ně napříklat střelba, velký pushballový míč, otevírání a průjezd bránou, jezdci absolvovali hod na cíl. V policejním parkuru byl nejlepší Daniel Orsag a Solo Romy, druhé místo taktéž Daniel Orsag, tentokrát se svým druhým koněm Solo Faga, třetí místo pak obsadil Libor Zedníček a Solo Macarena, oba zástupci Městské policie Ostrava.

Na startu policejního parkuru

Příležitost podívat se zblízka na práci strážníků na koních využilo zhruba 4 000 návštěvníků. Pro ty probíhal mezi soutěžemi doprovodný program. Diváci mohli vidět ukázku výcviku služebních psů ostravské městské policie a děti předvedly ukázku voltiže. Před vyhlášením výsledků se uskutečnil pushballový zápas mezi strážníky z Ostravy a strážnicemi z Prahy. Byl to velmi napínavý souboj, divaci se bavili a strážníci určitě taky (pro zajímavost - na výsledku nezáleželo, ale vyhrála Ostrava).

Letos závodům přálo počasí, a věřím, že si to užili všichni diváci stejně jako my. Takže se budeme těšit zase za rok.

Libor Zedníček na koni Solo Macarena

Výsledky soutěžních disciplín

PushballCross parkur – O pohár ředitele Městské policie Ostrava
 • 1. místo – ORSAG Daniel na koni Solo Romy, Městská policie Ostrava
 • 2. místo – HOLÝ Miroslav na koni Sacramoso Aurelia, Městská policie Ostrava
 • 3. místo – WYPCHLAK Grzegorz na koni Don Camilo, policie Polsko – Częstochowa
 • 4. místo – NOVÁK Tomáš na koni Solo Pandora, Městská policie Ostrava
 • 5. místo – HEGEDÜS Ildikó na koni Szauna, policie Maďarsko
Zrcadlové skákání – O pohár primátora statutárního města Ostravy
 • 1. místo – NOVÁK Tomáš na koni Solo Pandora, Městská policie Ostrava
 • 2. místo – ZEDNÍČEK Libor na koni Solo Macarena, Městská policie Ostrava
 • Tomáš Novák3. místo – HORNÍK Martin na koni Sacramoso Faga, Městská policie hl. města Prahy
 • 4. místo – HANÁKOVÁ Marie na koni Agaton, Policie ČR Zlín
Speciální policejní parkur – O pohár hejtmana Moravskoslezského kraje
 • 1. místo – ORSAG Daniel na koni Solo Romy, Městská policie Ostrava
 • 2. místo – ORSAG Daniel na koni Solo Faga, Městská policie Ostrava
 • 3. místo – ZDENÍČEK Libor na koni Solo Macarena, Městská policie Ostrava
 • 4. místo – NOVÁK Tomáš na koni Solo Pandora, Městská policie Ostrava
 • 5. místo – WYPCHLAK Grzegorz na koni Don Camillo, policie Polsko – Częstochowa
 • 6. místo – OTÁHALOVÁ Petra na koni Tajfun, Policie ČR Zlín

Přeborníkem městských policií České republiky pro rok 2014 se stal: Tomáš Novák na koni Solo Pandora, Městská policie Ostrava.

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…